Nemusíš cestovat po světě - pouze relaxuj!

Vydáno: 10.06.2004 05:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Banco De Gaia nejsou u nás neznámým pojmem. Jejich tvorbou promlouvá celá řada hudebních nápadů z různých konců tohoto světa. Nový počin jménem "You Are Here" nedávno vykoukl na svět a my vám jej přiblížíme v naší dnešní recenzi. Věřte, že se jedná opět o povedeně vykutálený disk.

9/10

Banco De Gaia - You Are Here

Celkový čas: 68:31

Skladby: Down From The Mountain, Zeus No Like Techno, Waking Up In Waco, Gray Over Gray, Tongue In Chic, Not In My Name, We Are Here, Still Life

Banco De Gaia - tedy Toby Marks - před dvěmi lety oslavil desáté výročí působení tohoto projektu. Kompilací "Ten Years" připomenul na dvojcédéčku celou svou hudební dráhu a jako bonus k tomuto počinu minulý rok vyšla remixová kolekce "Ten Years Remixed". Poslední řadovka "Igizeh" vyšla již v roce 2000 a vévodil jí svižný singl "Obsidian" s hostující vokalistkou Jennifer Folker. Po čtyřleté pouze je tu novinka jménem "You Are Here", kterou předznamenal dvojsingl "Zeus No Like Techno / Gray Over Gray". Toby Marks neponechal nic náhodě a pro tentokrát se představuje s velmi propracovanou nahrávkou, na které má své místo i vokální projev v podání nejen již osvědčené Jennifer Folker.

"You Are Here" je svým formátem blízký albu "Big Men Cry" (1997), kde převažují spíše pomalé kompozice, ve kterých se střídá několik hudebních kultur. Oproti "Big Men Cry" je na nové desce více vokálů a Toby připravil ve svém domácím studiu vícero emociálně hybných skladeb, kdy reflektuje součastné dění na asijském kontinentu. Není to však pouze jen o provolávání hesel okolo svobody každého z nás nebo použití samplů ze série "Vocal Planet" vydavatelství The Spectrasonics. Začátek alba je však ve svižnějším tempu. Rozjezd "Down From The Mountain" je rozvážný a pomalý, ale udané BPM vás přenese do extravagantně nadupané "Zeus No Like Techno". Zde Banco De Gaia kloubí vydatné rytmy a elektronické zvuky s řeckým folklórem, tento track je skvělou pozvánkou na blíží se léto. "Waking Up In Waco" je pocta legendě jménem The Art Of Noise, na jejichž nový remixový projekt "The Abduction Of The Art Of Noise" Toby Marks přispěl jedním remixem. Skladba samotná je ukázkou samplování hlasových fragmentů a vokál dvojice Shannon a Theo (ze skupiny Seize The Day) vás rozveselí. Po této kompozici se dostáváme k diametrálně odlišné části "You Are Here", tedy oproti rozjetému začátku.

Nosným motivem této části jsou do posledního puntíku propracované hudební nápady, kdy do prostoru proplouvají neohraničené plochy syntenzátorových preludií sem tam protkané nějakým tím rytmem a vokály. Startem druhého úvodu "You Are Here" je zpívaná "Gray Over Gray", k níž text napsala Jennifer Folker. Ornamentem tohoto dvanáctiminutového opusu je klavírní linka mohutně podpořená smyčci, které gradují, strhující vokál Jennifer Folker nad tím vším vzlétá do výšek. Následná "Tongue In Chic" se houpe ve středním tempu, text si dělá srandu ze součastného showbyznysu a Jennifer Folker zde hlasově paroduje Nelly Furtado, je to velmi příjemná taškařice. Dvojice "Not In My Name" a "We Are Here" těží z hymnických melodií a samplů z "Vocal Planet" a neklamou svým záměrem vás vyslat do nádherných snů o tom, že všude vládne mír a děti všech ras dovádějí na jednom velkém pískovišti, kde nejsou žádné použité injekční stříkačky od narkomanů. Závěr desky patří hymně pro svobodu a radost ze života, celá záležitost dostala jméno "Still Life". Text a hlas této skladbě poskytla Julia Daske, jedná se o kouzelné ukončení "You Are Here".

Toby Marks a jeho hosté na této novince promlouvají mnoha tvářemi, které jsou vstřícné, a není jim lhostejné, co se právě děje nejenom v jejich nejbližším okolí. "You Are Here" je velmi vydařenou ukázkou, jak se dá udělat inteligentně lapená hudební koláž, která nemusí nutně vycházet z tanečního základu tvorby jménem Banco De Gaia. Deska je to velmi příjemná a nezbývá než se jen a jen těšit na červencovou zastávku Banco De Gaia v Žizníkově u České Lípy (v rámci Reggae Ethnic Festivalu).

Album: Banco De Gaia - You Are Here
Hodnocení: 9/10
Celkový čas: 68:31
Skladby: Down From The Mountain, Zeus No Like Techno, Waking Up In Waco, Gray Over Gray, Tongue In Chic, Not In My Name, We Are Here, Still Life

  • v Praze? (Frogy, 11.06.2004 15:23) Reagovat

    mam za to, ze Reggae Ethic Ska Festival se kona v Žízníkově u České Lípy....?

  • REGGAE ETHNIC SESSION (ruda, 14.06.2004 08:53) Reagovat

    Je to skutecne tak festival se kona V ŽIZNÍKOVĚ u České Lípy

  • zdravim organizatory do Deusu ;) (Frogy, 17.06.2004 12:40) Reagovat

    at vyjde pocasi...;)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Michal Pavlíček a hosté, O2 universum, Praha, 28.1.2026
Naživo: Michal Pavlíček slavil jubileum a ze své bohaté hudební pokladnice vytahoval klenot za klenotem O tom, jak významné jméno pro domácí hudbu je kytarista Michal Pavlíček, se asi netřeba bavit. Šlo by o příslovečné nošení sov do Athén. Pro velký zájem - a možná i proto, že Pavlíček má skutečně s kým slavit - se celý... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2026 16:30 v sekci Naživo
ZAZ, O2 universum, Praha, 27.1.2026
Naživo: ZAZ tentokrát v Praze nezářila tak jako obvykle Až na donedávna poslední návštěvu jsem viděl všechny české koncerty francouzské šansoniérky ZAZ. A vždy bylo co chválit. I tentokrát se důvody najdou, ne, že ne. Jen už asi - právě díky té možnosti srovnání - tentokrát... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2026 13:30 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 4. týden 2026
Vítězové českých hitparád zůstávají stejní, z nejhranějšího domácího songu se těší Mirai Na vedoucích pozicích hlavních tuzemských žebříčků nedošlo k žádným změnám. Taylor Swift s "The Fate of Ophelia" opět opanovala rádiový éter, nejhranější českou skladbou "Drahokamy" se pyšní Mirai. Albům dál vládne Buka s... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Hudební rok 2025 podle Honzy Průši: Jiří Imlauf, Jakub König, Blixa Bargeld, Echolalia a mnoho dalších
Nejvíc nej: Hudební rok 2025 podle Honzy Průši: Jiří Imlauf, Jakub König, Blixa Bargeld, Echolalia a mnoho dalších Jako každý rok jsme pečlivě připravili přehled nejlepších alb předešlého roku, což opět ukázalo, že co publicista, to jiný názor. A i když jsme každý nominovali deset tuzemských a zahraničních jmen, ve výsledku se jich leckomu... čtěte zde
Vydáno: 28.01.2026 20:30 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Hudební rok 2025 podle Dana Hájka: Fallgrapp, Terezie Kovalová, Cut Copy, Saint Etienne a mnoho dalších
Nejvíc nej: Hudební rok 2025 podle Dana Hájka: Fallgrapp, Terezie Kovalová, Cut Copy, Saint Etienne a mnoho dalších Jak dopadly naše výroční žebříčky za rok 2025, už nejspíš víte. Loni se urodila spousta povedené muziky, a než se začneme těšit na další příval nové hudby, přicházejí na řadu redaktorské speciály, které nabízejí... čtěte zde
Vydáno: 28.01.2026 18:30 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Nelly Furtado a Shawn Mendes dominovali druhému dni Szigetu, v kouzelném Magic Mirroru propukla nezapomenutelná queer show plná lesku a energie (10.08.2025 09:36)
- Nové desky 38/2024 - od Katy Perry přes Nightwish po Nelly Furtado (25.09.2024 16:30)
- Audio: Nelly Furtado láká singlem "Love Bites" na taneční parket. Pomáhají jí Tove Lo a SG Lewis (30.05.2024 12:51)
- Video: Timbaland, Nelly Furtado a Justin Timberlake si v "Keep Going Up" zavzpomínali na staré časy (04.09.2023 14:33)
- The Art Of Noise vydají ztracený živák z Tokia roku 1986 (28.06.2021 11:11)
- Nelly Furtado připomíná dvacetileté výročí svého debutu "Whoa, Nelly!" reedicí (25.10.2020 18:11)
- Recenze: Nelly Furtado chce být indie umělcem, na "The Ride" to ale manifestuje jen napůl (12.04.2017 09:00)
- Nové desky 13/2017 (03.04.2017 08:59)
- Video: Nelly Furtado se připravuje na velkou jízdu, dalším singlem je balada "Pipe Dreams" (22.12.2016 15:45)
- Ewa Farna zpívala pro půl milionu lidí. Dělala předskokanku Nelly Furtado (07.08.2013 14:58)

ALBUM TÝDNE 04/2026

Martin Kyšperský, Aleš Pilgr, Marek Doubrava, Petr Nikl
Chunta

V roce 2023 se frontman Květů Martin Kyšperský spojil s výtvarníkem a snílkem Petrem Niklem a vydali společnou desku s hitem "Dogátka". Teď mezi sebe přibrali ještě dlouholetého Kyšperského parťáka Aleše Pilgra a Marka Doubravu z Hm… a nahráli o dost barevnější album "Chunta".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
So 31.01.
Youth Code (US) / King Yosef (US) / Street Sects (US) (Kabinet Múz, Brno)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Madonna Lady Gaga Beyoncé Ewa Farna The Cure Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe