shop.musicserver.cz
Český slavík byl delší než "Titanic". Estráda upozadila anketu

Český slavík byl delší než "Titanic". Estráda upozadila anketu

Vydáno: 13.11.2022 15:11 v sekci Na okraj - Josef Martínek | foto: TV Nova

Pořádání Českého slavíka se letos poprvé zhostila přímo televize Nova, která minulé ročníky pouze vysílala. Slibovala velkolepé oslavy šedesáti let od založení ankety, místo toho ale nabídla zdlouhavou estrádu postavenou na slavných tvářích showbyznysu a laciném humoru.

Ať se to někomu líbí, nebo ne, Český slavík má v tuzemské populární hudbě svoje místo. Interpretům a kapelám nastavuje zrcadlo, ukazuje jim, zda si co do obliby u posluchačů meziročně polepšili, pohoršili nebo zůstali na svém. Divákům, kteří sledují hudbu jen okrajově, zase pomáhá udržovat povědomí o tom, komu se momentálně na domácí mainstreamové scéně nejvíce daří.

Marek Ztracený - Český slavík 2022
© TV Nova
K pořadí je samozřejmě třeba přistupovat s nadhledem, protože reflektuje vkus pouze určité části populace, zatímco mnozí hudební fanoušci nad slavičím porovnáváním ohrnují nos. Také skutečnost, že podle TV Nova letos přišlo rekordních 2 110 364 hlasů, berme s rezervou - jeden volič mohl v internetovém formuláři podpořit v každé ze čtyř hlavních kategorií až šest jmen, tedy dohromady čtyřiadvacet svých favoritů. Přesto sedmiciferné číslo svědčí o tom, že určitou relevanci jakožto měřítka popularity anketa má. Výsledky tohoto ročníku to potvrzují.

O tom, že Marek Ztracený se svými třemi vyprodanými Edeny obhájí triumf mezi zpěváky, nemělo smysl vést debaty. Ewa Farna a Mirai však na loňská premiérová vítězství nenavázali a museli se tentokrát spokojit se stříbrným oceněním. Na trůn se totiž vrátily stálice Lucie Bílá a Kabát.

Jednadvacátý zlatý slavík k Bílé doletěl i zásluhou pro ni zásadních hitů "Dobrý kafe" a "Jednu malou chvíli", které vzešly z autorské spolupráce s Pokáčem. První jmenovaný song ji po letech vrátil do nejvyšších rádiových rotací, emotivní duet s Janem Bendigem zase i díky zdařilému videoklipu hodně zabodoval na internetu a interpretku přiblížil mladší generaci.

Lucie Bílá - Český slavík 2022
© TV Nova
Kabát vydal na podzim po dlouhých sedmi letech novou desku "El Presidento" a vyjel na velké halové turné po dvaceti (!) městech. To si zatím Mirai ani přes záplavu rádiových hitů a dvě zaplněné O2 areny dovolit nemůžou, jejich šňůra po zimních stadionech příští rok počítá se čtyřmi zastávkami.

V loni zavedené kategorii Hip hop & rap se na první místo možná trochu nečekaně vyšvihli ATMO Music, kteří před rokem v top trojce chyběli. Calin, jenž po celý letošek opanuje nejvyšší příčky žebříčků poslechovosti s deskou "POPSTAR", získal stříbro a navíc se stal Objevem roku, další z nejstreamovanějších interpretů jako Viktor Sheen a Yzomandias se však neumístili. Co naplat, pro většinového hlasujícího do Českého slavíka je stále přijatelnější fúze rapu s popem než striktní žánrové vymezení.

Slavík zkrátka odráží hlas běžného lidu a není důvod se nad touto skutečností pohoršovat. O dost smutnější bylo sledovat, jak televize Nova přistoupila k propagaci a samotnému udílení cen ve Foru Karlín.

Ať byl loňský Janečkův ročník jakkoliv rozporuplný, alespoň se organizátoři snažili držet slavíkovských zvyklostí a mediálně prezentovali to, co hlasující opravdu zajímalo. Tedy anketu a věcné informace k ní. Už v průběhu hlasování tehdy zveřejnili abecední seznam interpretů, kteří se v tu dobu pohybovali na předních místech. Širší nominace pak představili zhruba týden před vyhlášením.

Kabát - Český slavík 2022
© TV Nova
Nova naopak letos jména kandidátů na ocenění tutlala až do přímého přenosu. Poslední tisková zpráva vydaná pár dní před udílením namísto jejich přehledu už v titulku lákala na slibovanou velkolepost večera a na fakt, že "ceny předají Karel Roden, Jiřina Bohdalová a Ester Ledecká". Pro hudební příznivce jistě velice důležitá informace.

Instagramový slavičí účet zase zaplavoval nekončící příval fotek bláznivých převleků uvaděčské dvojice Ondřej Sokol a Aleš Háma a videopozvánek od celebrit všeho typu: ke sledování galavečera zvali nejen hudebníci, ale i herci, moderátoři nováckých pořadů, či dokonce účastníci reality show Love Island a kuchařské soutěže MasterChef.

Jako by na Nově samotnou anketu odstavili až na druhou kolej. Primárním cílem bylo vytvořit hojně sledovaný zábavný program na sobotní večer - čím delší, tím lepší, aby vygeneroval co největší množství reklamního času.

Se vkusem a noblesou, která by události formátu Českého slavíka slušela, se museli diváci rozloučit hned v úvodním čísle, zahájeném předtočeným videem dua Háma-Sokol z vany. Oba moderátoři se pak s cirkusovou písničkou složenou Ondřejem Brzobohatým zjevili přímo na pódiu, kde se k nim přidala spousta tanečníků i moderátorská kolegyně Tereza Pergnerová.

Ačkoliv si autor úvodní skladby zarapoval, že "tenhle večer bude zkrátka k po*rání", realita nabídla trochu jiný příběh. Se všemi reklamními pauzami tři a půl hodiny trvající přenos přinesl především těžkopádnost, umělé prodlužování a ten nejprvoplánovější humor ústředního dua, které si utahovalo třeba z kojící Evy Burešové nebo svatby Karlose Vémoly. Opravdu to patří na hudební ceny? Záběry na strnulé výrazy nebo naopak nucený smích sedících hostů hovořily za vše.

Při rozhovorech s předávajícími divák žasl, kolik prázdných slov se dá pronést, než zazní jedno jediné jméno. Někdy navíc zkomolené - "Mirej" nebo "Emto Music". Ocenění pak většinou děkovnou řeč využili k propagaci vlastních koncertů, v případě Mirai dokonce k opakovanému protlačování svých webových stránek, kde právě prodávají vstupenky. Frýdecko-místečtí se v ten moment navzdory všem úspěchům prezentovali jako nezkušení zelenáči, těžko si představit, že by se k takové urputnosti snížily ostřílenější party.

ATMO Music - Český slavík 2022
© TV Nova
O nejsympatičtější děkovačku večera se postaral Richard Krajčo, když civilně a uvěřitelně promluvil o nástrahách doby a potřebě být si vzájemnou oporou. Ocenit si zaslouží také Monika Absolonová za zdařilou poctu letos zesnulé Haně Zagorové s písní "Rybičko zlatá, přeju si". Nelehkého úkolu se zhostila s citem, vkusem a grácií.

Zaslouženého potlesku vestoje se při uvedení do Síně slávy dočkal jako vždy okouzlující Jiří Suchý. Olympic s nestárnoucím hitem "Okno mé lásky" rozezpívali celý sál a Marek Ztracený za klavírem v premiéře představil novou písničku "Pomalu" - svou zřejmě nejpovedenější za poslední roky. Další vystoupení pak většinou nabídla útržky několika songů pospojovaných do medley, tedy všechno a zároveň nic. Třeba Dara Rolins si dala opravdu záležet s taneční choreografií, ale zpěv zněl podle všech indicií z playbacku.

Na to, že byl letos přenos delší než film "Titanic", jak výstižně konstatovala kolegyně z jiného hudebního média, obsahoval až příliš málo momentů hodných zapamatování. Ukázalo se, že televize Nova je pro Slavíka dobrým sluhou, ale zlým pánem.

Anketa s takovou tradicí a povědomím široké veřejnosti by si zasloužila punc skutečné muzikantské události, nikoli srazu instantních celebrit. Prospělo by jí, kdyby se jejího pořádání chopil někdo, kdo by ctil její podstatu a vrátil udílení důstojnost a slavnostní ráz. Nova se o to letos ani nepokusila, raději šla bezpečnou cestou sobotní estrády s vysokou koncentrací slavných obličejů a pochybných vtipů.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ed Sheeran - Eyes Closed 6/10
Video: Ed Sheeran v klipu "Eyes Closed" truchlí nad smrtí blízkých přátel Ed Sheeran v pátek přišel s první písní z připravovaného alba "−" ("Subtract"). Nese název "Eyes Closed" a zpěvák ji představil zároveň s videoklipem. Přes líbivý a chytlavý beat autor v songu bojuje s vnitřními démony a... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 13:24 v sekci Audio / Video | Video
0
Lukáš Oravec Orchestra - The Sun 8/10
Recenze: Lukáš Oravec Orchestra řádí na "The Sun" v rytmu prosluněné bigbandové latiny Slunce, modrá obloha, mojito pod slunečníkem, letní pohodička. Pěkné snění v čase, kdy je zima nejošklivější. A skvělou kulisou pro tyto představy je muzika. Big band Lukáš Oravec Orchestra si tak nemohl najít lepší termín... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 08:30 v sekci Recenze
0
Mikolas Josef - Boys Don't Cry 9/10
Video: Mikolas Josef se vrací. Klip ke světově znějícímu singlu "Boys Don't Cry" láká na dlouho očekávané album Mikolas Josef je zpátky. Na rozdíl od všech velkolepých plánů, o kterých jsme si před lety povídali v obsáhlém rozhovoru, musel (podobně jako mnozí další) místo vydávání nových skladeb a cestování po světě ubrat plyn. Protože... čtěte zde
Vydáno: 24.03.2023 13:04 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 11. týden 2023
Miley Cyrus přidala k prvnímu místu rádiového žebříčku ještě třetí příčku v albech Hned dvakrát se tento týden ocitla Miley Cyrus na stupních vítězů tuzemských hitparád. V rádiích kraluje se singlem "Flowers" již šest týdnů v řadě, v albech nově odstartovala s počinem "Endless Summer Vacation" na bronzové pozici.... čtěte zde
Vydáno: 24.03.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Mike Shinoda, Kailee Morgue - In My Head 7/10
Video: Mike Shinoda řve "In My Head" pro šestý "Vřískot" Šestý díl jakékoli filmové série si přímo říká o to, že bude nekoukatelný, v případě aktuálního pokračování snímku "Vřískot" právě s číslovkou šest v názvu ale toto pravidlo úplně neplatí. Filmové databáze ukazují... čtěte zde
Vydáno: 23.03.2023 12:10 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Mirai se v "Tenkrát" snaží "bejt trochu punk a ještě neumírat" (18.03.2023 09:05)
- Lewise Capaldiho v rádiích stíhá Taylor Swift, albovou hitparádu ovládl PTK (09.02.2023 09:30)
- Naživo: Arakain to se čtyřicítkou na krku v O2 universu stále brousil jako za mlada (30.01.2023 20:20)
- Lewis Capaldi drží vedení v českých rádiích, Mirai mají v top desítce dva hity (26.01.2023 16:00)
- Nové desky 3/2023 - od Måneskin přes Katatonii po Mirai (25.01.2023 14:30)
- Nudu v českém albovém žebříčku rozčísl The Weeknd, do první desítky se jako "Starboy" vrátil po šesti letech (19.01.2023 20:15)
- Recenze: Kniha "60" popisuje historii Olympicu tak, jak ji vidí kapelník Petr Janda (15.01.2023 08:30)
- Naživo: Ostravská pocta Davidu Stypkovi byla nebesky povznášející (11.01.2023 10:20)
- Symfonická Lucie startuje v top desítce českého albového žebříčku, vede Viktor Sheen (05.01.2023 16:08)
- Top 10: Opálený zadek, necenzurovaná cenzurovaná bradavka a McSrajdoviny: 10 nejčtenějších článků roku 2022 (01.01.2023 21:10)

ALBUM TÝDNE 12/2023

Kamelot
The Awakening

Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních letech se zvukové kormidlo otočilo k moderním trendům. Je tomu tak i na novince "The Awakening"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Po 27.03.
Chloé & Vassilena Serafimova (FR/BG) / Michal Rataj & Oskar Török (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Beyoncé Adele Kryštof Coldplay Rihanna Lucie Vondráčková AC/DC Ewa Farna Miley Cyrus Sia Viktor Sheen BTS Mirai The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu