Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Pouť po albech The Beatles (část II.)

Vydáno: 08.01.2007 05:00 v sekci Komentované diskografie - Michal Koch | foto: facebook interpreta

Druhý díl našeho putování diskografií liverpoolské čtyřky se bude zabývat nahrávkami, které vyšly buď s požehnáním skupiny, nebo bez něj, leč pyšní se nálepkou oficiálně vydaného neřadového alba. A vemte jed na to, že se mezi nimi našly vedle zajímavých, pro posluchače přínosných nahrávek také desky naprosto nesmyslné a zbytečné.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
The Beatles - Oldies But Goldies
© facebook interpreta
Hned na úvod bych rád upozornil, že tento článek nemá a nechce být kompletní neřadovkovou diskografií The Beatles (myspace.com), pouze chce upozornit na zajímavosti a také zvláštnosti, které byly oficiálně vydány ve Velké Británii, USA a Československu. Zapálení fanoušci kompletní seznam jistě mají k dispozici, proto berte tuto procházku jako inspiraci pro ostatní. O studiových albech jsme už psali ZDE.

Výběry na úvod
Různých kompilací z písní, které byly dříve na singlech, EP či albech, pochopitelně vyšla spousta, ale jen málo z nich je opravdu dobrých. Mezi nejlepší rozhodně patří dvě dvojalba "The Beatles 1962 - 1966" a "The Beatles 1967 - 1970", zvané též Modré a Červené dvojalbum, které vyšly poprvé v Británii 20. dubna 1973 (v USA o 18 dní dříve). Pokrývají zásadní hity (neplést se zásadními písněmi) kapely opravdu důkladně. Pro československé fanoušky je pak poměrně důležité album "A Collection Of Beatles Oldies (But Goldies)" z 10. prosince 1966, kteroužto kompilaci EMI vydala, když pochopila, že tentokrát z kapely na vánoční trh nové album opravdu nevytluče. Tenhle ne moc vydařený výběr vydal Supraphon v roce 1969 jako první desku The Beatles vydanou oficiálně v ČSSR. Až do listopadu 1989 pak měli fanoušci za železnou oponou šanci oficiálně zakoupit ještě řadovky "Abbey Road" (1972), "A Hard Day's Night" (1985) a "With The Beatles" (1987), a neuvěřitelně spatlané vlastní supraphonské kompilace "Beatles 62 - 65" (1981) a "Expedice R'n'R" (1983). Proč zrovna tato alba, a ne jiná, a proč s takovým zpožděním, na to se, prosím, neptejte mě.

The Beatles - Yesterday And Today
© facebook interpreta
Abychom zmínili také nějaké pikanterie mezi výběry, nesmíme opomenout americkou kompilaci vydavatelství Capitol, které mělo licenci na nahrávky The Beatles pro USA, nazvanou invenčně "Yesterday And Today". Skupina, která neměla žádnou možnost jak vydání nesmyslného alba zabránit, vyhověla žádosti vydavatele o nafocení obalu po svém: hodní, usmívající se hoši se nechali zvěčnit v řeznických pláštích, držíc v rukou zakrvácené fláky masa a kusy tělíček z rozebraných dětských panenek. Album vyšlo 15. června 1966 a jak to tak v Americe bývá, okamžitě se strhla vlna protestů. Capitol zareagoval promptně: album okamžitě stáhl z prodeje a o pět dní později vydal znovu s neškodným obalem s Brouky vylezlými z obřího kufru. Jelikož ale bylo s původním obalem vyrobeno příliš mnoho výlisků, nový přebal se pouze lepil přes původní. Vznikla tak jedna z největších rarit a pokud byste někde na dražbě narazili na LP s přelepeným řeznickým obalem a měli o něj zájem, připravte si tučnou sumičku. A když jsme u těch sběratelských raritek, mezi největší dnes patří kazeta "Only The Beatles", vydaná 30. června 1986 pouze v Británii (podržte se) pivovarem Heineken! Prodávána byla pouze na základě poštovních objednávek a její distribuce byla zastavena kvůli protestům skupiny po osmnácti dnech. Kromě toho, že je mezi sběrateli jen minimum kusů, byla kazeta až do vydání "Anthologie" (viz níže) zajímavá i tím, že obsahovala předtím nikdy nevydanou stereo verzi skladby "Yes It Is", i proto byla velmi ceněná.

Chybný odhad
The Beatles - Early Tapes
© facebook interpreta
Dalším zbožím, které žádají milí platící, jsou pochopitelně nahrávky z doby před prvním řadovým albem "Please Please Me". Velmi lze doporučit první profesionální nahrávku, kterou kapela natočila v roce 1962 v Hamburku, a to nejlépe ve verzi "The Early Tapes Of The Beatles With Tony Sheridan And The Beat Brothers" z roku 1984. Obsahuje totiž skutečně kompletní hamburské studiové nahrávky. Nejzajímavější položkou je instrumentálka "Cry For A Shadow", což je jediná skladba, jakou kdy společně složili George Harrison a John Lennon. Singl "My Bonnie", pocházející také z této desky, přivedl na stopu kapely jistého prodejce desek z Liverpoolu, pana Briana Epsteina, který následně jako manažer přivedl The Beatles na absolutní vrchol popularity. Druhou nahrávkou, jež stojí za pozornost, je bezesporu největší průšvih ve vydavatelském odhadu v dějinách. Brian Epstein domluvil zkušební nahrávání pro společnost Decca, které se mělo odehrát na Nový rok 1962. Znuděný zvukový inženýr Mike Smith, jistě velmi nadšený z možnosti pracovat ve svátek, dorazil na nahrávání s půlhodinovým zpožděním v půl dvanácté. Do dvou hodin odpoledne bylo na pásku zaznamenáno patnáct skladeb včetně tří z pera dvojice Lennon - McCartney ("Love Of The Loved", "Like Dreamers Do" a "Hello Little Girl") a Mike byl nadšen. Nicméně neměl rozhodovací pravomoc, musel nahrávky poskytnout vedení společnosti. To však rezolutně prohlásilo, že čas kytarovek (ajajaj!) je dávno pryč a o The Beatles tudíž nemají zájem... EMI, pod níž spadal label Parlophone a zaměstnanec George Martin, nechali pěkně děkovat. Nahrávka vyšla pochopitelně mnohokrát, ale kompletní včetně zmíněných tří skladeb je k nalezení až na albu "The Decca Sessions 1. 1. 1962" z roku 1987.

Samostatnou kapitolou jsou u The Beatles singly a EP, kterých vydali opravdu nemálo. Již v minulém článku byla zmíněna alba "Past Masters Vol. 1 & 2", na kterých jsou k nalezení v chronologickém pořadí písně (nebo jejich verze), které vyšly v Británii jen na singlech či EP. Za zmínku jistě stojí i počin EMI z roku 1976, kdy v jeden den vyšly v reedici všechny singly skupiny plus jeden nový - "Yesterday". Obvinění konkurence, že firma tímto krokem ničí slibné kariéry mladých umělců, lze pochopit až tehdy, když si uvědomíme, že tento bezprecedentní krok měl za následek šest singlů The Beatles v britské TOP 40 šest let po rozpadu kapely (pozice byly - "Help!" 37; "Strawberry Fields Forever" 32; "Get Back" 28; "Paperback Writer" 23; "Hey Jude" 12; "Yesterday" 8).

Za zmínku stojí jistě také fakt, že až do "Revolveru" vycházely v USA na značce Capitol naprosto odlišná řadová alba než v Británii. Až donedávna byly americké verze v Evropě velmi špatně dostupné, nicméně v letech 2004 a 2006 vyšly celosvětově dvě čtyřalbové kolekce "The Capitol Albums Vol. 1 & 2", kde na CD naleznou sběratelé od každé desky mono i stereo verzi, samozřejmě výtečně remasterované.

Pochválen buď rozhovor
The Beatles - Live At The BBC
© facebook interpreta
Do archivu se vydavateli a hlavně kapele dlouho nechtělo, muzikanti tvrdili, že vše důležité vydali a ostatní jsou nezajímavé zbytky. Možná spíš tlak finanční, kdy desítky a desítky pirátských cédéček s ukradeným materiálem z archivu na Abbey Road vydělávaly svým "tvůrcům" spousty peněz, ze kterých nic neměla skupina ani oficiální vydavatel, donutil sáhnout nejprve do archivu rádiového. Pro BBC v šedesátých letech nahrávali všechny trochu významné kapely a zpěváci svá živá vystoupení. Dvojalbum "Live At The BBC" z roku 1994 bylo takovým testem, zda fanoušci budou mít zájem o oficiální archiv. Zájem byl obrovský (posléze své nahrávky pro BBC vydali i mnozí jiní, například Led Zeppelin), a tak byla dána zelená projektu "Anthology Vol. 1 - 3". Rok 1995 tak byl po letech opět rokem The Beatles. George Martin vybral, vyčistil a sestavil archivní nahrávky tak, aby si každý mohl udělat obrázek o tom, jakým vývojem tahle čtveřice za ty roky ve studiu prošla. Problémem těchto tří dvojalb je ale paradoxně to, že není jasné, pro koho byla vlastně stvořena. Sběratelé, kteří touží mít doma šestnáct různých verzí "Penny Lane" či nikdy nevydané skladby, je již dávno měli z různých bootlegů a pro normálního posluchače se mnohdy jedná o nestravitelné záležitosti. Jedině remasterovaný zvuk je pro fanouška požehnáním. Mnohem více ovšem doporučuji paralelní dokumentární cyklus na DVD (ve zkrácené verzi byl vysílán i v ČT). O třetím a čtvrtém lovení v archivu se nebudu více rozepisovat, "Let It Be... Naked" i "Love" jsme na musicserveru recenzovali.

The Beatles - From Then To You
© facebook interpreta
Koncertním nahrávkám nemá smysl se příliš věnovat, beztak mají spíše dokumentární hodnotu (a i v tom jsou lepší videonahrávky), protože vřeštící fanatické publikum kapelu často přehlušuje. A tak je zde poslední oblast, a sice různé podivnosti. Při přípravě článku jsem byl až zaskočen, kolik bylo zejména ve Spojených státech oficiálně vydáno tzv. interview alb. Tak například v době největšího rozmachu beatlemánie v USA v roce 1964 vyšly hned tři takové LP desky: "The Beatles American Tour With Ed Rudy", "Hear The Beatles Tell All" a dvojalbum "The Beatles Story". A to prosím pěkně hovoříme jenom o dlouhohrajících deskách, na kterých nejsou naprosto žádné písně, jen rozhovory se členy kapely! Různých singlů, EP či hovorů prokládaných písněmi vyšlo mnohem více. Británie sice zůstala pozadu co do množství, ale zase zde podobná dílka vycházejí dodnes. Tak například album "The Beatles Talk Downunder" se záznamy tiskových konferencí v Austrálii a Novém Zélandě z léta 1964 vyšlo oficiálně poprvé v roce 1982. A pokud jste v roce 1986 měli to štěstí a zakoupili první vydání výtečné knihy Marka Lewisohna "The Beatles Live!", jako bonus byl přiložen disk s vůbec nejstarším dochovaným rozhlasovým interview s kapelou ze 27. října 1962. Mezi největší úlety v této oblasti lze ale bezesporu zařadit jednostrannou LP desku "I Apologize", kterou v roce 1966 prodávali chicagské noviny, s nahrávkou tiskové konference, na které se John Lennon omluvil křesťanům za svůj výrok "slavnější než Ježíš Kristus". Nebo pouze pro členy oficiálního fanclubu v roce 1970 vydané dialogy z filmu "Let It Be" ("Dialogue From The Beatles Motion Picture 'Let It Be'"). Pro ty, co nevědí: film nemá děj, jedná se o dokument z natáčení nakonec nevydaného alba "Get Back", a více než o dialogy jde občas o dohadování až hádky. A když jsme u fanclubu, nelze zapomenout na sedm vánočních singlů, na kterých každoročně Brouci popřáli svým fanouškům, zazpívali úryvky koled, nových písní či parodií, popřípadě pověděli, co chystají v příštím roce. Po rozpadu skupiny vyšly tyto singly 18. prosince 1970 (opět pouze pro fanclub) pohromadě na jednom albu "From Then To You" v Británii a "The Beatles Christmas Album" v USA.

Tak to bylo malé nahlédnutí na oficiálně vydané nahrávky The Beatles, které se nepočítají mezi řadová alba. Pokud ve vás snad článek probudil touhu dozvědět se více podrobností, doporučuji vaší ctěné pozornosti vynikající fanouškovské stránky, na kterých naleznete velmi zasvěcené informace včetně pirátské diskografie, která čítá na šest set alb. Přeji příjemné rochnění...

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • The Beatles featuring Tony Sheridan (apollo, 08.01.2007 13:36) Reagovat

  Jen připomínám, že na sklonku roku 2004 vyšla 2 disková remasterovaná deluxe edition titulu The Beatles featuring Tony Sheridan ve stereo i mono verzi. Též doporučuji a připojuji odkaz:
  www.audio3.cz/goods.asp?gid=684524


 • dodatek (apollo, 08.01.2007 13:50) Reagovat

  ... ještě bych Vám rád poděkoval za příjemné počtení obou článků a milý sadistický vtípek u ocenění alba Abbey Road
  ... nechystá se nějaké pokračování ve stejném formátu a duchu např. Genesis, The Who, ELO apod. ?

 • vyber oldies (dirty mind, 08.01.2007 13:56) Reagovat

  obal k tomuto lp jsem videl naposledy kdyz mi bylo tak 6,7... uplne se mi vratily vzpominky jak mi to tata poustel, ten barevnej obal si pamatuju uplne presne dodneska

 • hold legendám (charliie, 08.01.2007 16:05) Reagovat

  takové nadčasové články přispívají podle mého názoru k atraktivnosti a vyváženosti obsahu musicserveru! souhlasím s názorem, že hudebních legend je pro tento účel k mání dost a dost ...

 • nevím (jojo, 11.01.2007 18:42) Reagovat

  no taky mám doma jednu desku ze 72, docela by nebylo na škodu, aby si to ode mě taky někdo koupil:)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
České zpěvačky se našly!
Na okraj: České zpěvačky se našly! "České zpěvačky, kam jste se poděly?" ptali jsme se před rokem v reakci na nedostatek domácích ženských alb v závěru druhé dekády třetího tisíciletí. Letopočet 2020 přinesl vytoužené zlepšení. Dalo by se dokonce bez... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2021 09:00 v sekci Publicistika | Na okraj
7
Hearts & Hand Grenades - Turning To Ashes 8/10
Minirecenze: Hearts & Hand Grenades na "Turning To Ashes" zaujmou výbušným hard rockem Osmi skladbami a svižným, moderním hard rockem debutují slibní Hearts & Hand Grenades z amerického Buffala. Kapela je postavená na charismatickém ženském vokálu zpěvačky Stephanie Wlosinski a výrazných kytarových riffech. Jejich deska... čtěte zde
Vydáno: 15.01.2021 08:30 v sekci Recenze | Minirecenze
3
Pohled do českých hitparád - 1. týden 2021
Albové hitparádě nadále kraluje Viktor Sheen, v patách má Smacka. Mirai znovu vévodí rádiím Do českých hitparád se promítla začínající okurková sezóna. V rádiové top desítce nedošlo k žádným dramatickým změnám - pošesté vítězí Mirai s "I přes to všechno". Také šampion albového pořadí zůstává stejný -... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2021 14:30 v sekci Novinky | České hitparády
3
Martin Evžen Kyšperský (Květy): Jsme rocková kapela. Máme ty principy v krvi
Rozhovory: Martin Evžen Kyšperský (Květy): Jsme rocková kapela. Máme ty principy v krvi Skupina Květy ke konci roku vydala povedenou desku "Květy Květy". Sám frontman Martin E. Kyšperský ji označuje za městské a taky tak trochu bilanční album - loni oslavil čtyřicetiny, jeho domovská formace dvacetiny. V rozhovoru jsme si... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2021 08:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
1
Makrorecenze "folklore" a "evermore" Taylor Swift
Makrorecenze: Makrorecenze "folklore" a "evermore" Taylor Swift Zatímco fanouškové jiných hudebních hvězd musí na nové písně svých oblíbenců čekat dlouhé roky, Taylor Swift své příznivce minulý rok potěšila hned dvěma novými alby, "folklore" a "evermore". Jak se nám obě desky líbí... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2021 09:00 v sekci Recenze | Makrorecenze
10
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nedožité 74. narozeniny Davida Bowieho připomíná dvojice coverů Dylana a Lennona (09.01.2021 12:56)
- Vinylové desky zažily přes Vánoce historické prodeje (30.12.2020 15:42)
- Paul McCartney přiznal, že odsunul vydání svého alba. Gentlemansky ustoupil Taylor Swift (29.12.2020 18:41)
- Režisér Peter Jackson nabízí první ukázku z dokumentu "The Beatles: Get Back" (26.12.2020 11:58)
- Nové desky 50/2020 - od Paula McCartneyho přes Eminema po Armina Van Buurena (21.12.2020 13:30)
- Recenze: Paul McCartney si na albu "McCartney III" vlastně jenom nezávazně hraje (21.12.2020 00:00)
- Video: Paul McCartney hraje v klipu "Find My Way" sám se sebou (19.12.2020 17:41)
- Audio: V písni "Here's To The Nights" si s Ringem Starrem zazpívali Paul McCartney, Dave Grohl nebo Finneas (17.12.2020 16:38)
- Paul McCartney vydá v prosinci sólové album "III" (22.10.2020 15:53)
- Nedožité osmdesátiny Johna Lennona připomene výpravná výběrovka (27.08.2020 17:58)

ALBUM TÝDNE 02/2021

Deloraine
Srdce z kamene

Deloraine se po dvou letech od působivého debutu "Vlaštovka" vrátili s jeho následovníkem. Na albu "Srdce z kamene" svět Zaklínače téměř opustili. Sympaticky tak přes úvodní úspěch vstoupili do nových vod a svůj nastolený rukopis naplno rozvinuli. Připravte se na plavbu mezi netvory, severskými bohy i válečníky.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 31.01.
Holy Fuck (CAN) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 11.02.
The Dead Daisies (AUS) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 14.02.
The Score (USA) (Roxy, Praha)
Ne 14.02.
Zola Blood (UK) (Rock Café, Praha)
Ne 21.02.
Men I Trust (CAN) (Rock Café, Praha)
Út 23.02.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)
Út 23.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Ne 14.03.
Elderbrook (UK) (MeetFactory, Praha)
St 17.03.
Avril Lavigne (CAN) (Tipsport Arena, Praha)
Čt 18.03.
Fontaines D.C. (IR) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Tuomas Holopainen Lady Gaga Beyoncé Lana Del Rey Ewa Farna AC/DC Kryštof Viktor Sheen Mirai Adam Lambert Kylie Minogue Pokáč Deftones Ariana Grande Tata Bojs Karel Gott Dua Lipa Rammstein Jaromír Nohavica
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu