Do2, Do2, Do2, Do2

21.12.2004 20:50 - Pavel Parikrupa | foto: facebook interpreta

"Nejstejnější" kapela světa, britská rocková starožitnost Status Quo, opět bilancuje. Tentokrát na dvou cédečkách pod názvem "Xs All Areas: The Greatest Hits" najdeme až čtyřicet písní z celé kariéry skupiny včetně dvou novinek, jež samozřejmě znějí jako desítky jejich předchozích písniček.
5/10

Status Quo - Xs All Areas: The Greatest Hits

Skladby: CD1 - Caroline, Down Down, Paper Plane, Big Fat Mama, Roll Over Lay Down, Softer Ride, Don't Waste My Time, Little Lady, Mystery Song, Rain, Break The Rules, Something About You Baby I Like, Hold You Back, Rockin' All Over The World, Whatever You Want, Don't Drive My Car, Again And Again, 4500 Times, All Stand Up / CD2 - You'll Come 'Round, Thinking Of You, Jam Side Down, Creepin' Up On You, Down The Dustpipe, Pictures Of Matchstick Men, Ice In The Sun, In My Chair, Gerdundula, Wild Side Of Life, Rock 'N' Roll, What You're Proposin', The Wanderer, Livin' On An Island, Marguerita Time, In The Army Now, When You Walk In The Room, Burning Bridges, Fun Fun Fun, Old Time Rock and Roll, Anniversary Waltz Part 1
Celkový čas: 79:57 a 77:27
Vydavatel: Universal
Poslouchat na jeden zátah oba disky výběrového alba kapely Status Quo "Xs All Areas: The Greatest Hits" je nesnadný úkol nejen pro posluchače-intelektuály, kteří dodnes přísahají na Yes, King Crimson nebo Pink Floyd. Dát si jedním vrzem více než dvě a půl hodiny statusáckého boogie rocku totiž znamená torturovat se nenápadnou, ale velmi nebezpečnou zbraní zvanou stereotyp. Velký Manitou je mi svědkem, že mám moc rád Rolling Stones a tucet dalších stařeckých kapel, nevadí mi AC/DC a někdy ani Kiss, ale Status Quo jsou prostě skupinou, u které latinské nomen omen platí snad ze všech na světě nejvíc. Již více než třicet let hrají hudbu, jejíž popis dutu, dutu, dutu, dutu (tedy pokus o fonetické vyjádření typického kytarového doprovodu) se stal titulkem této recenze.

Status Quo vznikli někdy kolem roku 1967 a z počátku byli normální kapelou své doby, trochu psychedelickou a u nás bychom řekli "beatovou", což ostatně dokládají i skladby "Pictures Of Matchstick Men" a "Ice In The Sun" umístěné na druhém CD "Xs All Areas". Začátkem sedmdesátých let přesedlali na styl, jenž je jím vlastní dodnes, boogie rock postavený na pověstném malém počtu akordů a stále stejném dvojhlase. V Británii zaznamenali neskutečné množství hitparádových úspěchů, v Americe ale nikdy neuspěli.

První disk "Xs All Areas: The Greatest Hits" sice obsahuje více známých hitů (i u nás notoricky známé "Rockin' All Over The World", "Whatever You Want" atd.), ale dvojka je zajímavější. Jednak je pestřejší díky již zmíněným exkurzům do pradávné minulosti konce šedesátých let, nabízí i coververze, jež se také mohou pochlubit obrovským úspěchem ("In The Army Now" byl jedním z největších hitů roku 1986 a s refrénem vysmáté klasiky "Fun Fun Fun" kapele s vokály pomáhali samotní Beach Boys) a pro Status Quo velmi netypickou skladbu "Gerdundula" evokující náladu středověkého tržiště.

Pokud dosavadní odstavce nebyly k Status Quo příliš lichotivé (jistě, některé jejich písně mám docela rád a vážím si jejich vytrvalosti dělat věci po svém a dosahovat dlouhodobého úspěchu), je třeba pochválit tvůrce kolekce za vyčerpávající úplnost dvojalba a za perfektní dokumentaci v bookletu. Občas do krabičky se dvěma kotouči sáhnu, abych si vybral pár špeků, ale poslouchat obě CD najednou, to se asi vážně díky obrovské náloži monotónnosti nedá zvládnout.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY