shop.musicserver.cz
Visconti, Pop, Eno - Tři vzpomínky na Davida Bowieho

Visconti, Pop, Eno - Tři vzpomínky na Davida Bowieho

Vydáno: 28.09.2022 12:30 v sekci Publicistika - Kateřina Spacek | foto: Warner Chappell Music

Album "Let's Dance" z roku 1983 bylo velkým milníkem v kariéře Davida Bowieho. Bohužel mělo také dopad na jeho pracovní vztah s dlouholetým spolupracovníkem Viscontim. Ten se nyní po letech rozhodl ke sporu vyjádřit. Kdo další na tohoto muzikanta ještě vzpomíná a jak vypadala poslední léta před jeho odchodem?

Tony Visconti a spor o producentské křeslo

David Bowie vydal 14. dubna 1983 své patnácté studiové album. Na "Let's Dance" opět změnil svůj zvuk a styl a dokázal, že je králem inovátorství. Kolekci, která obsahuje hity jako "Modern Love", "China Girl" nebo titulní song, produkoval legendární Nile Rodgers ze skupiny Chic. Bowieho rozhodnutí pro tohoto hudebníka však vytvořilo odstup od jeho dlouholetého spolupracovníka Tonyho Viscontiho.

David Bowie si skutečně původně objednal jako producenta Viscontiho. Byla to přirozená volba, protože dvojice spolu pracovala na jeho čtyřech předchozích řadovkách, mezi nimi "Low", "Heroes" a "Lodger". Nakonec ale otočil.

"Blížil se ten měsíc, zavolal jsem Coco, Bowieho asistentce, a ona mi řekla: 'No, to bys mohl vědět, poslední dva týdny byl ve studiu s někým jiným. Funguje to dobře a už tě nebudeme potřebovat, je mu to moc líto,' " svěřil se producent v životopisné knize "The Complete David Bowie" od Nicholase Pegga.

Vztah této dvojice poté poněkud ochladl a spolupráci spolu navázali až na "Heathen". Poté Visconti produkoval následující Bowieho studiovky "Reality", "The Next Day" a "Blackstar".

"Pokusím se smířit s tím, že David zemřel. Za posledních 365 dní jsem si prošel všemi fázemi smutku, včetně vzteku. Samozřejmě nás nikdy neopustil v duchu. Máme štěstí, že jsme žili ve stejné době jako on. Viděli jsme ho, slyšeli jsme ho zpívat a mluvit, objímali jsme ho, klaněli jsme se mu a denně si ho neustále připomínáme. Za svého života byl legendou a legendou bude až do konce věků. Ale byl to také můj přítel. Moc mi chybí," vyjádřil později Visconti.


Iggy Pop a nerozlučné přátelství

Na zpěvákovu smrt dodnes vzpomíná i dlouholetý přítel Iggy Pop. Jeho sólová kariéra začala dvěma alby produkovanými právě Bowiem. S odchodem svého kolegy se punkový král nemohl dlouhou dobu vyrovnat.

"To přátelství spočívalo v podstatě v tom, že mě tenhle chlapík zachránil před jistou profesní a možná i osobní zkázou. David byl ten, kdo se mnou měl opravdu dost společného a komu se skutečně líbilo, co dělám, a dokázal se s tím sžít. Měl navíc dost slušné úmysly, aby mi pomohl. Udělal dobrou věc. Vzkřísil mě," vzpomíná Pop.

Zdálo se, že toto neodlučitelné duo nemůže nikdo rozdělit. Opak byl ale pravdou. V roce 2002 se Bowie snažil dostat Popa ke své nové nahrávací společnosti, ten však měl už smlouvu jinde. Kolize v rozvrhu pak zabránily Popovi vystoupit na festivalu Meltdown v Londýně, který Bowie kurátoroval. Kamarádství tehdy skončilo, vzájemná úcta však přetrvala.


Brian Eno a hromada pseudonymů

Na Bowieho zavzpomínal i Brian Eno, který se s ním podílel na albech "Low", "Heroes" a "Lodger", které dohromady tvoří takzvanou Berlínskou trilogii.

"Davidova smrt mě naprosto zaskočila, stejně jako téměř vše ostatní. Dodnes cítím obrovskou ztrátu. V posledních několika letech, kdy on žil v New Yorku a já v Londýně, jsme byli v kontaktu jen prostřednictvím e-mailu," rozpovídal se Eno. "Podepisovali jsme se vymyšlenými jmény. David se někdy podepsal jako Mr. Showbiz, Milton Keynes, Rhoda Borrocks nebo Duke of Ear," pokračoval s posmutnělým úsměvem.

"Pár dní předtím, než opustil tento svět, mi poslal mail stejně vtipný jako vždycky a stejně surrealistický. Kličkoval mezi slovními hříčkami a narážkami a všemi těmi obvyklými věcmi, které jsme dělali. Končil touto větou: 'Děkuju ti za naše hezké chvíle, Briane. Ty nikdy neshnijí.' A podepsal se jako Dawn. Teď si uvědomuju, že se loučil," dodal muzikant.


David Bowie a poslední roky

A jak vypadal Bowieho život před jeho odchodem? David Bowie byl glamrockovou hvězdou, uměleckým experimentátorem a tvůrcem tanečně-popových hitů. Zdálo se, že po jeho náhlé smrti ve věku 69 let truchlí celý svět. Poslední rok jeho života byl plný fyzické a emocionální bolesti, ale on naplnil každou možnou sekundu kreativitou.

Celých osmnáct měsíců tiše bojoval s rakovinou, téměř nikdo mimo úzkou skupinu přátel a spolupracovníků však ani nevěděl, že je nemocný. Po šňůře k LP "Reality" z roku 2003 se z velké části stáhl z očí veřejnosti. "Po tomhle turné budu prostě otcem a budu žít normální život," vyjádřil se tehdy. Svůj čas chtěl věnovat dceři Lexi, aby nepropásl její dospívání.

Svému slovu dostál a už nikdy nevyrazil na další tour ani nesedl k velkému rozhovoru. Trvalo mu celých deset let, než vyslal do světa další řadovku, "The Next Day" z roku 2013. Její natáčení bylo zahaleno tajemstvím - částečně i proto, že nechal členy kapely a další kolegy podepsat smlouvy o mlčenlivosti. Toto LP pomohlo oživit Bowieho tvorbu, a zatímco fanoušci byli nadšeni, že se vrátil, rakovina už proti němu spřádala plány.

Po vydání desky jako by se najednou otevřela stavidla a David Bowie se pustil do řady vznešených projektů. Jako teenager snil o tom, že napíše muzikál, a tento cíl se mu podařilo splnit díky divadelní inscenaci "Lazarus" na motivy vědeckofantastického románu Waltera Tevise "Muž, který spadl na Zemi" z roku 1963. (On sám si mimochodem zahrál ve filmové adaptaci Nicolase Roega z roku 1976. Ztvárnil roli milionáře alkoholika, mimozemšťana, který je uzavřen ve svém bytě a touží se vrátit domů.)

Inscenace, která se hrála na Off-Broadwayi od prosince 2015 do ledna 2016, byla vytvořena na základě hudby z Bowieho diskografie, včetně klasických skladeb jako "Heroes", "Life on Mars?", "Changes" a "The Man Who Sold the World".

Poctu Bowiemu vyjádřila po jeho úmrtí řada umělců, mezi nimi i Trent Reznor, Corey Taylor nebo třeba zakladatel labelu BBE Music Peter Adarkwah. Na hudebníkovu počest vyšla rovněž kompilace s názvem "Modern Love" obsahující jeho největší hity v podání různých žánrů.

Fanoušci této jedinečné osobnosti se v polovině září dočkali životopisného snímku, který nese název "Moonage Daydream". Trailer byl zveřejněn už v létě.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP
Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP Tento týden dodala hudební novinky poměrně početná anglická enkláva. Vede ji Ed Sheeran v závěsu se Stevenem Wilsonem, Mae Muller, Jorjou Smith a novým objevem Andrewem Cushinem. Za Atlantikem se snažili LP, Wilco, LANY, Code Orange,... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 20:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Slza, Lucerna Music Bar, Praha, 1.10.2023
Naživo: Slze kluby sluší. V Lucerna Music Baru pokřtila své nové album "Monodrama" Během své existence zvládla Slza obehrát velké kulturáky a haly, s deskou "3" měla v plánu klubové turné. To se kvůli covidu zrušilo, a tak na něj došlo až teď, se čtvrtou řadovkou "Monodrama". První zastávkou se v neděli stal... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 14:33 v sekci Naživo
0
Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat
Rozhovory: Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat Časopis Full Moon je výraznou entitou na domácí hudebně-publicistické scéně. V říjnu vyšlo už 150. číslo. V pozadí tohoto média, ale i celé řady dalších projektů (třeba klubu Kabinet Múz v Brně nebo klubového festivalu Batch)... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu V pátek 29. září vydala LP nové studiové album "Love Lines". Nahrávka nabízí hluboký a reflexivní pohled na životní zkušenosti autorky, včetně milostných vztahů i vztahů s rodinou a se svým vlastním já. Hudebně se přitom... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 18:09 v sekci Novinky
0
U2 - Atomic City 7/10
Video: Můžeme si oddechnout. U2 se s "Atomic City" zase vracejí zpět do formy Irští U2 minulý pátek odstartovali sérii pětadvaceti koncertů v Las Vegas. Odehrají je v unikátní kulovité stavbě s názvem Sphere, čerstvě postavené dominantně města hříchu. Podstatnou náplň setlistu bude tvořit deska "Achtung... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 08:35 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 37/2023 - od Thirty Seconds To Mars přes Demi Lovato po The Pretenders (20.09.2023 19:00)
- Duff McKagan si na třetí sólovku pozval Iggyho Popa či Slashe (17.09.2023 16:57)
- Trent Reznor připravuje soundtrack k novému filmu o Želvách Ninja (01.06.2023 18:23)
- Zaprášenosti: Na desce "Aladdin Sane" se David Bowie loučí se Ziggym Stardustem, na následující "Pin Ups" je jen Davidem (30.04.2023 08:00)
- Nové desky 15/2023 - od Metallicy přes Katapult po Feist (19.04.2023 08:00)
- Recenze: Osmdesátník John Cale zve na "Mercy" do temného halucinačního světa. Veselo tu není (22.02.2023 08:00)
- Rokenrolová síň slávy (opět) pozměnila svou definici toho, co znamená rock (01.02.2023 15:59)
- Video: Iggy Pop se v klipu "Strung Out Johnny" noří do hlubin drogové psychózy (14.01.2023 19:56)
- Audio: Spoon předělali Bowieho "I Can't Give Everything Away" do podoby křehké klavírní skladby (10.01.2023 16:39)
- Nové desky 1/2023 - od Iggyho Popa přes Gabrielle Aplin po Anti-Flag (09.01.2023 20:30)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Madonna Kryštof Lady Gaga Beyoncé Coldplay Adele AC/DC The Cure Sia Ewa Farna Rihanna Milly Honsová Taylor Swift Dua Lipa Elán Kylie Minogue
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu