Když punker nesmí mluvit k politice

18.05.2009 05:00 - Petr Bláha | foto: facebook interpreta

Umění bylo odjakživa schopným mocenským nástrojem. Takový Stalin používal film k dokázání vlastní velikosti, Karel Čapek ve svých dílech varoval před totalitou. A punk se stal velkým kritikem politiky. Těch případů je skutečně mnoho a odezvy a následky jsou různé.
Koňýk (Zóna A)
© zonaa.sk
The Clash a jejich odpor k železné lady Margaret Thatcherové, kritika válečné politiky amerického prezidenta George Bushe skrze desku "American Idiot" od Green Day nebo souboj Sex Pistols s britskou královnou. Jsou toho spousty a v podstatě to nikomu nikdy nevadilo - punker se přeci k politice vyjadřovat má. Jenže někdo opomenul dodat, že se má vyjadřovat jen negativně. Když je tomu opačně, radikálové nabrousí kosy a vyrazí do boje. Zrovna v těchto dnech zbrojí a hází špínu na člověka, bez nějž by punk v Česku a na Slovensku nebyl punkem. Koňýk, zpěvák Zóny A je psancem, protože si dovolil podpořit kandidáta ve slovenských prezidentských volbách.

Samozřejmě to není jeho první delikt vůči punkovým mravokárcům. Velmi oblíbené jsou jeho údajné kontakty s neonacisty, spolupráce s StB a v neposlední řadě dvě desítky let starý song "Cigánský problém". Tehdy si kapela dovolila kritizovat státní politiku a má do konce života cejch fašistů a rasistů. Co na tom, že skupiny jako Šanov 1 nebo Hrdinové nové fronty vyřvávaly otevřeně rasistické texty, které nekritizovaly, ale jen volaly po násilí? To je všem jedno. Nenávist levicových extrémistů si vysloužil jen Koňýk. A ten je teď omílán skupinou lidí, která stojí za webovou stránkou www.punk.sk.

Není kritika jako kritika

V úvodu zaznělo, že punkové hnutí se stalo kritikem politiky. Bohužel tento pojem je dnes vnímán takřka výhradně v negativním významu. Lehce etymologický exkurz nás dovede až ke starořeckému "kritizein", což znamená soudit. Není tam zaneseno nic o pozitivním nebo negativním soudu. Pokud tedy někdo řekne, že politik je dobrý, tak ho posoudil (kritizoval) kladně. Stále tedy vůči politice zůstává kritický.

O co vlastně jde? Od punkové legendy získal podporu konzervativní a nakonec neúspěšný kandidát na prezidenta František Mikloško. Nic víc, nic míň. Odbočka - třeba takoví Jaksi taksi letos vystupovali na akcích ČSSD a nic se nedělo. Ovšem pravicový kandidát je zlo a radikálové levicoví nerozlišují mezi pravicí a ultrapravicí. A navíc katolík? Nemohu se ubránit dojmu, že tihle pseudopunkeři volají po dodržování základních práv a svobod a přitom by sami nejradši vymýtili římskokatolickou církev z povrchu světa.

Koňýk (Zóna A)
© zonaa.sk
Jenže zpěvák měl velice rozumnou argumentaci. Punk je o svobodě a velký protikomunistický aktivista Mikloško se o svobodu na Slovensku velice zasloužil. Dnes prý, podle druhé strany, reprezentuje zatuchlé hodnoty. Není ale zatuchlou hodnotou ono odsuzování na základě vyznání? Nejen já, ale i každý z vás má ve svém okolí někoho věřícího. Katolíka či protestanta. Ale víte o tom z jeho projevů? Nebo vám to pouze někdy řekl?

Volby odezněly, Mikloško se prezidentem nestal, ale Koňýk má další cejch, jenž si ponese. Je to údajně špatně, že veřejně podpořil kandidáta. Nyní ještě zbývá odsoudit Green Day, že vkládají otevřeně naděje do Baracka Obamy.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY