Zaprášené hudební lahůdky z kapes Diany Krall

Vydáno: 18.09.2006 00:00 v sekci Recenze - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Diana Krall se za posledních několik let proměnila ve skutečnou hvězdu. Ač se jazz netěší nějakému masivnímu zájmu, její desky, respektive její koncerty jsou i u nás slušně sledovanou událostí. Má-li vydat novinku, je to nejen v jazzovém světě velká hudební sláva. A nejinak je tomu i u "From This Moment On", jejíž recenzi vám přinášíme v den vydání.

8/10

Diana Krall - From This Moment On

Celkový čas: 57:09

Skladby: It Could Happen To You, Isn't This A Lovely Day?, How Insensitive, Exactly Like You, From This Moment On, I Was Doing All Right, Little Girl Blue, Day In Day Out, Willow Weep For Me, Come Dance With Me, You Can Depend On Me, The Boulevard Of Broken Dreams

Vydavatel: Universal

I když její loňské vánoční album "The Christmas Songs" u nás lehce prošumělo, což je mimochodem velká škoda, pořád zůstává Diana Krall jedním z mála jazzových umělců (ne-li snad jediným), kterým byl Velký sál v pražské Lucerně malý, a musel se stěhovat do neobvyklého prostředí sportovní haly. Hodně za to může její dva roky stará vynikající deska "The Girl In The Other Room", která se prodrala do první pětky mainstreamových žebříčků jak v Británii, tak v zámoří. Skoro to vypadá, že si Diana předsevzala, a to i navzdory očekávání hned dvou potomků najednou, že co rok, to nová deska. Na předvánoční trh tedy i letos vysílá novinku těžkého kalibru v podobě alba "From This Moment On".

S touto novinkou se Diana Krall vrací někam do dob "The Look Of Love". Tedy do období jazzových standardů, převzatého materiálu a orchestrálního zvuku. Jak sama říká, písničky, které na albu najdete, nosí po kapsách léta, což znamená, že už před natočením desky měla zcela jasnou představu o její podobě. A které že skladby se jí do těch kapes zatoulaly? Jsou to věci, které ve své době zpívali Frank Sinatra, Tony Bennett, Fred Astair, Count Basie či Shirley Horn a autorsky se na nich podíleli například Cole Porter nebo George Gershwin, avšak není mezi nimi žádný vysloveně profláklý hit, jaký uslyšíte na většině desek, kde se popoví umělci pustí do swingových standardů. Ke swingu patří big band, a proto nenahrála Krall tuto desku pouze se svým triem, ale přizvala si ještě Clayton-Hamilton Jazz Orchestra. Produkce se vedle hlavní aktérky ujal i její letitý pomocník Tommy LiPuma.

V úvodu jsem sice "From This Moment On" srovnával s "The Look Of Love", nicméně je zcela zřejmé, že Diana Krall mezi těmito dvěma alby hudebně znatelně dozrála. "The Look Of Love" byla sice velice dobrá, ale přece jen jí chyběla jistá osobitost. Na novince už je zcela patrné, že to vše drží Diana Krall ve svých rukou. Díky tomu, že většinu písniček už s sebou nosí nějaký čas, je na výsledné podobě znát i určitá provázanost či souznění s nimi. A neplatí to pouze v případech melancholických melodií typu "Willow Weep From Me" nebo excelentní "Little Girl Blue", ale i v rychlejších swingových skladbách, jako je třeba úvodní "It Could Happen To You". Ostatně asi nejlepší skladbou na celém albu je svižná Porterova "From This Moment On", která v podstatě předurčuje i celkovou náladu celé desky. I když i zde se najdou smutnější věci a Diana Krall opět mistrně střídá polohy a nálady, oproti ostatním je tato deska jako celek překvapivě pozitivní, až by se chtělo napsat dokonce i veselá, což není u této zpěvačky až tak obvyklé a lze to možná připsat jejímu těhotenství. Rozhodně si ale nechci na tuto novou Dianu Krall stěžovat, spíše naopak.

U jazzových hvězd kalibru Diany Krall asi nemá vůbec smysl psát o zvukové stránce alba. Dovolím si tvrdit, že by si nikdo z nich včetně ní nedovolil vypustit do světa byť jen jedinou skladbu, která by neměla dokonalý zvuk. A to platí jak o skladbách s orchestrem, tak i o těch s triem. Velice zajímavě tentokrát pracuje se sóly. Není jich moc, i svůj klavír nechává trošku v pozadí (výjimkou je snad jen "I Was Doing All Right"), daleko větší prostor nechává orchestru, konkrétně jeho rytmické sekci a pochopitelně svému neodolatelnému altu. Je-li už nějaké sólo zařazeno, pak je to naprosto excelentním způsobem, příkladem za všechny může být trubka Terrela Stafforda v "Isn't This A Lovely Day?".

Diana Krall si už léta drží vysokou úroveň svých nahrávek a i tentokrát její odpůrce, jsou-li nějací, zklamu. Ačkoli si její předchozí z části autorské "The Girl In The Other Room" cením o něco výše, pravdou zůstává, že Diana Krall má prostě na ty staré swingové kousky velice dobrý čich a umí s nimi stejným způsobem pracovat. Dokázala to na "The Look Of Love" a beze zbytku to dokazuje i na "From This Moment On". Do třeba i polozapomenutých standardů dává řádný kus sama sebe a samozřejmostí je i výborný muzikantský výkon, o virtuosním zpěvu s jemnou dávkou improvizace a výborném zvuku ani nemluvě. Zkrátka Diana světovému jazzu i nadále Kralluje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tame Impala - Deadbeat 7/10
Recenze: Tame Impala se na "Deadbeat" v pravidelném tepotu taneční elektroniky poněkud vytrácejí Kevin Parker se znovu pouští za hranice toho, co si pod zvukem Tame Impala běžně představujeme. Projekt, kdysi ukotvený v neo-psychedelii, postupně nasákl r'n'b, popem i elektronikou, aniž by přišel o svou barevnost a typické kouřmo.... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 50. týden 2025
David Guetta, Teddy Swims a Tones And I si společně podmanili český éter Týden před Vánocemi zatím českým žebříčkům kralují jiné hity než ty sváteční. Do čela rádiového přehledu se dostali David Guetta, Teddy Swims a Tones And I zásluhou "Gone Gone Gone", na prvním místě pořadí digitálních... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 09:00 v sekci Novinky | České hitparády
Vánoce v O2 areně, O2 arena, Praha, 16.12.2025
Naživo: Ani slavná jména nenalákala. "Vánoce v O2 areně" přitáhly jen srdcaře Týden před Vánocemi se známé tváře popu spojily se symfonickým orchestrem a Kühnovým smíšeným sborem v pražské O2 areně. Účinkovali Tomáš Klus, Michal Horák, Jiří Korn, Václav Neckář, Martina Pártlová, Eva Burešová a... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 20:00 v sekci Naživo
Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure
Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure Konec roku se blíží, a tak nejspíš dorazila i poslední várka zajímavých nahrávek. Minulý pátek ještě stihl vyjít třeba živák The Cure, novinka od noiserockových Health, sběratelská limitka Andyho Bella z Erasure, soundtrack k... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 17:30 v sekci Novinky | Nové desky
Divokej Bill, Lucerna, Praha, 15.12.2025
Naživo: Lucernou se díky Divokýmu Billovi přehnala "Tsunami". Nechyběla ale ani koleda Úvalská skupina Divokej Bill si před Vánocemi nadělila tři speciální koncerty pod jednoduchým názvem "Tři jsou víc než nic". Pražská zastávka navíc dostala nečekaný bonus - v ten samý den se Štěpán Karbulka stal poprvé otcem,... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 13:31 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Diana Krall a Kongresové centrum už patří k sobě. Aktuální koncert však dechberoucí chvíle nenabídl (18.10.2025 12:00)
- Diana Krall, uhrančivá jazzová zpěvačka a klavíristka, držitelka Grammy a dalších ocenění, okouzlí 17. října Prahu (18.09.2025 14:28)
- Diana Krall, uhrančivá jazzová zpěvačka a klavíristka, držitelka Grammy a dalších ocenění, okouzlí v říjnu Prahu (26.08.2025 15:55)
- Fotogalerie: Diana Krall proměnila Kongresové centrum v jazzový klub (21.05.2023 11:44)
- Diana Krall se v květnu 2023 vrátí do Prahy (16.10.2022 11:51)
- Nové desky 38/2020 - od Diany Krall přes Machine Gun Kellyho po Emmu Drobnou (29.09.2020 14:00)
- Nové desky 37/2018 - od Diany Krall s Tonym Bennettem přes Olympic po Davida Guettu (18.09.2018 13:00)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2017 podle musicserveru (20-11) (08.02.2018 18:30)
- Naživo: Brno zažilo intimní večer s Dianou Krall (21.09.2017 20:19)
- Recenze: Zesilte ticho a krallujte (16.09.2017 14:00)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Ewa Farna Lady Gaga Beyoncé Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe