shop.musicserver.cz
Arakain hlásí "S.O.S." s reedicí kultovní desky

Arakain hlásí "S.O.S." s reedicí kultovní desky

Vydáno: 01.11.2024 16:18 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: Ondřej Pýcha
Po albech "Thrash the Trash", "Schizofrenie" a "Apage Satanas" se speciální reediční řada, na níž tuzemská metalová legenda Arakain spolupracuje s vydavatelstvím Supraphon, rozrůstá letos na podzim o další položku. Tentokrát se dostalo na album "S.O.S." (1996), které se podobně jako předchozí tituly dočkalo nového remasteru a vychází (v tomto případě navíc vůbec poprvé) na LP 180 g a také na CD a v digitálních formátech se třemi v mnoha ohledech raritními bonusy. Obě fyzické verze samozřejmě pořídíte i v našem shopu.

Arakain - S.O.S.
© Supraphon
"Album 'S.O.S.' vznikalo v atmosféře rychlého úspěchu sólové produkce Aleše Brichty, který s sebou navíc stáhnul i kytaristu Miroslava Macha. Kapela trochu nevěděla, jak s tím naložit. Kritiky velebily Brichtův návod na přímočaré skladby s hitovým potenciálem a nějaký čas to vypadalo, že to Arakain nepřežije a že Brichta půjde svou cestou," vzpomíná zakládající člen Arakainu kytarista Jiří Urban na komplikovanou dobu vzniku "S.O.S." Jeho vydání doprovodil pro kapelu ne zcela typický videoklip ke skladbě "Páteční flám", který natočila Mirjam Müller Landa.

Kromě zmíněného rozpoložení samotné skupiny i tuzemské heavymetalové scény jako takové sehrál jistou roli i fakt, že polovina devadesátých let žánru zrovna nepřála. Velké popularitě se v ČR těšily styly jako grunge a crossover, navíc nastupovala elektronická revoluce, a jedním z důsledků tak byl i úbytek diváků na metalových koncertech či stále slabší prodeje desek. I přes všechny nepřízně však Arakain nesložil zbraně.

"Autorská dvojice Kub - Urban chtěla dát kapele i fanouškům jako odpověď na stávající situaci společnou produkcí najevo, že jádro Arakainu je silné a bude pracovat dál. Takže navzdory dosavadním zvyklostem jako autory hudby uvedla u všech písní bez rozdílu všechny tři kytaristy - tedy Kub, Mach, Urban. Na desce je tak nejspíš trochu znát rozpolcení ve skupině, což mohlo přispět k tomu, že 'S.O.S.' veřejnost i kritika v době vydání přijaly s určitou rezervou," vysvětluje Urban.

Ač možná v době vydání deska nedosáhla takového lesku, jakého by si zasloužila, má pevné místo v diskografii kapely, a jak naznačují reakce na aktuální reedici, tak i v srdcích fanoušků. I přes celkové zpomalení tempa a příklon ke groove metalu deska nese typický punc tvorby Arakainu. Tomu ostatně odpovídá i skutečnost, že skladby jako "Adrian", "Loutky" nebo "Hlas krve" byly nebo ještě jsou stálými položkami setlistů koncertů.

"Po dobrých zkušenostech se zvukem a podmínkami při natáčení předchozího cover alba 'Legendy' jsme opět dali důvěru ostravskému studiu Citron, kde nahrávka vznikala pod dohledem zvukaře Petra Slezáka během léta a podzimu roku 1995. Zvuk je opravdu kvalitní a pokračuje ve standardu, který kapela nastavila novými zkušenostmi od desky 'Salto Mortale', včetně precizních instrumentálních výkonů," dodává Urban k samotnému nahrávání alba, jímž se Arakain definitivně odmítl podřídit formátu středněproudých rozhlasových stanic i jejich dramaturgů.

Když pak přijde na letošní reedici, objevující se na trhu jen pár měsíců po vydání perfektního jubilejního živáku "40 - O2 universum (Live)", samozřejmostí je hned několik specialit. Kromě pečlivého remasteringu všech dvanácti skladeb, které jsou premiérově k dispozici na luxusním LP, zaujmou také tři bonusy jako součást CD a digitální verze. Tím prvním je píseň "Vládci strachu" z kompilace "Spark in the Dark". Druhým je absolutně utajená písnička "Zapomenutej bojovník", zachovaná jen na kazetě. Posledním bonusem je pak demonahrávka písně "Blázni víry", kterou tehdy nazpíval kytarista Jiří Urban jako takové vodítko pro Aleše Brichtu.

Pro více informací, dalších aktualit z tábora metalové legendy či plánových koncertech sledujte Facebook a Instagram Arakainu nebo webové stránky.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Gaia Mesiah, Roxy, Praha, 6.3.2025
Naživo: Gaia Mesiah se po druhém zemětřesení vrátila na pódia silnější než kdy dřív V rámci rozběhlého "Elements tour" zavítala Gaia Mesiah do pražského klubu Roxy. Na koncertní pódia se vrátila po několikaměsíční pauze zapříčiněné bojem zpěvačky Marky se svými démony. V mezidobí se dávala dohromady v... čtěte zde
Vydáno: 07.03.2025 17:00 v sekci Naživo
Tate McRae - So Close To What 5/10
Recenze: Tate McRae na "So Close To What" prodává především své tělo Kanadská pěvkyně často zkracovaná jen jako T8 se s vydáním nového alba podívala na dosud nejvyšší příčky v hitparádách po celém světě. Ve svém debutovém týdnu zaznamenala podobně příznivá čísla jako například loni... čtěte zde
Vydáno: 07.03.2025 08:00 v sekci Recenze
Vojtaano feat. Zeller - PKZ
Video: PREMIÉRA: Vojtaano s Zellerem z Cocotte Minute zpívají v "PKZ" o problémech normálních nas*aných a utahaných chlapů Při příležitosti společné tour nazvané "Bastardi a Budulínek tour 2025", na kterou vyrážejí v pátek 7. března (první zastávka proběhne v Havlíčkově Brodě), vychází klip k již dříve vydané písni "PKZ". V té své síly... čtěte zde
Vydáno: 06.03.2025 19:00 v sekci Audio / Video | Video
Pohled do českých hitparád - 9. týden 2025
"Plamen" i po roce a půl stále žhne. Kateřina Marie Tichá opět kraluje domácí tvorbě v rádiích Vedení v českém rádiovém žebříčku přebírá britský zpěvák Myles Smith s "Nice To Meet You", do čela pořadí tuzemské hitparády se vrací Kateřina Marie Tichá s hitem "Plamen". Albové stupně vítězů se nemění, na čtyřce... čtěte zde
Vydáno: 06.03.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 8/2025 - od Lisy přes Architects po Banks
Nové desky 8/2025 - od Lisy přes Architects po Banks Protože si ty největší hvězdy vzaly minulý týden s vydáváním alb oddech, musí vám stačit novinky americké Banks, členky k-popových Blackpink Lisy či metalistů Avantasia a Architects. Doprovodí je Haiťan Fridayy , Kanaďan Aloe... čtěte zde
Vydáno: 05.03.2025 12:30 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: "Výlet do bájí" Aleše Brichty je zpěvákovým doposud nejlepším výběrem (30.12.2024 15:00)
- Naživo: "Jesus Christ Superstar" je tak výjimečný, že ho nezabije ani nabubřelé popové pozlátko (29.12.2024 17:00)
- Recenze: Arakain na svém čtvrtém řadovém albu nemusel volat "S.O.S" (08.12.2024 15:45)
- Aleš Brichta zve na trojalbový "Výlet do bájí" (06.12.2024 17:26)
- Vydavatelství CREW oznamuje první novinky na rok 2025 - vyjdou Želvy ninja, Deadpool & Wolverine nebo Americký upír (03.12.2024 17:27)
- Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema (17.07.2024 11:05)
- Tip na dárek pod stromeček: Kniha Arakain - History 40 (14.12.2023 17:35)
- "Apage Satanas" od Arakainu vychází po čtvrtstoletí ve výpravné reedici (07.06.2023 12:45)
- Naživo: Arakain to se čtyřicítkou na krku v O2 universu stále brousil jako za mlada (30.01.2023 20:20)
- Fotogalerie: Arakain nabídl vyprodanému O2 universu velkolepou show (29.01.2023 12:53)

ALBUM TÝDNE 09/2025

Architects
The Sky, The Earth & All Between

Architects se na novém albu "The Sky, The Earth & All Between" vydávají na odvážnou cestu mezi chaosem a harmonií. Syrové riffy, progresivní prvky i emotivní texty vytvářejí apokalyptickou symfonii, která fascinuje i zneklidňuje. Celkový dojem nekazí ani to, že se nevyhnuli několika předvídatelným momentům.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 09.03.
The Game (US) (Roxy, Praha)
Po 10.03.
Joost Klein (NL) (Forum Karlín, Praha)
Út 11.03.
God Is An Astronaout (IRL) (MeetFactory, Praha)
Út 11.03.
Bloodywood (IN) (Roxy, Praha)
St 12.03.
Skunk Anansie (UK) (SaSaZu, Praha)
St 12.03.
Lenny Kravitz (US) (O2 arena, Praha)
So 15.03.
Alan Walker (NOR) (Forum Karlín, Praha)
So 15.03.
Gavin James (IRL) (Rock Café, Praha)
Pá 21.03.
Sofian Medjmedj (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Lady Gaga Madonna Beyoncé Kabát Lucie Vondráčková Taylor Swift The Weeknd Gaia Mesiah Queen Viktor Sheen Coldplay Mirai Vypsaná fiXa Marka Rybin Hugo Toxxx Pink Floyd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe