Davová psychóza, Vandali, U-klub Olomouc, 25.9.2009

Těžba uranu asi moc lidí netrápí

Vydáno: 28.09.2009 21:07 v sekci Naživo - Martin Višňa | foto: Martin Višňa / musicserver.cz

Padesátka lidí. Toť návštěva olomoucké zastávky Stop ťažbe uránu Tour, na kterou se vydala legenda slovenského punku Davová psychóza. Na Hané se ale prý naposled ukázala před patnácti lety, na podiích ji vůbec spatříte jen výjimečně. O to je tak nízká účast nevysvětlitelnější.

Live: Davová psychóza

support: Vandali
místo: U-klub, Olomouc
datum: 25. září 2009
Fotogalerie

Davová psychóza, U-klub Olomouc, 25. 9. 2009
© Martin Višňa / musicserver.cz
Nenapadá mě nic, co by mělo neúčast většiny (nejen) středomoravského punkáčstva ospravedlnit. U-klub sice nepatří k těm velkým kulturním stánkům, ovšem i tak to byl tristní pohled. V době mého příchodu bylo v sále pět platících. Časem počet návštěvníků převýšil součet muzikantů a pořadatelů, ovšem celkovou návštěvu plus minus padesát lidí těžko někdo čekal. Na Visací zámek přitom do stejného prostoru a za téměř stejný peníz dorazí minimálně dvě stovky, přitom o Visací zámek není přes rok nouze, Davovka, fungující od roku 1987, vystupuje v poslední době spíše výjimečně, protože zpěvák Jano trvale žije v Austrálii.

Společnost na klubových zastávkách Stop ťažbe uránu Tour dělá Davové psychóze tříčlenná parta Vandali, pohybující se mezi rock'n'rollem a punkem, s pohlednou basačkou Basiou a zpěvákem Pištou, tak trochu připomínajícím Krakonoše. Před každou písní převykládal její děj a myšlenku, což sice občas nebylo na škodu, když v některých písních nebylo rozumět zpěvu. Až na toto byl jinak zvuk po celý večer ucházející, ba velice dobrý, a co víc, publikum, které se už ustálilo na čísle kolem padesátky, se dalo do pohybu.

Úvodní pesimismus se tedy začal po kousíčkách vytrácet, méně snad někdy fakt znamená více (i když pořadatele to možná nepotěšilo). A co teprve, když se na podiu objevila hlavní hvězda večera. Vandalský rokec proti krizi (prý žádná neexistuje, ale kdo to vysvětlí tisícům nezaměstnaných?) vystřídal nekompromisní punk sršící energií a také nepřeberným množstvím ksichtů, grimas a jiných ústních patvarů, gest - tahleta Davovka je i přes svou hudební naštvanost banda veselá. Možná by mohli pánové kromě hudebních nástrojů pouvažovat také nad možností kariéry komiků, vizuální show bez jakýchkoliv efektů byla úžasná a nakažlivá, ovšem nikoli radioaktivní, jak hrozil piktogram za bubeníkovými zády.

Davová psychóza, U-klub Olomouc, 25. 9. 2009
© Martin Višňa / musicserver.cz
Dostali jsme se tak k podstatě šňůry, která bude na delší dobu opět poslední, neboť zpěvák Jano mizí po koncertě v bratislavském klubu Randal 30. září zpět do své druhé vlasti. Davová psychóza spojila síly s Greenpeace a upozorňuje na koncertech na nebezpečí těžby uranu, a to nejen kvůli jejímu dopadu na přírodu, ale také v rovině finanční, kdy si někdo na těžbě pěkně namastí kapsu, ale zpět se často zdráhá něco vrátit. A pustila se do nich pěkně zhurta, téměř dvouhodinovou palbou složenou z pecek napříč čtyřmi dosud vydanými řadovkami a vzduch v sále houstnul a houstnul.

Během posledních pecek už i mikrofon spíše ovládali fanoušci, ale netřeba to Janovi či komukoliv jinému z kapely vyčítat. Možná tak vyčítejte mně, že si nepamatuji, kterou píseň a jako kolikátou v pořadí hráli, to je nad moje síly, určitě mohu jen říct, že zazněly "Epitaf pre Boha", "Svet", "Echo v raji", "Ľudská práva" a pak ještě ta ... no ... ta přece ... Zkrátka a dobře, můj hudební apetit zase po čase dosáhl vrcholu a při odchodu mě vůbec už netrápilo, že lidí bylo jen o něco více než šafránu, že si nepamatuji přesný setlist vystoupení a že jsem si Davovku na Pod Parou nechal kvůli práci ujít. Nicméně doufám, že se dalšího setkání s Psychózou a také s Vandali dožiji dříve než později (Jano to vidí minimálně na dalších dvaadvacet let, tak by to mohlo vyjít) a že do té doby bude punks na Olomoucku trápit, že tento parádní koncert prošvihli.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ben Cristovao - Vlajka 5/10
Video: Ben Cristovao tlačí olympijskou "Vlajku" zbytečně na sílu Svézt se s olympijskou mánií, respektive podpořit naše sportovce, se už marně snažili Ťupíci s Bárou Polákovou v songu "Poď si 2.0". Na vlasteneckou strunu se nyní snaží zabrnkat i Ben Cristovao s písní "Vlajka". Ne že by dopadl o... čtěte zde
Vydáno: 12.02.2026 18:06 v sekci Audio / Video | Video
Pohled do českých hitparád - 6. týden 2026
Zara Larsson se po jedenácti letech dočkala. Její hit "Lush Life" se stal nejstreamovanějším v Česku V českých rádiích a v albové hitparádě se ani tentokrát mnoho zásadního neudálo - další vítězství si připsali David Guetta a Buka. Zajímavější příběh přináší přehled digitálních singlů: do čela se dostala švédská... čtěte zde
Vydáno: 12.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 5/2026 - od Nicka Jonase přes Puscifer po Illenium
Nové desky 5/2026 - od Nicka Jonase přes Puscifer po Illenium Hudební novinky tentokrát přinesly poměrně pestrou žánrovou směsici. Vedle pop-rockového Nicka Jonase, experimentátorů Puscifer nebo houseových Illenium se zařadili rapper J. Cole, bluesová vzpomínka na B. B. Kinga plná hvězd, trip... čtěte zde
Vydáno: 11.02.2026 14:00 v sekci Novinky | Nové desky
Beata Hlavenková - Věřím, že hudba je léčivá a že nás může přenášet v čase a myšlenkách i do lepších míst
Rozhovory: Beata Hlavenková - Věřím, že hudba je léčivá a že nás může přenášet v čase a myšlenkách i do lepších míst Multitalentovaná hudebnice Beata Hlavenková žije naplno a během minulého roku jí vyšla rovnou tři alba. Ke každému se váže jiný příběh. Všechny nám postupně poodhalila v rozhovoru. Člověk jen žasne, kolik toho tato žena stihne... čtěte zde
Vydáno: 11.02.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Suicide Silence, Dying Fetus, Slaughter to Prevail, Forum Karlin, Praha, 8.2.2026
Naživo: Karlín pod palbou: Slaughter to Prevail rozpoutali rituál zkázy, Dying Fetus a Suicide Silence přiložili pod kotel Praha hostila večer, který představil tři zásadní proudy současného extrémního metalu. Technická brutalita Dying Fetus, groove orientovaný deathcore Suicide Silence a moderně produkovaná, monumentální masa Slaughter to Prevail... čtěte zde
Vydáno: 10.02.2026 18:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudba v tisku: Kniha "Všechno je špatně, zpátky na stromy!" nás vrací do těžké doby normalizace, kdy i u nás začal vznikat punk (07.01.2026 08:00)
- Fotogalerie: Co přejí muzikanti napříč žánry do Nového roku? Podívejte se na šestnáct péefek (03.01.2026 12:04)
- Naživo: Poslední letošní Hrady CZ aneb Výlet mimozemšťana do jiného vesmíru (01.09.2024 20:14)
- Muzikanti pomáhají dětem z dětských domovů. Zapojte se i vy (07.05.2020 09:27)
- Recenze: Visací zámek se drží svého hesla "Anarchie a totál chaos" (18.03.2020 12:35)
- Nové desky 10/2020 - od Dana Bárty přes Nialla Horana po Westlife (18.03.2020 08:56)
- Břitva oznamuje první část nominací za rok 2018 (23.05.2019 14:59)
- Video: Visací Zámek oživil legendární "Traktor" v epickém videoklipu (30.10.2018 12:29)
- Fotogalerie: České hrady zakončily svou letní tour na Bezdězu (05.09.2017 18:27)
- Video: V "Popsongu" Visacího zámku si popovou hvězdu zahrál Matěj Ruppert (26.04.2016 14:37)

ALBUM TÝDNE 06/2026

Alice Merton
Visions

Alice Merton svou kariéru před pár lety odpálila hitem "No Roots" a zlí jazykové by mohli tvrdit, že od té doby se na něj marně snaží navázat. Horší i lepší skladby, osahávání hudebního prostoru a snaha se tzv. najít ji ale dovedly až k její třetí řadovce "Visions". A ta se jí opravdu povedla.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)
Ne 22.02.
Motionless In White (US) (Forum Karlín, Praha)
St 25.02.
The Kooks (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 27.02.
Westerman (UK) (MeetFactory, Praha)
Pá 27.02.
Stahlzeit (DE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Ewa Farna Lady Gaga The Cure Adele Madonna
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe