shop.musicserver.cz
Na desce "Aladdin Sane" se David Bowie loučí se Ziggym Stardustem, na následující "Pin Ups" je <i>jen</i> Davidem

Na desce "Aladdin Sane" se David Bowie loučí se Ziggym Stardustem, na následující "Pin Ups" je jen Davidem

Vydáno: 30.04.2023 08:00 v sekci Zaprášenosti - Kateřina Spacek | foto: Michael Putland

Jak ten čas letí, když se člověk dobře baví. O tom by býval mohl vyprávět i David Bowie - hned dvě jeho alba letos slaví padesát let od vydání. Šestá řadovka "Aladdin Sane" je protkána kokainovým glam rockem, její následovník "Pin Ups" reflektuje autorovu krizi osobnosti.

19. duben 1973

Psalo se datum 19. dubna 1973, když si fanoušci a fanynky Davida Bowieho domů hrdě nesli čerstvě vydanou desku "Aladdin Sane". Album, které vyšlo u RCA Records a na jehož obalu není nikdo jiný než právě Bowie, dodnes patří k nejoblíbenějším počinům tohoto anglického muzikanta. Většina písní je naštěstí natolik dobrá, že ani nevadí, že na chaotické kolekci nevytvářejí žádnou soudržnost.

To už se totiž na autorovi začal podepisovat vliv kokainu, který ho později na deváté řadovce "Station To Station" pohltil úplně. Byla to právě "Aladdin Sane", na které začal rozebírat témata jako sláva, politika nebo duševní zdraví. A byla to právě "Aladdin Sane", která měla znamenat začátek a konec Ziggyho Stardusta.

David Bowie
© David Ochs


Zrození Ziggyho Stardusta

Tento druhý Bowie se objevil na pódiu, když zpěvákovi bylo 25 let. S proměnou v mimozemskou rockovou star, která přišla na Zem spasit svět, mu pomohl japonský stylista Yacco Takahaši, se kterým se muzikant seznámil v roce 1972 v Londýně. Stylista, který pracoval i na vizáži Iggyho Popa, Davida oblékal do dámských šatů od japonského návrháře Kansaie Yamamota. Ten byl v Japonsku velice populární a díky spolupráci s rodákem z londýnské čtvrti Brixton nastartoval velice úspěšnou spolupráci s hudebním světem.

"Seznámili jsme se v obchodě Boston 151 na Kings Road v Londýně. Tehdy si tam koupil můj overal Woodland Creatures s králíky. O jeho práci jsem tehdy ještě nevěděl, hudba mě moc nezajímala. A tak když se David rozhodl nosit moje šaty, překvapilo to nejen mě. Moje šaty byly navrženy tak, aby je nosily ženy. Naštěstí měl velmi štíhlou postavu a šaty mu velmi dobře padly, aniž bych je musel upravovat," vzpomíná na Bowieho Yamamoto.

Proměna tak byla kompletní. Tohle marťanské alter ago ale nakonec zpěváka pohltilo natolik, že začal vnímat realitu jinak a své pravé já stavět na druhou kolej. A tak se krom kokainu zmocnila populární ikony i tahle mimozemská entita.


"Aladdin Sane" coby výtvor hvězdy

David Bowie - Aladdin Sane

Datum vydání: 13.4.1973
Produkce: David Bowie
Skladby: Watch That Man, Aladdin Sane, Drive-In Saturday, Panic in Detroit, Cracked Actor, Time, The Prettiest Star, Let's Spend the Night Together, The Jean Genie, Lady Grinning Soul.

"Aladdin Sane" se tak stalo prvním albem, které Bowie napsal z pozice hvězdy. Většina skladeb přitom vznikla na cestách. Pokud si tak desku prohlédnete pozorně, všimnete si, že je ke každé písni přiřazen název místa, kde byla napsána: New York - "Watch That Man", "The Jean Genie", Seattle-Phoenix - "Drive-In Saturday", Detroit, "Panic in Detroit", Los Angeles - "Cracked Actor" a New Orleans - "Time".

Tvorba však nebyla omezena pouze na hranice Spojených států amerických. Napříkad titulní song vznikl uprostřed Atlantiku na palubě lodi RHMS Ellinis, když se Bowie v prosinci 1972 plavil domů. A "Lady Grinning Soul" a "The Prettiest Star" se zrodily, jakmile se stále unavenější muzikant vrátil do Londýna.

Psal se rok 1973 a David Bowie začal v Americe získávat status hvězdy. Album "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars" z roku 1972 se v USA stalo průlomovým a v rádiích se hity jako "Suffragette City", "Starman" a "Ziggy Stardust" hrály stále dokola.

David Bowie
© RCA Records

Začátkem dubna vyšel brilantní singl "Drive-In Saturday" z tehdy nadcházející "Aladdin Sane". Tahle skladba byla původně napsána pro anglickou rockovou kapelu Mott the Hoople, ale frontman Ian Hunter spolu s ostatními členy ji odmítl, protože se jim zdála příliš složitá. To ale Davida tehdy naštvalo natolik, že si v opilosti oholil obočí.

A nakonec si ji ponechal. A zatímco v Americe se "Drive-In Saturday" v hitparádě neumístila, ve Velké Británii se dostala na třetí místo.

Nahrávka "Aladdin Sane" pomohla upevnit Bowieho rostoucí hvězdný status a v Americe se jí prodalo tolik kopií, že se v týdnu od 16. června 1973 umístila na 17. místě žebříčku Billboard 200. Krom toho se stal ikonickým i obal, v té době ten nejdražší, jaký byl kdy vyroben. Snímek Briana Duffyho byl totiž pořízen bezprecedentním sedmibarevným procesem (v té době byl standardem čtyřbarevný), což způsobilo, že se náklady vyšplhaly do nebeských výšin.


"Pin Ups" coby dílo vzniklé pod tlakem

David Bowie - Pin Ups

Datum vydání: 19.10.1973
Produkce: David Bowie, Ken Scott
Skladby: Rosalyn, Here Comes the Night, I Wish You Would, Emily, Everything's Alright, I Can't Explain, Friday's on My Mind, Sorrow, Don't Bring Me Down, Shapes of Things, Anyway, Anyhow, Anywhere, Where Have All the Good Times Gone.

Přesně šest měsíců po "Aladdin Sane" vydalo RCA Records Bowieho sedmou, tak trochu podceňovanou kolekci s názvem "Pin Ups". Rodila se ovšem tak trochu pod tlakem. Vydavatelství se totiž rozhodlo, že chce od umělce vánoční desku.

Měl to být způsob, jak posluchačům Davida Bowieho představit písně od jeho oblíbených interpretů. Komplet obsahuje předělávky od kapel jako Pink Floyd, The Mojos, Them, Pretty Things nebo The Easybeats. Natáčelo se ve francouzském studiu Château d'Hérouville, které hudebníkovi doporučil Marc Bolan, frontman populárních T.Rex. Hotovo bylo za tři týdny.

Během toho ale došlo na spoustu konfliktů. Pavouk Trevor Bolder získal dojem, že ho na místě nikdo nechce, a tak své basové party natočil a zmizel. Oproti tomu Mick Ronson se div nepřetrhl - ve studiu dělal prakticky všechno. A mistr Bowie? Ten trucoval.

Byly to časy, kdy se snažil využít své rostoucí slávy a zároveň se potýkal s vnitřní krizí osobnosti. Na "Pin Ups" to už nebyl David Bowie, ale ani Ziggy Stardust. Byl to David Robert Jones. Zachycený v okamžiku, než ho naplno posedla osobnost mimozemské rockové hvězdy.

Letopočet 1973 byl také rokem, kdy bylo na čase dát červenovlasé androgynní ikoně na štanglích sbohem. Ziggy se sice ještě mihnul na "Diamond Dogs", ale už to byla spíš mizející vzpomínka, kterou začal nahrazovat ten David Bowie.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Michaela Remešová a Jan Adam - Příběhy skryté za písněmi KG 7/10
Hudba v tisku: Poutavě psané "Příběhy za písněmi KG" zasazují Gottovy hity do zajímavých souvislostí Už pět let uběhlo 1. října od smrti nejslavnějšího českého zpěváka. Podle množství nosičů a knih, které nadále vycházejí, se však zdá, jako by tu s námi stále zůstával. Ne všechny tituly jsou povedené, některé může... čtěte zde
Vydáno: 21.12.2024 16:30 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Aneta Langerová - Zázračná písně krajina 20 LET Symfonická (3LP) 10/10
Recenze: "Zázračná písně krajina 20 LET Symfonická" Anety Langerové nabízí dokonalou esenci všeho, co hudba přináší V dnešní době je čím dál vzácnější, když při poslechu jakéhokoliv nosiče zažíváte mrazení v zádech. Trojvinyl "Zázračná písně krajina 20 LET Symfonická" od Anety Langerové ovšem tento pocit navozuje. Nadšení navíc... čtěte zde
Vydáno: 21.12.2024 08:00 v sekci Recenze
Zemřela Helena Zeťová
Zemřela Helena Zeťová Ani v předvánočním období nechybějí smutné zprávy. Některé jsou až šokující - jako ta, že zemřela Helena Zeťová. S informací přišel deník Blesk, podle kterého nevlastní dcera Leška Semelky vypadla z okna. Zlínská policie... čtěte zde
Vydáno: 20.12.2024 14:49 v sekci Novinky
Helena Vondráčková -  Vážím si toho, že to se mnou fanoušci tak dlouho vydrželi
Rozhovory: Helena Vondráčková - Vážím si toho, že to se mnou fanoušci tak dlouho vydrželi Helena Vondráčková zažívá krásné období. Šedesát let na scéně si připomíná několika výběry písní, koncerty, ale i speciální výstavou v Tančícím domě. Nedávno obdržela Cenu Thálie za celoživotní dílo. Jak na to... čtěte zde
Vydáno: 20.12.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Jaromír Švejdík (Letní kapela) - Psaní písniček je pro mě hrabání se v nevědomí
Rozhovory: Jaromír Švejdík (Letní kapela) - Psaní písniček je pro mě hrabání se v nevědomí Letní kapela se letos v listopadu vrátila s povedenou deskou "Jako pes" a předvánoční čas tráví po českých hudebních klubech. O inspiracích, minulosti i budoucnosti projektů, v nichž působí, jsme si povídali s muzikantem a... čtěte zde
Vydáno: 19.12.2024 15:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Pet Shop Boys s předělávkou Bowieho "All the young dudes" oslavují mládí (15.11.2024 12:19)
- Nové desky 15/2023 - od Metallicy přes Katapult po Feist (19.04.2023 08:00)
- Rokenrolová síň slávy (opět) pozměnila svou definici toho, co znamená rock (01.02.2023 15:59)
- Audio: Spoon předělali Bowieho "I Can't Give Everything Away" do podoby křehké klavírní skladby (10.01.2023 16:39)
- Publicistika: Visconti, Pop, Eno - Tři vzpomínky na Davida Bowieho (28.09.2022 12:30)
- David Bowie získal poctu na Hudebním chodníku slávy (25.09.2022 10:24)
- Nové desky 37/2022 - od Noah Cyrus přes Death Cab For Cutie po LeAnn Rimes (22.09.2022 17:00)
- Audio: Na dokument o Bowiem láká "Modern Love" v novém aranžmá (29.08.2022 12:52)
- Video: Podívejte se na první trailer k filmu o Davidu Bowiem "Moonage Daydream" (29.07.2022 12:44)
- Autoři prvního oficiálního dokumentu o Davidu Bowiem "Moonage Daydream" odhalili detaily (15.04.2022 15:48)

ALBUM TÝDNE 51/2024

Marilyn Manson
One Assassination Under God

O Marilynu Mansonovi se v posledních letech dalo dočíst spíše ve společenských rubrikách než na stránkách hudebních magazínů. Pravda, stal se - a možná ne neoprávněně - tučným soustem. I na konci roku 2024 soudní pře trvají, vyšla ale také nová deska. Jaká "One Assassination Under God - Chapter 1" je?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 21.12.
Michal Prokop & Framus 5 (CZ (Forum Karlín, Praha)
So 28.12.
Jesus Christ Superstar (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 26.01.
G-Eazy (US) (Forum Karlín, Praha)
Pá 31.01.
Lisa Gerrard & Jules Maxwell (US) (Kongresové centrum, Praha)
So 01.02.
Pantera (US) (Ostravar Arena, Ostrava)
Út 04.02.
Royal Republic (SWE) (SaSaZu, Praha)
So 08.02.
Silent Planet (US) (Rock Café, Praha)
Čt 13.02.
Alessandra ( (Roxy, Praha)
Pá 14.02.
Marilyn Manson (US) (Starez Aréna Vodova, Brno)
Pá 21.02.
Ericdoa (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Lady Gaga Coldplay Wanastowi Vjecy Linkin Park Viktor Dyk Vypsaná fiXa Madonna Beyoncé Kabát Queen Viktor Sheen Lucie Vondráčková Mirai Lucie Ed Sheeran Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe