shop.musicserver.cz
Ewa Farna, O2 arena, Praha, 14.10.2023

Ewa Farna oslavila třicítku v O2 areně. Předvedla show světové úrovně

Vydáno: 15.10.2023 12:31 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Milan Říský

Tak už i Ewa dobyla O2 arenu. Konečně. Vyprodaná hala s ní oslavila kulatiny a zpěvačka zvoleným setlistem bilancovala dosavadní kariéru. Předvedla životní formu a prvotřídní show plnou tanečníků, létání ve vzduchu a dalších efektů, pobavila natočenými videi. Zkrátka netřeba šetřit superlativy.

Live: Ewa Farna

místo: O2 arena, Praha
datum: 14. října 2023
setlist: No a co, Za 100 let, Jaký to je, Ticho, Boží mlejny melou, Sama doma, Reinkarnační (feat Sofian Medjmedj), Bumerang, Ztraceno v překladu, Všechno nebo nic, Kočky (feat Vojta Dyk), Lalalaj, Měls mě vůbec rád, Ta o nás (feat Martin Chobot), Tělo, No ne, Dobré ráno, milá, Vařím z vody, Leporelo, Na ostří nože, Verze 02, Mám boky jako skříň, Zapadlej krám, Vánoce na míru
Fotografie poskytl management zpěvačky.

Ewa Farna, O2 arena, Praha, 14.10.2023
© Barča Chlebová
Určitě si všichni vzpomenete na její debutový hit "Měls mě vůbec rád". V té době málokdo mohl tušit, že z ní, třináctileté školačky, jednou vyroste naše nejlepší zpěvačka. Mnozí ji tipovali na dětskou hvězdičku a na interpretku jednoho hitu. To se naštěstí nepotvrdilo a Ewa Farna se usadila na pozice toho nejlepšího na našem hudebním poli.

Pár dní před sobotní show muzikantka ohlásila, že je akce vyprodaná. Tento fakt jsem přijala s obavami. Vzpomněla jsem si, jak se před sedmi lety před oslavami jejích deseti let na scéně hlásil obdobný stav ve Foru Karlín. A nakonec bylo plno sotva z poloviny. Vysočanská aréna ale nyní byla opravdu naplněná po strop, nebyl to žádný marketingový tah.

Rovněž když jsem tenkrát z Fora Karlín odcházela, bylo to s rozporuplnými pocity. Měla jsem za to, že to na zpěvačku bylo velké sousto. Teď to bylo pro mě s otazníkem. Ewu mám ráda jako osobnost, vyrovnanou, inspirující ženu, ale bála jsem se, že koncert bude průměr. Moje očekávání však předčil, byl na 150 % skvěle dotažený. Ale pěkně popořadě.

Na sociálních sítích Farna vyzývala účastníky, aby dorazili ve světlém outfitu, tím ji podpořili a dali jí tak vědět, že jsou s ní na jedné vlně. Zhruba třetina až polovina příchozích ji poslechla.

Ewa Farna, O2 arena, Praha, 14.10.2023
© Hana Bukáčková
Ještě než rodačka z Třince začala, čekalo na fanoušky překvapení v podobě utajeného předskokana. Tipovala jsem, že to bude její manžel, ale ne - Ewa vsadila na své začátky. Vybrala si Zespol Folklor - folklorní skupinu z Českého Těšína, ve které sama v dětství začínala. Dobře zvolená volba vzhledem k onomu jubileu a faktu, že ji víc než polovinu jejího života zná celý národ a její kariéra je pod veřejným drobnohledem.

Samotný koncert začal ne odpočítáváním, ale počítáním do třiceti, do věku, který oslavila v půlce srpna. S každým rokem se mihla fotovzpomínka na její tehdejší vizáž. A pak to začalo. Velká show. Ewa nešetřila a hned na úvod vysázela esa na stůl - s nedávno vydanou "No a co" přivedla desítku tanečníků. Velkolepý začátek tak naznačil, že tenhle večer bude výjimečnou záležitostí.

Předpokládám, že za scénou stojí Matyáš Vorda a jeho tým. Pódiu vévodila konstrukce ve tvaru střechy a molo sahající do třetiny sálu. Nahoře bylo ledkové červené srdce atypického tvaru. Světelná show neměla chybu, zapojení několika obrazovek, umně sestříhané právě natáčené záběry všudypřítomného kameramana, do toho ohně, pidi ohňostroje, v závěru konfety a vánoční světýlka.

Ewa Farna, O2 arena, Praha, 14.10.2023
© Barča Chlebová
Vrcholů programu bylo několik. Jednak bych opravdu vyzvedla práci tanečníků - konečně se někdo nebál je zapojit a sestavit pořádnou choreografii. Při "Vařím z vody" nechyběl ani vodní pás, který tanečnice zakomponovaly do vystoupení.

Ewa byla několikrát dojatá, plakala a já taky. Pro mě nejdojemnější moment nastal s hitem "Dobré ráno, milá". Ewa sedla za klavír, který se zvedl vzadu na plošině. Vprostřed písně se z reproduktorů připojil Davidův hlas, zněl jako z nebes. Poté se přidal jeho stín vedle Ewy, až mně z toho šel mráz po zádech. Po skončení přišlo gesto beze slov - děkovný pozdrav tam nahoru. Dle mého ani jedny oči nezůstaly suché. (Plošina mě zmátla hned v úvodu koncertu v "No a co", kdy se na ní objevila silueta podobná zpěvačce, ale byla to jen její dvojnice, Farna se pak objevila mezi tanečnicemi.)

Při romantické "Všechno nebo nic" se protagonistka vznesla na visuté hrazdě téměř až ke stropu a vsedě i vestoje se houpala. Obdobná situace nastala i při songu "Verze 02", kdy se na kladce nahoru vzneslo její mladší já a provádělo artistické kousky. V závěru k němu zpěvačka pronesla srdceryvný proslov s radami, které by tenkrát ráda slyšela (a sama se těchto principů drží dodnes). Další moudra, svoji životní filozofii přidala i před "Tělem", které radí, že si máme vážit sami sebe a toho, co jsme dokázali.

Ewa Farna, O2 arena, Praha, 14.10.2023
© Barča Chlebová
Při "Mám boky jako skříň" přišla bočním vstupem, za ní následovaly tanečnice z folklorního sboru. Šla kolem lidí, zdravila se s nimi, a když došla na stage, přidali se moravští hudebníci a rázem to znělo jako lidovka.

Nebyly to jenom tyto skladby, které něčím okořenila. "Ticho" začalo akustiky, jen za doprovodu kytaristy Lukáše Chromka, který ležel na dekoraci ve tvaru střechy, Ewa zaujala místo nad ním. Čistě folkové pohlazení za akordů kytary přišlo se šetrně zpracovaným hitem "Kočky" (původně od Zuzany Navarové) s Vojtou Dykem. Další neopakovatelný moment nastal při duetu "Ta o nás" s manželem. Jeho příchod Farna vtipně okomentovala slovy: "Už tady byl Dyk, tak už jen chybí Chobot." Do trojlístku hostů patřil ještě Sofian Medjmedj s jejich "Reinkarnační".

Dále kvituju, že ve chvílích, kdy se převlékala, bavila přítomné předtočeným videem ze zákulisí. Bylo to vtipné, nenucené, úderné, plné gagů. O tom, jak jí nějaký divný týpek hodil trenky na pódium (zažila ledacos, ale toto ne). A v ten moment byl záběr do publika na překvapeného hokejistu Jardu Jágra. V dalším záběru byl publicista Jarda Špulák, který seděl ob sedačku vedle mě, takže jsem se nechtěně ocitla na projekci i já.

Pak si Ewa třeba zabouchla dveře a nemohla se dostat dovnitř. Nebo přiznala, že všechny vlasy nejsou její. Byla a je bezprostřední, svá a takovou ji máme rádi. Na nic si nehraje, čiší z ní neskutečná porce energie.

Ewa Farna, O2 arena, Praha, 14.10.2023
© Hana Bukáčková
Zatímco její doprovodná kapela byla v bílém, vokalisti v krémovém oblečení, hlavní hvězda střídala outfity jak na běžícím pásu. Nebála se experimentovat, držet se trendů, být sexy. Měla zlaté a pak fialové minišaty, stříbrný a v závěru i červený outfit s kalhotami, riflový overal s trendy jakože spadlými riflovými kozačkami a další. Moc jí to slušelo, zhubla a ladila s tanečníky nejen oblečky, ale i choreografií, kam skvěle zapadla. Bylo to dokonale synchronní, aniž by na sebe kladla veškerou pozornost, pracovala se zbytkem ansámblu jako jeden tým. Klobouk dolů před její kondičkou, že to vše udýchala.

Někdo by mohl podotýkat, že to mohla mít na playback, ale ten fakt Ewa nemá zapotřebí. Navíc popletla slova u "Těla", což okomentovala slovy, že aspoň vidíme, že je to naživo. Dále dělala vsuvky ve stylu Tomáše Kluse, kdy improvizovaně zpívala, co právě zažívá, zanotovala i tým "outú arena" za melodie "ej makarena".

Ewa Farna, O2 arena, Praha, 14.10.2023
© Barča Chlebová
Koncert neměl hluchá místa. Setlist byl dobře postavený, staré věci, bez kterých to prostě nejde, střídaly kusy ze stále aktuální "Umami". Ráda jsem si připomněla "Leporelo", "Na ostří nože" či "Lalalaj". Poslední "Vánoce na míru" byly lehkou připomínkou toho, že rok utekl jako voda a tyto svátky jsou pomalu za rohem.

Nemám takové srovnání jak mnozí mí kolegové, ale dovolím si tvrdit, že tenhle koncert byl světové úrovně. Držel se trendů. Ewa byla famózní, božská, bezprostřední, sebevědomá, sexy. Byla svá, vtipná, citlivá, pokorná, nepodbízivá, se zlatem v hrdle a v celkové formě. Svým vystoupením nasadila laťku opravdu vysoko. Nejenže vše odzpívala na výbornou, ale dala tomu něco víc, zkrátka se rozdala a vydala ze sebe maximum. Ukázala se jako velká profesionálka, která nenechává nic náhodě a právem se řadí k tomu nejlepšímu.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně
Publicistika: Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně Pražský festival Metronome je pravidelnou přehlídkou neotřelých jmen: nabízí pečlivý výběr domácích interpretů i řadu mezinárodních hvězd. Letos pro vás máme opět několik tipů, které byste v programu neměli opomenout.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
Rock for People - Den čtvrtý, Park 360, Hradec Králové, 15.6.2024
Naživo: Závěr Rock for People patřil Pendulum, Bombay Bicycle Club, The Darkness a dalším. Přinášíme i Top 10 toho nej z festivalu Tak je to za námi. Hradecká hudební přehlídka ve svém devětadvacátém ročníku udělala skoro všechno správně, znovu jí obrovsky přálo štěstí a ještě nedávno naprosto nemyslitelných více jak 40 tisíc fanoušků se domů... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2024 13:08 v sekci Naživo
Aurora - What Happened to the Heart? 9/10
Recenze: Bojovnice ve stříbrné zbroji Aurora se ptá: "What Happened to the Heart?" Kvalitou se novinka vyrovná zpěvaččinu debutu Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2024 00:00 v sekci Recenze
Yungblud, Rock for People, Park 360, Hradec Králové, 15.6.2024
Naživo: Nezastavitelný Yungblud na Rock for People dokázal, že i nejmladší generace má své velké rockové hvězdy Poslední den, poslední headliner. Další ročník festivalu Rock for People je u konce a v jeho závěru dostala prostor možná překvapivá hvězda - šestadvacetiletý Yungblud, který se do Česka vrátil po dvou letech. Jak se s touto úlohou... čtěte zde
Vydáno: 16.06.2024 11:28 v sekci Naživo
DIIV - Frog In Boiling Water 9/10
Recenze: DIIV se na velice povedeném a temném albu "Frog In Boiling Water" ptají, zda jste taky žába ve vroucí vodě Americká čtveřice DIIV se po pěti letech tvůrčího mlčení vrátila, aby posluchačům naservírovala svůj dosud nejtemnější počin. Ponurá deska "Frog In Boiling Water", plná metafor a shoegazeového zvuku, v mnohém následuje... čtěte zde
Vydáno: 16.06.2024 09:46 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Ewa Farna vytěžila ze spojení s filmem "Vlny" Jiřího Mádla svůj zřejmě nejodvážnější singl (14.06.2024 18:00)
- Fotogalerie: Druhý den Rock for People zachvátily spoře oděné hudebnice (14.06.2024 12:58)
- Naživo: Ewa Farna si podmanila O2 arenu i napodruhé (23.03.2024 08:48)
- Nejvíc nej: "ČESKÝ SLAVÍK NIKOHO NEZAJÍMÁ!" 10 nejčtenějších článků roku 2023 (01.01.2024 19:45)
- Sofian Medjmedj oznámil koncert ve Foru Karlín (30.11.2023 17:17)
- Český slavík odtajnil součty hlasů. Ewu Farnou a Lucii Bílou dělily jen stovky bodů (28.11.2023 19:00)
- Absolutní slavicí je poprvé Ewa Farna. Zvítězili také Marek Ztracený, Kabát a Calin (24.11.2023 23:45)
- Naživo: Znovu na velké scéně a zase úplně jinak. Ben Cristovao si do O2 areny připravil naprosto odlišnou show (11.11.2023 16:34)
- Fotogalerie: Ben Cristovao opět vyprodal O2 arenu (11.11.2023 12:18)
- Štěrkovna Open Music oslaví 20. narozeniny i s Ewou Farnou a kapelou Tři sestry (02.11.2023 11:31)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 20.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Pá 21.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Parkway Drive Bring Me The Horizon mp3.com Sia Avril Lavigne Rush Bono Taylor Swift Beyoncé Kabát Mirai Queen The Offspring Lucie Vondráčková Lady Gaga Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe