Sufjan Stevens - Javelin

K smrti dobré album. To je "Javelin" od Sufjana Stevense

Vydáno: 06.11.2023 00:00 v sekci Recenze - David Věžník | foto: Asthmatic Kitty Records

"Jsem takové ztělesnění bolesti, ztráty a osamělosti," prohlásil o sobě nedávno Sufjan Stevens. V té době se začínal znovu učit chodit a taky vydal svou desátou řadovku "Javelin". A jestli milujete jeho klenot "Carrie & Lowell", budete milovat i tohle album. Je totiž taky o... bolesti, ztrátě a osamělosti.

9/10

Sufjan Stevens - Javelin

Vydáno: 6.10.2023
Celkový čas: 42:04

Skladby: Goodbye Evergreen, A Running Start, Will Anybody Ever Love Me?, Everything That Rises, Genuflecting Ghost, My Red Little Fox, So You Are Tired, Javelin (To Have and to Hold), Shit Talk, There's a World

Vydavatel: Asthmatic Kitty Records

Sufjan Stevens svoje soukromí moc nevystavuje. A když už, tak je to většinou ve spojení s jeho hudební tvorbou. A tak víme, že vyrůstal s psychicky nemocnou a na všemožných látkách závislou matkou (o tom natočil nádhernou desku "Carrie & Lowell") anebo že jen dva dny po vydání dokonalého skvostu "The Ascension" zemřel jeho biologický otec (a o tom natočil pětidílný ambientní opus "Convocations"). A teď je podzim roku 2023 a my víme i další věci. A ano, jsou "ztělesnění bolesti, ztráty a osamělosti".

Jednoho rána, jen pár týdnů před tím, než měla jeho desátá studiovka "Javelin" vyjít, se osmačtyřicetiletý muzikant probudil a zjistil, že je od pasu dolů chromý. Následné vyšetření odhalilo Guillainův-Barrého syndrom. Od té doby je Sufjan ve špitále, rehabilituje a fotí si nemocniční stravu.

A když to album vyšlo, dozvěděli jsme se ještě jeden střípek z jeho soukromí. Dílo totiž věnoval svému partnerovi Evansi Richardsonovi, který zesnul letos v dubnu. A právě tahle rovina Stevensovy po léta tušené, ale nikdy oficiálně nepřiznané sexuální orientace a její tragická pointa dávají "Javelin" hořkou příchuť.

Hudebně je to - jak se říká - starý dobrý singer/songwriter Sufjan. V porovnání se zmíněnou "The Ascension" se jakoby vrací na zem, ke kořenům, k indie folku, k folktronice. Prakticky každý song tracklistu začíná něžně - motivem jediného instrumentu (zpravidla kytary nebo klavíru), do kterého on přidává svůj nezaměnitelný, teskný vokál. Postupně se připojují další nástroje, občas malý sbor jeho přátel a nakonec i jeho trademarkové elektronické beaty a nejrůznější (dis)harmonické zvuky. Ty kompozice zahušťují, přivádějí k pompéznímu vyvrcholení, načež přichází uklidnění.

Výjimku v této charakteristické stavbě tvoří závěrečná "There's a World". Předělávka písně Neila Younga z jeho jednapadesát let starého alba "Harvest" plyne poklidně od začátku do konce... a přesto zní taky jako starý dobrý Sufjan. Vlastně si ji svým způsobem ukradl sám pro sebe - ta vybrnkávaná kytara jako by pomyslně uzavřela kruh, který na "Carrie & Lowell" začal kreslit kouzelný otvírák "Death with Dignity".

Zahraniční recenzenti v souvislosti s touhle nahrávkou (kterou vyjma oněch pár přátel a kolegů a kolegyň tenhle multitalent natočil a zprodukoval sám) zmiňují autorovy řadovky "Illinois" a samozřejmě "Carrie & Lowell", díky těm flétničkám, banju anebo rolničkám (!) si ale dost možná vybavíte i sérii "Songs For Christmas". A víte co? Vůbec to nevadí! Ta melancholie a nostalgie mají totiž k bolesti a ztrátě docela blízko.

"Javelin" je o rozchodu, zlomeném srdci. "Goodbye, Evergreen / You know I love you," spustí rodák z Detroitu v první písni "Goodbye Evergreen". A druhou stranu nešetří: "Turning back fourteen years / Of what I did and said," pokračuje v "So You Are Tired". "No more fighting / No more talking shit / Do as I say, not as I give up / Not as I've failed to live," přihazuje v "Shit Talk", do které kytary natočil Bryce Dessner z The National. "Will anybody ever love me?" ptá se ve stejnojmenném songu a vy chcete zakřičet: "Jasně že jo!"

Sufjan Stevens je totiž jako váš kámoš. Chcete pro něj to nejlepší. A on vám za odměnu úplně nezištně dává to nejlepší ze sebe. "Javelin" je prostě zase nejlepší. Je o bod lepší než "Carrie & Lowell"? O bod horší než "The Ascension"? Nebo jsou vlastně všechny tři tyhle desky stejně dobré? Stejně dobré jako všechny předchozí? I když jsou každá jiná? I když jsou všechny o bolesti, ztrátě a osamělosti? Odpověď znáte.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tame Impala - Deadbeat 7/10
Recenze: Tame Impala se na "Deadbeat" v pravidelném tepotu taneční elektroniky poněkud vytrácejí Kevin Parker se znovu pouští za hranice toho, co si pod zvukem Tame Impala běžně představujeme. Projekt, kdysi ukotvený v neo-psychedelii, postupně nasákl r'n'b, popem i elektronikou, aniž by přišel o svou barevnost a typické kouřmo.... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 50. týden 2025
David Guetta, Teddy Swims a Tones And I si společně podmanili český éter Týden před Vánocemi zatím českým žebříčkům kralují jiné hity než ty sváteční. Do čela rádiového přehledu se dostali David Guetta, Teddy Swims a Tones And I zásluhou "Gone Gone Gone", na prvním místě pořadí digitálních... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 09:00 v sekci Novinky | České hitparády
Vánoce v O2 areně, O2 arena, Praha, 16.12.2025
Naživo: Ani slavná jména nenalákala. "Vánoce v O2 areně" přitáhly jen srdcaře Týden před Vánocemi se známé tváře popu spojily se symfonickým orchestrem a Kühnovým smíšeným sborem v pražské O2 areně. Účinkovali Tomáš Klus, Michal Horák, Jiří Korn, Václav Neckář, Martina Pártlová, Eva Burešová a... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 20:00 v sekci Naživo
Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure
Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure Konec roku se blíží, a tak nejspíš dorazila i poslední várka zajímavých nahrávek. Minulý pátek ještě stihl vyjít třeba živák The Cure, novinka od noiserockových Health, sběratelská limitka Andyho Bella z Erasure, soundtrack k... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 17:30 v sekci Novinky | Nové desky
Divokej Bill, Lucerna, Praha, 15.12.2025
Naživo: Lucernou se díky Divokýmu Billovi přehnala "Tsunami". Nechyběla ale ani koleda Úvalská skupina Divokej Bill si před Vánocemi nadělila tři speciální koncerty pod jednoduchým názvem "Tři jsou víc než nic". Pražská zastávka navíc dostala nečekaný bonus - v ten samý den se Štěpán Karbulka stal poprvé otcem,... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 13:31 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 23/2025 - od Vana Morrisona přes Dierkse Bentleyho po Emmu Drobnou (19.06.2025 10:30)
- Nové desky 16/2025 - od Michala Prokopa přes Billyho Idola po Ghost (30.04.2025 20:00)
- Nové desky 15/2025 - od Mayday Parade přes I Love You Honey Bunny po Dunaj s Janou Vébrovou (23.04.2025 14:05)
- Neil Young vycouval z koncertu zdarma na Ukrajině (22.03.2025 16:52)
- Nové desky 6/2025 - od The Lumineers přes Lacuna Coil po Manic Street Preachers (19.02.2025 12:00)
- Nové desky 17/2024 - od Pet Shop Boys přes Justice po St. Vincent (01.05.2024 12:00)
- Neil Young se rozhodl vrátit svou hudbu na Spotify (16.03.2024 20:39)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2023 podle musicserveru (10-1) (02.02.2024 19:00)
- Nové desky 49/2023 - od Nicki Minaj přes Tate McRae po No Name (13.12.2023 16:00)
- Nové desky 40/2023 - od Drakea přes Jelen po Škwor (11.10.2023 21:10)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Ewa Farna Lady Gaga Beyoncé Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe