Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Makrorecenze "The Odd Couple" Gnarls Barkley

Makrorecenze "The Odd Couple" Gnarls Barkley

Vydáno: 05.05.2008 13:00 v sekci Makrorecenze - Redakce | foto: facebook interpreta

Před dvěma lety dostali Gnarls Barkley svým megahitem "Crazy" na kolena celý svět. Letos se na jeho úspěch - i o krapet menší úspěch svého debutu "St. Elsewhere" - pokusili navázat albem "The Odd Couple". Šeptá se, že prý slušně. Co na to ale říká pětice našich redaktorů v makrorecenzi?

Gnarls Barkley - The Odd Couple
© facebook interpreta
Danger Mouse a Cee-Lo aka Gnarls Barkley již dávno nejsou oním zjevením digitální doby, které jako první stanulo na vrcholu britského singlového žebříčku jen na základě počtu stažených kopií debutového singlu "Crazy". Jejich počiny dnes doprovází solidní vlna zájmu a s ní také odjakživa spojená vysoká očekávání. V hlavní recenzi Dan Hájek dospěl k tomu, že albová dvojka Gnarls Barkley "The Odd Couple" v tomto souboji obstála a udělil jí vstřícnou osmičku. Další pětice našich redaktorů byla celkově lehce střízlivější, ale v hodnocení na desku se zásadně nerozcházela - buď osmu potvrdila, nebo sáhla pro známku jen o patro níže.


Tomáš Parkan - Deska, kterou jen tak nenajdete (8/10)
Vztah ke kapele: Znal jsem jen "Grey Album" a hit "Crazy", což není mnoho, ale při psaní Nových desek mě ta jejich muzika velmi zaujala.

O co vlastně jde v muzice? Asi se shodneme, že jde především o nápad. A je to o to lepší, je-li navíc postavený na kvalitním základu. Pánové z dua Gnarls Barkley právě takový nápad měli a daří se jim ho prodávat a rozvíjet již na druhém albu. Na "The Odd Couple", potažmo na Gnarls Barkley jako takových mě fascinuje to spojení starého a moderního - to, že nedokážu rozlišit, kde začíná soul a přehupuje se do hip hopu či kam přesně zaškatulkovat to, co se soulem kombinují. Výrazové prostředky, kterými disponuje zpěvák Cee-Lo Green, jako unikátní barva hlasu či způsob, jakým ho zvládá, pak podtrhují jedinečnost Gnarls Barkley. Co se týče "The Odd Couple", mám pro něj jak slova nezměrné chvály, tak i poněkud kritičtější poznámky. Líbí se mi jeho pestrost, jež se trošku pere právě se zpěvem Greena, majícím tendenci strhávat na sebe veškerou pozornost. Danger Mouse tu opravdu čaruje ať už aranžérsky, nebo produkčně. Pravdou ovšem je, že se mi nepovedlo se plně ztotožnit se všemi písničkami. Například zatímco "Run (I'm A Natural Disaster)" považuji za neskutečnou pecku, tak hned následující "Would Be Killer" je mi vysloveně nepříjemná a přeskakuji ji. Druhá polovina desky pak mohla být o něco málo živější. Tak jako tak je "The Odd Couple" pořád natolik signifikantní deskou, že by neměla nikomu uniknout. Podobnou totiž budete těžko někde hledat.

Ondřej Pravda - Někdy stačí i pouhá pokračování (8/10)
Vztah ke kapele: Debut mě hodně bavil, zdaleka nejen kvůli singlu.

Měl jsem to tak hezky připravené. Chtěl jsem napsat, jak je dvojka Gnarls Barkley až příliš podobná debutu, bez opravdu výraznější skladby, i když pořád s vyrovnanými kousky. Jak je ještě víc retro melancholická, v detailech ještě méně experimentální. Sice díky krátkosti skladeb pořád velmi dobře uplývající, ale nějak ušima protékající. Jenže jak jsem tu desku poslouchal víc a víc (pozn.: ano, to redaktoři dělají, i když si to někteří čtenáři nemyslí), přišlo mi víc a víc správnější, že žádný megahit neblokuje zbytek desky. A ten "zbytek" znamená celou desku dobrých kousků. Emocionální (mimochodem, "emo" kapely by prstíčkem měly hrabat mít něco takového) kousky jako "Who's Gonna Save My Soul", "Open Book" nebo "No Time Soon" dotvrdily rostoucí pocit, že víc melancholie vůbec neškodí. Přitom se jí nepřejíte, vhodně přijdou odvázanější pecky. Prostě tenhle zvláštní pár mi zas sednul, i když rozumím tomu, pokud někdo desku odzívá jako slabšího sourozence debutu - taky jsem to chtěl udělat.

Eva Balaštíková - Ze sedmičky by Gnarls Barkley zvedl skrytý moment překvapení (7/10)
Vztah ke kapele: Oceňuji vtip a odvahu střihnout si cover Duran Duran. Samozřejmě v kostýmech šéfkuchařů skladbu "Hungry Like The Wolf".

Cinká to. Tleská se. Je to hravé, skoro až rozjitřené, dalo by se směle říct. Není to vůbec hloupé. Vychází to právě teď. Rapper a producent, Danger Mouse a Cee-Lo. Přesně. Pro začátek odpovím na klíčovou otázku, která vrtá hlavou vám všem. Ano. Pokud jste byli spokojení s překvapivým debutem "St. Elsewhere", "The Odd Couple" je tu pro vás a vaše přehrávače. Tandem Gnarls Barkley skáče zvysoka a dokáže být opět vším, co vám vaše fantazie nabídne. Temní rytíři "Star Wars" i plecháči od "Čaroděje ze země Oz" si hrají s formou a zvukem a výsledkem je příjemný soul, který s hip hopem nemá téměř už nic společného. S ironickými úšklebky vstávají a při drinku na dobrou noc se vám smějí zlatými zuby do ksichtu. S první společnou deskou a hitem "Crazy" se vyhrabali z undergroundu a teď už jen čekají, jaké další ceny za aktuální pokračování obdrží. Hlavním minusem "The Odd Couple" se staly ničím nenarušená plynulost, stoprocentní poslouchatelnost a jasná předvídatelnost. Z pěkných šatů udělá haute couture nenápadně rušivý knoflík. Ze sedmičky by Gnarls Barkley zvedl skrytý moment překvapení.

Jaromír Koc - Humor za každou cenu? (7/10)
Vztah ke kapele: Deska "St. Elsewhere" mě hodně bavila, nemluvě o doprovodných klipech, ale i ostatních projektech Danger Mouse.

Když jsem slyšel poprvé jejich hit "Crazy", okamžitě mě chytil a nemohl jsem ho dostat z hlavy. Podle toho, jak mám poškrabané jejich CD "St. Elsewhere", svého času rozhodně patřilo k tomu, co jsem si v autě přehrával nejčastěji. I když všechny singly, které po "Crazy" přišly, nedosáhly takových úspěchů, jejich provokativní až úchylné klipy dávaly najevo, že se nám tu zrodilo velmi výjimečné duo. Nová deska se snaží být stejná jako ta předchozí. Líbivá, pestrá, humorná, zábavná... Je tu však jedno velké ale. Prostě Gnarls Barkley sice malinko inovačních prostředků použili, ale už to nefunguje jako dřív. Možná je to dle mého ne zcela dobrým výběrem pilotního singlu v podobě písně "Run" nebo zrovna trh po Gnarls Barkley úpěnlivě nevolá, ale něco mi na nové desce prostě chybí, a to i přesto, že to nedokážu přesně pojmenovat. V každém případě tyhle dva kejklíři opět odvádí velmi dobrou práci, která rozhodně stojí za více než jeden poslech.

Tomáš Tenkrát - Všechno dobrý a víc nic (7/10)
Vztah ke kapele: "St.Elsewhere" bylo určitě jedno z nej alb roku 2006. Myslím, že můžu říct, že je mám rád, kluky dva vystajlovaný.

Nový materiál = na chvíli nová zábava. Ať totiž chcete, či ne, Gnarls Barkley hrají muziku sice skvěle zkomponovanou, ale zároveň tak chytlavou a lehce odhalitelnou, že se jejich desky poměrně rychle ohrávají. U mě to dokonce funguje tak, že hlas mistra Cee-Lo se mi po určité době zprotiví a nemohu ho slyšet ani na pár sekund. Těšil jsem se na "The Odd Couple", užíval jsem si s ní zhruba tři dny téměř pořád a stejně jako s minulou deskou počáteční nadšení rychle opadlo. Novinka je uzrálejší než její předchůdce, netlačí se za každou cenu do hitových poloh, není ani zdaleka tak rádiová. To si však neodporuje s tvrzením, že je zde několik skvělých skladeb. O tom žádná. Jenže jednoduše jsou jiné ve své podstatě. "St. Elsewhere" - nenáročná, "The Odd Couple" - náročnější (pro běžného českého rádiového konzumenta). Ale pokud budete uši používat pozorně, zjistíte, že i přesto, že je zde několik parádních momentů, tak se nejedná o nic světoborného, o nic tak bořícího a šíleně mimo, jako byla minulá deska. Tak šíleně out, až byla in. Ale co, je to dobře šlapající album, s dobrými momenty, na dobrých pár dní. Otázka je, zda vůbec někdo chtěl něco víc...


Album: Gnarls Barkley - The Odd Couple
Průměrné hodnocení: 7,4/10
Celkový čas: 39:07
Skladby: Charity Case, Who's Gonna Save My Soul, Going On, Run (I'm A Natural Disaster), Would Be Killer, Open Book, Whatever, Surprise, No Time Soon, She Knows, Blind Mary, Neighbors, A Little Better

NÁZORY
  • Hm... (lordík, 11.05.2008 11:18) Reagovat

    Zajímavé, že jste tak shodli. Mě to jeho album přišlo strašně nudné... v porovnání se singlem Run je ten zbytek dost nuda.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society Vedle rocku a metalu od Deep Purple, Black Label Society, Rhapsody Of Fire, Apsu, Paula Gilberta nebo Nell a The Flaming Lips se činili i domácí hudebníci jako Kateřina Göttlichová, James Harries, Dalibor Janda, Blitz Union nebo Karel Mařík... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 16:35 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dan Bárta & Rozhlasový Big Band Gustava Broma - I Killed This Song At Karaoke Tonight 9/10
Recenze: Dan Bárta v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma vdechl na "I Killed This Song In The Karaoke Last Night" nový život známým hitům Covery jsou ošemetná disciplína. Dobře uchopená předělávka může originál pozvednout, ale máme tucty případů, kdy to byla skutečná vražda - tak jak to sebeironicky naznačuje název společného alba Dana Bárty a Rozhlasového Big... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 08:00 v sekci Recenze
0
Me And That Man - New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2 8/10
Recenze: Me And That Man se na "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2" drží stejné hry jako posledně, kouzlo se ale začíná pomaličku vytrácet Desperátská úderka Me And That Man vedená frontmanem metalistů Behemoth se vrací a přiváží druhou část svého dark country-rockového opusu "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2". Opět je to nahrávka plná hostů, které principál... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy
Rozhovory: Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy Romana Holého posluchači znají hlavně z formací J.A.R., Monkey Business či Sexy Dancers. Nyní přichází s debutovou sólovkou "Strážce klidu Vol. 1". "Nejosobnější deska, už jen proto, že je první, velmi upřímná, odkopaná, daleko... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Václav Neckář & spol. - Andělé strážní 8/10
Video: Hvězdy spojily síly a pro dobrou věc přezpívaly Neckářovu vánoční píseň "Andělé strážní" Začal advent a roztrhl se pytel s vánočními skladbami. Jednu takovou nazpívalo tucet známých českých umělců pod taktovkou Jana Neckáře. Společně chtějí podpořit aktivity dobročinné organizace Člověk v tísni, konkrétně její... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2021 15:12 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Cee-Lo Green vydá v listopadu novou desku (24.09.2015 15:16)
- Video: Cee-Lo - F**k You (03.09.2010 11:23)
- Publicistika: Sto nejlepších desek dekády podle musicserveru (60 - 51) (29.01.2010 05:00)
- Publicistika: Rockoví producenti - šílenci a inovátoři (část čtvrtá) (10.09.2009 05:00)
- Audio: MP3 Jukebox 18/2009 (13.05.2009 05:00)
- Audio: MP3 Jukebox 45/2008 (12.11.2008 05:00)
- Video: Video Jukebox 26/2008 (15.08.2008 12:00)
- Gnarls Barkley ohlašují nový singl (15.05.2008 14:32)
- Gnarls Barkley nabízí své nové album zdarma (21.04.2008 15:09)
- Video: Video Jukebox 08/2008 (11.04.2008 05:00)

ALBUM TÝDNE 48/2021

Sting
The Bridge

V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho pilířů nelze při jeho mnohaleté praxi pochybovat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay On Air Beata Hlavenková Metallica Ewa Farna Adele Dua Lipa Ed Sheeran Kryštof Lady Gaga Billie Eilish Olivia Rodrigo Marie Rottrová Aerosmith Karel Gott Abba Kateřina Marie Tichá AC/DC Rihanna Lucie Bílá
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu