shop.musicserver.cz
Pentatonix, Ellie Dixon, O2 arena, Praha, 23.5.2023

Pentatonix v Praze ukázali, že méně je někdy více. A jindy zase ne

Vydáno: 25.05.2023 09:00 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková / musicserver.cz

A cappella skupiny měly v talentových soutěžích vždy cestu do finále skoro jistou, jen málokteré z nich se ale podařilo přetavit krátkodobou pozornost v televizi v plnohodnotnou kariéru. Pentatonix si ale své fanoušky udrželi, a tak své umění přijeli po delší době ukázat také do České republiky.

Live: Pentatonix

support: Ellie Dixon
místo: Roxy, Praha
datum: 23. března 2023
setlist: Sing, Na Na Na, Can't Sleep Love, Aha! (Imogen Heap cover), The Sound Of Silence (Simon & Garfunkel cover), Love Me When I Don't, The Lucky Ones / Be My Eyes / Coffee In Bed / Easy Love / Never Gonna Cry Again / Be My Eyes / Coffee In Bed / Easy Love / Never Gonna Cry Again, Daft Punk, Creep (Radiohead cover), Julie-O Celloboxing, Prelude From Bach Cello Suite No.1, Kevin's Fifth, Shallow (Lady Gaga & Bradley Cooper cover), White Winter Hymnal, Sweet Caroline / I Want It That Way / This Is How We Do It / The Fresh Prince of Bel-Air / Drop It Like It's Hot / Don't Stop Believin' / Livin' on a Prayer / You Give Love a Bad Name / We Will Rock You, Be My Lover / What Is Love / Around The World (La La La La La) / Better Off Alone / Gonna Make You Sweat (Everybody Dance Now) / Rhythm Is A Dancer / Boom, Boom, Boom, Boom!! / Feels So Good / Everytime We Touch / Blue (Da Ba Dee) / Deep Inside / Show Me Love / Wairing For Tonight / Beautiful Life / Believe / Gypsy Woman / Finally, Hallelujah (Leonard Cohen cover), My Heart With You (The Rescues cover), Bohemian Rhapsody (Queen cover)
Fotogalerie

Pentatonix, O2 arena, Praha, 23.5.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Pentatonix do Prahy přijeli v trochu jiné situaci, než původně zamýšleli. Když u nás hráli naposledy, bylo to ve Foru Karlín a dodnes na ten koncert mnozí nedají dopustit. Jejich popularita od roku 2016 pochopitelně narostla, a tak původně ohlášené O2 universum, kde se kvůli pandemii tři roky měnil termín, přestalo stačit. O2 arena, v níž se nakonec podařilo zaplnit i část horních sektorů, je pro ně ale zatím stále příliš velké sousto. Na svůj údajně největší koncert aktuálního turné ostatně nebyli ani připraveni - produkční výbava zahrnovala všehovšudy jen drobné schodiště, po kterém se pětice vokalistů procházela v secvičených formacích, ale velkoplošné obrazovky byste v hale hledali marně. Z jejich úhlu pohledu to dává smysl - proč by za něco tak nákladného platili, když by to využili na jediném vystoupení. Diváci s nejlevnějšími lístky u stropu tak ale z vystoupení mnoho neměli. Podobně chudá byla jejich výbava i co se týče všelijakých ohňostrojů a dalších vizuálních pozlátek, ty by ale u skupiny zaměřené na hlasové exhibice čekal asi málokdo.

Ještě před nimi si v postupně se plnící hale zazpívala Ellie Dixon. Mladá britská hudebnice skládá hudbu na svých dvou laptopech, na krku se jí u toho houpe basová kytara a velkou část jejího živého vystoupení zaujímá práce s klávesami, samply a různými smyčkami, které na sebe vrství. Nemá sice tak okouzlující hlas jako Holly Humberstone, s níž bude asi v budoucnu hodně srovnávána, ale její covery "Feel Good Inc." od Gorillaz, "Toxic" od Britney Spears nebo krátká pocta hlavním hvězdám v podobě vrstvených vokálů pro "Dancing Queen" od skupiny Abba, zněly docela zajímavě. A těch pár vlastních skladeb invenci rovněž nepostrádalo. Krátké a milé vystoupení, které mělo šťávu. Uvidíme, co předvede do budoucna.

Pentatonix, O2 arena, Praha, 23.5.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Otázkou zůstává i to, co bude dál s Pentatonix. Jejich kariéru odstartovaly covery na YouTube a talentová soutěž, dnes je ale už vnímáme i jako skupinu, která točí vánoční alba a pokouší se uspět také s autorskými skladbami. Snaha je to jistě sympatická a je zřejmé, že právě tímto směrem by se její členové rádi ubírali, nicméně jsou to zas a znovu hlavně covery, které tvoří páteř jejich vystoupení.

Z ryze vlastních věcí, jimiž se začínalo, je potřeba vyzdvihnout hlavně kousek "Love Me When I Don’t" - skvělá práce s hlasy, silný refrén, zkrátka jednoznačný popový hit. Klidně by takových písní mohli odehrát více a nemuseli by většinu z nich zcvrkávat do jednoho medley, v němž jednotlivé skladby neměly dostatek času zazářit.

Pentatonix, O2 arena, Praha, 23.5.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Naopak mezi předělávkami byla velmi vkusná jejich verze "My Heart With You" od The Rescues, kde se snažili zpívat tiše, jednoduše a z relativní dálky od mikrofonů. Také "Bohemian Rhapsody", kterou koncert zakončovali, se jim velmi povedla. Drobné zásahy do skladby legendárních Queen nerušily celek a coby zamýšlený vrchol večera to byla dobrá volba. Vůbec nejvydařenější ale byla píseň, respektive medley "Daft Punk", v níž se mísí hned několik refrénů od dnes už bohužel neexistujícího francouzského dua. Právě s touto, svého času velmi virální skladbou je řada lidí před lety objevila a i dnes je to v jejich podání velká podívaná. Každý ze členů tam dostává prostor zazářit a zvláště část, kde se skoro roboticky opakuje refrén "Harder, Better, Faster, Stronger", je naživo přímo brilantní.

Bohužel nás to ale vede k tomu, co se skupině často zkracované na PTX, stává víc, než by bylo nutné. Pro své další předělávky si totiž na aktuálním turné vybírá písně, kterým jejich podání spíše ubližuje. Někdy totiž sáhnou po skladbě, ke které se jejich mnohdy až přeslazené hlasy vůbec nehodí, což byl třeba případ "Creep" od Radiohead. Nebo se, nejspíš ve snaze o dání prostoru všem zpívajícím, píseň tak rozkouskuje, že zní v konečném důsledku přeplácaně. To se stalo u "Shallow", kde hlas Kirstin Maldonado v exponovaných pasážích paradoxně zanikal pod hlasy všech ostatních, rovněž se strašně snažících. Více neznamená vždycky lépe. A do třetice - vybrat si "Hallelujah" Leonarda Cohena a pak do ní dát tak obrovské množství kudrlinek a patosu, že by i Alexandra Burke záviděla, to zkrátka nemůže dopadnout jinak než jako přeslazený kýč.

Pentatonix, O2 arena, Praha, 23.5.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
Podivně do ztracena vyzněla i snaha nejmluvnějšího člena Scotta Hoyinga rozezpívat části haly v různých tóninách. Bylo na něm vidět, že v hlavě mu to znělo jako skvělý nápad, kdy se ze zaplněné haly stane a cappella soubor. Dokonce si k tomu přizval i kameramana, aby ten moment, kdy diváky rozdělil na sedm částí, zachytil. Viditelně to ale nedomyslel, pomotal, která část publika má co zpívat a kýženého cíle nedosáhl.

Pentatonix jsou skvělí v tom, jak se svými hlasy pracují. Jejich vokální schopnosti jim umožňují dosáhnout přesně těch tónů a zvuků, které si vytyčí, a to jim umožňuje docílit takřka dokonalé harmonie. Proto je ostatně fanoušci milují. O to víc potom zamrzí, když je načapáte při tom, že vlastně tak úplně a cappella nejsou. V průběhu jejich koncertu bylo slyšet, že různé zvuky, převážně ty, které měly nahradit bicí, znějí z podkresu. A prostřední část, ve které se Kevin Olusola pouštěl do beatboxu a u toho hrál na violoncello, zatímco z nahrávky mu k tomu zněly další a další smyčce, zarazily asi každého. Různými berličkami si dnes pomáhá kde kdo, nicméně u skupiny, která postavila svou kariéru na tom, že všechno je tvořeno pouze jejich vlastními hlasy, to zkrátka působí trochu jako podvod.

Pentatonix, O2 arena, Praha, 23.5.2023
© Marie Trávníčková / musicserver.cz
A že se i do O2 areny dostaly nakonec v podobě medley různé devadesátkové hity, nad tím si už po sobotním programu na Výstavišti lze jenom povzdechnout. Dlouho očekávaný koncert Pentatonix tak nelze hodnotit jednoznačně pozitivně, ale ani negativně. Něco se jim povedlo více, něco méně, resumé je tedy někde mezi. Ve finále si ale nakonec asi všichni oddechli, že po těch zhruba třech letech schraňování mohou lístky na ně konečně vyhodit.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Scorpions, Winning Group Arena, Brno, 7.6.2023
Naživo: Scorpions v Brně skvěle zahráli, ale tristně zazpívali Rockeři Scorpions v Brně odehráli poctivou a vizuálně velmi atraktivní show, kterou ocenila vyprodaná aréna. Večer tak kazil jen zpěvák Klaus Meine, který už hlavně výšky prostě nedává. Možná by bylo lepší, kdyby si publikum... čtěte zde
Vydáno: 08.06.2023 20:13 v sekci Naživo
0
Emma Smetana - Chase It 8/10
Video: Emma Smetana v klipu k nespoutané skladbě "Chase It" tančí na pláži Bali Po společné loňské desce "By Now", kterou vytvořila se svým partnerem Jordanem Hajem, se Emma Smetana připomíná se sólovou tvorbou. Neotřelé beaty DJe NobodyListena se zřejmě dobře osvědčily, a tak novinku "Chase It" spoluprodukoval... čtěte zde
Vydáno: 08.06.2023 15:25 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 22. týden 2023
Miley Cyrus díky "Flowers" vyrovnala letitý rekord Nelly Furtado, Daniel Landa startuje v albech na druhém místě České hitparády dál pokračují v zajetých kolejích. Miley Cyrus přidává v rádiovém žebříčku už sedmnácté prvenství, čímž vyrovnala počínání Nelly Furtado z roku 2007. Calin a Viktor Sheen vítězí v albech pošestnácté.... čtěte zde
Vydáno: 08.06.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Rock im Park, den první, Zeppelinfeld, Norimberk, Německo, 2.6.2023
Naživo: Rock im Park v prvním dni rozzářili Kings Of Leon, speciální duet předvedli Papa Roach s Hollywood Undead Už počtvrté pro vás máme dojmy z největšího festivalu v Norimberku, kam jsme se po dlouhých pěti letech znovu vypravili. V rozsáhlém článku se dozvíte, jak se Josh Freese zabydluje u Foo Fighters, na koho si máte dát pozor na Rock... čtěte zde
Vydáno: 07.06.2023 17:43 v sekci Naživo
0
Nové desky 22/2023 - od Foo Fighters přes Noel Gallagher’s High Flying Birds po Sophii Ellis-Bextor
Nové desky 22/2023 - od Foo Fighters přes Noel Gallagher’s High Flying Birds po Sophii Ellis-Bextor Na počátku června vévodí hudebním novinkám rockeři Foo Fighters a Noel Gallagher’s High Flying Birds. Doplní je stále roztančená Sophie Ellis-Bextor, countryové legendy Tanya Tucker a Kenny Rogers, matador Bob Dylan a John Mellencamp,... čtěte zde
Vydáno: 07.06.2023 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Pentatonix se po covidové pauze představili Praze (25.05.2023 07:37)
- Nové desky 43/2022 - od Toma Odella přes Blue po Pentatonix (02.11.2022 20:30)
- Pentatonix přesouvají pražské vystoupení na rok 2023. Nové termíny znají i další koncerty (09.03.2022 12:28)
- Nové desky 43/2021 - od Eda Sheerana přes Black Veil Brides po Xindla X (04.11.2021 08:00)
- Pentatonix obohatí svou poslední studiovku o sedm novinek (26.08.2021 19:16)
- Pentatonix přijedou do Prahy později, písničkář David Keenan už letos (30.04.2021 14:28)
- Recenze: Pentatonix na "The Lucky Ones" dokazují, že umějí i originální skladby (02.04.2021 13:00)
- Video: Pentatonix jsou šťastní, když ráno popíjejí kávu (22.02.2021 14:39)
- Nové desky 6/2021 - od Sii přes Florida Georgia Line po Pentatonix (17.02.2021 14:00)
- Minirecenze: Pentatonix se nám s "We Need A Little Christmas" opět snaží zpříjemnit Vánoce (13.12.2020 08:40)

ALBUM TÝDNE 23/2023

Rufus Wainwright
Folkocracy

Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou scénou 60. let. A právě tyto scenérie oslovily Rufuse natolik, že se pustil do "Folkocracy".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Pá 23.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Top RoofTop Fest (Náměstí Milady Horákové, Karlovy Vary)
Ne 25.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
Út 27.06.
BBNO$ (CAN) (Roxy, Praha)
St 28.06.
Foals (UK) (Žluté lázně, Praha)
St 05.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Út 11.07.
Ben Howard (UK) (Žluté lázně, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga The Cure AC/DC Kryštof Coldplay Sia Rihanna Ewa Farna Mötley Crüe Lucie Vondráčková Metallica Viktor Sheen Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu