shop.musicserver.cz
Roger Waters - The Dark Side Of The Moon Redux

Mnoho řečí, málo muziky. Navzdory doslovnosti ale "The Dark Side Of The Moon Redux" Rogera Waterse za poslech stojí

Vydáno: 02.11.2023 10:30 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Tomáš Rozkovec / @musicserver

Zpráva o tom, že se Roger Waters rozhodl předělat ikonickou desku "Dark Side Of The Moon", kterou s Pink Floyd natočil před padesáti lety, způsobila mdloby nejednomu fanouškovi. Někdy emoce zůstaly a nová úprava byla některými předem odsouzena k zapomnění, jinde zvítězila zvědavost. Tak jak to tedy je?

6/10

Roger Waters - The Dark Side Of The Moon Redux

Vydáno: 6.10.2023
Celkový čas: 47 minut

Skladby: Breath, Speak To Me, On the Run, Time, Great Gig In The Sky, Money, Us and Them, Any Colour You Like, Brain Damage, Eclipse

Vydavatel: SGB Music Limited

"The Dark Side Of The Moon" patří k těm nemnoha albovým klenotům, kolem kterých se vznáší aura jakési nedotknutelnosti. Je spousta kapel, jejichž materiál je osvěžující si vychutnat i v podání někoho jiného. Ostatně i některé věci od Pink Floyd znějí ve verzích od jiných muzikantů svěže. Ale představa, že se deska z roku 1973 vezme tak, jak leží a běží, a od základu se přetočí, byla takřka kacířská - byť i takové pokusy jsou.

Waters se k tomuto kroku rozhodl (prý) proto, že v době vydání nebylo jeho dílo správně pochopeno. Chtěl tedy natočit verzi, která jeho představy lépe naplní a zároveň nahlédne celý koncept pohledem o padesát let zkušenějšího, stárnoucího muže. Jistou roli bezesporu sehrálo i jeho poněkud zbytnělé ego stejně jako napjaté vztahy s ostatní členy formace, jakkoliv Waters nerozporuje fakt, že původní nahrávka byla kolektivním dílem jeho, Davida Gilmoura, Ricka Wrighta a Nicka Masona.

Waters má jeden zásadní problém - rád se poslouchá. A podle toho také "The Dark Side Of The Moon Redux" vypadá. Původní deska byla symbiózou textových meditací o tématech jako konflikty, chamtivost, čas, smrt a duševní nemoci a geniálního hudebního výrazu, navíc s dobově inovativním použitím zvukových efektů a sound designu. Oproti tomu nová verze staví do popředí slovo - a hudební stránku systematicky odřezává.

Struktura písní zůstává v zásadě stejná, mizí ale právě ony klíčové nosné prvky. Pryč je Gilmourovo sólo z "Time" či kytarový motiv z "Brain Damage", zmizelo saxofonové sólo Dicka Parryho v "Us and Them" nebo nosný vokál Clare Torry v "Great Gig In The Sky"… Basový riff v "Money" ovšem kupodivu zůstal...

Samotná hudební forma je tu redukována na jakousi ztišenou, barovou podobu. Prim tu hrají akustické kytary, klavír, lehoučká rytmika. A je příjemným překvapením, jak některým skladbám právě tahle zjednodušená forma sluší.

Exemplárním příkladem budiž třeba "Time", která, očištěna o svou zvukovou přebujelost, nabízí poněkud jinou emocionální paletu. Mnohem temnější, soustředěnější a navíc mnohem uvěřitelnější. Když totiž verše "Tired of lying in the sunshine, staying home to watch the rain / You are young and life is long and there is time to kill today" zpívá ledva třicetiletý floutek, je to salónní filozofické plácání. Když je ale spíše přednáší, než zpívá, osmdesátník, vyznění je úplně jiné.

A tak je to s celou "Redux" verzí. Watersovi se skutečně podařilo nasvítit své vlastní já pohledem stárnoucího muže, a dokud se přidržuje původních textů, funguje to v zásadě dobře. I ten temně bluesový nádech "Money" sluší, stejně jako obroušení "Brain Damage" na úplnou podstatu s basou, bicími a jemnými hammondkami.

Problémy nastávají ve chvílích, kdy na původní nahrávce mluvila muzika a vytvářela onen specifický hudební svět, který album přetvořil v klasiku. Těchto plonkových momentů, když už je tedy zbavil hudebního výraziva, využívá Roger Waters jako prostor pro nově doplněné pasáže mluveného slova.

Původní elektronická koláž "On The Run" tak pod vyprávěním zmizela úplně, mluví se i na spoustě dalších míst. Napoprvé je to fajn, a vzhledem k tomu, že se autor i docela drží tématu času, smrti a temnot lidské duše, tak to i funguje. Při dalších posleších už to ovšem jen odvádí pozornost. Tam, kde se dalo v klidu meditovat a houpat se na vlnách melodií, je jen nechtěná audiokniha. A to je prostě strašná škoda a handicap do dalších poslechů.

Na "The Dark Side Of The Moon Redux", kterou si na CD i 2LP můžete koupit v našem shopu, zvítězilo ego a arogantní doslovnost. Waters je tu ta osa, okolo které se vše nemilosrdně točí, a jde to na úkor celistvosti zážitku. Rozumím tomu, co chce říct. Ale to už se dalo, částečně mezi řádky, vyčíst i na originálu. Výsledku škodí samotný fakt, že chce být pochopeno. Na druhou stranu, hodit Watersovu úpravu jen tak, bez poslechu do koše by byla škoda. Jako jiný pohled na známé skladby, které má mnoho lidí doslova zažrané pod kůži (a odtud patrně pramení i ten pocit nedotknutelnosti), funguje výborně. A jsou tu momenty, které jsou opravdu skvělé. Ne vždy to ale stačí na celkově pozitivní dojem.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marien a Epydemye, Zámecké konírny Telč, 30.12.2024
Naživo: Hurá! I Marien jsou jenom lidi. S Epydemyí přesto předvedli skvělý dvojkoncert Nádherná Telč ožívá folkem nejenom v létě, ale i o zimních svátcích. Během nich se zde konají hudební večery, které nezřídka končí až za ranního kuropění. Výjimkou nebylo ani společné vystoupení Marien s Epydemyí. V... čtěte zde
Vydáno: 02.01.2025 12:00 v sekci Naživo
Mirek Kemel - Nedokážu zpívat o věcech, které jsem sám neprožil
Rozhovory: Mirek Kemel - Nedokážu zpívat o věcech, které jsem sám neprožil Album "Mordyjé" patří k nejsilnějším písničkářským počinům roku 2024. S jeho autorem Mirkem Kemelem jsme si ale povídali nejen o něm. Samozřejmě došlo i na karikatury a na to, jak se ty dva obory působnosti mohou doplňovat, dále... čtěte zde
Vydáno: 02.01.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip - Soul Retrieval 9/10
Recenze: Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip hledají na "Soul Retrieval" duši. Tu svou ale nikdy neztratili Jaké to je ztratit duši a pokusit se ji zase získat zpět - tedy alespoň v tom rituálním slova smyslu? Tuto otázku si na říjnovém albu kladou domácí mnohotvární neo-psychedelici Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip. Na své páté... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2025 10:00 v sekci Recenze
50m Znak - Nadechnout se 8/10
Recenze: 50m Znak debutují deskou "Nadechnout se". Naděje tu vítězí nad temnými myšlenkami Punk, který nezapře své hardcoreové kořeny, ale zároveň neseká a nekope kolem sebe, naopak se obrací do nitra? I takový, jakkoliv to nebývá zrovna běžné, se může občas urodit. Touto cestou se vydala formace 50m Znak, v níž se... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2024 09:23 v sekci Recenze
Aleš Brichta - Výlet do bájí (3CD) 8/10
Recenze: "Výlet do bájí" Aleše Brichty je zpěvákovým doposud nejlepším výběrem Tak nějak potichu a mimo světla ramp oslavil letos své půlkulatiny Aleš Brichta. Dřív zásadní osobnost domácí rockové scény dostala od vydavatelství Supraphon lehce opožděný dárek v podobě pokračování trojalbové "Zlaté... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2024 15:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zeď Pink Floyd se znovu připomíná. V Praze se uskuteční akce "The Music of The Wall - Live in Concert" (21.12.2024 09:55)
- Video: Živá verze "The Piper's Call" Davida Gilmoura spojuje hudbu i obraz pořízený napříč pěti městy (16.12.2024 08:21)
- Audio: Radikální coververze floydovské klasiky "Comfortably Numb" spojila Body Count a Davida Gilmoura (24.09.2024 12:47)
- Linkin Park zbořili český digitální žebříček, David Gilmour si podmanil ten albový (19.09.2024 11:00)
- Recenze: Sympaticky skromný David Gilmour spojuje na "Luck and Strange" písničkářský přístup s hudební nostalgií (16.09.2024 00:00)
- Nové desky 36/2024 - od Davida Gilmoura přes Paris Hilton po The Dead Daisies (11.09.2024 11:00)
- Video: David Gilmour zachycuje v klipu k singlu "Dark and Velvet Nights" prchavé okamžiky tvorby (19.08.2024 16:31)
- Hudba v tisku: Objemná publikace "Všechny písně" se noří do nejtajemnějších hlubin hudby Pink Floyd (24.07.2024 13:00)
- Video: David Gilmour přepustil hlavní roli v singlu "Between Two Points" své dceři Romany (26.06.2024 08:54)
- David Gilmour připravil nové studiové album. "Luck and Strange" vyjde v září (26.04.2024 17:59)

ALBUM TÝDNE 00/2025

Načeva
Jdem temným dnem

Pro Načevu je nezařaditelnost stavem bytí. Už od devadesátých let platí za jednu z nejvýraznějších osobností domácí alternativy a o relevanci nepřichází ani v novém tisíciletí. S letošní deskou "Jdem temným dnem" se podruhé, po albu "Zdivočelí koně", obrátila směrem k textům perzekuovaných básníků.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.01.
G-Eazy (US) (Forum Karlín, Praha)
Pá 31.01.
Lisa Gerrard & Jules Maxwell (US) (Kongresové centrum, Praha)
So 01.02.
Pantera (US) (Ostravar Arena, Ostrava)
Út 04.02.
Royal Republic (SWE) (SaSaZu, Praha)
So 08.02.
Silent Planet (US) (Rock Café, Praha)
Čt 13.02.
Alessandra ( (Roxy, Praha)
Pá 14.02.
Marilyn Manson (US) (Starez Aréna Vodova, Brno)
Pá 21.02.
Ericdoa (US) (Rock Café, Praha)
So 22.02.
Bullet For My Valentine (UK) + Trivium (US) (Forum Karlín, Praha)
Ne 23.02.
Cyndi Lauper (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Ewa Farna Coldplay Lady Gaga Linkin Park Lucie Vondráčková Madonna Kabát Viktor Sheen Karel Gott Mirai Queen Beyoncé Vypsaná fiXa Ed Sheeran Pink Floyd Lucie
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe