R Kelly zavřený ve skříni a jiné příběhy

Vydáno: 22.08.2005 18:00 v sekci Recenze - Karel Veselý | foto: facebook interpreta

R Kelly pokračuje v chrlení nových desek. Sotva rok po posledním dvojalbu už má nové. Jmenuje se "TP.3 Reloaded" a obsahuje mimo jiné také vynikající pětidílnou rozhlasovou operu "Trapped In The Closet" a bonusové DVD, kde je příběh ze skladby zfilmovaný. Na zbytku desky se představí hosté The Game, Snoop Dogg nebo Twista.

6/10

R Kelly - TP.3 Reloaded

Celkový čas: CD - 75:33 / DVD - asi 20 minut

Skladby: Playa's Only featuring The Game, Happy Summertime featuring Snoop Dogg, Sex In The Kitchen, Slow Wind, Put My T-Shirt On, Remote Control, Kickin' It With Your Girlfriend, Reggae Bump, Bump featuring Elephant Man, Touchin' feat. Nivea, Girls Go Crazy feat. Baby, Hit It Till The Mornin' featuring Twista and Do Or Die, Sex Weed, (Sex) Love Is What We Makin', Burn It Up featuring Wisin Y Yandel, Trapped In The Closet Ch. 1, Trapped In The Closet Ch. 2, Trapped In The Closet Ch. 3, Trapped In The Closet Ch. 4, Trapped In The Closet Ch. 5

Vydavatel: Sony BMG

Za ty necelé tři roky, co píšu pro musicserver, se mi doma nashromáždilo už pět desek od R Kellyho (včetně dvou dvojalb). Tenhle chlapík od svého nechvalně proslulého skandálu s videokazetou neúnavně chrlí jednu desku za druhou, což platí i o rádiových hitech. Samozřejmě že takové množství materiálu nutně působí jako (jak říkají angličané) hit or miss, jednou to vyjde, jednou ne. Pro jeho aktuální album "TP.3 Reloaded" platí spíše to miss: dva tři povedené singly, o zbytku je lépe pomlčet. R Kelly se ale nestal jedním z nejúspěšnějších amerických zpěváků posledních let jen tak pro nic za nic. Vždy dokáže vymyslet něco navíc a v případě "TP.3 Reloaded" se mu to opravdu povedlo. Mluvím o pětidílné rozhlasové miniopeře "Trapped In The Closet", na jejíž díly v květnu napjatě čekala celá Amerika. Díky jejímu obrovskému úspěchu deska debutovala na vrcholu amerického žebříčku.

Vezměme to ale popořadě. Než se k "Trapped In The Closet" na konci alba dostanete, musíte přetrpět hodinu vyšťaveného r'n'b točícího se výhradně kolem sexu a různých míst, kde se dá dělat. Je to odvar z minulých desek a ani hostující rappeři moc nezmůžou. Úvodní "Playa's Only" s The Game je nastavovanou kaší ze dvou nepovedených desek s Jay-Zem (vsadil bych se, že ten beat je přímo z "Big Chips"), Snoop Dogg v g-funkové "Happy Summertime" zní unaveně a Twistovy exhibice působí na pomalém albu dost nepatřičně ("Hit It Till The Mornin'"). Zajímavé jsou snad jen jeho pokusy s exotickými rytmy jako dancehall ("Reggae Bumb Bump" s Elephant Manem, "Slow Wind") nebo reggaeton (závěrečná "Burn It Up", mimochodem v produkci portorických producentů číslo jedna The Luny Tunez). Výrazně se povedla snad jen "In The Kitchen" oživující svůdné groove jeho klasiky "Ignition (Remix)", ale ostatní pomalé skladby se o to samé už pokoušejí marně. Shrnuto, hudebně je to po "Chocolate Factory" a zejména loňském experimentu "Happy People/U Saved Me" rozhodně krok zpátky. Nevýrazné album nepovedeného materiálu, který svádí k myšlence, že to jsou jen nepoužité skladby z minulých desek.

Naopak krokem vpřed, a to obrovským, je posledních pět skladeb alba. Pět kapitol "Trapped In The Closet" je úchvatná miniopera, ve které Kelly na minimalistický hudební podklad vypráví/zpívá zamotaný příběh chlapíka, který musí čelit důsledkům své nevěry a nakonec se dozví, že i jeho manželka podvádí. Story s nečekanými zvraty jako by vypadla z brazilské telenovely, ale chtě nechtě se musíte obdivovat způsobu, jakým ho Kelly podává. "Hraje" všech pět postav, lehkou rukou načrtává atmosféru, náladu i detaily a ke konci každého dílu stupňuje napětí. Tak, aby skončil v tom nejnapínavějším, samozřejmě. Šílenství, které "Trapped In The Closet" způsobilo za oceánem, kde se příběh vysílal v rádiích na pokračování vždy po týdnu, už z cédéčka trochu vyprchalo, přesto si za originální nápad a dokonalé zpracování zaslouží Kelly obrovskou poklonu. Bonusový DVD disk navíc přináší filmové zpracování "Trapped In The Closet", kde se dozvíte další detaily příběhu, které ve zhuštěné podobě na nahrávce není snadné pochytit. Kelly si zahrál hlavní roli, snaží se, ale výsledek je stěží ucházející. (Ale třeba je to schválně natočené jako parodie na amatérské výkony v telenovelách.) Ačkoliv se ještě na začátku léta hovořilo o tom, že DVD bude obsahovat i dalších pět dílů příběhu (ten totiž končí neuzavřený), film končí po dvaceti minutách s "coming soon...chapters 6-10". Třeba se jich dočkáme na nějakém dalším DVD.

Minulý měsíc začal po dlouhých průtazích soudní proces, ve kterém bude muset Kelly zazpívat pravdu o svém vztahu s nezletilými dívkami. Nejde než připomenout určitou paralelu mezi jiným velkým černošským hitmakerem - Michaelem Jacksonem. Zatímco Jackson se ale v mezičase od obvinění po rozsudek pomalu propadal do šílenství, Kelly ve stejné době vydal svůj nejsilnější materiál - od "Ignition (Remix)", přes "Step In The Name Of Love" až po "Trapped In The Closet". Třeba by pak ve vězení mohl konečně natočit svůj "Thriller".

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
O5 a Radeček, O2 universum, Praha, 14.2.2026
Naživo: Láska, smyčce i žádosti o ruku: O5 a Radeček oslavili Valentýna v O2 universu Kapele O5 a Radeček Valentýn sluší. Muzikanti tentokrát svůj sváteční koncert s názvem "Romantický smyčce" přivezli do O2 universa, kde je doprovodila Moravská filharmonie Olomouc. Předskakovali Brixtn, jako hosté dorazili Felix... čtěte zde
Vydáno: 16.02.2026 10:07 v sekci Naživo
Silversun Pickups - Tenterhooks 8/10
Recenze: "Tenterhooks" od Silversun Pickups zní jako projížďka nočním městem Silversun Pickups nikdy nebyli kapelou, která by se to snažila nandat žánru alternativního rocku. Už od samého začátku spočívala jejich síla v soudržnosti, atmosféře a psaní písní tak nějak po svém. Sází formace na to samé... čtěte zde
Vydáno: 16.02.2026 00:00 v sekci Recenze
Grandson, Vower, SaSaZu, Praha, 12.2.2026
Naživo: Energie zvítězila nad ozvučením: Grandson strhl publikum i přes technické potíže Zástupci alternativy dorazili do SaSaZu s ambicí nabídnout večer plný naléhavých textů, moderní produkce a bezprostřední energie. Předskakující Vower i headliner Grandson předvedli intenzivní výkon, který však provázely potíže s... čtěte zde
Vydáno: 15.02.2026 14:44 v sekci Naživo
Žamboši - Skrýš 8/10
Recenze: Žamboši natočili album k praskajícímu krbu a horkému čaji. "Skrýš" okouzlí křehkou krásou Jan Žamboch už roky dokazuje, že folk lze dělat nepodbízivě, inteligentně a bez klišé. Ať už se jedná o třemi Cenami Anděl oceněné nahrávky s kapelou Žamboši nebo temnější sólovky pod hlavičkou Wolf Lost In The Poem, pokaždé... čtěte zde
Vydáno: 15.02.2026 08:00 v sekci Recenze
XIII. století - Nosferatu (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Na "Nosferatu" přinesli XIII. století klenot českého gothic rocku. Vinylová reedice ale výročí alba bohužel čest nedělá "Amulet", "Gotika", "Nosferatu". Tři názvy, které u milovníka domácího gotického rocku vyvolají příjemné mrazení v zádech. XIII. století na trojici desek nejen definovali sami sebe, ale hlavně převedli zmíněný žánr do českého... čtěte zde
Vydáno: 14.02.2026 08:35 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Snoop Dogg se v "Last Dance with Mary Jane" loučí s trávou. A oživil Toma Pettyho (30.04.2025 13:19)
- Naživo: The Game do Roxy dovezl sice jen festivalový set, odehrál ho ale s kapelou (10.03.2025 15:48)
- Nové desky 50/2024 - od Snoop Dogga s Dr. Dre přes The Cure po Helloween (18.12.2024 14:00)
- Album "Documentary" dvacet let poté: rapová legenda The Game přijíždí s pokračováním neuvěřitelného příběhu (08.11.2024 07:41)
- Nové desky 32/2022 - od Hollywood Undead přes Kasabian po Goo Goo Dolls (17.08.2022 08:00)
- R. Kelly byl odsouzen ke 30 letům vězení (30.06.2022 11:12)
- Nové desky 6/2022 - od Joss Stone přes Alt-J po Slashe s Mylesem Kennedym (16.02.2022 08:00)
- Video: Poločas Super Bowlu 2022 ovládli Eminem a Dr. Dre (15.02.2022 09:11)
- Super Bowl Halftime Show 2022 obstarají Eminem, Mary J. Blige, Dr. Dre, Snoop Dogg a Kendrick Lamar (03.10.2021 10:24)
- Nové desky 16/2021 - od Toma Jonese přes Kaleo po Portera Robinsona (27.04.2021 08:06)

ALBUM TÝDNE 07/2026

Silversun Pickups
Tenterhooks

Silversun Pickups nikdy nebyli kapelou, která by se to snažila nandat žánru alternativního rocku. Už od samého začátku spočívala jejich síla v soudržnosti, atmosféře a psaní písní tak nějak po svém. Sází formace na to samé kouzlo i na aktuální desce "Tenterhooks"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)
Ne 22.02.
Motionless In White (US) (Forum Karlín, Praha)
St 25.02.
The Kooks (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 27.02.
Westerman (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 02.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)
Čt 05.03.
Florence + The Machine (UK) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Madonna The Cure Adele
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe