GusGus, Divadlo Archa, Praha, 7.5.2022

Živou vodou polití GusGus zelektrizovali Archu

Vydáno: 09.05.2022 13:59 v sekci Naživo - Dan Hájek | foto: Filip Kůstka

"Mobile Home Tour" si svou poslední zastávku naplánovala do Prahy. Byla to bláznivá párty, jízda, jejíž cíle tvůrčí kolektiv GusGus naplnil do posledního detailu. Horečka sobotní noci vytuněná na maximum, až málem odešel zvukový aparát. Na tento koncert se jen tak nezapomene - velký to zážitek.

Live: GusGus

místo: Divadlo Archa, Praha
datum: 7. května 2022
support: Himalayan Dalai Lama
setlist: Purple, Stay the Ride, Our World, Love is Alone, Simple Tuesday, Over, Airwaves, Higher, Lust, Add This Song, Featherlight, Arabian Horse
Přídavky: David, Moss / Breaking Down (The Ananda Project cover)

GusGus, Divadlo Archa, Praha, 7.5.2022
© Filip Kůstka
Proměnlivý islandský kolos GusGus loni vedle alba "Mobile Home" nachystal i oslavu čtvrtstoletí na scéně. Kromě výpravné publikace "25 Ára" bude tím stěžejním bodem trojdílný dokument "Impossible Band", který se právě dokončuje a jehož se snad dočkáme ještě letos.

Odložené turné ke zmíněné studiovce po loňském live streamu slibovalo mnohé. Zejména pak posilu v podobě Margrét Rán Magnúsdóttir ze spřátelené kapely Vök. Daníel Ágúst Haraldsson a Birgir Þórarinsson by asi o této spolupráci mohli dlouze vyprávět, vše to však začalo se singlem "Higher". Margrét do tohoto soukolí zapadla bezproblémově a celé kapele vlila do žil nečekaně svěží energii.

Večer ale zahájili domácí Himalayan Dalai Lama. Do Archy dovezli taktéž loňskou desku - "Isolated Bonds", na které vypomohli i bubeník Martin Čech (Lesní zvěř) a hudebnice bortící nejen vlastní žánrové mantinely Terezie Kovalová.

Oba však tentokrát vystupovali jen virtuálně. Kryštof Matěj a David Novotný si je přivezli předtočené v krabičkách a během livesetu dotvářeli ony pro ně charakteristické zvukové obrazce. Perkusní vychytávky, rytmika a improvizace pro violoncello tuto mozaiku klenutě doplňovaly a poukázaly na fakt, jak se "Isolated Bonds" doplňuje s předchozí nahrávkou "Orange Coloured Rose Leaves". Stačilo přivřít oči a nechat se unést mimo prostor divadla.

GusGus, Divadlo Archa, Praha, 7.5.2022
© Filip Kůstka
Byl to tak skoro až zasněný stimulátor nálad k hlavnímu chodu. Birgir celé menu zahájil instrumentálním monumentem "Purple" z letité "Polydistortion", vpasoval do něj však mnohem současnější zvukový design. Dalo se tušit, že tento facelift dostane většina starších tracků, došlo i na jedno nečekané překvapení v samotném závěru. To když se Daníel a Margrét připojili s rozehranou předehrou k singlovce "Stay the Ride". Zejména její ženský element zněl živě mnohem energičtěji, ve větší symbióze s nezaměnitelným Daníelovým vokálem, který s přibývajícími lety zraje jako poctivá whiskey.

Každá ze skladeb z čerstvé desky (té patřil zejména úvod show) se dočkala improvizačních doplňků a rozšíření, "Stay the Ride" to celé nakopla, zaplněný prostor Archy začal rázem žhnout a ovace nabývaly s každou odehranou položkou na intenzitě. "Our World" vyrostla v hybnou hymnu, naopak "Love is Alone" fungovala coby pulzující doják. Margrét zde po svém, mnohem něžněji, zastoupila Johna Granta, který nazpíval původní verzi. "Simply Tuesday" pak byla spanilou jízdou v lehce diskotékovém oparu.

První otočkou do minulosti se stala "Over". Byl to první nezapomenutelný okamžik, v němž zejména Margrét ukázala, že umí nabídnout i jiné hlasové polohy, než na jaké jsme navyknutí v jejích domovských Vök. To, jak zvládá ještě posunout některé zpěvné linky originálu, bylo obdivuhodné. S Daníelem se skvěle doplňovali a byla z toho asi nejlepší živá verze, které jsme od dob vydání "Arabian Horse" mohli na pódiích slyšet.

Dalším vrcholem bylo již zmíněné sólo v "Higher", před nímž si zpěvačka odskočila do zákulisí a nechala více prostoru svému kolegovi. A během "Add This Song" se to stalo. Sice již před "Love is Alone" měl Birgir nějaké malé technické problémy se svou zvukovou laboratoří, vše ale bylo dokonáno v závěrečné části tohoto obřího monumentu z "24/7" - postupně odešel zvuk, a euforické finále této temně zahalené krásky jsme tak neslyšeli. Zdá se, že aparát v Arše neustál vzrůstající teplotu a nadšení publika, přišla tak krátká technická pauza. Naštěstí se vše povedlo opravit (plná verze aspoň k zopakování níže).

Pak už následovala jedna nálož za druhou. "Featherlight" a "Arabian Horse" daly celkem hbitě zapomenout na nechtěnou přestávku a publikum své hrdiny neskutečně hnalo až k heroickým výkonům. Hlavní blok tak skončil, jako by vlastně k žádnému zádrhelu nedošlo, nikomu se z tohoto rozjetého mejdanu nechtělo vystoupit. Rozkokošený Birgir pak z nadšení ztrácel slova, dokonce jsme jej prvně mohli slyšet zpívat i nějaký improvizovaný popěvek v samotném závěru.

GusGus, Divadlo Archa, Praha, 7.5.2022
© Filip Kůstka
Přídavky byly nasměrovány do minulosti. Nejprve rozverný "David" následovaný uhrančivým elementem "Moss". Ten posléze plynule přešel do finálního překvapení. Tím se stala "Breaking Down", skladba v originále od The Ananda Project, které GusGus vtiskli vlastní tvář. Jakýsi vokální duet Daníela a Margrét přecházel ve snovou sekvenci.

Asi to byla určitá symbolika - to nejlepší nakonec. GusGus v Praze předali neskutečnou energii a předvedli nezapomenutelnou show. Sice ji provázelo pár technických škobrtnutí a do dění nebyly zapojeny projekce, které s sebou hudebníci běžně vozí, ale vše vykompenzovalo jejich nasazení a poselství, které jejich tvorba předává. Nemalým hybatelem těchto změn se stala Margrét Rán Magnúsdóttir, která do sestavy vnesla vlastní, křehčí pohled. Společně s Daníelem Ágústem Haraldssononem pak na pódiu tvořili pevný tandem a Birgir Þórarinsson se stal jakýmsi dirigentem nejenom zvukových vln.

Ona horečka sobotní noci, zmíněná v úvodu, byla dokonána - návštěvníci dostali vše, co si od těchto Islanďanů mohli jen přát. Přes léto má kapela v plánu několik festivalových zastavení, to zdejší je směřováno do Vroutku, kde v rámci festivalu Rock For Churchill o posledním srpnovém víkendu zakončí léto. Mnohé fanoušky tak jistě čeká povinné repete.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
ADONXS - OVRTHNKR 8/10
Video: ADONXS v klipu "OVRTHNKR" upozorňuje na citlivou mužskou duši a postoj k vlastnímu tělu Adam Pavlovčin aka ADONXS vydal přesně před rokem debutové album "Age of Adonxs". Z něho pochází i píseň "Overthinker", k jejíž upravené verzi, nazvané zkráceně "OVRTHNKR", nyní natočil video. Odkazuje se jím na palčivý, ale... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2023 16:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Hana Zagorová - Naprosto nezbytná (rozšířené vzpomínkové vydání) 7/10
Hudba v tisku: Vzpomínkové vydání knihy "Naprosto nezbytná" od Hany Zagorové doplňuje vyprávění její a jejích kolegů o tu nejbolestnější tečku Už je to víc než rok, co nás navždy opustila Hana Zagorová. Ještě za svého života, u příležitosti svých 75. narozenin, sepsala s novinářem Petrem Mackem knihu "Naprosto nezbytná", nedlouho po jejím dokončení, v srpnu 2022, však... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2023 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Harlej - Svatební košile 8/10
Video: "Svatební košile" padne Harleji jako ulitá Harlej už dávno není jen kapelou plnou raubířů, co vymetou kdejaký bar a mají přehled o všech holkách v okolí. Postupem času zraje také jejich muzika - umí být pořád pěkně divoká, ale stále častěji se v ní najde místo i pro... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 16:15 v sekci Audio / Video | Video
0
Katarzia - Šťastné dieťa 8/10
Recenze: Katarzia s albem "Šťastné dieťa" předkládá své dosud nejintimnější dílo Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jelen, Tereza Balonová, O2 arena, Praha, 2.12.2023
Naživo: Slušnost, pokora, vděčnost. Kapela Jelen v O2 areně oslavila deset let nádherným koncertem V O2 areně skupina Jelen sice nehrála úplně poprvé, neboť si ji oťukala už na Českém mejdanu s Impulsem, vůbec prvně ale lidé dorazili jenom kvůli ní. Bylo znát, jak moc si toho její členové váží a jak moc jsou z tohoto milníku... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 13:29 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Himalayan Dalai Lama zremixovali "ex[hAle]" umělce JAF 34 (25.04.2023 11:45)
- Recenze: Vök na eponymní desce opěvují lásku a pokoru (04.10.2022 11:30)
- Audio: Vök ohlásili třetí řadovku. Lákají na ni energickým singlem "Headlights" (16.08.2022 10:28)
- Audio: "Hold Me In Your Arms Again" je italo disco v revizi GusGus (14.08.2022 09:19)
- Islandští GusGus zahrají v květnu v Praze i v Brně (21.03.2022 09:44)
- Video: Vök jsou v klipu k "Lose Control" hodně osobní (01.03.2022 10:23)
- Audio: Vök v dojemném songu "No Coffee At The Funeral" vzpomínají na Margrétina zesnulého dědečka (23.08.2021 10:48)
- Video: Vök v záznamu ze živého provedení singlu "Skin" odhalují svou éterickou tvář (04.07.2021 13:27)
- Nové desky 21/2021 - od Texas přes Pokáče po The Veronicas (01.06.2021 08:00)
- Minirecenze: "Love Is Alone" od GusGus je večírek pro nedočkavé (27.05.2021 14:30)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Kryštof Ben Cristovao Like She Taylor Swift The Beatles Lucie Vondráčková Madonna AC/DC Sia Viktor Sheen Lady Gaga Ewa Farna Burian Milly Honsová Jana Uriel Kratochvílová Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe