Temná strana gregoriánských chorálů

Vydáno: 11.02.2005 05:00 v sekci Recenze - Zuzana Macháčková | foto: facebook interpreta

Soubor Gregorian je tu znovu se svými předělávkami populárních skladeb do formy gregoriánských chorálů. Tentokrát se jejich deska utápí v tématech smrti, smutku a ponuré atmosféře, do které uvedli Gregorian známé písně třeba od Evanescence, The Rasmus nebo Nicka Cavea. Je libo "The Dark Side"?

5/10

Gregorian - The Dark Side

Celkový čas: 64:00

Skladby: Hurt (Nine Inch Nails), My Immortal (Evanescence), The Four Horsemen (Aphrodite's Child), Unbeliever, Where The Wild Roses Grow (Nick Cave & Kylie Minogue), If I Close My Eyes Forever (Lita Ford & Ozzy Osbourne), More (Sisters Of Mercy), Uninvited (Alanis Morissette), The Raven (Alan Parson's Project), Gregorian Anthem, Ave Satani (The Omen), The End (The Doors), In The Shadows (The Rasmus) - bonus track

Vydavatel: Warner Music

Mýtická hudba inspirovaná tradicemi různých krajů nebo obdobími v lidské historii (co si budeme namlouvat, nejčastěji středověkem a gotikou) patří k oblíbeným deskám náročnějších posluchačů a smlsnou si na ní především hudební fajnšmekři a intelektuálové - ať už jde o keltskou, irskou hudbu nebo gothic rock. Naopak projekty jako ERA uspokojí i laiky. Gregorian se žánrově řadí právě mezi tyto projekty či kapely, ale osobně jsem je nikdy příliš neuznávala, přestože nápad předělat známé skladby do gregoriánských chorálů je docela originální. Kdo ovšem může něco podobného brát vážně? Zatím jsem slyšela hlavně názory typu "kdo mohl tuhle skladbu tak zprznit?". Pamatuji si jejich verzi hitu od HIM "Join Me" a tenkrát jsem považovala jejich výtvor (zase by se slušelo napsat výtvor v uvozovkách, protože s autorstvím si Gregorian hlavu nelámou) za docela zajímavou a originální věc, ale už tenkrát jsem pochybovala, že bych vydržela poslouchat celou desku složenou z takových skladeb. Natož další desku.

No ale přejděme k obsahu. Jak jsem již napsala, nejde o žádnou původní tvorbu, některé songy určitě znáte, některé méně, ale všechny spojuje, že jestliže v originále byly ponuré, v podobě od Gregorian se ponurost násobí a z některých skladeb vám až běhá mráz po zádech. Gregorian vypíchli skladby hovořící o smrti, smutku, temnotě a zoufalství a ve verzi, do jaké je uvedli, si představujete obrázky ze zatuchlého středověkého kostela, jeho katakomb a pro mnohé nepříjemný pocit ještě umocňují obrázky postav v bookletu, které jako by z oka vypadly černým jezdcům z "Pána prstenů". Při této myšlence mě napadá, že jakožto hudební podklad k temnému středověkému filmu by mohla deska nabýt významu. Nedokážu si totiž představit, že by ji někdo poslouchal jen tak pro vlastní potěšení.

K nejpodivuhodnějším úkazům desky jistě patří "My Immortal" - nedávný hit kapely Evanescence, který ve verzi na této desce ztrácí veškeré své kouzlo. Další pro mě nepochopitelnou věcí je zařazení skladby "Where The Wild Roses Grow", kterou nazpívali jako duet Nick Cave a Kylie Minogue. U gregoriánské verze je charismatický hlas Nicka Cavea nahrazen souborem a místo Kylie Minougue zpívá ne zrovna moc známá zpěvačka Violet, která se pouze snaží Kylie napodobovat, a připadne mi, že se lehce utápí v hloubkách. Neméně vzbuzuje údiv i bonusový track (to nemuselo být), kterým je skladba "In The Shadows", jež loni vyhoupla na špici finské The Rasmus. Do celé té hřbitovní a mučednické atmosféry vás uvede již úvodní skladba "Hurt", jejíž text je vskutku masochistický. Abych jen nekritizovala, za docela povedenou skladbu považuji "The Four Horsemen" (ještě že jich není devět, to by zavánělo plagiátem, a nebo šest, to by zas působilo satanisticky). Když jsme u satanismu, i jeho příznivci si přijdou na své v písni "Ave Satani".

Když jsem tu zmínila HIM, jejich skladby taky nezní v textech příliš pozitivně a dobře si vzpomínám, jak můj kolega napsal v recenzi na jejich desku "Love Metal", že si udržovali "image, která ve spojení se 'symbolistními' texty vytvářela takovou sympatickou pohřební náladu". Album Gregorian má také pohřební náladu, snad víc než to, ale sympatickou bych ji určitě nenazvala.

  • pěkně blbej názor (krisk, 19.02.2005 12:57) Reagovat

    tak teda já Gregoriány posloucám pro vlastní potěchu..myslím že ty předělávky jsou fakt super a poslouchám ty cd pořád dokola a vždycky mě perfektně uklidní a dostanou do pohody, navíc vždycky dostanu nějakou inspiraci ...podle mě názor toho kdo to psal je pěkně pitomej..

  • Každý má právo na svůj názor (Alda, 24.02.2005 11:39) Reagovat

    Já je taky poslouchám, ale třeba ženě se moc nelíbí. Ale taky mě uklidní, mám je v autě, tam je to jako v kostele. :-) Považuji se za náročného posluchače, navíc sám zpívám ve sboru, takže o tom něco maličko vím. Jsou skvělí. Ovšem na druhou stranu musím nechat autorce článku právo na její názor. Jí se to nelíbí, tak ať to neposlouchá. Jiné články budou album zase chválit, tak se to vyrovná. Neexistuje hudba, která by se líbila všem.

  • Mám ráda temnou hudbu (larkin, 03.03.2005 15:13) Reagovat

    čím víc běhá mráz po zádech, tím líp! Byla jsem na jejich koncertě a bylo to super!

  • PS od larkina (larkin, 03.03.2005 15:16) Reagovat

    A ještě k těm černým jezdcům z Pána prstenů - ti mi na celém filmu přijdou jako nejlepší!!

  • Nerozumím (Pítrs (Mijamoto), 03.03.2005 18:32) Reagovat

    Co se musí nechat autorce článku je, že nezastírá, že se jí Gregoriani nelíbí. To bych mohl napsat i já recenzi např. na Pepíčka Zímu? Recenze by začínala: "Nemám rád dechovku..."
    Souhlasím s Larkin na celé čáře.
    P.S. Taky jsem TAM byl a Gregoriani byli super!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tame Impala - Deadbeat 7/10
Recenze: Tame Impala se na "Deadbeat" v pravidelném tepotu taneční elektroniky poněkud vytrácejí Kevin Parker se znovu pouští za hranice toho, co si pod zvukem Tame Impala běžně představujeme. Projekt, kdysi ukotvený v neo-psychedelii, postupně nasákl r'n'b, popem i elektronikou, aniž by přišel o svou barevnost a typické kouřmo.... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 50. týden 2025
David Guetta, Teddy Swims a Tones And I si společně podmanili český éter Týden před Vánocemi zatím českým žebříčkům kralují jiné hity než ty sváteční. Do čela rádiového přehledu se dostali David Guetta, Teddy Swims a Tones And I zásluhou "Gone Gone Gone", na prvním místě pořadí digitálních... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 09:00 v sekci Novinky | České hitparády
Vánoce v O2 areně, O2 arena, Praha, 16.12.2025
Naživo: Ani slavná jména nenalákala. "Vánoce v O2 areně" přitáhly jen srdcaře Týden před Vánocemi se známé tváře popu spojily se symfonickým orchestrem a Kühnovým smíšeným sborem v pražské O2 areně. Účinkovali Tomáš Klus, Michal Horák, Jiří Korn, Václav Neckář, Martina Pártlová, Eva Burešová a... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 20:00 v sekci Naživo
Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure
Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure Konec roku se blíží, a tak nejspíš dorazila i poslední várka zajímavých nahrávek. Minulý pátek ještě stihl vyjít třeba živák The Cure, novinka od noiserockových Health, sběratelská limitka Andyho Bella z Erasure, soundtrack k... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 17:30 v sekci Novinky | Nové desky
Divokej Bill, Lucerna, Praha, 15.12.2025
Naživo: Lucernou se díky Divokýmu Billovi přehnala "Tsunami". Nechyběla ale ani koleda Úvalská skupina Divokej Bill si před Vánocemi nadělila tři speciální koncerty pod jednoduchým názvem "Tři jsou víc než nic". Pražská zastávka navíc dostala nečekaný bonus - v ten samý den se Štěpán Karbulka stal poprvé otcem,... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 13:31 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea (10.12.2025 17:00)
- Unikátní pohled do světa Nicka Cavea. Otevřela virtuální výstava "Stranger Than Kindness" (23.11.2025 12:36)
- Naživo: Enter Shikari proměnili Roxy v elektrický chaos v rytmu britské přesnosti (30.10.2025 18:30)
- Nick Cave znovu přijede do Prahy: Metronome 2026 míří na Letiště Letňany a spojuje síly s Live Nation (06.10.2025 11:15)
- Nové desky 37/2025 - od Biffy Clyro přes Sarah MacLachlan po I Prevail (24.09.2025 15:00)
- Video: Nine Inch Nails zvou novinkou "As Alive As You Need Me To Be" do kina (12.09.2025 17:16)
- Naživo: Nick Cave přizval na pódium v Baden-Badenu malého Jakoba (08.09.2025 14:30)
- Video: Když růže nepíchá. Frontwoman Evanescence, Spiritbox a zpěvačka Poppy nabízejí v "End Of You" generickou nudu (06.09.2025 18:00)
- Video: I Nick Cave podlehl AI. Nový klip k songu "Tupelo" připomíná čtyřicáté výročí této slavné písně (06.08.2025 14:04)
- Audio: Nine Inch Nails se vracejí s "As Alive As You Need Me To Be", první pořádnou skladbou po čtyřech letech (20.07.2025 15:33)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Ewa Farna Lady Gaga Beyoncé Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe