shop.musicserver.cz
Jethro Tull - The Zealot Gene

Na domácky povědomém albu "The Zealot Gene" nabízejí Jethro Tull nostalgickou hru s vlastní minulostí

Vydáno: 08.02.2022 08:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek a Tomáš Rozkovec | foto: InsideOut Music

Jethro Tull jsou bezesporu značka - a Ian Anderson to moc dobře ví. Přesto se jejímu používání v posledních dvou dekádách vyhýbal a desky vydával pod svým jménem. Jenže slavné iniciály JT byly to, co fanoušky táhlo. Nakonec z nich tedy Anderson sfoukl prach a s Jethro Tull vydal "The Zealot Gene".

7/10

Jethro Tull - The Zealot Gene

Vydáno: 28.1.2022
Celkový čas: 46:41

Skladby: Mrs Tibbets, Jacob’s Tales, Mine Is The Mountain, The Zealot Gene, Shoshana Sleeping, Sad City Sisters, Barren Beth, Wild Desert John, The Betrayal Of Jushua Kynd, Where Did Saturday Go?, Three Loves, Three, In Brief Visitation, The Fisherman of Ephesus

Vydavatel: InsideOut Music

Jethro Tull patří k těm legendám, které by už mohly pověsit řemeslo na hřebík, protože to svoje mají odedřeno a už jen těžko přinesou něco nového. Přesto se nelze ubránit zvědavosti a napjatému očekávání, když oznámí, že přece jen ještě vznikne čerstvý materiál. Když už nic, je to v každém případě známka toho, že nechtějí lpět na starém repertoáru a naopak chtějí tvořit. Zároveň to znesnadňuje hodnocení. Nostalgie je ošidná a radost z takových návratů se chtě nechtě do závěrečného hodnocení promítne.

Ian Anderson = Jethro Tull. Spoluhráči se kolem něj za těch padesát roků měnili, ale kapela nikdy o svou hudební tvář nepřišla. "The Zealot Gene" je totožný případ. I když za frontmanem tentokrát stojí parta, která se svým principálem nahrála i jeho poslední sólovku "Homo Erraticus", stačí mu přešaltovat z pozice "sólo" na pozici "Jethro" a jsme doma, byť schází druhý nosný pilíř Martin Barre.

Novinka zní v podstatě přesně tak, jak znít má, žádné experimenty se nekonají. Výrazné akustické kytary, typická flétna v kombinaci s Andersonovým hlasem - starším, slabším, ale sebejistým a se stále stejným náznakem lehké ironie. Jako by název "The Zealot Gene" odkazoval nejen k zažitému významu Zelóta coby osoby rebelující, ale zároveň, v původním významu, i osoby obdivující a napodobující. Album je totiž svým způsobem radostnou poctou signifikantnímu zvuku formace, ale zároveň deskou současnou.

Hudebně si aktuální inkarnace půjčuje nosné prvky napříč dlouhou diskografií skupiny. Je tu svižný folk rock, jsou tu náznaky hard rocku, je tu prog, jsou tu i poněkud uměle znějící klávesové party, povědomé jsou i mnohé melodické nápady, postupy a zvraty, střídání prosvětlených i temných pasáží. O překvapení nelze příliš hovořit, vědoucí úsměv a spokojené pokyvování hlavou budiž dostatečnou odměnou.

Potěší větší použití klavíru, který zdobí temný, vygradovaný progrockový opus "Mine Is The Mountain", i hravá harmonika v křehké folkovce "Jacob’s Tale". Hardrocková důraznost titulní skladby se tu střídá s roztančenou hravostí v "Sad City Sisters" postavené na akustické kytaře a akordeonu, příjemně z alba ční mírně jazzující "The Betrayal Of Joshua Kynde" nebo téměř pohádkově znějící "Three Loves, Three".

Nálady se prolínají a společně s dobře odhadnutou stopáží udržují posluchače příjemně uvnitř tohoto hudebního světa. Ten je textově výrazně nasycený biblickými aluzemi, neschází mu ale inspirace skutečnými osobnostmi a aktuální vlnou populismu, která inspirovala titulní kus.

Někdy je prostě dobré vsadit na jisté karty. "The Zealot Gene" je dílo přesně takové. Ian Anderson propojil prvky, které mají jeho posluchači rádi a mají je doslova zaryté pod kůži. Povědomá domáckost celého alba je to, co mu pomáhá. Noví Jethro Tull tvrdě napínají nostalgickou strunu a vychází jim to. Zároveň ale mají i dost rozumu, aby se nestali parodií sebe sama. Nakonec tedy za sedm bodů z deseti, půl bodu navíc možno přičíst za nostalgii.

Druhý pohled Tomáše Rozkovce

Ano, často bývá ona pauza mezi vydáním obou alb srovnávána s Abbou, ale tak úplně to nesedí. Švédský kvartet nejenže nenatáčel, ale ani nevystupoval. U kapely okolo Iana Andersona to bylo trochu jinak. Nahrávací hodiny Jethro Tull se sice zastavily v roce 1999 (orloj v soukolí se zadrhnul především ve tvůrčím soukolí kytaristy Barreho a principála Andersona), ale do té doby se tullovská hudba nesla víceméně hlavně po Ianově linii, a asi oprávněně.

Čerstvé album tudíž není takové hudební překvapení. Anderson po celých dvacet let neúnavně objížděl evropské metropole (včetně té tuzemské) natolik vehementně, že vlastně nedal pocítit to, že by vůbec kdy Jethro Tull skončili.

Nyní je jen otázkou, nakolik mu posluchači uvěří, že předkládaná kolekce je skutečně počinem skupiny a nikoli jeho další - a musím podotknout, že povedenou - sólovou deskou. Ty předchozí se totiž nesly v podobném duchu, přestože chybělo to hlavní: kreativní Barreho kytara.

Už od prvních tónů je jasné, že se jedná o tullovskou provenienci, jen jaksi jednoduché bicí dají tušit, že je něco jinak. A přičteme-li k tomu lehké osmdesátkové klávesy, výsledek je trochu rozpačitý. Naproti tomu hlas není ošizen a nasazuje skvělé vypravěčské tempo. A prim samozřejmě hraje dokonalá flétna. Střed kolekce se line v klasickém renesančním hard rocku, byť závěr se až příliš rozplizne ve folkovém zvuku a místo finále spíše usíná.

Celé album se tak trochu odehrává v osmdesátkové režii. Jako by bylo ztraceným a nyní nalezeným článkem mezi řadovkami "Stormwatch"(1980) a "Broadsword and The Beast" (1982). Zaznívají folk-rockové ale i bluesové ozvěny z let minulých, už to však není ta síla a údernost z předchozích nahrávek, byť party flétny jsou opravdu mistrovské.

Nezbývá než povzdechnout a zároveň se radovat. Nahrávka to není špatná, udělá radost všem milovníkům Jethro Tull a jejich tvorby do roku 1980, musejí se ovšem spokojit se zjednodušeným přístupem kláves, bicích, ale hlavně kytary. A o tu právě jde. Ta je tím hlavním prvkem, který pevně a jistě odděluje Andersonovy sólovky od desek Jethro, místy evokuje spojení Gilmour/Waters a dalších.

Jedná se o povedené dílo, které však lze za použití marketingového jazyka směle označit jako Jethro Tull Light.

Hodnocení: 6-7/10


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
IMT Smile - 30X30 (box) 8/10
Recenze: IMT Smile boxem "30X30" vkusně rekapitulují kariéru i lákají k aktivnímu muzicírování Když se řekne slavné slovenské kapely, ozvěnou se nemusí vrátit pouze Elán, ale třeba i prešovští IMT Smile. Jejich vizitkou je třicetiletá úspěšná kariéra a moře hitů, které nyní zaznamenává tento speciální box "30X30".... čtěte zde
Vydáno: 02.07.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Helloween, Hammerfall, O2 arena, Praha, 30.6.2022
Naživo: Helloween jeli v pražské O2 areně jako dobře namazaný stroj To, že Helloween zanechali sporů a vystupují nyní jako sedmičlenný dream team se všemi klíčovými hráči, je už známá věc. V této sestavě už se tu ukázali několikrát, poprvé ale přijeli do Prahy vyzbrojeni novou eponymní... čtěte zde
Vydáno: 01.07.2022 21:13 v sekci Naživo
0
Červnová rapová sezóna aneb 5 tuzemských releasů, které stojí za poslech
Top 10: Červnová rapová sezóna aneb 5 tuzemských releasů, které stojí za poslech Přišlo léto a spolu s ním spojená rapová sezóna. Aktuálně se nám na česko-slovenské scéně roztrhl pytel s novými deskami a projekty, a tak jsme sepsali seznam těch nejžhavějších nahrávek, které si zaslouží pozornost. Vedle... čtěte zde
Vydáno: 01.07.2022 08:00 v sekci Publicistika | Top 10
0
Emma Smetana & Jordan Haj - By Now 7/10
Recenze: Chybělo málo a společná deska "By Now" Emmy Smetana a Jordana Haje mohla být domácí událostí roku Jordan Haj a Emma Smetana jsou nejen partneři, ale společně tvoří i hudbu. Tři roky práce nyní shrnuli na desce "By Now". Na ní přinášejí jak tanečně laděné kousky, tak balady i trochu alternativy. A nebýt pár větších... čtěte zde
Vydáno: 30.06.2022 17:45 v sekci Recenze
0
Pohled do českých hitparád - 25. týden 2022
Ca$hanova Bulhar dominuje českému albovému žebříčku, na stupně vítězů se dostal i Gleb Hned dvě novinky zamíchaly kartami na medailových příčkách v tuzemské albové hitparádě. Vítězství urval Ca$hanova Bulhar s titulem "Dripolar", jeho slovenský kolega Gleb coby "Big Boy FM" zamířil na bronz. Z rádií zní nejčastěji... čtěte zde
Vydáno: 30.06.2022 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 4/2022 - od MØ přes Jethro Tull po Sebastiána Yatru (02.02.2022 08:00)
- Video: Jethro Tull vyprávějí v klipu k folkovému singlu "Sad City Sisters" příběh jedné panenky (12.12.2021 08:32)
- Video: Osmnáctileté čekání na nový materiál Jethro Tull ukončuje klip ke znepokojující skladbě "Shoshana Sleeping" (08.11.2021 13:32)
- Kontrakt podepsán: Jethro Tull vydají po dvaceti letech nové album (19.07.2021 18:53)
- Nové desky 15/2021 - od The Offspring přes Erica Churche po Scooter (20.04.2021 16:10)
- Ian Anderson z Jethro Tull trpí chronickou obstrukční plicní nemocí (19.05.2020 12:04)
- Naživo: Jethro Tull nadchli vyprodané Kongresové centrum (25.03.2019 13:50)
- Fotogalerie: Jethro Tull v obrazech (25.03.2019 11:36)
- Ian Anderson přiveze jubilejní turné k padesátému výročí Jethro Tull do Ostravy, Brna a Prahy (01.10.2018 08:15)
- Fotogalerie: Jethro Tull v zámeckých zahradách Sychrova sázeli na své nejsilnější období (18.06.2018 08:39)

ALBUM TÝDNE 26/2022

Porcupine Tree
Closure/Continuation

Studiový návrat Porcupine Tree patří v progrockových kruzích k těm nejvíce vyhlíženým hudebním událostem tohoto roku. Na albu "Closure/Continuation" jsou tedy Steven Wilson & spol. po třinácti letech zpátky. Stálo za to příběh skupiny znovu otevřít a připsat k němu další kapitolu?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 05.07.
Jack White (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.07.
Thievery Corporation (US) (Žluté lázně, Praha)
St 13.07.
Colours Of Ostrava (Dolní Vítkovice, Ostrava)
St 13.07.
Kiss (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
So 16.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
Pá 22.07.
Pearl Jam (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 22.07.
Hrady CZ Kunětická hora (Kunětická hora, Ráby)
Pá 22.07.
Colour Meeting (Park u hradeb, Polička)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková BTS Madonna Michal Prokop Adele Viktor Sheen Slash Vojtaano Jack White Queen Mirai Pink Floyd Liam Gallagher Justin Bieber Abba The Beatles Ed Sheeran Avril Lavigne The Weeknd Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu