shop.musicserver.cz
Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip - Soul Retrieval

Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip hledají na "Soul Retrieval" duši. Tu svou ale nikdy neztratili

Vydáno: 01.01.2025 10:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip

Jaké to je ztratit duši a pokusit se ji zase získat zpět - tedy alespoň v tom rituálním slova smyslu? Tuto otázku si na říjnovém albu kladou domácí mnohotvární neo-psychedelici Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip. Na své páté studiovce "Soul Retrieval" kapela po letech opět dělá bordel.

9/10

Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip - Soul Retrieval

Vydáno: 10.10. 2024
Celkový čas: 42 minut

Skladby: Full Divinity, Chaos Insignia, Transcendental Trickery, Soul Retrieved

Vydavatel: vlastní náklad

Poslední teze žádá drobné uvedení do kontextu. V období roku 2020, tedy alba "Temple of Serenity, se totiž Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip vydali, v rámci, řekněme, zaběhnutého stylu, na cestu experimentování. Elektrické kytary letěly do kouta a spolu s nimi i psychedelický bigbít. Frontman Olaf Olafsonn navíc debutem "DCCCXCV" odstartoval projekt Budeč, který kombinuje středověkou hudbu, respektive naši představu o ní, s estetikou dungeon synthu.

V roce 2021 se navíc vrátili i The Big Bad Trip, tentokrát ale kompletně akusticky. Jak společné album "Eclipse One" se spřízněnou polskou formací Bön, tak vlastní počin "Selonopolis" byly plné prošlapávaní nových cestiček a ohledávání nepoznaných zvukových krajin. Zpětně se toto období jeví jako inspirativní odbočka, nyní na "Soul Retrieval" se zdá, že je vše při starém. A nebo ne?

Samozřejmě že ne. Do nové etapy vstupují Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip nejen se zkušeností z předchozích nahrávek, ale také s na pět členů rozšířenou sestavou. Do nástrojové baterie přibyl klavír - a ten se stal pro zvuk nové čtyřdílné kolekce v mnohém určující.

Formace, která na albové ploše mocně debutovala dvojvinylovým konceptuálním uchopením tématu čtvera ročních období "Feathers of Oblivion" a v zimní části si zakoketovala i s black metalem, na "Soul Retrieval" naplno odhaluje svou jazzovou - či jazz-rockovou - tvář. Klavír zde vytvořil nádherný kontrast s hradbou kytar a společně s již prověřenou příčnou flétnou dokázal obnažit kvality, které zatím v hudbě tripařů spíše podřimovaly a jen lehce vystrkovaly růžky.

Každá z nových skladeb si ponechává podstatu uvolněného jamu. Začátek nahodí nosný motiv a na jeho základě muzikanti staví svou energickou a strhující stavbu. Úvodní sekce, "Full Divinity", překvapuje dynamickými skoky, nejdelší, téměř dvanáctiminutová, "Chaos Insignia" zase nabídne strhující dialogickou pasáž flétny a klavíru - a jazzové srdce musí plesat.

Závěr v podobě "Soul Retrieved" v první části ukázkově graduje základní motiv, aby po tvrdé druhé třetině nabídl pečlivě vysoustruženou snivost v duchu raných Genesis a dílo dovedl do velkolepého finále, v němž se opět připomene kytarová špína úvodní skladby - jako by se temné síly ne a ne vzdát. Nahrávka rozhodně nekončí katarzí, ale naopak v bolesti a vzdáleném křiku... Kdo je pak tím, kdo duši získal zpět?

Navzdory uvolněnosti, kterou se do skladeb podařilo otisknout - a je zřejmé, že základy kolekce tvořily rozsáhlé improvizace a společné rozpracovávání nahozených motivů -, otěže nad "Soul Retrieval" pevně svírá racio. Pečlivou vnitřní výstavbu a tvůrčí logiku najdeme jak na bázi jednotlivých položek, tak i v jejich sesazení v rámci celku.

Titul nabízí místy divokou jízdu, kdy se těsně za sebe nalepí jazzová pasáž a hutný stoner rock, výsledek ale nepůsobí nijak neorganicky - maximálně tak překvapivě. Jednotlivé atmosférické i motivické fragmenty do sebe zapadají a udržují posluchače v napětí - autor textu rozhodně nedoporučuje poslouchat "Full Divinity" s volume doprava při řízení, hlasitost v ní neočekávaně stoupá z nuly na sto, a to pro bezpečný pohyb na silnici není ideální.

Rozšířený zvukový arzenál nabídl Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip nový prostor k objevování. A průzkumu jeho temných zákoutí se na "Soul Retrieval" zhostili se skutečnou bravurou. Z výhradně instrumentální hudby dokázali opět vykřesat silně obrazotvorný zážitek. Zároveň se jako kapela vyvíjejí, žádná z jejich desek není stejná. Pokud se celá nová kolekce točí kolem (znovu)nalezení svojí duše, můžeme to číst i symbolicky, jako možné zrcadlo životní pouti formace. Přesto platí, že Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip svou duši nikdy neztratili.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Roxette - Crash! Boom! Bang! (reedice 2024) 8/10
Recenze: Roxette vzpomínají reedicí desky "Crash! Boom! Bang!" na doznívající zlaté časy Zatímco se pomalu chystá minimálně koncertní comeback kapely, Roxette společně s vydavatelstvím nezapomínají ani na svou minulost. V roce 2021 vyšlo po třiceti letech v reedici album "Joyride" a na konci roku 2024 došlo po té samé... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2025 08:00 v sekci Recenze
Saint Etienne - The Night 8/10
Recenze: "The Night" Saint Etienne přináší zvukomalbu intimity konce dne Jedenáctá řadovka Saint Etienne "The Night" je zvukový experiment, jenž se odehrává v momentech zahalených tmavou nocí, v přesně nespecifikovaný čas. Svým způsobem jde o hudební báseň, jež se noří do ambientních iterací a nikam... čtěte zde
Vydáno: 06.01.2025 00:00 v sekci Recenze
Karel Vepřek - Písně ze dvora krále Magora 9/10
Recenze: Karel Vepřek se na albu "Písně ze dvora krále Magora" dokázal obdivuhodně napojit na básně Ivana Martina Jirouse Písničkářský samorost Karel Vepřek se k tvorbě českých básníků coby podkladu pro své písně obrací docela často. V minulosti zhudebnil texty Bohuslava Reyneka (věnoval mu skvělý počin "Blázen jsem jen ve své vsi"), Jiřího... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2025 10:36 v sekci Recenze
Doechii - Denial Is a River 8/10
Video: Nová královna rapu? Doechii v řízné "Denial Is a River" ukazuje všechny své přednosti Jestli se v loňském roce rozzářila na ženském raperském nebi nějaká skutečně výrazná hvězda, pak to dost určitě byla Doechii. Tato nadějná rapperka z Tampy, která loni vypomohla i Katy Perry na jejím singlu "I'm His, He's Mine",... čtěte zde
Vydáno: 04.01.2025 08:47 v sekci Audio / Video | Video
Toad Planet - Bloudím 7/10
Recenze: Na debutu Toad Planet "Bloudím" se to podstatné skrývá v hudbě Pod hlavičkou Toad Planet se potkali dva bráchové z Ostravska, jejich kamarád a další známý z brněnské JAMU. Dlouhá léta společného hraní do šuplíku se nakonec podařilo završit stylově barevným debutem "Bloudím", který vydal... čtěte zde
Vydáno: 03.01.2025 08:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Na dvacetiminutovém opusu "Human Machine" spojili síly Acid Row, Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip a Bön (14.12.2024 10:31)
- Olaf Olafsonn and The Big Bad Trip vydávají desku "Soul Retrieval" a zase plně elektricky hlučí (10.10.2024 09:21)
- Recenze: Tajemná Budeč se na albu "Z pov​ě​stí bude​č​sk​ý​ch I." noří do hlubin temné historie (22.07.2024 17:15)
- Brutal Assault odtajnil obsazení své ambientní lounge a představil doprovodný program (20.07.2024 12:00)
- Video: Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip se ve "Full Divinity" vracejí k elektrickému zvuku (17.07.2024 09:19)
- Na světě je šesté číslo Telepatie, hudebního magazínu z podsvětí (17.03.2024 14:21)
- Video: Klip "Swamp Rite" od skupiny Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip je tajemným rituálem (18.02.2022 08:04)
- Recenze: Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip a Bön spojili síly a v rituálu "Eclipse One" se pokoušejí zachytit nezachytitelné (29.12.2021 08:00)
- V magický den zimního slunovratu vydali Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip svou druhou letošní desku, "Selenopolis" (22.12.2021 18:24)
- Rockové ceny Břitva oznamují nominace za rok 2020 (24.05.2021 13:28)

ALBUM TÝDNE 01/2025

Saint Etienne
The Night

Jedenáctá řadovka Saint Etienne "The Night" je zvukový experiment, jenž se odehrává v momentech zahalených tmavou nocí, v přesně nespecifikovaný čas. Svým způsobem jde o hudební báseň, jež se noří do ambientních iterací a nikam nechvátá, naopak nechává naplno vyznít daný okamžik. Jen nezapomeňte vždy zhasnout.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 19.01.
The Music of the Wall in Concert (Kongresové centrum, Praha)
Ne 26.01.
G-Eazy (US) (Forum Karlín, Praha)
Pá 31.01.
Lisa Gerrard & Jules Maxwell (US) (Kongresové centrum, Praha)
So 01.02.
Pantera (US) (Ostravar Arena, Ostrava)
Út 04.02.
Royal Republic (SWE) (SaSaZu, Praha)
So 08.02.
Silent Planet (US) (Rock Café, Praha)
Čt 13.02.
Alessandra ( (Roxy, Praha)
Pá 14.02.
Marilyn Manson (US) (Starez Aréna Vodova, Brno)
Pá 21.02.
Ericdoa (US) (Rock Café, Praha)
So 22.02.
Bullet For My Valentine (UK) + Trivium (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Ewa Farna Coldplay Lady Gaga Linkin Park Lucie Vondráčková Madonna Beyoncé Karel Gott Queen Vypsaná fiXa Viktor Sheen Kabát Mirai Pink Floyd Ed Sheeran Lucie
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe