shop.musicserver.cz
Southpaw - Necháváme to plynout a užíváme si to

Southpaw - Necháváme to plynout a užíváme si to

Vydáno: 28.09.2021 08:30 v sekci Rozhovory - Hana Bukáčková | foto: Southpaw

Indie scéna ožívá - Southpaw se vracejí s novým albem. "Museli jsme si dát pauzu, protože život Southpaw byl před rozpadem přehlcený, chtěli jsme se nadechnout," říká autorské jádro Jiří Burian a Karel Havlíček. V rozhovoru jsme si ale povídali třeba i o minimalismu.

Southpaw
© Southpaw
Pro někoho je váš comeback splněné přání. Čí comeback byste si přáli vy?

Jiří: Oasis, už jen kvůli tomu, co se mezi nimi neustále děje. A možná The Smiths.

Karel: Upřímně, jak se pohybuju v jiné muzice, hledám těžko. Poslouchám jinou hudbu, vypadl jsem ze světa kapel. Teď je to pro mě návrat po dlouhé době, návrat do prostředí mezi koncerty, hráče. Byl jsem v zahraničí a teď je to pro mě jinej život. Žiju si na mráčku a dělám si věci, co se mi líběj, takže nemám moc přehled o scéně.

Vracíte se po více než deseti letech. V čem jste nyní jiní?

Jiří: Jsme mnohem hezčí, bohatší, moudřejší, ...

Karel: Je to furt stejný. Southpaw byli vždy srdcová věc, chuť, energie, přátelství a propojení ve skupině tam stále je. Hodně mi to chybělo, protože jsem dělal hodně samotářské věci.

Jiří: Jsme jiní, máme novou kapelu. Tři členové jsou noví, nová energie, nová krev. Jsme starší a zkušenější a děláme si, co nás baví, protože už jsme si dokázali, co jsme chtěli.

Tenkrát jste byli do něčeho tlačeni?

Jiří: Tlačili jsme se sami. Měli jsme velký ambice.

Karel: Byla to jediná věc, kterou jsme dělali.

Jiří: Fulltime naplno, teď je to spíš srdcovka.

Southpaw

Southpaw je jedna z prvních českých indierockových skupin. Pojmenovala se podle čtvrtého Morrisseyho alba "Southpaw Grammar" a na scéně působila od roku 1996 do 2011. Během té doby vydala desky "Pop Secret", "Pleasure You Can Measure", "Boys Make Noise", "Heart Disk", "Addiction" a "Hit me! (Best of)". Dala by se zařadit mezi kulty svého žánru. V roce 2021 se po desetileté pauze vrací. Prošla drobnými personálními změnami, v čele je však nadále autorská dvojice Jiří Burian a Karel Havlíček, kteří mají řadu svých dalších projektů. Současně s návratem formace fanouškům naservírovala sedmou řadovku "I'm Really Gonna Miss These Songs When I'm Dead" a také videoklip k singlu "Head In The Clouds".

Southpaw
© Southpaw
Je comeback jen chvilkové odskočení od vašich jiných projektů, nebo vidíte, že bude v budoucnu třeba ještě další deska a jiné věci?

Jiří: Jak budeme chtít. Nevíme nic. Necháváme to plynout a užíváme si to.

Takže konkrétní plány spojené s návratem nemáte?

Karel: Od listopadu budou koncerty včetně křtu. Nebude to tak časté vystupování jak kdysi, ale uvidíme, co se stane. Je to stejné, jako když máš kytku, zalejváš ji a ona buď poroste, nebo ne. Jsme připraveni na všechno.

Comeback byl ve vzduchu už pár let. Na vašem facebooku jste třeba jednou uvedli letopočet s otazníkem, v jednom z dřívějších rozhovorů z přelomu roku 2018-19 mi dokonce i sám Jirka prozradil název desky a zmínil, že písně jsou připraveny. Proč album vyšlo až nyní?

Jiří: Je to samé, jako když si představíš, že ti na zahradě vyroste betonová stavba a skrz ni se derou kvítka... je to těžší a těžší, protože máme silné etablované kariéry, které jsou strašně rozmanité, členité, a času je málo. Ale jsem rád, že se to povedlo i přes to, jak jsme rozlítaní. Nechávali jsme si čas na to, aby to uzrálo, aby ten formát (album) byl nejsilnější.

Vy sami o čerstvých skladbách tvrdíte, že je to taková bestofka za těch deset let, kdy jste nebyli aktivní. Je tam třeba písnička ze starých dob Southpaw?

Karel: Museli jsme si dát pauzu, protože život Southpaw byl před rozpadem přehlcený, chtěli jsme se nadechnout. Udělat jiné věci, využít čas na rozvíjení a sebevzdělávání se.

Jiří: Přemýšleli jsme, že tam dáme věci, které nikdy nevyšly, jako třeba "Follow", ale máme jich i hodně nevydaných, které se nedostaly na jiná alba. Občas se k nim vracíme, z legrace si je přeposíláme a vzpomínáme, že byly dobrý.

Karel: Myslím si, že třicet songů bychom dali dohromady a udělali z toho album teď hned.

Taky varianta.

Jiří: Můžeme, ale my jsme chtěli přijít s klasickým albem s novýma songama.

Karel: Zažít tu kompozici nových skladeb. S Jirkou jsme si pronajali chatu u rybníka, kde jsme byli týden a dělali jsme na nových písních společně.

Jiří: Tam třeba vznikl singl "Head In The Clouds" a další dvě věci.

Když se chytnu tohoto názvu - jak často máte hlavu v oblacích?

Karel: Podívej se na nás a odpověz si sama.

Jiří: Nonstop.

Jaké zatím máte reakce na album od lidí?

Karel: Ony jsou dvě kategorie lidí. Ti, co nás znají a vrátili se k nám, a noví posluchači. Je dobrý sledovat jejich reakce. Skalní fanoušci nám píšou až několikastránkové recenze. Naštěstí zatím převažují kladné reakce, které často začínají tím, že se to báli pustit, co to bude.

Chápu, měli velká očekávání.

Karel: Pak jsou ti noví lidi, poslechnou si singl, album a posléze si zpětně poslechnou starší věci.

Takže to primárně není na někoho zacílené?

Jiří: Nejvíc na nás. Jakmile mají lidi rádi to, co děláme, napojí se a pochopí.

Cítili jste sami na sobě nějaké břímě odpovědnosti vzhledem k minulosti?

Jiří: Chtěli jsme, aby deska byla dobrá a ne odvar toho, co jsme dělali. Hodnotné album se silnými songy, na němž nebude zklamání pro fanoušky. Většina comebackujících kapel to má jako vzpomínání, my jsme chtěli udělat další skvělý album.

O tom není pochyb. Co bylo dalším cílem?

Jiří: Aby si desku poslechli jako celek. Je to jako film - trailery, to jsou ty singly. Film je posvátný formát, ten děj je jako hodina v zenu, to je ta věčnost.

Southpaw
© Southpaw
Ještě v roce 2019 jste tvrdili, že se vrátíte v původní sestavě. Co se stalo, že z toho sešlo?

Karel: Ostatní mají svoje etablované práce, rodiny, nebydlí v Praze. Dojíždění za zkouškami a pak na koncerty je pro ně velká přítěž. Proto jsme postavili novou skvělou kapelu. Samozřejmě, kdyby si kluci chtěli kdykoliv zahrát, mají dveře otevřené. Můžeme si zahrát songy ve staré sestavě. Jak kdo bude chtít.

Bylo těžké sehnat nové spoluhráče?

Jiří: Bylo to strašné. Měli jsme několikakolový konkurz. Bubeníků a basáků se přihlásilo hodně, ale měli jsme štěstí, že jsme zavzpomínali, koho kolem sebe máme. Kytarista Martyn Starý hraje s WYFE, Holden, a tak to s ním bylo jasný, navíc jsme s ním párkrát zkoušeli i dřív. Honzu Mišáka znám z No Distance Paradise a hlavně z kapely Bereniky, se kterou spolupracuju. S bubeníkem to bylo nejtěžší, protože Jan Janečka byl skvělej bubeník a najít za něj náhradu bylo obtížný. Nakonec byl velkým překvapením Petr Hataš ze Switch. Karel: Hledali jsme nejenom dobrý hudebníky, ale i srdcaře, abychom z nich cítili, že je to bude bavit.

A cítíte z nich i nový závan energie?

Jiří: Upřímně, ani závan nevyhledáváme, protože ho máme my. Protože to jsou nové věci, je tam závan čerstvosti sám o sobě. Chtěli jsme mít kolem sebe lidi, kteří nás podpoří.

V čem tkví gró vašeho autorského napojení?

Jiří: Společná symbióza duší, napojení na hudbu, láska k ní, spontánnost, dětský nadšení, estetičnost, systematičnost, rychlost práce, genialita a tak dále. Tu genialitu jsem myslel na něj (ukazuje na Karla), aby to nevypadalo, že jsem moc upřímnej. (smích)

Nahrávka má společné téma smrt, posmrtný život. Vy k těmto meditačním, nadpozemským věcem máte blízko?

Jiří: Tohle beru na sebe, protože texty jsou moje. Kája je hodně otevřený i tím, jak pracuje, využívá nadvědomí, je na tyto věci silně citlivý. Paradoxně cítím, že jeden z jeho nejoblíbenějších songů z alba je "Alpha", který o tom je, aniž bychom o tom spolu museli mluvit. Pro mě jsou tyhle věci důležitější než realita. Mě zajímají vztahy, láska, hudba a vše, co není vidět. Zajímá mě víc, proč jsme tady, než kdo bude prezidentem.

Karel: Nedávno jsem dostal otázku, zda je hudba terapie. Ano, na tisíc procent, o tom to je. Jenom vědomí, že to dělám, je pro mě terapeutická činnost.

V "Alpha" jsou slyšet smyčce. Můžete mě zasvětit do tajů zvuků?

Karel: Zde je třeba slyšet můj oblíbený orchestr. Je tam čtyřdobej rytmus plus tam do toho jde třídobej a dvanáctidobej rytmus a to vše vytvoří košatou korunu živých nástrojů.

Jiří: Jsou to živé zvuky. Kombinace syntetiky s organickým prvkem, můžeš si hrát se širokou paletou zvuků, beatů, samplů. Je jedno, co použiješ, hlavně že dostaneš výsledek, který chceš.

Karel: Dnes už to je velká alchymie, nic pro někoho, kdo neumí programovat a nemá zkušenosti.

Southpaw
© Southpaw
Co nejzajímavějšího z palety zvuků můžeme na desce slyšet?

Karel: Hlasy. Původní desky byly překombinované, teď se věnujeme minimalismu, používáme míň věcí, ale víc do hloubky. Organičnost, hlasy, živé nástroje, že tam cítíš živé lidi, kteří to hrají, z toho je cítit čistá emoce.

Jiří: Za mě melodie. Tím jsme byli vždy specifičtí, protože to je, jako když dobře okořeníš jídlo. Chybí mi to u většiny kytarových kapel, které dneska točí desky. Samozřejmě jsou výjimky a ty si moc užívám.

Co bylo impulzem k tomu jít více do hloubky?

Karel: Přirozený vývoj našich duší. Je to nás, o osobnostech, jak stárneme. Zkoumat věci do hloubky je pro mě přirozený vývoj.

Jiří: Vkus.

V čem to bylo jiný teď u sedmé řadovky?

Jiří: Pauzou mezi tím. Začínali jsme jakoby znovu. Neměli jsme kontinuitu a jistotu jako vždy, kdy jsme šli krok za krokem. Teď to spadlo a zmizelo. Ale bylo to všechno tak přirozený, jako by tam pauza při skládání ani nebyla.

Tipuji, že Jirka stojí za rychlejšími věcmi a Karel za těmi pomalejšími, melancholickými. Je to tak?

Jiří: To mě vůbec nenapadlo.

Karel: Já to tak cítil. Máš rychlejší energii a já pomalejší a spojilo se to dohromady. Jirku táhne víc ten beat.

Jiří: Pomalý věci jsem si užil už u Republic Of Two. Vím, jak ty koncerty probíhaj', tak si představím, jak se to bude hrát. Ale je to různý. Máme v sobě podobnou emoci, kterou máme rádi. Ale řekl bych, že je to tak 70:30.

Southpaw
© Southpaw
Jirko, ty jsi sám Republic Of Two označil za nástupníka Southpaw. Kde jim je teď konec?

Jiří: Je definitivní konec. Byla to pro mě velká škola v pokoře, naučil jsem se v tichu vnímat spoustu věcí. Vážím si Mikoláše, ale nyní to je to v takové fázi, že se Mikuláš odpojil a nekomunikuje. Je to jeho volba. Vše má být tak, jak to je. Co jsme si měli dát, to jsme si dali v tu chvíli, ale nejhůř nesu ztrátu tak vzácného lidského přátelství, co jsme měli. Dodnes mi moc chybí.

To mi připomíná i prohlášení z roku 2011 (kdy jste oznamovali svůj konec), že každá kapela má svůj čas a životnost. Prodlužujete si tím tak dobu spotřeby?

Jiří: Bereme to jako nový začátek a navázání na starou dobu. Kdybychom chtěli hrát na minulost, uděláme best of album a jdeme na vzpomínky. Je to čistý, bez jakýchkoliv externích vlivů.

Fanouškům bychom chtěli vzkázat, ať nám klidně píšou, co je baví nebo nebaví. Samotnému mně chybí hluboká komunikace o hudbě, o skladbách, o textech. Chtěl bych, ať to s námi vše rozebírají, my to hrozně rádi uslyšíme, děláme to taky pro ně. Vydáš album a jsi za zdí. Naštěstí Instagram teď tu naši zeď boří.

Karel: Ať všichni lidi používají náš instagram (southpawtheband), tam se dozvědí všechny novinky.

Jiří: Je to pro nás nový. Když jsme hráli dřív, neexistovalo to, co je teď. Sociální sítě i YouTube ještě nebyly a my jsme pak pro ně byli mrtví. Vždy jsem chtěl vědět, jak lidé žijí naší hudbou. To je jedna z výhod sociálních sítí. Vidíme instantně názory fanoušků a jejich feedback je pro nás strašně důležitej.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Slash, Myles Kennedy & The Conspirators, Winning Group Arena, Brno, 18.4.2024
Naživo: Slash v Brně: Bez Guns N' Roses, zato s vlastní tvorbou Legendární kytarista Slash se po pěti letech vrátil do Česka a v Brně předvedl strhující show plnou hardrockové energie. I když se fanoušci nedočkali hitů Guns N' Roses, Slash je potěšil syrovostí a vlastním materiálem. Přestože... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 17:47 v sekci Naživo
Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět
Rozhovory: Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět "Dvacet let za mnou. Mám pocit, že nemusím nikomu nic dokazovat, ani sama sobě. Důležité je vnímat hudební cestu takovou, jaká je, a nepřetvářet ji do něčeho, co není," říká bilancující Aneta Langerová. Výběrové dvojalbum... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Fletcher - In Search of the Antidote 8/10
Recenze: Fletcher na "In Search of the Antidote" hledala, až našla Americká zpěvačka Fletcher svou kariéru sice odstartovala hned v první řadě amerického X Factoru, stalo se to ale už dávno. Tak dávno, že si tuto informaci můžeme odbýt hned v perexu a celý článek věnovat jejímu skvělému... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 16:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 15. týden 2024
Kometa roku 2024 Benson Boone debutuje v top trojce české albové hitparády Letošní rok sice ještě nedošel ani do své třetiny, vypadá to však, že o jeho největším hudebním objevu je rozhodnuto. Americký zpěvák Benson Boone boduje po úspěchu singlu "Beautiful Things" také s albovou prvotinou. Nahrávka... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 10:00 v sekci Novinky | České hitparády
Dave Matthews Band, O2 universum, Praha, 16.4.2024
Naživo: V hlavní roli hudba. Dave Matthews Band přivezl do pražského O2 universa neokázale strhující koncert Dave Matthews Band v Česku zahrál poprvé až před pěti lety. Na kapelu s více než třiceti lety na hrbu je to docela pozdě. Návrat poté zhatila pandemie. Nakonec se dobrá věc podařila a Prahu letos americká parta nevynechala.... čtěte zde
Vydáno: 17.04.2024 20:21 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (5-1) (31.01.2022 20:00)
- Recenze: Southpaw natočili desku pro nostalgiky a melancholiky (17.10.2021 10:30)
- Video: Southpaw jsou zpět. A opět s hlavou v oblacích (11.08.2021 15:58)
- Nejvíc nej: Pět českých comebacků spojených s vydáním nové desky (10.01.2019 11:00)
- Naživo: Na pohřbu Southpaw se neplakalo (13.03.2011 16:11)
- Fotogalerie: Southpaw naposled zahráli v Akropoli (fotogalerie) (12.03.2011 08:55)
- Rozhovory: Gregory Finn - Vyčerpala nás mašinérie kolem Southpaw (09.03.2011 05:00)
- Recenze: Odvážná a svá (24.01.2011 00:00)
- Fotogalerie: Ecstasy Of St. Theresa pokřtila debut Republic Of Two (13.01.2011 10:05)
- Southpaw hlásí konec, rozloučí se koncertem a bestofkou (07.01.2011 16:14)

ALBUM TÝDNE 16/2024

The Libertines
All Quiet On The Eastern Esplanade

Je tomu už dlouhých devět let, co The Libertines fanouškům naservírovali povedenou desku "Anthems For Doomed Youth". Nyní se anglická formace vrací, aby se vytáhla se svým dlouho očekávaným čtvrtým albem "All Quiet On The Eastern Esplanade". Obstála také tentokrát?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)
Čt 16.05.
The Matt Schofield Trio (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 16.05.
Danny Brown (US) (Roxy, Praha)
Čt 16.05.
Akon (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Kabát Adele AC/DC Queen U2 Themroc Sia Taylor Swift Rush Bono Mirai Beyoncé Lady Gaga Linkin Park Liam Gallagher Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu