shop.musicserver.cz
Nick Cave & The Bad Seeds - Wild God

Světem okouzlený desperát Nick Cave natočil "Wild God", svoje doposud nejspirituálnější album

Vydáno: 02.09.2024 09:30 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Martin Bambušek / musicserver.cz

Každá nová deska Nicka Cavea vzbuzuje velká očekávání, aktuální nahrávka "Wild God" o to větší, že se na ní po pěti letech vrátil ke kapele The Bad Seeds, k písničkám a ke světlu. Jak australského muzikanta změnilo temné a tragické období a jak se podepsalo na jeho tvorbě? Čtěte v recenzi.

9/10

Nick Cave & The Bad Seeds - Wild God

Vydáno: 30.8.2024
Celkový čas: 44 minut

Skladby: Song of the Lake, Wild God, Frogs, Joy, Final Rescue Attempt, Conversion, Cinnamon Horses, Long Dark Night, O Wow, O Wow (How Wonderful She Is), As The Water Covers The Sea

Vydavatel: Bad Seed Ltd.

Věci už nikdy nebudou stejné. A po tragické smrti syna Arthura v roce 2015 nebude stejný ani Nick Cave. Australský muzikant se na hudební scéně pohybuje už padesát let a za tu dobu se proměnil jako autor, jako zpěvák i jako člověk. Navzdory tomu se pokaždé objeví názory, že předtím to bylo lepší. Když Cave letos ohlásil novou desku s The Bad Seeds a také návrat k písničkovější formě, fanoušci zaplesali a napjatá očekávání začala směřovat k tomu, zdali se náhodou nevrátí i k rockovějšímu zvuku.

Minimálně v tomto ohledu je "Wild God" zklame. Nevrátil. Od "Push The Sky Away" z roku 2011 si zpěvák, skladatel, básník, výtvarník a spisovatel libuje v otevřenějších hudebních formách a k bigbítu, k němuž šlo, s jistými úkroky stranou, většinu alb The Bad Seeds přiřadit, se staví zády. Na druhou stranu, k písničkám se letošní kolekce skutečně navrací.

Předchozí nahrávky s The Bad Seeds, tedy "The Skeleton Tree" a "Ghosteen", jsou opusy, které si libují v hudební abstrakci a volném básnění. Struktura skladeb není podstatná, melodie nejsou důležité, refrény jsou zbytečné. Důležité je sdělení ukryté ve slovech. Duch recitace nad zvlněnou hudební hladinou se přenesl i na sólovku "Carnage", kterou Cave natočil se svým nejbližším souputníkem Warrenem Ellisem, jehož lze směle označit za architekta právě těchto hudebních staveb.

Na "Wild God" najdeme obojí: uměřené písničkářství à la deska "The Boatman Call" i propracované zvukové stavby à la "Ghosteen". Výsledek působí méně přímočaře a posluchačsky přívětivě než "Push The Sky Away", nabízí zároveň ale více opěrných bodů než Caveova tvorba poslední dekády.

Forma coby důsledek obsahu. Litanická podoba písní (zejména) na "Ghosteen" totiž šla ruku v ruce s truchlením a temnotou, s níž se musel muzikant vyrovnat. Tu mnohdy těžkou a nekompromisní cestu lesem příběhů, odkazů a náznaků s ním absolvoval i posluchač. Novinka pak funguje jako vstup z temnoty do světla, jako prostor znovuobjevování radosti v životě a krásy světa. V tomto ohledu je deska místy až extatická, výrazně se opírá o gospel a plnými doušky nasává drobné momenty optimismu. Ani ne tak každodenního štěstí, jako spíše jakési spirituální radosti, duchovního nalezení (se), jež mnohem lépe vystihuje podstatu onoho anglického slůvka joy, které je s albem často spojováno a jmenuje se tak i jedna z písní, než český překlad radost.

Žáby vyskakující z kapes kabátu za nedělního deště, osamělý muž na kraji jezera, divoký bůh hledající dívku na Jubilee Street, skořicoví koně pod terpentýnovými stromy, barevné pastelky tancující po stole - to všechno jsou nosné obrazy plné vnitřního okouzlení, kterými Cave obžerně sytí svoje texty. Nechává se jimi unášet, akcentuje nedořečenost ("And all the king’s horses / Never mind, never mind"), paradoxy a otevřenost významů ("He was a wild god searching for what all wild gods are searching") a s sebou do tohoto víru slov strhává i posluchače.

Nejedná se ale o nějaké náhodné vršení obrazů, z každé skladby na "Wild God" je zřejmé, jak pečlivě je finální tvar vystavěný a surový materiál původních nápadů promyšleně opracovaný. Každé slůvko, každý odkaz má přesně dané místo a nemohl by stát nikde jinde.

Momenty pečlivě gradovaného vytržení, tu a tam navíc podpořené gospelovým sborem, se tu střídají s kontemplativními skladbami. Ty reflektují vlastní minulost - když zazní úryvek nahrávky s hlasem bývalé Caveovy partnerky a múzy Anity Lane v láskyplné "O Wow, O Wow (How Beatiful She Is)", je to až nekýčovitě dojemné - i svoje pocity. Cave tu opět předstupuje před posluchače se srdcem na dlani, tentokrát ale není nekompromisním kazatelem, ale paradoxně spíše vlídným bývalým desperátem, jenž našel radost.

Hudebně nese "Wild God" rukopis Warrena Ellise - abstraktní plochy tvořené navrstvenými ruchy tu ale tentokrát ukotvují další členové The Bad Seeds: Kromě nosného Caveova klavíru a střídmých kytar George Vjestici prim hraje zejména spolehlivá rytmika Martyn Casey - Thomas Wydler, tedy jeho dva nejdéle sloužící spolupracovníci a opory kapely. Tuhle dvojici navíc posílil Colin Greenwood z Radiohead.

Mnohovrstevnatý zvuk - pozorně si poslechněte třeba mocnou gradaci singlové "Wild God" nebo třeba zvukovou konstrukci "Final Rescue Attempt" - tu a tam ještě nakypří orchestr, který přidá trochu patetického koření, nebo sbory, ať už ty kapelní nebo gospelového střihu. Škoda, že celková zvuková koncepce desky působí až příliš nahuštěně a co se dynamiky týče, příliš nedýchá.

Nicku Caveovi se skutečně podařilo stvořit dílo, které dokáže povznést. "Wild God" místy doslova vybuchuje energií, která strhává a pohlcuje. Nahrávka s každým dalším poslechem rozkvétá a odhaluje další a další odstíny své perfekcionistické vybroušenosti. Ty tam jsou časy, kdy Cave sypal z rukávu zabijácké historky nebo byl temným romantickým básníkem. Na "Wild God" naplňuje obraz kazatele, který se s ním - zejména na koncertech - pojí. S otevřenou náručí tu vítá své ovečky a šíří radost z obyčejného bytí. Nejspirituálnější Caveovo album? Rozhodně.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
David Gilmour - Luck and Strange 8/10
Recenze: Sympaticky skromný David Gilmour spojuje na "Luck and Strange" písničkářský přístup s hudební nostalgií Devět let trvalo studiové mlčení bývalého hlasu a kytary Pink Floyd Davida Gilmoura. Ohlášení kolekce "Luck and Strange" pochopitelně vyvolalo velká očekávání - ostatně jako každé nové album dlouze studiově spících veteránů. A... čtěte zde
Vydáno: 16.09.2024 00:00 v sekci Recenze
Beatsteaks, Lucerna Music Bar, Praha, 14.9.2024
Naživo: Stadionová kapela v klubu a ryzí radost z hudby. To byli Beatsteaks v Praze Twenty One Pilots, Kensington, Katy Perry nebo Biffy Clyro. Dlouhodobě platí, že když se skupina v zahraničí vyprodávající stadiony dostane nějakou náhodou do malého klubu, patří tyto zážitky k tomu nejlepšímu, co můžete v rámci... čtěte zde
Vydáno: 15.09.2024 11:01 v sekci Naživo
ADONXS, Rock Café, Praha, 13.9.2024
Naživo: Pátek třináctého se snažil, ADONXS ale navzdory smolným okolnostem odehrál v Praze skvělý koncert "My nie sme zrušený, my sme tu!" volal vítězoslavně Adam Pavlovčin alias ADONXS, když konečně mohl nastoupit před narvaný klub a odehrát svůj dlouho plánovaný koncert v Praze. Někdejší hvězda SuperStar měla co dělat, aby se akce... čtěte zde
Vydáno: 14.09.2024 12:00 v sekci Naživo
Hlasování do Českého slavíka začalo. Objevem roku mohou být Pam Rabbit, Sofian Medjmedj či Brixtn
Hlasování do Českého slavíka začalo. Objevem roku mohou být Pam Rabbit, Sofian Medjmedj či Brixtn Událost, díky které každoročně stoupají čísla sledovanosti televize Nova i čtenost článků (nejen) na musicserveru, se letos uskuteční 29. listopadu v pražském Foru Karlín. Řeč je samozřejmě o tradiční anketě Český slavík,... čtěte zde
Vydáno: 14.09.2024 08:00 v sekci Novinky
Vladimír Mišík - Tak dobře 10/10
Video: Videoklip ke krásné písni "Tak dobře" uvádí do světa říjnové album Vladimíra Mišíka "Vteřiny, měsíce a roky" Očekávaný třetí plod spolupráce Vladimíra Mišíka s producentem Petrem Ostrouchovem nazvaný "Vteřiny, měsíce a roky" jsme vám představili již na začátku léta po prvním poslechu. Nyní už známe i datum vydání - stane se tak v... čtěte zde
Vydáno: 13.09.2024 12:42 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 35/2024 - od Nicka Cavea & The Bad Seeds přes Palaye Royale po Monkey Business (04.09.2024 12:00)
- Audio: Snění za dlouhé temné noci. Nick Cave servíruje "Long Dark Night", další ukázku z nové desky (25.07.2024 14:35)
- Audio: Nick Cave a jeho žáby. Zpěvák vyslal do světa další singl z nové desky (30.05.2024 16:15)
- Nick Cave natočil pro film o Amy Winehouse i novou originální píseň (21.03.2024 15:41)
- Deska plná tajemství a koncert plný emocí: Nick Cave & The Bad Seeds jsou zpět a přijedou i do Prahy (16.03.2024 18:06)
- Nick Cave a jeho The Bad Seeds vydají na konci srpna studiové album "Wild God" (06.03.2024 19:00)
- Audio: Nick Cave se podělil o zádumčivou coververzi písně "La Vie En Rose" od Édith Piaf (03.03.2024 17:49)
- Video: Nick Cave na pohřbu Shanea MacGowana zazpíval dojemnou skladbu "A Rainy Night In Soho" (12.12.2023 15:38)
- Nick Cave & Warren Ellis vydají už tento pátek živák "Australian Carnage" (23.08.2023 14:23)
- Nick Cave dokončuje nové album s The Bad Seeds (26.07.2023 12:58)

ALBUM TÝDNE 38/2024

David Gilmour
Luck and Strange

Devět let trvalo studiové mlčení bývalého hlasu a kytary Pink Floyd Davida Gilmoura. Ohlášení kolekce "Luck and Strange" pochopitelně vyvolalo velká očekávání - ostatně jako každé nové album dlouze studiově spících veteránů. A vždycky jsou na místě otázky, jak se podaří na slavnou minulost navázat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 18.09.
Avi Kaplan (US) (Roxy, Praha)
Pá 20.09.
Elán (SK) (O2 arena, Praha)
So 21.09.
Elán (SK) (O2 arena, Praha)
So 21.09.
Aurora (NOR) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 21.09.
Maro (POR) (MeetFactory, Praha)
So 21.09.
Marcus & Martinus (NOR) (Forum Karlín, Praha)
Po 23.09.
Girl In Red (NOR) (Forum Karlín, Praha)
St 25.09.
Cirque De Soleil - Corteo (CAN) (O2 arena, Praha)
Po 30.09.
Tindersticks (UK) (Divadlo Hybernia, Praha)
Čt 03.10.
Mighty Oaks (DE) (Palác Akropolis, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Vladimír Mišík Prince The Prodigy Imagine Dragons Lucie Vondráčková Linkin Park Billie Eilish Dua Lipa Coldplay Madonna Taylor Swift Oasis Abba Queen Dead Sara Viktor Sheen Ed Sheeran Biffy Clyro BTS
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe