Když už se dělá kompilace, kde se promítne deset let tvorby, nezůstane v dnešní době jen u klasického kompaktu. A to vědí i Chemical Brothers. A tak tu máme "Singles 93-03" na DVD. Jak to dopadlo, čtěte v naší recenzi.
V poměrně krátké době vám přinášíme další dávku chemických bratří. Po recenzi nového singlu "The Golden Path" a (jednodiskové verzi) výběru "Singles 93-03" se do mých rukou dostal další stříbrný kotouč od dvojky z Anglie. "Singles 93-03" na DVD. Tak se pojďme podívat, co si pro nás nachystali.
Abych nic nezanedbal, vezmu to hezky jedno po druhém. Po otevření krabičky (s fajn obalem) na vás čeká čtrnáctistránkový booklet a disk. V bookletu si můžete přečíst dva názory na desetiletou tvorbu Toma Rowlandse a Edwarda Simonse, ale jinak jsou to především obrázky (samozřejmě "správně chemicky" upravené). Po spuštění disku se můžete těšit na výborně udělané menu. Přehledné, barevně vyladěné a samozřejmě zajímavě (chemicky) zpracované. Čítá šest položek - Promos, Live, Interviews, The Private Reels, Chronology a Set Up.
Položka Promos ukrývá všechny doposavad natočené videoklipy chemické dvojice. Začínáme černobílou "Live Is Sweet" a přehlídku uzavírá nejnovější (hodně barevná) "The Golden Path". Před spuštěním každého videa jste obeznámeni s datem vydání singlu a u valné většiny si můžete pustit také krátké povídání. A když píši krátké, opravdu myslím krátké, jelikož délka záznamu nejčastěji dosahuje pětačtyřiceti vteřin. O kvalitě obrazu klipů se ani vyjadřovat nebudu. Snad jedním slovem - skvělá. Ale ruku na srdce, ještě aby nebyla, vždyť je to DVD. Asi je zbytečné dělat osvětu, co skrývá "tajemné" slůvko Live. Celkem je tu sedm živých skladeb - čtyři z japonského Fuji Festival minulého roku, dvě z
Glastonbury (1997 / 2000) a jeden z Red Rocks 1999. Když jsem na to koukal poprvé, říkal jsem si, jaké to asi je, být jedním z té masy lidí tam dole pod pódiem. Od druhého shlédnutí jsem skálopevně přesvědčen, že se jednou na takovou akci do Británie vydám. A nic mě nezastaví. Ani ty, mami.
Co mě trochu zklamalo, jsou následující Interviews. Nejdelší (se samotnými Chemical Brothers) trvá necelých sedm minut a ostatní své myšlenky dokonce vměstnali do pouhých minut tří, tří a půl. Je to škoda. Mohlo to být delší. Abych nezapomněl, těšit se můžete třeba na Noela Gallaghera (
Oasis), Richarda Ashcrofta (ex
The Verve) nebo Normana Cooka aka Fat Boy Slima. The Private Reels je krátký dokument (devět minut), který vás seznámí s tím, jak to zhruba vypadá, když Chemicals někam přijedou nebo potkají fanoušky apod. To, že má dokument dobrý soundtrack, je snad zbytečné zmiňovat, ne? Docela pln očekávání jsem byl, když jsem zvolil Chronology, ale rychlé bylo mé vystřízlivění, když mi došlo, že to jsou jen chronologicky srovnané videoklipy. Takže očekávání, že se dozvím něco o vývoji "chemiků", zůstalo nenaplněno. Bohužel. Set up dovoluje zobrazit dvoje titulky - francouzské nebo španělské. Trochu škoda, že výrobce na disk nezařadil také anglické titulky pro neslyšící či nedoslýchavé, resp. pro neBrity. Někdy totiž člověk tomu slangu neporozumí a utečou mu informace.
Nastal čas položit si kardinální otázku: "Koupit či nekoupit?" Autorovi článku se DVD "Singles 93-03" jeví jako velmi dobré. Pokud jste fanoušci Chemical Brothers a dokážete "z fleku" říct název jejich debutového alba, utíkejte kupovat. Stojí to za to. Pokud ale patříte mezi sortu posluchačů, kteří vědí akorát o "Hey Boy Hey Girl", zkuste si to půjčit. Stojí to za to. Jediné, co kvalitu disku sráží k průměru, je dvoukanálový zvuk, na který my zhýčkaní 5.1 kanáloví maniaci nejsme zvědaví.