shop.musicserver.cz
Anna K. - Údolí včel

Vysoce emotivní "Údolí včel" je životními ranami vykoupeným klenotem diskografie Anny K.

Vydáno: 23.10.2023 12:00 v sekci Recenze - Josef Martínek | foto: Alžběta Jungrová

Anna K. netočí špatné desky. Fanoušci osobité zpěvačky to dobře vědí, a proto je nemohlo zaskočit, že na její devátou studiovku "Údolí včel" si - stejně jako na předešlou "Světlo" - museli počkat šest let. Obrovská péče, jakou jí interpretka se svým partnerem Tomášem Varteckým věnovali, je totiž slyšet.

9/10

Anna K. - Údolí včel

Vydáno: 20.10.2023
Celkový čas: 35 min

Skladby: Intro, Údolí včel, Černý tulipán, Na malou chvíli, Normální není vůbec nic, Kovboj, Apollo 11, Ať to nikdy neskončí, O tobě i o mně, Na vločce

Vydavatel: BrainZone

"Údolí včel" obsahuje ve vydatných dávkách vše, co se dá od kvalitní popové nahrávky chtít - hitové melodie, silně emotivní momenty, vyzrálou interpretaci i důmyslné texty. A navrch je to deska koncepční, s přesahem a jasně čitelným tématem v podobě neuvěřitelné moci lásky, díky které ze sebe člověk dokáže vydolovat i poslední zbytky sil a ve dvou čelit těm nejtěžším nástrahám osudu.

Období jejího vzniku bylo sice dlouhé a podle všeho i v mnohém velmi bolestivé, z výsledku však čiší naděje a nekonečná víra v lepší zítřky. Anna K. s Tomášem Varteckým, který je po šestadvaceti letech společného soužití i profesního fungování již naprosto neoddělitelnou součástí zpěvaččiny tvorby, si drží svůj léty vypilovaný autorský rukopis, a přesto znějí svěže, energicky a jiskrně. Z jejich novinek nesálá rutina a fádnost, ale nakažlivá chuť do tvoření i do života.

Je to sbírka plná nosných, bohatými životními zkušenostmi naplněných sloganů jako "Láska, ta se nerozpouští, je vzácnější než sůl" ("O tobě i o mně"), "Jsi poslední král, co pro mý srdce zemřít chtěl" ("Údolí včel") nebo "No tak vstávej, jenom ty otáčíš můj svět" ("Apollo 11"). Sloganů, které můžou hojně vyhrávat z éteru (a některé už vyhrávají) a oslovit masy, a přesto mají svou hloubku.

Je to ale i kolekce plná křehkých a niterných výpovědí, které vás svou nepodbízivou jímavostí a intimními texty zasáhnou přímo do srdce - jako ve skladbách "Černý tulipán", "Normální není vůbec nic" nebo "Ať to nikdy neskončí". Ne, žádná z nich opravdu neaspiruje na budoucí rádiový hit, to jim ale v žádném případě neubírá na mimořádném prožitku a kompoziční propracovanosti. Bavíme-li se o formátu písničky, která má být pořád ještě přístupná a přitom svébytná a umělecky i obsahově hodnotná, pak tady ústřední dvojice vytěžila maximum.

Tajným trumfem se může stát hravý "Kovboj", který v tandemu s následujícím songem "Apollo 11" obstarává ty nejvíce popově přímočaré a zábavné momenty - další singl se bude pravděpodobně vybírat mezi nimi. Nebo dostane přednost potenciální vánoční hit, smířlivý sociální příběh o ztraceném synovi "Na vločce", který nahrávku uzavírá? V žádném z těchto případů by hudebnice určitě nešlápla vedle.

"Údolí včel", které si na CD i LP můžete koupit i v našem shopu, sice po intru zahrnuje jen devět plnohodnotných skladeb, přesto by se dalo říci, že je skvělou hudbou doslova nadité. Natočit album úplně bez vaty, na němž jedna položka překonává tu druhou a každá vyniká svým vlastním způsobem, to už se dnes v popu vidí málokdy. A zvlášť v tom českém.

Po třiceti letech na scéně připravila zpěvačka desku, na níž se esence skutečného života se všemi jeho strastmi a slastmi potkává s jejími vysokými nároky na řemeslnou i obsahovou kvalitu. Desku víc "fresh" než všechny vyumělkované, na pomíjivých trendech parazitující produkty bez chuti a zápachu, kterých je dnešní mainstream plný. Samostatnou kapitolou se pak stává její pěvecký výraz, zralý a emocemi překypující tak jako nikdy předtím.

Všechny útrapy a překážky, se kterými se Anna K. a Vartecký museli v uplynulých letech popasovat, dokázali přetavit ve svoje možná vůbec nejlepší společné dílo. Nezbývá než jim přát, aby se slova "Už bude svítat, no tak zhasni, budeme nekonečně šťastni" z písničky "Normální není vůbec nic" naplnila.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Iggy Pop v pěti písních: klíčové momenty kariéry ikony punku
Nejvíc nej: Iggy Pop v pěti písních: klíčové momenty kariéry ikony punku Iggy Pop platí nejen za kmotra punku, ale díky své energii také za nezmara hudebních pódií. Už od počátku své kariéry zosobňuje divokost a uměleckou svobodu, kterou letos předvede i na Colours of Ostrava. Zaměřme se nyní na pět... čtěte zde
Vydáno: 29.04.2025 12:30 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Behemoth, Satyricon, Rotting Christ, O2 universum, Praha, 27.4.2025
Naživo: Behemoth přivezli do O2 universa své temné rituály a hvězdné hosty k tomu Metalový koncert roku - a jeden z těch velkých - máme zřejmě za sebou. Jasně, pár lákavých akcí napříč styly nás ještě čeká, ale polští Behemoth pražské O2 universum skutečně sežehli a potvrdili svoji neotřesitelnou pozici.... čtěte zde
Vydáno: 28.04.2025 19:00 v sekci Naživo
Šest tváří Ghost aneb Průvodce po frontmanech maskovaného fenoménu
Publicistika: Šest tváří Ghost aneb Průvodce po frontmanech maskovaného fenoménu Švédští Ghost vyrostli z obskurního projektu, hrajícího v zapadlých klubech, až ve stadionový fenomén s celosvětovým zásahem. Nové album "Skeletá" vyšlo, největší turné v historii formace začalo a brzy, 11. května, se zastaví... čtěte zde
Vydáno: 28.04.2025 13:00 v sekci Publicistika
Michal Prokop & Framus Five - Ostraka 10/10
Recenze: Noblesní Michal Prokop přináší "Ostrakou" vlídnou nahrávku pro nevlídné časy Michal Prokop je v pozici veterána, který nemusí nic. Nemusel by se harcovat po klubech, nemusel by točit desky. A přesto to dělá. Zavřel se do studia s omlazeným Framusem Five a společně nahráli album "Ostraka". Bez přehnaného... čtěte zde
Vydáno: 28.04.2025 00:00 v sekci Recenze
Letní festivaly jsou prostě fajn. A už se blíží!
Ultrapopařův koutek: Letní festivaly jsou prostě fajn. A už se blíží! Do léta sice zbývá ještě docela dost času, pozvolna ale probíhají Majálesy a už se blíží opravdové teplo a s ním i několikadenní hudební festivaly. Tak proč se na ně nezačít těšit třeba malým osobním vzpomínáním? čtěte zde
Vydáno: 27.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Ultrapopařův koutek
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Anna K. láká na podzimní turné živákem z Fora Karlín. Vydá ho v limitované edici na vinylu (22.10.2024 12:27)
- Naživo: Anna K. provedla Forum Karlín uhrančivým "Údolím včel" (26.04.2024 08:48)
- Na okraj: Ceny Anděl se chtějí přiblížit mladým, u akademiků ale vítězí hlavně stálice (31.03.2024 20:46)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (5-1) (01.02.2024 19:00)
- Nejvíce šancí na Anděly mají Viktor Sheen, Calin, Anna K., J.A.R. nebo Jelen (01.02.2024 10:21)
- Anna K. pokřtí "Údolí včel" v Praze i v Brně. Chystá také "Večírky pro nedočkavé" (30.01.2024 10:47)
- Nové desky 43/2023 - od Duran Duran přes Annu K. po Taylor Swift (01.11.2023 20:30)
- Rozhovory: Anna K. - Moje "Údolí včel" je o ohromné síle lásky, za kterou by člověk položil život (30.10.2023 13:00)
- Anna K. po šesti letech vydává nové album. "Údolí včel" vyjde 20. října (10.10.2023 19:49)
- Audio: Anna K. rekapituluje léta vzletů a pádů silným singlem "Údolí včel" s Tomášem Varteckým (29.06.2023 14:32)

ALBUM TÝDNE 17/2025

Michal Prokop & Framus Five
Ostraka

Michal Prokop je v pozici veterána, který nemusí nic. Nemusel by se harcovat po klubech, nemusel by točit desky. A přesto to dělá. Zavřel se do studia s omlazeným Framusem Five a společně nahráli album "Ostraka". Bez přehnaného předbíhání - takových děl u nás mnoho nevzniká.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 29.04.
Oddisee (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 01.05.
Mark Ambor (US) (Roxy, Praha)
Pá 02.05.
Joe Bonamassa (US) (O2 Universum, Praha)
So 03.05.
David Garrett (DE) (O2 universum, Praha)
Pá 09.05.
Tyler The Creator (US) (O2 arena, Praha)
Pá 09.05.
The Murder Capital (IRL) (MeetFactory, Praha)
Ne 11.05.
Ghost (SWE) (O2 arena, Praha)
Ne 11.05.
Bbno$ (CAN) (Roxy, Praha)
Po 12.05.
Alfie Jukes (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.05.
IAMX (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Linkin Park Beyoncé Lucie Vondráčková Lady Gaga Pink Floyd Ed Sheeran The Weeknd Queen Viktor Sheen Kabát Madonna Hugo Toxxx Taylor Swift Slash Coldplay Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe