shop.musicserver.cz
Lipo, Malostranská beseda, Praha, 20.4.2023

Lipo se nepodbízí. Při křtu alba "Příběhy" vsadil na muzikantskou kvalitu a civilnost

Vydáno: 22.04.2023 08:26 v sekci Naživo - Josef Martínek | foto: Martin Kupec

Liberecký "básník před mikrofonem" Lipo patří k hudebníkům, kteří si svou cestu prošlapávají vytrvale, kontinuálně a bez výraznějších výkyvů. Křest jeho čtvrté desky "Příběhy" v zaplněné Malostranské besedě v Praze ukázal, že na svém putování postoupil o další krok.

Live: Lipo

místo: Malostranská beseda, Praha
datum: 20. dubna 2023
setlist: Vím, že jsi tam někde, Ležím v tvé blízkosti, Štěstí, Ve vzpomínkách, Odešla láska, Do města přišla zima, Tajný místa, Bůh na nás zapomenul, Déšť, Vidíš, co jiní nevidí, Vidím, jak se stmívá, Salome, Svoboda, Kruhy, Jednou jsem slíbil, Vrány

V roce 2012 rozrazil Jonáš Červinka dveře tuzemským rapperům do rádiového éteru. To když se jeho singl "Ležím v tvé blízkosti" s Debbi probojoval do čela oficiální české hitparády. Úspěch to byl nečekaný a Lipo v návaznosti na něj začal s DJ setem obrážet diskotéky, kde měl svými často idealistickými texty bavit podnapilé návštěvníky v pozdních nočních hodinách. Šlo o bizarní kombinaci, ale na regulérní koncertování tehdy zkrátka nebyl připraven.

Lipo, Malostranská beseda, Praha, 20.4.2023
© Martin Kupec
O dva roky později na své druhé sólové desce "O duši" vstoupil na neprobádané území - rozhodl se, že se při své tvorbě vycházející z rapu nebude omezovat na beaty. Do většinou melancholických a náladotvorných skladeb s producentem ODD zařadil spoustu živých nástrojů, díky čemuž si vytvořil charakteristický a u nás jedinečný rukopis. V tomto duchu pokračoval i na třetí studiovce "Lyrika" z roku 2018, a navíc se v té době poprvé pokusil dát dohromady doprovodnou kapelu.

Její sestava se po několika změnách a letech ustálila a nyní, pět měsíců po vydání čtvrtého alba "Příběhy", vyrazila na krátké turné po čtyřech českých městech. Pražský křest v Malostranské besedě vyslal zprávu, že pódiová prezentace už není umělcovou Achillovou patou, ale stává se naopak jeho silnou stránkou.

Hned začátek navodil intimní klubovou atmosféru, na kterou Lipo lákal v březnu vydaným živým EP "Kino Varšava". Jako intro posloužil úvodní klávesový motiv v podání Jana Brauna, k němuž se záhy přidala vokalistka Yanna a hlavní vystupující. Večer otevřeli songem "Vím, že jsi tam někde", který zachycuje bezútěšnou náladu končící páteční noci.

Minimalistickou scénu zdobilo jen červeně nasvícené písmeno L. O to více se mohli návštěvníci zaposlouchat do muzikantových textů, které často vyžadují posluchačovu plnou koncentraci.

Ve starších hitech, například ve zmíněném "Ležím v tvé blízkosti" nebo ve "Štěstí", které si s Lipem přišla zazpívat Debbi, autor nejčastěji zpracovával pocity odehrávající se v lidech ve stavu zamilovanosti nebo při rozchodu. Už tento samotný fakt je pro určitý typ hudebních konzumentů důvodem ke kritice, protože texty o lásce a vztazích považují za banální.

Lipovy slovní obraty však v českém mainstreamu patří k těm nejdůmyslnějším, až na výjimky si nevystačí s uchu lahodící lyrickou vatou, ale jdou k autentickému jádru sdělení, fanoušci na základě vlastních zkušeností objevují jejich hloubku a nadčasovost. Výše jmenované songy v minulosti rapperovy koncerty uzavíraly, ten však v průběhu let svůj repertoár obohatil dalšími velkými hity, a proto na ně tentokrát došlo už v úvodním bloku.

Skladby z loňské koncepční desky "Příběhy" se svým obsahem liší, Červinka se tentokrát při psaní nesoustředil na vlastní emoce, ale pokusil se vžít do rolí postav ze svých sociálních mikrodramat. V písni "Tajný místa", kterou svým hlasem podpořila pěvecky stále jistější a osobitější Kateřina Marie Tichá, je to dívka, kterou problematické rodinné poměry předurčily k tomu stát se prostitutkou. Ve skladbě "Bůh na nás zapomenul" se vypravěčem stává muž z oblasti Sudet řešící existenční otázky.

Lipo, Malostranská beseda, Praha, 20.4.2023
© Martin Kupec
V Malostranské besedě potěšilo nejen zjištění, že starší a nová tvorba vytváří při živé prezentaci smysluplný a kompaktní balíček, ale i to, jak dobře Lipovy songy v kapelním podání znějí. Zmíněný "Bůh na nás zapomenul" vyčníval svou aranžérskou propracovaností i syrovým podáním, "Odešla láska" s Yannou o domácím násilí zase do setlistu vnesla nádech rocku. Jako trvalka se ukázala píseň "Ve vzpomínkách", jejíž nakažlivý countryový rytmus snadno strhne.

Zřejmě nejenergičtější moment obstaralo hostování ODDho ve "Vidíš, co jiní nevidí", motivační skladbě připomínající, že jinakost není nevýhodou, ale darem. K vrcholům večera ale patřila především komorní balada "Salome" o tajuplné femme fatale. Lipo ji odrapoval vsedě a svým jímavým vokálem ji v refrénu povznesl supertalent jménem Jan Braun. Právě v poloze barového vypravěče působí liberecký rodák obzvlášť přesvědčivě.

Koncert v Malostranské besedě byl po všech stránkách vydařeným zážitkem pro ten typ posluchačů, který nepotřebuje, aby se jim interpreti zavděčovali okázalými gesty nebo se je snažili prvoplánově zabavit estrádními scénkami či jinými vylomeninami.

Lipo pochopil, že není třeba se podbízet. Nemusí se ohánět vyprodanými O2 arenami či jinými marketingově vděčnými metami. Vybral si vlastní způsob, jak se svým působením na hudební scéně naložit. Na pražském křtu, kterého se jako kmotr zhostil Jindra Polák ze spřátelené kapely Jelen, zkrátka civilně, bez pozlátek a s potřebnou řemeslnou kvalitou odprezentoval svoji tvorbu. Fanoušci nemohli odcházet spokojenější.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling V polovině června jsme se dočkali novinky Mobyho, který si pozval fůru hostů. Doplnili ho rockeři Black Country Communion, The Decemberists, Widespread Panic a John Grant, americká houslistka Lindsey Stirling, countryový zpěvák Luke Combs,... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2024 12:15 v sekci Novinky | Nové desky
Chorobopop - Nad našimi jasně položenými kvízovými otázkami někteří fanoušci stále tápou
Rozhovory: Chorobopop - Nad našimi jasně položenými kvízovými otázkami někteří fanoušci stále tápou Rožnovské hudební podhoubí vydalo již nejeden výrazný projekt převážně z punkového či alternativního ranku. Patří k nim i Chorobopop, za kterým stojí Daniel Stibor zvaný Ctib. S tříčlennou kapelou jsme si povídali zejména o... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Kolektivní halucinace - Horníci 8/10
Video: V novém klipu Kolektivní halucinace odhalují "Horníci" své tváře Na jaře tohoto roku vydala formace Kolektivní halucinace své čtvrté studiové album "Nejistota" a nyní z něj v premiéře představuje syrový videoklip "Horníci". Jedná se o první skladbu z desky, která dostala vizuální podobu.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 19:00 v sekci Audio / Video | Video
Alice Cooper, enteria arena, Pardubice, 17.6.2024
Naživo: Groteskní imaginárium doktora Alice Coopera okouzlilo Pardubice energií i přehlídkou hitů Pokud bychom měli vypíchnout tu nejpodstatnější věc, kterou Alice Cooper dal světu, jednalo by se o jeho jedinečné propojení rockové muziky a hororového divadla. Položil základy, na kterých svoje spektákly staví mnozí další.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 15:30 v sekci Naživo
Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně
Publicistika: Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně Pražský festival Metronome je pravidelnou přehlídkou neotřelých jmen: nabízí pečlivý výběr domácích interpretů i řadu mezinárodních hvězd. Letos pro vás máme opět několik tipů, které byste v programu neměli opomenout.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Jan Braun vydává své první EP "Růže". Pomohl mu Lipo (12.04.2024 12:04)
- Video: Kateřina Marie Tichá v doprovodu Bandjeez a dechů rozhodně nemusí být "Ta třetí" (19.03.2024 13:19)
- Naživo: Kateřina Marie Tichá publikum v Lucerna Music Baru roztancovala i dojala (16.03.2024 14:30)
- Jen Kateřina Marie Tichá konkuruje rapu: její "Plamen" rozpálil top pětku albového žebříčku (15.02.2024 10:30)
- Rozhovory: Kateřina Marie Tichá - S Bandjeez jsme si tak trochu postavili nový dům (13.02.2024 08:00)
- Nové desky 5/2024 - od Kateřiny Marie Tiché přes L Devine po Kirina J Callinana (07.02.2024 16:00)
- Recenze: Z niterných písní na desce "Plamen" Kateřiny Marie Tiché & Bandjeez se tají dech (05.02.2024 00:00)
- Naživo: Slušnost, pokora, vděčnost. Kapela Jelen v O2 areně oslavila deset let nádherným koncertem (03.12.2023 13:29)
- Video: Kateřina Marie Tichá a Bandjeez představují první společnou píseň "Plamen". V klipu se zpěvačka ukazuje jako tanečnice (02.10.2023 09:14)
- Audio: Debbi s písní "Sunshine" jede na letní vlně (21.06.2023 11:18)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 20.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Pá 21.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Parkway Drive Bring Me The Horizon mp3.com Avril Lavigne Sia Beyoncé Taylor Swift Rush The Offspring Bono Kabát Mirai Queen Lucie Vondráčková Billie Eilish Lady Gaga
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe