shop.musicserver.cz
Sziget - den 6, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 10.-15.8.2023

Billie Eilish na Szigetu švindlovala. Šestý a finální den mohl být mnohem lepší

Vydáno: 28.08.2023 17:35 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková / musicserver.cz

Maďarský monstrfestival Sziget dospěl šestým dnem do svého konce. V reportáži z koncertů Billie Eilish, Girl In Red a dalších se ale také prostřednictvím našich top desítek dozvíte, kdo to za nás letos pomyslně celé vyhrál. Třicátý ročník je za námi a už teď se nemůžeme dočkat srpna 2024!

Live: Sziget festival - den šestý

místo: Óbudai island, Budapešť, Maďarsko
datum: 10.-15. srpna 2023
vystoupili: Florence And The Machine, Foals, Sam Fender, Imagine Dragons, Billie Eilish, David Guetta, Yungblud, Lorde, Macklemore, Mumford & Sons, Niall Horan, Bonobo, Jamie xx, Tale Of Us, Yung Lean, Girl In Red, Caroline Polachek, Loyle Carner, Arlo Parks, M83, Moderat, Jeff Mills, Mimi Webb, Nothing But Thieves, ADONXS, Smack One, AJR, Two Feet, Viagra Boys, Amyl And The Sniffers, Sleaford Mods, SG Lewis, Frank Carter & The Rattlesnakes, The Comet Is Coming, TV Girl, Baby Queen, Easy Life, Giant Rooks, Son Mieux, Acid Arab a spousta dalších

setlist Girl In Red: You Stupid Bitch, Body And Mind, Girls, ., We Fell In Love In October, October Passed Me By, I'll Call You Mine, Serotonin, Bad Idea!, Dead Girl In The Pool., Midnight Love, Did You Come?, I Wanna Be Your Girlfriend
setlist Billie Eilish: Bury A Friend, I Didn't Change My Number, NDA, Therefore I Am, My Strange Addiction, Idontwannabeyouanymore / Lovely, My Future, You Should See Me In A Crown, Billie Bossa Nova, Goldwing, What Was I Made For?, Oxytocin s úryvkem Copycat, Ilomilo, I Love You (zkráceno), Your Power, TV, Bellyache / Ocean Eyes, Getting Older, Lost Cause, Never Felt So Alone (Labrinth cover), When The Party's Over, All The Good Girls Go To Hell, Everything I Wanted, Bad Guy, Happier Than Ever
setlist 070 Shake: Violent Crimes (Kanye West cover), History, Glitter, Skin And Bones, Vibrations, The Pines, Natural Habitat, Black Dress, Nice To Have, Under The Moon, Morrow, Medicine, Microdosing, Cocoon, Honey, Elephant, Guilty Conscience, Flight319, Ghost Town (Kanye West cover)
Fotogalerie

Reportáž z prvního dne v čele s Florence And The Machine naleznete tady.

Reportáž z druhého dne v čele s Imagine Dragons naleznete tady.

Reportáž ze třetího dne v čele s Davidem Guettou naleznete tady.

Reportáž ze čtvrtého dne v čele s Mumford & Sons naleznete tady.

Reportáž z pátého dne v čele s Lorde a Macklemorem naleznete tady.

Sziget - den 6, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 15.8.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Šestý a poslední den Szigetu byl v režii Billie Eilish. A to dokonce tak moc, že se ve stánku s merchem během několika hodin vyprodala všechna její trička. To se tady tak rychle za minimálně posledních sedm let nepodařilo snad nikomu. Také se proměnilo publikum - bylo vidět, že výrazně omládlo, návštěvníků s jednodenním lístkem dorazilo nepočítaně.

A není se co divit, Billie dnes přece jen patří mezi jedny z největších hvězd na světě, a že si ve svém nabitém kalendáři udělala čas i na Budapešť, je další významný zářez pořadatelů, který jim do budoucna určitě pomůže. Třeba k tomu, aby ukecali momentálně na turné moc línou Miley Cyrus.

Při té mánii kolem by leckdo ani nezaznamenal, že z programu vypadl Yung Lean. Dalo se to očekávat - rapper už zrušil i předchozí koncerty včetně toho na slovenském Grapeu, kam se pořadatelům podařilo přitáhnout právě ze Szigetu rapperku 070 Shake, o níž ještě bude řeč.

Časový harmonogram se tedy kvůli jedinému (!) odpadlíkovi letošního ročníku lehce pozměnil a náhle bylo mnohem víc času na dohánění restů v areálu, ať už to byla roztodivná jídla mnoha světových kuchyní nebo třeba jen procházení dosud nenavštívených míst a jejich porovnávání s předchozími lety. Koneckonců, ve stanu Freedome si v podvečer zmáčkli Play i Sleaford Mods, takže vážně nebylo kam spěchat.

Girl In Red, Sziget - den 6, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 15.8.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Chybu by však udělal ten, kdo by se rozhodl vynechat koncert Girl In Red. Zpěvačka nominovaná na BBC Sound Of 2021 (ano, už zase se tady ta geniální anketa objevuje) pochází z Norska, a i když vytváří úplně jinou hudbu než její kolegyně a krajanka Aurora, tak jí je velmi podobná v tom, že stejně jako ona je naprosto bezprostřední.

Je na ní vidět, že proslovy mezi písničkami si nepřipravuje a říká prostě jen to, co ji zrovna napadne. Někdy to má pointu, jindy ne, ale je to okouzlující a hlavně přirozené. Když posloucháte, jak postupně představuje své písně, pochopíte, že její největší životní trable spočívaly v tom, že se v pubertě zamilovala do své nejlepší kamarádky, a jelikož nenašla odvahu jí to říct, skončila se zlomeným srdcem a ve friendzóně. Kdo se s něčím takovým neztotožní?

Sympaticky upřímná písničkářka s kytarou kolem krku měla jeden z nejlepších slotů na hlavní stagi, a přestože by jí asi pořád slušel více klub, využila ho skvěle a fanoušky a fanynky slavnější americké kolegyně si snadno získala. Stačilo jí k tomu jen dobře zpívat, mít v kapse pár docela chytlavých songů a být sama sebou. Moc milé překvapení.

Top 10 vystoupení podle Marie Trávníčkové

10. AJR
9. Youngr
8. Mimi Webb
7. Sam Fender
6. Tom Grennan
5. Florence And The Machine
4. Son Mieux
3. Imagine Dragons
2. Billie Eilish
1. Mumford & Sons

Billie Eilish, Sziget - den 6, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 15.8.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Billie Eilish, finální headliner a pro někoho možná i největší hvězda celého Szigetu, se zaplněnému auditoriu svěřila, že se svým bratrem Finneasem už chystá třetí album. Nic z něj zatím nezahrála, bez řečí ale do setlistu zařadila také baladu "What Was I Made For?", kterou přispěla na písničkový soundtrack k filmovému hitu "Barbie". Kamera ji u toho zabírala hodně zblízka a zdálo se, že si intimní skladbu odšeptala živě.

Co ale živě zcela určitě nebylo, byly její starší a hitovější kousky. Zpěvačka, vystupující v kulichu s rohy, nadrozměrném tričku s nápisem "Famous" a číslovkou 99, ale naopak i s podvazky zdůrazňujícími její nohy v teniskách, se zdá být se svou image na pomyslném rozcestí. Částečně by se ráda držela vzhledu, který nastavila s debutem, stejně tak je ale vidět, že chce už více ukazovat svou ženskost. Ani v jednom vzhledu si ale asi ještě není jistá, a tak to míchá dohromady.

Podobně působil i její setlist. Přece jen se zdá, že na druhé řadovce začala tvořit výrazně odlišné songy, než s jakými zabodovala na prvotině, a právě otázka, zda bude schopná smíchat obojí do uceleného celku, byla tou hlavní, která před ní na současném turné stojí.

Billie Eilish, Sziget - den 6, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 15.8.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Dopadlo to tak napůl. Ve výsledku totiž mnohem víc než žánrové přechody mezi písněmi rozptylovalo zjišťování, který zvuk se z reproduktorů line živě a co je předchystaná nahrávka. Half-playback, který zpěvačka doplněná na pódiu právě od zmiňovaného bratra a bubeníka Andrewa Wayatta využívala, byl klíčový zejména v nejstarších písních a tedy i největších hitech. Sloky, ve kterých spíše šeptá a povídá, zvládala naživo, ovšem refrény, kde se vokály vrství a zastoupení elektroniky je výraznější, už byly puštěné ze záznamu.

Tým kolem ní se ale dost snažil, aby to nebylo poznat. Proto kdykoliv došlo na podobnou pasáž, kamerové záběry snímající muzikantku byly náhle záměrně roztřesené a plné efektů, aby na nich technicky vzato nebylo vidět nic.

070 Shake, Sziget - den 6, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 15.8.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
"Cítím se teď milovaná! Bavíte se dobře?" křičela Eilish do davu, který ji bez ohledu na výše řečené bezvýhradně zbožňoval. Po pódiu běhala, skákala, nechala za svými zády vystřelovat plameny a lidi se mohli zbláznit.

Ať už to byl povedený hit "You Should See Me In A Crown", který inspirovala epizoda britského seriálu "Sherlock", "Bad Guy", ve kterém autorka tvrdí, že se nedokáže nabažit chlapů s namakanou hrudí, nebo podmanivá balada "When The Party's Over", která vznikla jako reakce na rozhádaný telefonát, kde se obě strany neslyší, protože na místě panuje hluk, a tak se domluví na tom, že si zavolají, až párty skončí, všechno fanoušci přijímali s obrovským nadšením.

Oceňovali jak akustickou pasáž uprostřed show, kde kamera protagonistku zabírala tak zblízka, že jste jí mohli spočítat pihy na nose, tak roznožku při "Lost Cause". Ovšem když po návštěvnících chtěla v "Oxytocin" skupinový dřep, poslechla ji jenom jejich část. Taky po ní kdosi hodil botu, zatímco ona si zase ve zdánlivě nestřeženém momentu do mikrofonu říhla. Finále v podobě "Happier Than Ever" bylo plné plamenů, playbacku a sympaticky dlouhého loučení.

Pamětihodný koncert to určitě byl, tím spíš, když přihlédneme k tomu, jak vzácná v těchto končinách zpěvačka je. Navíc musíme přihlédnout i k tomu, že byla jediným headlinerem, který výrazným způsobem limitoval fotografy v pitu pod pódiem. Zatímco ostatní hvězdy jich tam tolerovaly i padesát, Billie nejprve jejich počet seškrtala na necelých deset a nakonec tam nepustila vůbec nikoho.

070 Shake, Sziget - den 6, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 15.8.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Všichni fotografové se proto museli prodírat davem fanynek a každá alespoň trochu koukatelná fotka ze Szigetu je pro ně v jejím případě malým vítězstvím. Co je ale důležitější, z hudebního hlediska to nic světoborného nebylo.

A jen co vystoupení skončilo, areál se zásadním způsobem vyprázdnil. Rapperka 070 Shake vystupující na Freedome scéně tedy paradoxně ze svého slotu mnoho nevytěžila a nových fanoušků jí asi příliš nepřibylo - stan byl při její show poloprázdný. Vidět na ni moc nebylo, rapovala ale naživo a při reputaci, jakou mají její kolegové v branži, si můžeme zatleskat jen za to, že vůbec dorazila.

Highligtem se stala opakovaná pasáž "Smile on my face", v níž se hiphopová skladba z undergroundového trapu náhle překlopila do roztančeného electra, což bylo hodně nečekané.

Top 10 vystoupení podle Honzy Trávníčka

10.Nothing But Thieves
9. Caroline Polachek
8. Imagine Dragons
7. Mimi Webb
6. Girl In Red
5. Easy Life
4. AJR
3. Sam Fender
2. Mumford & Sons
1. Youngr

Sziget - den 6, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 15.8.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Pak už ale bylo na čase hudební ráj opustit. A ano, takové sousloví může po rozpačitých dojmech z hlavní hvězdy působit zvláštně, jenže pár nepovedených vystoupení na festivalu, jakým je Sziget, vůbec nic neznamená. Během těch šesti dnů nasbíráte tolik hudebních, ale i nehudebních zážitků, že stejně budete odjíždět nadmíru spokojení. Protože jakkoliv neuvěřitelně to může znít, je maďarský festival místem, kde vás za celou tu dobu nemá moc co naštvat.

Toalet je dostatek a naprostá většina z nich už jsou splachovací, fronty skoro neexistují, jídla je tu na výběr tolik, že i když budete postrádat oblíbence z předchozích let (kolbice!!!), pořád nestihnete ochutnat všechno, co byste rádi. Platit můžete tak, jak je vám nejmilejší, a ani ty stany už tolik nepřekážejí jako v minulých letech.

Sziget - den 6, Óbudai island, Budapešť, Maďarsko, 15.8.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Všechno podstatné funguje, oproti loňsku výrazně ubylo prachu, naopak se do areálu vrátila výzdoba. A i pokud celý ostrov stihnete projít, stejně neuvidíte ani zdaleka všechno. Nám třeba tentokrát nevyšla návštěva herní zóny, labyrintu, masáží ani stánku neziskovek.

O všech krásách samotné Budapešti ani nemluvě. Pořád je tady co dělat, přitom málokdy máte pocit, že by vás pořadatelé nutili přebíhat z místa na místo, jako tomu bývá jinde. Většinu těch hlavních vystupujících stihnete pohodlně vidět, a brblat tak můžete buď nad jejich výkony nebo když si uvědomíte, o kolik středně velkých kapel typu například Bloc Party, Sigma nebo Editors tady letos i loni bylo méně. A pak samozřejmě na už v úvodu zmiňované ceny.

Jenže to jsou všechno věci, které pořadatelé mohou ovlivnit jen do určité míry. Tím největším záporem celé akce tak i po ročníku 2023 zůstává, že netrvá déle.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Harlej - Svatební košile 8/10
Video: "Svatební košile" padne Harleji jako ulitá Harlej už dávno není jen kapelou plnou raubířů, co vymetou kdejaký bar a mají přehled o všech holkách v okolí. Postupem času zraje také jejich muzika - umí být pořád pěkně divoká, ale stále častěji se v ní najde místo i pro... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 16:15 v sekci Audio / Video | Video
0
Katarzia - Šťastné dieťa 8/10
Recenze: Katarzia s albem "Šťastné dieťa" předkládá své dosud nejintimnější dílo Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jelen, Tereza Balonová, O2 arena, Praha, 2.12.2023
Naživo: Slušnost, pokora, vděčnost. Kapela Jelen v O2 areně oslavila deset let nádherným koncertem V O2 areně skupina Jelen sice nehrála úplně poprvé, neboť si ji oťukala už na Českém mejdanu s Impulsem, vůbec prvně ale lidé dorazili jenom kvůli ní. Bylo znát, jak moc si toho její členové váží a jak moc jsou z tohoto milníku... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 13:29 v sekci Naživo
0
Keane - Love Actually 8/10
Audio: Keane málem měli song "Love Actually" ve stejnojmenném vánočním filmu. Dvacet let poté ho představují světu Příští rok bude pro skupinu Keane ve znamení velkých oslav. Její dnes již téměř ikonický debut "Hopes And Fears" totiž oslaví své druhé kulatiny. Měli bychom se tedy dočkat jeho speciální reedice a k tomu rozsáhlého turné.... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 08:20 v sekci Audio / Video | Audio
0
Skindred, Raging Speedhorn, Defying Decay, Lucerna Music Bar, Praha, 1.12.2023
Naživo: Nejlepší přítel člověka jsou Skindred. V Praze to opět dokázali Máte den blbec? V práci se ukrutně nedaří, doma vás všichni štvou a ještě k tomu máte pocit, že máte obě ruce levé? Pak potřebujete jediný možný lék: živou hudbu. A to nejlíp tu od ostrovanů ze Skindred! Právě ti jsou totiž... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2023 17:12 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naštvaná Billie Eilish: "Mužská těla nikdo neřeší" (17.11.2023 15:55)
- Video: Troye Sivan si od Billie Eilish vypůjčil písničku z filmu "Barbie". A naprosto si ji přisvojil (12.10.2023 08:09)
- Recenze: Hravý soundtrack k "Barbie" vám prodlouží a připomene zážitek z kina (01.09.2023 08:30)
- Fotogalerie: Billie Eilish opanovala poslední den festivalu Sziget (18.08.2023 15:29)
- Sziget opět ukázal, že patří k nejlepším festivalům na světě (17.08.2023 19:33)
- Fotogalerie: Macklemore, Lorde a Carolina Polachek na Szigetu potěšili svoje fanoušky (17.08.2023 13:11)
- Naživo: Fenomenální Mumford & Sons nechali ohňostroj doma, čtvrtý den Szigetu ale bavili i ADONXS, AJR nebo Nirvana (14.08.2023 18:03)
- Do Szigetu zbývají dva měsíce. Festival doplnil program o další jména a pódia v čele s Party Arenou (06.06.2023 15:33)
- Na Szigetu se představí i zástupci česko-slovenské hudební scény. V Budapešti vystoupí Smack One nebo ADONXS (18.05.2023 19:19)
- Gangsterská flow a temná romantika. 070 Shake se představí poprvé v Praze (27.04.2023 19:43)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Ben Cristovao Kryštof Like She The Beatles Taylor Swift Burian Lucie Vondráčková Sia AC/DC Jana Uriel Kratochvílová Madonna Lady Gaga Milly Honsová Ewa Farna Viktor Sheen Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu