Z nesmělého klučíka je dnes sebevědomý umělec a jedna z nejvýraznějších osobností queer hudby. Svou sexuální orientaci otevřeně dává najevo, ať už v textech svých songů, nebo v klipech k nim. Troye Sivan za pár dní poprvé zazpívá v Česku, a tak jsme vybrali pět snímků i pro ty, kterým jeho tvorba přijde až moc gay.
Troye Sivan zpívá odmala, přirozeně jsou tedy zcela asexuální všechny coververze, které na svůj YouTube kanál umisťoval jako malý anebo jako dospívající teenager. Už tehdy v nich ukazoval svůj talent (dejte si třeba jeho
prehistorické podání "Tell Me Why" od Declana Galbraitha,
micro cover "Hold It Against Me" od
Britney Spears nebo
"Love Is A Losing Game" od
Amy Winehouse).
Ten talent ale začal nabývat na síle až s jeho vlastní tvorbou. Loňská deska
"Something To Give Each Other" je v mnoha ohledech čistou oslavou homosexuality (nebo
queerness, chcete-li), zejména pokud jde o vizuály. Pro nějaké
míň homo klipy tak musíme zabrousit trošku do historie. Nakonec jsme jich ale pět našli a seřadili je podle víceméně subjektivní míry
heterosexualismu.
A co může být víc heterosexuálního než zobrazení lásky mezi chlapcem a dívkou? Jedno takové předkládá diváctvu Jeremy Koren (aka Grey Ghost) ve videu k úplně prvnímu oficiálnímu Troyovu singlu "Happy Little Pill". Jasně, zpěvák dost možná onoho jinocha tajně miluje, celý tento vztah ale ve snímku spíše tušíme. Výsledku dodávají na artovosti barevné filtry a hlavně zpomalené záběry na sovu pálenou.
"Ta píseň je o osamění a různých způsobech, jak se lidi vypořádávají s věcmi, které zažívají," cituje Sivana
Wikipedie.
"Napsal jsem ji během docela náročného období pro jednu osobu, která mi byla hodně blízká, a taky pro sebe samotného. A dodnes pro mě znamená moc, stejně jako v den, kdy jsem ji napsal," uvedl tehdy čerstvě devatenáctiletý Australan.
Přirozeně heterosexuálního spojení dosáhnete, když muže spojíte se ženou. A když se Troye Sivan dá do kupy s některou ze svých pěveckých kolegyň, poznamená to často i doprovodný klip.
Příkladem budiž duet "Dance To This". Čtvrtý singl z jeho druhé studiovky
"Bloom" s ním nazpívala
Ariana Grande. Režisér Bardia Zeinali dvojici umístil do místnosti, v níž u stolů sedí lidé nejrůznějšího věku. Spojují je dvě věci: podivné módní kreace a absolutní nezájem o performanci protagonistů vrcholící tím, že obecenstvo postupně odchází.
Pokud si při sledování vzpomenete na
vizuál k pecce "Pass This On" od Švédů
The Knife, máte pravdu: Zeinaliho snímek je přiznanou poctou legendárnímu videu jeho kolegy Johana Rencka z roku 2003.
Když Troye v srpnu 2020 vydal svoje páté EP
"In a Dream", plánoval natočit klipy k pěti skladbám z něj. Kvůli striktním proticovidovým opatřením ale nakonec zvládl jen dva - k "Easy" a "Rager Teenager!". V obou případech se jejich tvorby ujal také jako režisér.
Pro vznik toho ke druhé zmíněné písni se zavřel do koupelny. Oblékl se do bílé košile a kraťasů stejné barvy, posadil se do vany a zmáčkl nahrávání. V jediném dlouhém záběru ho sledujeme, jak se vyzpívává ze svých emocí. Určitou vnitřní rozervanost symbolizují hrátky s papírovými skládačkami a brutální deformace obrazu.
Jak je uvedeno o pár řádků výš, mělo k minikolekci "In a Dream" vyjít pět doprovodných snímků. Vše tehdy odstartoval vizuál ke svižné písni "Easy". A i ten je, co se týče hereckého obsazení, minimalistický, a z této podstaty tudíž poměrně heterosexuální. Ale pozor - už ne úplně!
Sivan se zde sám (nebo s králíkem) potuluje prázdným domem. Sedí u bazénu, leží v posteli, v obýváku popíjí (zřejmě) rum. V jednu chvíli zapne televizi, v níž zrovna běží videoklip. Frontmanem kapely je on sám, líčení a kostým přitom odkazují na
Davida Bowieho. A ty sličné backvokalistky? To jsou drag queens.
"My My My!", hlavní singl z druhé řadovky "Bloom", autor
v tiskových materiálech popisuje jako píseň
"o osvobození, svobodě a lásce". Inspirací mu byl jeho tehdejší vztah s modelem Jacobem Bixenmanem.
Video obstaral Grant Singer. V černobílém klipu je zpěvák opět poměrně dlouho sám - tančí v prázdné tovární hale nebo před (asi) elektrárnou, prochází se zdánlivě opuštěným skladištěm. V jeho útrobách bodová světla odhalují, že společnost Sivanovi budou dělat další muži. Mají na sobě džíny a nátělníky nebo jen džíny a kamera si v čím dál větší míře vychutnává pohledy na jejich vodou zkrápěné bicepsy a prsní svalstvo.
Už moc gay? Ale jděte - vždyť podobných počinů najdete v kupříkladu takovém heterosexuálním nu metalu dvanáct do tuctu!
Připomeňme, že muzikant, který ve středu oslaví devětadvacáté narozeniny, odehraje svoje
premiérové vystoupení v České republice v neděli 9. června v pražské Sportovní hale Fortuna. Vstupenky v cenách od 1 290 Kč jsou v prodeji v sítích Ticketmaster a Ticketportal.
A pokud vám ani po zhlédnutí výše uvedených pěti snímků nedá Troyova
queerness spát, je to jasné - posedl vás jeho démon. Léčbu zahájíte skečem z dílny SNL níže. V tom si ho mimochodem zahrál Timothée Chalamet.