"Dig, Lazarus, Dig!!!" Nicka Cavea & The Bad Seeds vychází po více než třech letech od předchozí řadovky. V mezidobí si členové kapely odskočili ke svým bokovkám a většinou se jim dařilo, vždyť Grinderman, Mick Harvey i Gallon Drunk natočili výborná alba. Jak to dopadlo, když všichni opět spojili své síly?
9/10
Nick Cave & The Bad Seeds - Dig, Lazarus, Dig!!!
Vydáno: 03.03.2008
Celkový čas: 53:35
Skladby: Dig Lazarus Dig!!!, Today's Lesson, Moonland, Night Of The Lotus Eaters, Albert Goes West, We Call Upon The Author, Hold On To Yourself, Lie Down Here (& Be My Girl), Jesus On The Moon, Midnight Man, More News From Nowhere
Vydavatel: Parlophone
Čtrnáctému řadovému albu
Nicka Cavea & The Bad Seeds předcházela slušná kampaň. Od 25. prosince se na oficiálním webu začala objevovat krátká videa znázorňující Bad Seeds na spiritistické seanci, Cave se vyznal ze své fascinace zmrtvýchvstáním. Na aktuálním albu ale není vzkříšen jen Lazar, který se ocitá v New Yorku 70. let. Cave křísí svá nejlepší tvůrčí období a jako čerstvý padesátník se vrací zpět ke svým předchozím deskám. S dostatečným odstupem, nadhledem a humorem sobě vlastním, podruhé bez Bargelda, zato ale se stále aktivnějším Ellisem a potřetí (nepočítáme-li Grindermana a The Birthday Party) v produkci Nicka Launayho.
Pokud bychom se probírali diskografií Bad Seeds, nebylo by těžké několika málo slovy popsat a trefně vystihnout nálady a charakteristiky jednotlivých alb. Jen namátkou - předchozí gospelová dvojdeska
"Abattoir Blues / The Lyre Of Orpheus", melancholická, křehká a hodně klavírní "The Boatman's Call", "Murder Ballads" jsou morytáty, "Kicking Against The Pricks" zase album coververzí. U aktuálního "Lazara" by to tak jednoduché nebylo. Album je pestré a jednotlivé skladby by se daly bez problémů poschovávat na předchozí desky a nijak by tam nerušily. Co to ve svém důsledku znamená? A je to dobře, nebo špatně?
Grindermanem jako by si Cave uvědomil, že nemá smysl zahazovat klíče od svých starých, polozapomenutých, ale stále zajímavých příbytků. Z Bad Seeds za čtyřiadvacet let existence vykrystalizovalo přirozenou cestou to, co se jiní snaží čas od času uměle vytvořit spojením výrazných osobností. A právě přirozenost je tu klíčová. Tím, že nechali všechny dveře otevřené, a nesnažili se album stylizovat jedním směrem, posílili své silné stránky a dospěli k nečekaným, o to dráždivějším a osobitějším výpovědím.
Cave byl vždy výborný textař a svou laťku si udržuje i nadále. Opět se zabývá tím, co ho zajímalo odjakživa. V jeho písních se biblická témata prolínají s lidskými příběhy a emočně vypjatými situacemi, ať už pozitivně či negativně. A hudba tu mluví stejně barvitými básnickými obraty. Temná "Night Of The Lotus Eaters" s hypnotickou a jednoduchou (třínotová opakující se smyčka) basovou linkou stojí vedle přímočaré kytarově rockové a pro Bad Seeds netypické "Albert Goes West". Balady ("Hold On To Yourself") se střídají s dravými a energickými halekačkami "Lie Down Here (& Be My Girl)" a vy marně přemýšlíte, která poloha sluší Bad Seeds víc.
Ti, co lámali spolu s nepovedenou "Nocturamou" nad Bad Seeds hůl, mají po Grindermanovi a "Lazarovi" (kterého si mimochodem můžete celého poslechnout na MySpace.com profilu kapely) další důkaz vitality a talentu temného Australana Nicka Cavea. V padesáti letech nabírá druhý dech a energii rozdává na počkání. Myslím, že nás v budoucnu ještě párkrát překvapí.
PS: Jak to Nicku Caveovi a jeho kumpánům půjde živě, by se čeští fanoušci měli přesvědčit 24. května, kdy mají vystoupit v pražské aréně HC
Sparta Praha.
Singl Dig, Lazarus, Dig!!!
Pro první singl, jenž vyšel 18. února, byla vybrána titulní píseň. Skladba postavená na zvonivém kytarovém riffu vzdáleně připomínajícím Jacksonovu "Black Or White". Kromě downloadu vyšel singl v dalších dvou vydáních. Limitovaný vinyl ve speciálním plastickém obalu i CD singl mají jako b-stranu klidnou, téměř až folkovou baladu "Accidents Will Happen", na CD je navíc ještě vydařený videoklip dvojice Iain Forsyth & Jane Pollard.