shop.musicserver.cz
Jean Michel Jarre, ČEZ Aréna, Ostrava, 5.5.2009

Velká podívaná se špatnou atmosférou

Vydáno: 06.05.2009 11:34 v sekci Naživo - Pavel Parikrupa | foto: facebook interpreta

Potřetí v Česku, poprvé v Ostravě. Francouzský elektronický mág Jean Michel Jarre odehrál ve vítkovické aréně druhý koncert svého In Doors World Arena Tour 2009 - 2010. Vystoupení mělo vynikající momenty i rozpačité chvíle - byla to velká podívaná s nepříliš dobrou atmosférou.

Live: Jean Michel Jarre

místo: ČEZ Aréna, Ostrava
datum: 5. května 2009

Jean Michel Jarre live
© myspace.com
Jen pár měsíců po loňském pražském koncertu v rámci Oxygene Tour jsme měli možnost vidět Jeana Michela Jarreho opět v České republice a to hned na začátku rozjíždějícího se světového turné. Vítkovická aréna byla druhou zastávkou po úvodní štaci v maďarském Debrecínu. Diváky (i z okolních zemí) lákala nejen možnost spatřit legendu elektronické hudby na vlastní oči, ale i příslib nevídané spektakulární show. Těžko odhadovat, kolik se nechalo zlákat lidí, nicméně v hale byla dobrá třetina kapacity neobsazená. Další rozpaky budily skupinky diváků odcházejících ještě před přídavkem.

Jarre na sebe nechal čekat tři čtvrtě hodiny a publikum se jeho příchodu nějak zvlášť bouřlivě nedožadovalo. Na scéně, která díky rozestavěným nástrojům (ano, nejvíc místa zabíraly analogové "staré dámy" z dob "Oxygene") vypadala spíše jako laboratoř nebo servrovna, se Jean Michel se svými třemi spoluhráči objevil coby kouzelník v bílém, vynořil se v laserovém světle. Na svůj věk (letos mu bude šedesát jedna!) vypadá velmi mladistvě a s posluchači v rámci možností celkem živě komunikoval, přičemž jeho proslovy byly překládány do češtiny s efektem "ztraceno v překladu".

Jean Michel Jarre live
© thequicky.net
Protože Jarreho vystoupení nejsou běžné koncerty, ale spíše multimediální show, velmi očekávaná byla zvuková a obrazová stránka večera. Co se týče ozvučení, možná si málokdo z návštěvníků všiml unikátního systému, kdy zvuková aparatura prakticky nebyla vidět. To je pro diváka obrovské plus, protože scéna působila velmi vzdušným dojmem. Vynikající byly lasery a světla (pobavení vzbudily kulaté reflektory, když na sebe vzaly podobu kukadel z "Equinoxe"), došlo i na Jarreho specialitu, laserovou harfu, ale i na teremin a akordeon.

Zvuk se po pár minutách usadil a byl výtečný, lasery úchvatné, avšak nepříjemným překvapením byla absence avizované HD projekce. Přitom za pódiem bylo olbřímí plátno, které však sloužilo pouze na vytvoření barevného pozadí, jednobarevného nebo přechodu dvou barev. Možná i to, že jsem se velmi těšil na obrazové kejkle a nedočkal jsem se, nakonec přispělo k mírnému zklamaní z koncertu.

Pohled na pódium skýtal obraz čtyř geniálních šílenců, zvukových inženýrů pobíhajících mezi svými klávesami, čudlíky a dalšími udělátky. Vypadalo to, jako by chtěli elektrickými výboji vytvořit umělého člověka, homunkula, co by se vynořil z laserových paprsků. I když Jarre odehrál koncert, který mohl být pro leckoho přehledem jeho "největších hitů", nemohl jsem se zbavit dojmu chladu. Nevím, zda to bylo trochu studenými diváky nebo samotnou strojovou podstatou Jarreho hudby, kdy je těžké navodit to, co je na koncertech nejlepší: vzájemné propojení umělce s publikem, oboustranný proud energie, co nabíjí silnými emocemi.

NÁZORY
 • Dobrý koncert (KuzbaKuzbič, 06.05.2009 14:48) Reagovat

  Jean Michel zahrál dobře, laserové efekty byly boží. Zvuk byl ovšem slabší, znalec odhalil i pár výpadků a kiksů, dělalo to dojem, že Jean Michel není ve své kůži. Trapní byli sekuriťáci, kteří šli tvrdě po foťácích. Nemám ani jednu vzpomínkovou fotku :-( . Já vím, byl zákaz focení, ale to byl 13.11. v Praze taky, byl ale ochrankou tolerován. Ostraváci to nějak žerou.

 • Koncert byl výborný (Honza, 06.05.2009 22:01) Reagovat

  Ale ta recenze stojí za pendrek. Pane Parikrupo, proč chodíte na koncert, který vám nemá hudebním obsahem co říct? Píšete to jako povrchní nanynky zaměstnané někde v Blesku nebo ve Vlastě. Např. klišé jako "obraz čtyř geniálních šílenců, zvukových inženýrů pobíhajících mezi svými klávesami, čudlíky a dalšími udělátky. Vypadalo to, jako by chtěli elektrickými výboji vytvořit umělého člověka, homunkula" a stěžování si typu "absence HD projekce". Osobně jsem od toho čekal něco jako analogový minimalismus, který k té hudbě patří a byl jsem příjemně překvapen. Ostatně overturu s průchodem laserovou stěnou použil Jarre už v roce 1981 v Číně a byla tu milým anachronismem. Nedočetl jsem se od vás ani slovo o nových aranžích. Krásném zvuku 40 let starého Eminentu 310 místo dogitálních ploch v novějších tracích, zato vím, že pánové "nečekaně" pobíhali mezi čudlíky. Takhle se vyjadřovala snad má babička. Od hudebního publicisty čekám jinou úroveň obeznámenosti s recenzovanou hudbou.

  • Re: Koncert byl výborný (Kostěj Nesmrtelný, 07.05.2009 09:22) Reagovat

   Zřejmě to ale nečeká autor reportu od čtenáře. Pokud jste fanoušek, nejspíš jste tam byl, nebo jste aspoň měl být. Pokud jste tam byl, nechápu proč se navážíte do reportu zjevně mířeného na jedince, kteří sice nemají páru co je Eminent 310, ale zajímá je, jak vypadal koncert legendy žánru který je zajímá jen okrajově.

   P.S: viz poslední řádek - jaká recenzovaná hudba? Vy jste četl nějakou recenzi?

 • výborný koncert (Paolo, 07.05.2009 08:50) Reagovat

  mínusem bylo dlouho chladné publikum a odcházení pár jedinců před přídavkem, který byl vynikající a nečekaně dlouhý. Výkon J-M byl (a nejen k jeho věku) působivě svěží a hlavně jsem byl překvapen repertoárem-opravdu "the best of" bez snahy o nesmyslné experimentování, takže si na své přišla dle mého názoru drtivá většina posluchačů. Vizuální stránka koncertu víceméně splnila očekávání, leckdo čekal HD projekci, na druhou stranu jsem se mohl více soustředit na dění na pódiu a stálo to za to. Jedna věc mě ale vytočila poměrně dost a to byl překlad - má angličtina je sice chabá, ale těch pár vět sdělující základní fráze a informace nebylo třeba překládat, připadal jsem si až trapně, snad až takový vidlákov nejsme....

  • Re: výborný koncert (corwin78, 10.05.2009 12:10) Reagovat

   Souhlasím, ten překlad byl pěkně trapný a navíc těžce mátl publikum, které pak špatně reagovalo. Jinak koncert byl výborný (až na to čekání na začátku), i když překvapilo, že nezahrál nic novějšího (což se ale dalo čekat podle nástrojů, které přivezl).

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Sziget festival 2022 - den 2, Óbudai island, Budapešť, 10.-15.8.2022
Naživo: Druhý den Szigetu přinesl nepochopitelný duet Bastille s Alice Merton a znamenité Kings Of Leon Festival kašlání a smrkání prachu pokračuje svým druhým dnem a po Dui Lipě přebírají headlinerskou štafetu Kings Of Leon. Nejen okouzlující kytarovou souhrou je ale na Szigetu člověk živ, a tak jsme trochu více prochodili areál a... čtěte zde
Vydáno: 12.08.2022 17:22 v sekci Naživo
0
Pohled do českých hitparád - 31. týden 2022
Z českých rádií nejčastěji zní Shawn Mendes, o nejžádanější albovou novinku se postarala Beyoncé Aktuální vydání českého rádiového žebříčku lze nazvat jako divoké. Došlo k několika převratným změnám - výrazným vzestupům i poklesům. Nejvíce z toho vytěžil Shawn Mendes, který s písní "When You're Gone" uzmul první... čtěte zde
Vydáno: 11.08.2022 20:26 v sekci Novinky | České hitparády
0
Sziget festival 2022 - den 1, Óbudai island, Budapešť, 10.-15.8.2022
Naživo: Už žádné překvapení z nečekaných kvalit. Dua Lipa otevřela Sziget jako skutečná hvězda Tři roky si hudební nadšenci museli počkat, než mohli v Maďarsku zase začít smrkat prach. Festival se po pandemické pauze vrátil na Ostrov svobody v centru Budapešti a hned ve svém úvodním dni přivítal Duu Lipu, Milky Chance, Rüfüs... čtěte zde
Vydáno: 11.08.2022 16:53 v sekci Naživo
0
Střípky z Brutal Assaultu 1: den první a druhý
Naživo: Střípky z Brutal Assaultu 1: den první a druhý Tohle není festivalový report v pravém slova smyslu. Jak již název napovídá, chce být spíše telegrafickým shrnutím dojmů z prvních dvou dnů celkem pětidenní přehlídky, úterý a středy. Vznikají takříkajíc přímo z bojiště... čtěte zde
Vydáno: 11.08.2022 12:21 v sekci Naživo
0
Ozzy Osbourne & Tony Iaommi - Paranoid (live)
Video: Ozzy Osbourne se vrátil na pódia. Na závěrečném ceremoniálu Commowealth Games zahrál s Tonym Iommim "Paranoid" Obrovské překvapení čekalo plný stadion v Birmighamu v průběhu závěrečného ceremoniálu Commonwealth Games. Jako tečku si totiž organizátoři připravili pro návštěvníky vystoupení dvojice tamních rodáků, nikoho menšího než... čtěte zde
Vydáno: 10.08.2022 19:14 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Novoroční virtuální realita Jeana Michela Jarreho vás pohltí (28.11.2021 09:00)
- Nové desky 36/2021 - od Kacey Musgraves přes Manic Street Preachers po Metalliku (14.09.2021 08:00)
- Nové desky 14/2021 - od Taylor Swift přes Jeana-Michela Jarreho po Rhiannon Giddens (13.04.2021 08:00)
- Jean Michel Jarre v dubnu odhalí svět Amazonie (07.03.2021 13:44)
- Nové desky 46/2018 - od Michaela Bublého přes Mumford & Sons po Zaz (19.11.2018 09:00)
- Nové desky 37/2018 - od Diany Krall s Tonym Bennettem přes Olympic po Davida Guettu (18.09.2018 13:00)
- Jean Michel Jarre vydá v listopadu pokračování alba "Equinoxe" (16.09.2018 19:23)
- Recenze: Jean Michel Jarre na "Oxygéne 3" jen vyvařuje už vyvařené kosti (24.01.2017 12:15)
- Naživo: Jarre v O2 areně oslavoval elektroniku, bohužel jen na půl plynu (10.11.2016 14:27)
- Fotogalerie: Jean Michel Jarre předvedl poloprázdné O2 areně velkolepou show (09.11.2016 08:17)

ALBUM TÝDNE 32/2022

Kuedo
Infinite Window

Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k fiktivnímu sci-fi filmu plnému nepředvídatelných jevů.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 17.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.08.
Role Model (US) (Rock Café, Praha)
Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)
Út 13.09.
Maxïmo Park (UK) (Futurum Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková BTS Michal Prokop Slash Madonna Adele Viktor Sheen Vojtaano Dua Lipa Pink Floyd Queen Justin Bieber Mirai Ed Sheeran The Beatles Abba Jack White Liam Gallagher The Weeknd Avril Lavigne
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu