shop.musicserver.cz
Dunaj, Palác Akropolis, Praha, 13.12.2022

Dunaj zabouřil v paláci Akropolis. Přinesl hosty, nové album i hity stále živé

Vydáno: 15.12.2022 07:56 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

O tom, že je kapela Dunaj "legenda brněnské scény" a že je její deska "Za vodou", první album po více než čtvrtstoletí, jedním z nejvýraznějších letošních počinů, o tom už se toho napsalo spousta. Nyní formace v paláci Akropolis uzavřela sérii speciálních koncertů - křtů, které odehrála v rozšířené sestavě.

Live: Dunaj

místo: Palác Akropolis, Praha
datum: 13. prosince 2022
setlist: Tak malá, Prší, Wahoo, Barvy, Cassiniho dělení, Tak se neboj, Na jih, Za vodou, Vlny, Kapka, Je to jak, Okamžik, Chci, Na druhé straně, Potichu, Jako had, My dream, In The Flash, Jednou, Kobylky, Are You Human, Touch Me
Fotogalerie

Dunaj, Palác Akropolis, Praha, 14.12.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Vrátit se po šestadvaceti letech, bez klíčového člena, který ve své době utvářel tvář skupiny, a ještě natočit výborné album, to se jen tak nepovede. U Dunaje a jeho desky "Za vodou" to vyšlo. Novou tvář kapele pomohla najít producentská dvojice Petr Ostrouchov a Aid Kid. Právě ti se na druhou polovinu večera připojili k jádru sestavy, a to společně s Bárou Zmekovou, která převzala vokální party Ivy Bittové.

Ta první půlka totiž patřila starému Dunaji. Koncept úterního vystoupení přímo vybízel ke srovnání obou podob formace. Základní elementy, tedy opakující se motivy, svébytná rytmika a hlavně jedinečná poetika textů zůstávají, přesto je vývoj zřejmý.

Dunaj s charismatickým excentrikem Jiřím Kolšovským byl divočejší a dodnes je v tehdejším materiálu znát větší syrovost. A to i přesto, že pěvecké otěže převzal Vladimír Václavek, který je vokalistou z poněkud jiného těsta. Z jeho projevu naopak vyzařují klid a jakási hypnotická naléhavost, šamanské kouzlo, které omotává posluchače básnickými texty, jež otevírají nové světy.

Dunaj, Palác Akropolis, Praha, 14.12.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
A to jsou věci, které dostaly prostor na čerstvém albu "Za vodou". To v Akropoli zaznělo celé, všech deset skladeb, navíc ve zvukově rozšířené sestavě. Sound tak byl rázem o něco plnější, barevnější. Svůj prostor měly i elektronické hračky, které dokreslovaly atmosféru a o které se staral poněkud ve stínech na kraji pódia utopený Ondřej Mikula alias Aid Kid. Škoda jen, že se místy i trochu ztrácel v mixu, jinak v tomto ohledu nelze koncertu vytknout téměř nic.

Křtu vinylu "Za vodou" se ujala Monika Načeva, která ve svém proslovu vypíchla důležitost Dunaje pro zvuk spousty skupin devadesátých let - a skromné hudebníky tím příjemně vykolejila. A pak už se zase hrálo, na přídavek "Are You Human" a "Touch Me" se znovu vrátila trojice hostů. Potlesk byl dlouhý, téměř nekonečný, zasloužený.

Těmto pánům se podařil návrat, který nemá letos, alespoň v českých luzích a hájích, konkurenci. Křty se kromě Prahy konaly ještě v Brně a Ústí nad Labem a byly důležitým - trojitým - podtržením celého, pro kapelu nesmírně důležitého podzimu. Ta tak směle vykročila do nové éry.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Architects - The Sky, The Earth & All Between 9/10
Recenze: Architects na "The Sky, The Earth & All Between" staví katedrálu z chaosu a emocí Architects se na novém albu "The Sky, The Earth & All Between" vydávají na odvážnou cestu mezi chaosem a harmonií. Syrové riffy, progresivní prvky i emotivní texty vytvářejí apokalyptickou symfonii, která fascinuje i zneklidňuje.... čtěte zde
Vydáno: 03.03.2025 00:00 v sekci Recenze
Dirkschneider, SaSaZu, Praha, 1.3.2025
Naživo: Dirkschneider v Praze důstojně oslavil čtyřicet let alba Accept "Balls To The Wall" Německý titán Udo Dirkschneider, kromě své již dlouhé roky zavedené kapely U.D.O., už nějakou dobu pendluje po světě také s hity své kdysi domovské skupiny Accept. Do Česka se vrací často, přesto se mu koncert k výročí oslav... čtěte zde
Vydáno: 02.03.2025 17:10 v sekci Naživo
Petr Muk - Vteřina věčnosti (jubilejní kompilace 1997 - 2025) 7/10
Recenze: "Vteřina věčnosti" přináší solidní ohlédnutí za sólovou kariérou Petra Muka Petr Muk se stal personou, která se zvláštním způsobem otiskla do historie našeho popu. I když jeho největší sláva trvala zhruba dekádu, lidé na něj stále vzpomínají a vzpomínat nejspíš dál budou. Po patnácti letech od jeho... čtěte zde
Vydáno: 02.03.2025 08:00 v sekci Recenze
Taky se vám občas do mozku zahryzne hudební červ?
Blogísek ultrapopaře: Taky se vám občas do mozku zahryzne hudební červ? Když jsem vymýšlel název svého soukromého koutku na musicserveru, Blogísek ultrapopaře jasně vyjadřoval, jakou hudbu mám rád a že se bude jednat o spíše nevážné postřehy. V dosavadních článcích se mi to úplně nepovedlo,... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2025 08:00 v sekci Publicistika | Blogísek ultrapopaře
Loreen, Roxy, Praha, 27.2.2025
Naživo: Loreen do Prahy dovezla nekonečné čekání na E/euforii Vyhrát jako jediná žena v historii Eurovizi hned dvakrát, to už chce trochu toho fištrónu. Jak je ale na Švédce Loreen vidět, celosvětový věhlas to stejně nezařídí. Na svém aktuálním turné objíždí evropské kluby se zhruba... čtěte zde
Vydáno: 28.02.2025 16:30 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nevydaná hudba Zdeňka Lišky k filmům Jana Švankmajera vychází na vinylu, zahajuje kolekci nahrávek tohoto skladatele (24.07.2024 16:33)
- Slyšeli jsme nové album Vladimíra Mišíka "Vteřiny, měsíce a roky". Je to zase krása (26.06.2024 16:15)
- První pololetí u labelu Animal Music nabídne Janáčka, jazz i nevydané nahrávky skladatele Zdeňka Lišky (06.02.2024 11:39)
- Naživo: Jakub König pokřtil "Hvězdy" v posvátným přítmí Akropole (30.11.2023 20:34)
- Fotogalerie: Jakub König v Praze pokřtil svou skvělou desku "Hvězdy" (30.11.2023 10:13)
- Rozhovory: Katarzia - Vždy budem skúšať niečo inak a niečo iné ako to, čo bolo posledné (09.10.2023 19:00)
- Video: Jakub König natočil k písni "Hvězdy", prvnímu singlu z debutové sólovky, skvělý epický klip (11.09.2023 15:05)
- Fotogalerie: Poslední den Colours hrál všemi barvami (24.07.2023 10:02)
- Katarzia se na nové desce "Šťastné dieťa" bude vracet ke kořenům. Možná pod ně (06.07.2023 13:11)
- Slyšeli jsme připravovanou desku Jakuba Königa. A je fantastická (04.07.2023 16:23)

ALBUM TÝDNE 09/2025

Architects
The Sky, The Earth & All Between

Architects se na novém albu "The Sky, The Earth & All Between" vydávají na odvážnou cestu mezi chaosem a harmonií. Syrové riffy, progresivní prvky i emotivní texty vytvářejí apokalyptickou symfonii, která fascinuje i zneklidňuje. Celkový dojem nekazí ani to, že se nevyhnuli několika předvídatelným momentům.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 04.03.
Dean Lewis (AUS) (Forum Karlín, Praha)
Út 04.03.
Animals As Leaders (US) / Night Verses (US) (Roxy, Praha)
St 05.03.
Alex Warren (US) (Roxy, Praha)
Pá 07.03.
The Underground Youth (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
So 08.03.
FKA Twigs (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 09.03.
The Game (US) (Roxy, Praha)
Po 10.03.
Joost Klein (NL) (Forum Karlín, Praha)
Út 11.03.
God Is An Astronaout (IRL) (MeetFactory, Praha)
Út 11.03.
Bloodywood (IN) (Roxy, Praha)
St 12.03.
Skunk Anansie (UK) (SaSaZu, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Prince Vladimír Mišík The Prodigy Marka Rybin Lady Gaga Prouza Beyoncé Gaia Mesiah Lucie Vondráčková Madonna Kabát Viktor Sheen Taylor Swift Queen Coldplay The Weeknd Vypsaná fiXa Mirai Hugo Toxxx
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe