Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Hana Zagorová - 1968 - 2020 (6CD)

Jubilejní výběr Hany Zagorové "1968 - 2020" skrývá v lesklé krabičce i nedostatky

Vydáno: 13.01.2022 17:35 v sekci Recenze - Milan Menčík | foto: Supraphon

V posledních dnech zase kolují internetem zprávy o nevalném zdravotním stavu jedné z našich největších pěveckých stálic Hany Zagorové. Ať tak či onak, chuť ke zpívání naší mnohonásobné zlaté slavici rozhodně neubývá. A to, že má svojí aktuální tvorbou stále co říct, dokazuje i kompilace "1968 - 2020".

6/10

Hana Zagorová - 1968 - 2020 (6CD)

Vydáno: 15.10.2021
Celkový čas: 7:20:38

Skladby: CD1: Obraz smutný slečny, Bludička Julie, Gvendolína, Já jsem tvá neznámá, Tanečnice, Sliby-chyby (Funny Funny), Já se vznáším, On je někdo (You're a Lady), Asi, asi (Honey, Honey), Breviář lásky, Cesta ke štěstí, Jsi mrtvá sezóna, Maluj zase obrázky, Prý je mu líp, Studánko stříbrná, Málokdo ví (Sambario), Nevím, Zdá se, Hany (Honey), Kapky CD2: Líto, je mi líto (Vendo tutto), Oheň v duši mé, Kdyby se vrátil čas, Zásnuby, Oceán, Usnul nám, spí, Biograf láska, Mys dobrých nadějí, To by nebylo fér (I'll Find My Way Home), Spěchám (Queen of Hearts), Vím málo (She's Always a Woman), Co stalo se stalo, Maják (To Love), Nápad (Everybody's Rockin'), Nešlap, nelámej, Kousek cesty s tebou, Sláva je bál (Niech žyje bal), Sítě kroků tvých (Sur ta peau /Sulla tua pelle/), Živá voda, Srážka s láskou CD3: Andělé, Buď vůle tvá (Where Is It Written), Čas odejít, Stíny, Beránek (Zabavki Pana Boga), Jako starý strom, Benjamin, Moře samoty, Neznámé zálivy, Rozhovor v tichu, Vím, že se díváš, Kdo ví, kde usínáš, Padám, když svítá, Merilyn, Modrá čajovna, Rybičko zlatá, přeju si, V mém království, Byl to víc než přítel můj, Když tě ztrácím, Podzim má mě rád CD4: Blahovolně, Čas (Czas), Je naprosto nezbytné, Nebylo by kdyby, Za každou chvíli s tebou platím, Zůstaň tady léto (Damdybydyby), Jsi navždy zodpovědný, Krev a šroubky, Navěky zůstane pouze čas, Sfoukni půlměsíc, Adieu (L'adieu), Cestou, Já ty oči znám, Každý jednou zaplatí, Na dně moří, Tam, kde něco končí, Zloděj duší (A Case of You), Žádám, Bože náš, Bodegita, Z nebe pláče déšť CD5: Zítra se zvedne vítr (Vivre en toi), Bleriot, Mít tě ráda (J'te mentirais), Můj chlap (Mon mec a moi), Rande u Zdi nářků (Księżniczka), S tebou, Už nemám křídla (Je ne suis qu'une chanson), Bójka, Hraj, muziko, Jako tenkrát, Je tady podzim, Možná jsem zakletá (Plus je pense a toi), O Lásce, Tygr z hotelu, Anděl strážný, Ať mír nás provází, Cizí (U-Turn (Lili)), Já nemám strach, Jsem jaká jsem, V obratníku Raka CD6: Setkání, Ta pusa je tvá (Stumblin' In), Jen pár dnů (Cosa sei), Černý páv (Hard to Say I'm Sorry), Dávné lásky, Duhová víla, Pěšky jít nám je souzený (Couple of Swells), Hej, mistře basů (Mister Bass-Man), Hraj, muziko, Já o něm vím své (I Know Him so Well), Jesenná láska, Jinak to nejde (Guardian Angel), Lásko, amore, Love story 2005 (Love Story Theme), Ztracená láska (The Magic of Love), Dopis na rozloučenou, Mží, Dvě žlutá kuřátka (Piano Jack and Dixieland), Adieu (L'adieu), Můj čas

Vydavatel: Supraphon

Hana Zagorová oslavila na podzim roku 2021 pětasedmdesáté narozeniny a vydavatelství Supraphon při té příležitosti připravilo pro její fanoušky dárek v podobě krabice se šesti stříbrnými kotoučky, jež mapují její tvorbu od úplných začátků až po současnost. Dramaturgicky bylo celé dílo rozděleno na pět CD plus jedno bonusové, jež nabízí dvacet duetů. Výběr dostal na starosti Luboš Kříž a na první pohled vypadá poměrně megalomansky. Pod líbivou slupkou lesklé červené krabičky však několik nedostatků přece jen najdeme.

Především se na tak rozsáhlém prostoru nenacházejí žádné lahůdky, rarity nebo dosud nevydané skladby. Jelikož výběrů Zagorové vyšlo několik, tak by větší propracovanost určitě neuškodila. I když booklet má 32 stran, je na něm hodně prázdného místa a přináší hlavně fotografie, které jsou častokrát známé buď z řadových alb nebo čtyřdiskového výběru "S úctou", který vyšel u příležitosti šedesátin oblíbené interpretky.

Nepochopitelná je také rovnoměrnost zastoupení jednotlivých dekád ve výběru, přičemž v sedmdesátých a hlavně osmdesátých letech vydávala Zagorová singly a hlavně alba s kadencí samopalu a v devadesátých letech naopak následoval těžký útlum. I z tohoto důvodu je jednoznačně nejslabším a nejnudnějším albem třetí disk, při jehož poslechu vám bleskne hlavou, jestli vůbec máte chuť pokračovat dál. Šansonům zde zcela chybí umělecký prožitek, hudbě nosné melodie, textům kvalitní slova.

Avšak poté následuje výrazné trhnutí kormidlem a z nudné a ušeptané zpěvačky, která vás svým projevem uspává, se stává energií a citem sršící dračice na čtvrtém disku. Najednou slyšíte, jak prožívá každé slovo, a zatímco v devadesátých letech si na šansoniérku jenom víceméně neúspěšně hrála, v další dekádě už jejímu projevu nechybí nic. A hlavně se znovu může spolehnout na skvělé songy jako v letech před revolucí.

Kompilace jako taková má tedy smysl hlavně pro ty, kteří nevlastní poslední řadová alba Hany Zagorové, protože z těch se na výběr dostala podstatná část písní. A je to dobře, neboť sestava mladých autorů v čele s Markem Ztraceným, Ondřejem Brzobohatým, Radůzou nebo Márdim z Vypsané fiXy není žádným úletem a vdechla její tvorbě pořádný život. I přesto však převládá pocit, že se z tohoto výběru dalo vytřískat daleko víc po všech stránkách. Skladba "Benjamin" byla nahrána v roce 1980, zde se však objevuje v sekci devadesátých let, "Hraj, muziko" se zde nepochopitelně objevuje v sólové verzi i v duetu se Štefanem Margitou. Žel právě takovéto nedorazy dělají z možného drahokamu pouze další z výběrů legendární zpěvačky.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (40-31)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (40-31) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem 269... čtěte zde
Vydáno: 24.01.2022 18:00 v sekci Publicistika
0
The Weeknd - Dawn FM 8/10
Recenze: The Weeknd prochází na albu "Dawn FM" očistou Jeho čtvrtá deska "After Hours" ještě ani nestihla vychladnout, a The Weeknd už přichází s jejím plnohodnotným nástupcem. "Dawn FM" plynule pokračuje v osmdesátkovém trendu, kterému vypomohl megahit "Blinding Lights". Nalaďte si... čtěte zde
Vydáno: 24.01.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Čad - Medvede 8/10
Recenze: Deska "Medvede" od Čad je jako vakcína na duši Slovenská tvrdě kytarová stálice Čad je tu s dalším albem. Vznikalo na půdě českého studia Sono v nešťastné covidové době. A ta se na "Medvede" podepsala. Pozitivně? Negativně? Co nabídne asi nejvýraznější metalová formace od... čtěte zde
Vydáno: 23.01.2022 09:00 v sekci Recenze
0
"2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část)
Slavná alba: "2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část) Pořad Slavná alba si tentokrát vzal na paškál rovnou dvě nahrávky, které vystřelily kapelu Rush vstříc ku slávě. Snažili jsme se proto zachytit ty nejdůležitější okamžiky jejich vzniku i za cenu toho, že bude nakonec nutné... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2022 11:35 v sekci Recenze | Slavná alba
0
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem sto tři... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 18:30 v sekci Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Marek Ztracený s Hanou Zagorovou zkoušejí v klipu "Vánoce jako dřív" dát lidem alespoň kapku naděje (30.11.2021 10:56)
- Naživo: Český slavík zblízka - jak to vypadalo na místě (20.11.2021 16:40)
- Na okraj: Český slavík se po dlouhé stagnaci dočkal nových vítězů, anketu je přesto třeba brát s nadhledem (20.11.2021 09:30)
- Vzlétli noví slavíci: obnovenou anketu ovládli Marek Ztracený, Ewa Farna, Mirai a Řezník (19.11.2021 23:01)
- Český slavík představil nejúspěšnější interprety letošního ročníku (06.11.2021 10:27)
- Šestidiskový box "1968 - 2020" připomíná půlkulatiny Hany Zagorové (14.10.2021 16:51)
- Vladimír Mišík ovládl s novinkou "Noční obraz" albový žebříček, Eda Sheerana v rádiích stíhá Marek Ztracený (06.10.2021 20:00)
- Naživo: Marek Ztracený v O2 areně udělal za málo peněz hodně muziky (16.09.2021 12:28)
- Nové desky 36/2021 - od Kacey Musgraves přes Manic Street Preachers po Metalliku (14.09.2021 08:00)
- Naživo: Marek Ztracený si na Tour de Léto v pražské Velké Chuchli svoje fanoušky hýčkal (01.08.2021 19:52)

ALBUM TÝDNE 04/2022

The Weeknd
Dawn FM

Jeho čtvrtá deska "After Hours" ještě ani nestihla vychladnout, a The Weeknd už přichází s jejím plnohodnotným nástupcem. "Dawn FM" plynule pokračuje v osmdesátkovém trendu, kterému vypomohl megahit "Blinding Lights". Nalaďte si správnou frekvenci, tahle jízda je temná, zároveň ale velmi zábavná.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Noga Erez (IS) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Injury Reserve (US) (Underdogs', Praha)
So 26.02.
Palace (UK) (Café V lese, Praha)
Po 28.02.
Evil Invaders (BE) / Schizophrenia (BE) (Modrá Vopice, Praha)
St 02.03.
Will & The People (UK) (Cross Club, Praha)
St 02.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Weeknd Ed Sheeran Beyoncé Adele Ozzy Osbourne Ewa Farna BTS Rihanna Taylor Swift Viktor Sheen Coldplay Jitka Charvátová The Beatles Queen Rob Halford Dua Lipa Skye Edwards Kryštof Lady Gaga Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu