TOPlist
shop.musicserver.cz
Aleš Palán - Pětadvacet na pamětnou

"Pětadvacet na pamětnou" dotazníkem nahlíží do duší výrazné písničkářské generace

Vydáno: 30.12.2023 14:00 v sekci Hudba v tisku - Jiří V. Matýsek | foto: Jiří V. Matýsek / musicserver.cz

Písničkářství není nijak unikátním fenoménem. Naopak - je to docela přirozená forma, jak poslat do světa své myšlenky. V českých zemích ovšem ono bardovství s kytarou dostává poněkud jiné, básnicky opoziční kontury. Aleš Palán v knize "Pětadvacet na pamětnou" zpovídá rovných pětadvacet muzikantů.

7/10

Aleš Palán - Pětadvacet na pamětnou

Vydáno: 23.11.2023
Počet stran: 277

Vydavatel: Galén

Publicista Aleš Palán je výraznou tváří porevoluční žurnalistiky a mistr rozhovorů - jeho publikace "Raději zešílet v divočině: Rozhovory se šumavskými samotáři", "Jako v nebi jenže jinak" či knižní rozhovor s Miloněm Čepelkou šlo přehlédnout na pultech knihkupectví jen obtížně. Kniha "Pětadvacet na pamětnou" je méně nápadná a asi těžko dožene výše uvedené bestsellery. Přesto je důležitá - a rovněž originální.

Dvacet šest jmen, respektive dvacet pět klasických písničkářů a bonusový Jiří Suchý, jejich nekorunovaný král a přesto muzikant, který onu typickou představu barda s kytarou úplně neztělesňuje, je průřezem celou generací.

Je tu triumvirát Jaroslav Hutka - Vladimír Merta - Vlastimil Třešňák, jsou tu vtipálci Dědeček či Jahelka, filozofové Jiří Smrž či Jakub Noha, folkaři (Pavel Žalman Lohonka), bluesmani (Ivan Hlas) i nezařaditelné originály typu Dagmar Andrtové Voňkové, Michala Němce nebo Jana Buriana. Prostě osobnosti, jedna vedle druhé mistři svého řemesla.

Vybroušenou formu rozhovoru tu nahrazuje zdánlivě odosobněná forma dotazníku. Všech dvacet šest respondentů odpovídá na ty samé otázky, každý hezky po svém, podle svého naturelu, nálady i vztahu k tomu, kdo je pokládá. Někdo je hravý, jiný stručný, někdo odpovídá s jaksi mírně povýšeným odstupem, jiný se nad dotazy skutečně hluboce zamýšlí.

A že jim to Palán neulehčuje. Nezajímají ho žádné očividné věci. Neptá se, kdy jste poprvé vzal/vzala do ruky kytaru (respektive usedl/usedla ke klavíru) - to už se raději ptá na tinnitus. Hraje si s Adamsovým "Stopařovým průvodcem po Galaxii", když se ptá po smyslu života, předkládá témata jako revoluce, hudba i zákruty tvorby.

Nezkoumá ani tak daného písničkáře jako veřejnou osobnost - ostatně biografická a diskografická data doplňují krátké medailonky každého ze zpovídaných -, ale spíše hledí do jejich duše a zjišťuje jejich pohled na svět. A je pak na každém ze zpovídaných, zda na tuhle hru přistoupí. Někdo se bere smrtelně vážně, jiný naopak s autorem nad otázkami rozehrává svou vlastní hru.

Zvolená forma má své výhody i úskalí. Tím, že se šestadvacet osobností potýká se stejnými dotazy, vytváří se specifická mozaika, kdy je každé z témat nasvěcováno právě originálním viděním světa. Čtení tak většinou velmi rychle utíká a knihu lze v pohodě zhltnout na pár posezení.

Nevýhodou je jistý stereotyp, který vede k tomu, že u posledních zpovídaných už čtenář ani nečte otázky, tak moc se zaryjí do hlavy. Pramení z toho i jistá neosobnost, specifika jednotlivých duší se musejí projevit až v odpovědích - otázky samotné vlastně tak úplně na tělo nejdou a respondent se z nich může celkem snadno vykroutit. Místy si odpovědi také vyloženě říkají o dialog, jenže ten bohužel nepřichází.

Ve své stručnosti se ale daří těch šestadvacet osobností nahlédnout docela hluboce. Je ale třeba číst mezi řádky a část odpovědí hledat i v samotném způsobu, jak se na položené dotazy reaguje. Zároveň je kniha i dost unikátním písničkářským setkáním a rozhodně stojí za přečtení, zvláště jste-li zájemci o tuto oblast domácí hudby. Slupnete ji jako malinu.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Olympic - Bombarďák 7/10
Recenze: Olympic zůstává i na třiadvacáté desce pořád "Bombarďák" "Mám to rád. Napořád. To nejde vzdát." Tímhle sloganem z titulní skladby by mohlo být opředeno klidně celé novinkové album "Bombarďák". I po více než šedesáti letech existence se dá stvořit šťavnatá nahrávka plná energie.... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2025 09:30 v sekci Recenze
Mňága a Žďorp, Lucerna Music Bar, Praha, 26.3.2025
Naživo: Mňága a Žďorp na svém prvním letošním koncertě v Praze představila "Podivné rybičky" Skupina z Valmezu se po nahrávání nové desky, která by měla vyjít v září, ukázala po čtvrt roce fanouškům. Část jarní šňůry odstartovala právě v pražském Lucerna Music Baru, který bez problémů vyprodala. Během... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2025 20:00 v sekci Naživo
Pět nejvyprsenějších vystoupení Tate McRae, která ukázala i její talent
Nejvíc nej: Pět nejvyprsenějších vystoupení Tate McRae, která ukázala i její talent Tate McRae je nadaná zpěvačka a tanečnice, která svými živými vystoupeními zaujala příznivce popu po celém světě. Brzy se už podruhé dočkají i fanoušci v Praze, kam interpretka přiveze svou "Miss Possessive Tour". Ochutnávku toho... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2025 14:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Pohled do českých hitparád - 12. týden 2025
Rosé a Bruno Mars se s "APT." dočkali vítězství v českých rádiích Světové hitparády už singl "APT." od Rosé a Bruna Marse oběhl, nyní se na vrchol dostal také v českém rádiovém žebříčku. V albovém přehledu uspěl americký rapper Playboi Carti s nahrávkou "Music" a pořadí digitálních singlů... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Teddy Swims - I've Tried Everything But Therapy (Part 2) 8/10
Recenze: Teddy Swims nabízí na "I've Tried Everything But Therapy (Part 2)" vznešený pop A také vroucí soulový feeling, hromadu silných emocí a snad ještě více bezpodmínečné lásky. Kdo si na cukrování moc nepotrpí, pro toho může jít jen o hezky zazpívaný kýč, ale kdo má rád lásku ve všech jejích podobách,... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2025 15:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Rok 2024 v hudbě podle Honzy Průši (26.01.2025 10:00)
- Recenze: Na albu "Vzdálená blízká" nabízí Vladimír Merta svazek klíčů k zámkům v posluchačově mysli (27.11.2024 08:00)
- Audio: Druhé letošní album Vladimíra Merty uvádí protikladná píseň "Mezi dvěma světy" (15.09.2024 18:15)
- Recenze: Šťavnaté pozdní hrozny. Vladimír Merta se na albu "České sny" vrací v plné síle (27.08.2024 13:00)
- Recenze: Čundrgrund "Live 1976-1978" přináší tajné nahrávky Mišíka, Merty a Hrubého a zaplňuje jednu velkou mezeru domácího bigbítu (05.09.2023 08:00)
- Popmuseum Stage zve na unikátní online koncerty, sérii zahájila Lenka Dusilová (01.12.2022 19:01)
- Recenze: Niternou desku "Vojna a mír" Jiřího Smrže si dokresluje posluchač ve své hlavě (21.11.2022 17:30)
- Recenze: Vlastimil Třešňák zve na albu "Kiks" do svého surreálného kabaretu svět (14.11.2022 00:00)
- Naživo: Písničkářství je stav duše. V Divadle Archa bylo pro toto tvrzení důkazů dost a dost (10.09.2022 16:15)
- Fotogalerie: Setkání domácí písničkářské špičky v Divadle Archa v obrazech (10.09.2022 13:46)

ALBUM TÝDNE 12/2025

Steven Wilson
The Overview

Sledovat hudební cestu Stevena Wilsona může být pěkné drama. Doslova nevíte, co vás čeká za každým rohem. Od No Man po Porcupine Tree, od Blackfield až k nevyzpytatelné sólové kariéře. Všechno je to nesmírné dobrodružství. A to zřejmě nekončí s aktuálním počinem "The Overview", jenž na to jde zase odjinud.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 30.03.
Avantasia (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)
So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Viktor Sheen Pink Floyd Lucie Vondráčková Madonna The Weeknd Lady Gaga Disturbed Beyoncé Taylor Swift Coldplay Queen Hugo Toxxx Ed Sheeran Kabát Dua Lipa Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím