Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Jean Michel Jarre - Welcome To The Other Side - Live in Notre-Dame VR

Novoroční virtuální realita Jeana Michela Jarreho vás pohltí

Vydáno: 28.11.2021 09:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: Sony Music

Jean Michel Jarre je pověstný tím, že sleduje všechny technologické novinky současnosti a často je začleňuje do svých hudebních projektů. Ve stejném duchu připravil silvestrovskou show na přelomu roků 2020 a 2021. Dotaženou akci nyní přibližuje záznam "Welcome To The Other Side - Live in Notre-Dame VR".

8/10

Jean Michel Jarre - Welcome To The Other Side - Live in Notre-Dame VR

Vydáno: 10.9.2021
Celkový čas: 51 minut

Skladby: The Opening, Oxygene 2 (JMJ Rework Of Kosinski Remix), The Architect, Oxygene 19, Oxygene 8, Zero Gravity, Exit, Equinoxe 4, Stardust, Herbalizer, Oxygene 4 (JMJ Rework Of Astral Projection Remix), The Time Machine

Vydavatel: Sony Music

V případě tohoto francouzského hudebního mága jsme se dočkali již mnoha speciálních koncertů. Ten nejaktuálnější využíval technologických možností, které jeho fanoušky přenesly do virtuální reality (pokud jste měli kompatibilní VR brýle). Jean Michel Jarre přišel s konceptem, že pařížskou katedrálu Notre-Dame nechal (s pomocí týmu VRrOOm) přemodelovat do virtuální reality (vodítkem mu byla sada počítačových her), následně byl vytvořen jeho vlastní avatar (ve stejném duchu mimochodem proběhne i chystané turné Abby) a ve finále připravil speciální, tanečně orientovaný set. Notre-Dame se pro tuto příležitost proměnil ve vyhlášený hudební klub, přenos začínal zhruba třicet minut před půlnocí a vysílalo se živě ze Studia Gabriel. Jean Michel zde hrál své kompozice a tvůrčí tým jeho počínání transformoval do virtuální simulace.

Nosnou kostrou celého setu jsou primárně alba "Electronica 1: The Time Machine" a "Electronica 2: The Heart Of Noise" včetně spoluprací s Tangerine Dream ("Zero Gravity"), Jeffem Millsem ("The Architect") nebo Arminem van Buurenem. Našlápnutá "Stardust", jež vznikla právě s posledně jmenovaným, pak funguje jako zlomový moment v odpočítávání příchodu půlnoci a je trefnou oslavou prvních chvil roku 2021.

Spojovacími články jsou upravené verze fragmentů z trilogie "Oxygene" nebo výsek "Equinoxe 4", kterým Jean Michel vdechl nové prvky třeba i přepracováním již dříve publikovaných remixů. To je třeba případ vsuvky v podobě legendární "Oxygene 4", v níž rozpohyboval úpravu z dílny projektu Astral Projection. Finále patří "The Time Machine", která vznikla spojením s Boys Noize a v níž Jarre na chvíli nechá promluvit i svou laserovou harfu.

Vizuál show si pohrává s pohledy zvenčí na nasvícenou katedrálu Notre-Dame, ty střídají záběry na dění uvnitř. To koresponduje s jednotlivými tracky, dochází tak k proměnám světelného aparátu a obrazových kulis (povětšinou levitující geometrické obrazce, případně kosmické výjevy). Celé uchopení ctí majestátnost chrámu, zároveň ale ukazuje, jak virtuální realita může měnit vnímání a že transformací takového prostoru může být nekonečné množství. Je to fantaskní podívaná - zejména herní nadšenci ocení i pohledy do temnějších zákoutí. Dá se však předpokládat, že se najdou i posluchači, kterým tato pompéznost a okázalost nebude příliš po chuti.

Amazônia

Jean-Michel Jarre - Amazônia
© Jean-Michel Jarre
Koncertní set "Welcome To The Other Side" nebyl jediným letošním releasem Jeana Michela Jarreho. Kromě něj jsme se dočkali i jeho nové řadovky "Amazônia", na které se vrátil k houževnatější práci se zvukovými experimenty. V mnohém je to návrat kamsi k desce "En attendant Cousteau" z roku 1990.

Hudební plocha i tentokráte slouží svou obrazotvorností. "Amazônia" se totiž stala soundtrackem ke stejnojmenné pařížské výstavy brazilského fotografa a filmaře Sebastiãa Salgada, který se několikrát vypravil do amazonského pralesa a selekci snímků nechal doprovodit právě tímto kompletem.

Jarre album rozdělil do devíti fiktivních kapitol, v nichž krom elektronického podkresu hrají nemalou úlohu terénní nahrávky Ženevského muzea etnografie (MEG). Vedle ruchů z pralesů si pohrává s fragmenty domorodých písní, řečnických útržků, sborových nápěvů nebo zvuku atypických místních hudebních nástrojů.

V tomto aspektu tedy nečekejte jeho výraznější rukopis s táhlými melodiemi a budováním jednotlivých vrstev syntezátorů. "Amazônia" je kulisou dne a noci v pralese a cílí spíše na jednotlivé elementy denních dob. K dobru (stejně jaké v případě "Welcome To The Other Side") je opět přiložen download kupón na stažení speciálního binaural mixu pro poslech ve sluchátkách.

Hodnocení: 7/10

Blu-ray nabízí krom výše popsaného videozáznamu i několik dalších bonusů, včetně nahrávky v audio formě (5.0 mix). K dobru tu jsou dva bloky dokumentárního charakteru. "Making Of, Behind The Scenes" na ploše patnácti minut přibližuje zákulisí vzniku celé show, včetně modelování Notre-Damu, zkoušek a prezentace zástupcům pařížské radnice. Jarre zde postupně představuje celý tým a skalní fanoušky, kteří se účastnili jednotlivých fází příprav. Potěší, že jsou v tomto francouzsky mluveném ohlédnutí k dispozici anglické titulky.

Druhý snímek "Masterclass, Forum Des Images" však tímto nedisponuje, a ačkoliv se jedná o záznam diskuse s hlavním aktérem a výkonným ředitelem společnosti VRrOOm, pokud neumíte francouzsky a italsky, z tohoto přes devadesát minut trvajícího sledu otázek a odpovědí si příliš neodnesete.

"Welcome To The Other Side - Live in Notre-Dame VR" je v mnoha aspektech opět o kousek dále v tvůrčí vizi tohoto hudebního mága. Ta započala již před lety s vizuálním kompletem "Aero", od té doby Jean Michel Jarre ušel nemalou cestu a nadále ukazuje, jakým způsobem lze využít současné technologie, včetně virtuální reality a konektivity napříč celým světem. Otázkou zůstává, kam (a zda) se posune dále. Tento počin je však povedenou připomínkou důmyslné oslavy příchodu Nového roku v tanečním módu.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (40-31)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (40-31) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem 269... čtěte zde
Vydáno: 24.01.2022 18:00 v sekci Publicistika
0
The Weeknd - Dawn FM 8/10
Recenze: The Weeknd prochází na albu "Dawn FM" očistou Jeho čtvrtá deska "After Hours" ještě ani nestihla vychladnout, a The Weeknd už přichází s jejím plnohodnotným nástupcem. "Dawn FM" plynule pokračuje v osmdesátkovém trendu, kterému vypomohl megahit "Blinding Lights". Nalaďte si... čtěte zde
Vydáno: 24.01.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Čad - Medvede 8/10
Recenze: Deska "Medvede" od Čad je jako vakcína na duši Slovenská tvrdě kytarová stálice Čad je tu s dalším albem. Vznikalo na půdě českého studia Sono v nešťastné covidové době. A ta se na "Medvede" podepsala. Pozitivně? Negativně? Co nabídne asi nejvýraznější metalová formace od... čtěte zde
Vydáno: 23.01.2022 09:00 v sekci Recenze
0
"2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část)
Slavná alba: "2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část) Pořad Slavná alba si tentokrát vzal na paškál rovnou dvě nahrávky, které vystřelily kapelu Rush vstříc ku slávě. Snažili jsme se proto zachytit ty nejdůležitější okamžiky jejich vzniku i za cenu toho, že bude nakonec nutné... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2022 11:35 v sekci Recenze | Slavná alba
0
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem sto tři... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 18:30 v sekci Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 36/2021 - od Kacey Musgraves přes Manic Street Preachers po Metalliku (14.09.2021 08:00)
- Nové desky 14/2021 - od Taylor Swift přes Jeana-Michela Jarreho po Rhiannon Giddens (13.04.2021 08:00)
- Jean Michel Jarre v dubnu odhalí svět Amazonie (07.03.2021 13:44)
- Nové desky 46/2018 - od Michaela Bublého přes Mumford & Sons po Zaz (19.11.2018 09:00)
- Nové desky 37/2018 - od Diany Krall s Tonym Bennettem přes Olympic po Davida Guettu (18.09.2018 13:00)
- Jean Michel Jarre vydá v listopadu pokračování alba "Equinoxe" (16.09.2018 19:23)
- Recenze: Jean Michel Jarre na "Oxygéne 3" jen vyvařuje už vyvařené kosti (24.01.2017 12:15)
- Naživo: Jarre v O2 areně oslavoval elektroniku, bohužel jen na půl plynu (10.11.2016 14:27)
- Fotogalerie: Jean Michel Jarre předvedl poloprázdné O2 areně velkolepou show (09.11.2016 08:17)
- Recenze: Jarreho "Electronica 2" není jen doplňkem žánrové kroniky (08.11.2016 18:55)

ALBUM TÝDNE 04/2022

The Weeknd
Dawn FM

Jeho čtvrtá deska "After Hours" ještě ani nestihla vychladnout, a The Weeknd už přichází s jejím plnohodnotným nástupcem. "Dawn FM" plynule pokračuje v osmdesátkovém trendu, kterému vypomohl megahit "Blinding Lights". Nalaďte si správnou frekvenci, tahle jízda je temná, zároveň ale velmi zábavná.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Noga Erez (IS) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Injury Reserve (US) (Underdogs', Praha)
So 26.02.
Palace (UK) (Café V lese, Praha)
Po 28.02.
Evil Invaders (BE) / Schizophrenia (BE) (Modrá Vopice, Praha)
St 02.03.
Will & The People (UK) (Cross Club, Praha)
St 02.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Weeknd Ed Sheeran Beyoncé Adele Ozzy Osbourne Ewa Farna BTS Rihanna Taylor Swift Viktor Sheen Coldplay Jitka Charvátová The Beatles Queen Rob Halford Dua Lipa Skye Edwards Kryštof Lady Gaga Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu