shop.musicserver.cz
29/2 - 29/2

29/2 je další osobitý projekt Martina Kyšperského a jeho přátel

Vydáno: 14.06.2021 00:00 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: Polí5

Martin Kyšperský je neuvěřitelně aktivní. S Květy vydává jednu desku za druhou. Hraje ve filmech. Sólovku "Vlakem" napsal v kupé cestou z Prahy do Brna. Vydává knížku. Vymýšlí si stále nové bokovky, třeba skupinu YM. A teď přišel s koncepčním albem věnovaným 29. únoru. A je to čistá radost.

9/10

29/2 - 29/2

Vydáno: 10.6.2021
Celkový čas: 42:46

Skladby: Juliánský kalendář, Clapton, Druhý měsíc, Gotthardský tunel, Nesmíš si stříhat vlasy, Svátek má Horymír, Všechno při starém, Co všechno se dá, Louis Louis Louis, Dítě, Zpomalené dítě, 200 mrtvých / Tokyo Sky Tree, Doris de Agostini

Vydavatel: Polí5

Nevím, jak to mají ostatní, ale mne vždycky přitahovaly všemožné podivnosti a nezvyklosti a unikátnosti, a to ve všech oborech, na které jsem dokázal dohlédnout. Třeba 29. únor. Den, který je v kalendáři jen jednou za čtyři roky a je jakoby navíc. Něco jako hodina při posunu času. Ale ve velkým.

Devětadvacátý únor baví a zajímá i Martina Kyšperského z Květů. Jednou na facebooku zmínil, že by bylo fajn mít kapelu, která se bude jmenovat 29. únor a bude koncertovat jednou za čtyři roky. A i když to byl nejdřív spíš jen vtipný post, který měl zapadnout někde v propadlišti jedniček a nul, chytli se toho další lidé. A tak je na světě hravá, koncepční a po všech stranách vymazlená deska, která vyšla jen na vinylu v limitovaném počtu 100 kusů (dost možná, že v tento okamžik už je vyprodaná).

Nakonec se na ní podílelo patnáct umělců. Kromě půlky Květů tu některé texty napsal a nazpíval Filip Pýcha, zpívají tu také Veronika Anna Jedličková a Alena Pohlová, vtip o Elvisovi v ZUŠce vypráví třeba Petr Čtvrtníček a jeden text a přenádherné ilustrace do výpravného bookletu vytvořila Hanka Slívová.

Hudba k celému počinu vznikla právě posledního devětadvacátého února a muzikanti na to šli vlastně hravými cvičeními, která hlavní autor u každého songu popisuje. Takže třeba o písni "Druhý měsíc" (ta je tu proto, že únor je druhý měsíc), jež je o tom, že Zemi možná ještě stále obíhá něco velikosti auta, co by se dalo nazvat druhým Měsícem, se dozvíme: "V této skladbě se členové střídají, protože kdyby hráli všichni zároveň, barvy a dynamika by se neměnily tak snadno. Ve svém partu mohl každý zahrát pouze tři tóny podle vlastního výběru. Směl je hrát v rychlosti a frázování, které si sám vymyslel."

Základy kolekce tak díky podobným improvizačním hrám opravdu vznikly vlastně zadarmo během toho dne, který je v roce navíc. Texty a vokální linky pak muzikanti napsali a nahráli v průběhu covidové karantény.

Tematicky se tu dotkneme spousty pozoruhodných příběhů a událostí. Martin Kyšperský si tu v dramatické, jakoby filmové kompozici zazpívá Erica Claptona, který byl v tento den pokutován za rychlou jízdu ("Clapton"), "Svátek má Horymír" připomíná, že pár lidí má svátek jen jednou za čtyři roky. "Gotthardský tunel" popisuje švýcarskou patnáctikilometrovou dopravní stavbu proraženou 29. 2. 1880, zamilovaný duet "Nesmíš si střihat vlasy" je o pověrách, které se k tomuto datu vážou. Je to jednoduchá písnička hraná na akustickou kytaru, ve které ale pozornost udržují všemožné vokální zvuky a pak najednou přijde proměna v rytmický dadaistický závěr. Výborný kousek!

"Louis Louis Louis" se vrací do Gotthardského tunelu. Za jeho stavitelem Louisem Favrem, který při obhlídce stavby zemřel na selhání srdce poté, co se s kolegy rozloučil větou: "Za chviličku vás doženu." Tuto skladbu Kyšperský věnoval Davidu Stypkovi, který se měl natáčení také zúčastnit, ale nakonec ze zdravotních důvodů nepřijel.

"29/2" je svěží a pestrá deska. Sálá z ní hravost z improvizace, ale vedle toho veliká schopnost tu bezbřehou improvizaci ukočírovat a uřídit do kompaktního a smysluplného celku. Musela být radost to vytvářet a je i radost to opakovaně poslouchat. Velké letošní překvapení, které si Martin Kyšperský nadělil k narozeninám. Gratuluju a věřím, že se budeme co čtyři roky potkávat na koncertě kapely 29/2.

NÁZORY
  • :-D :-D :-D (!!!, 14.06.2021 16:42) Reagovat

    "Nesmíš si stříhat vlasy" je suverénně nepošahanější song, kterej jsem kdy slyšel.
    Bez výkladu tohle dílko opravdu nelze pochopit! :-D

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mikuláš Tichý - Slávy dcery 8/10
Recenze: K představení "Slávy dcery" vznikl fantastický soundtrack Mikuláše Tichého Hledáte něžnou a melancholickou hudbu do přicházejícího podzimu? Něco, co se hodí k ranním mlhám a barevnému listí? Pusťte si soundtrack "Slávy dcery" Mikuláše Tichého. Těch pětatřicet minut instrumentální hudby postavené... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 17:30 v sekci Recenze
0
Kateřina Marie Tichá - Plamen 8/10
Video: Kateřina Marie Tichá a Bandjeez představují první společnou píseň "Plamen". V klipu se zpěvačka ukazuje jako tanečnice Podobně jako v případě debutu "Sami" ani na své druhé album Kateřina Marie Tichá nespěchá. Od vydání působivé první desky uplynuly již tři roky, během nichž autorka spojila síly s kapelou zesnulého Davida Stypky Bandjeez. Právě... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 09:14 v sekci Audio / Video | Video
0
Staind - Confessions Of The Fallen 8/10
Recenze: Staind se na "Confessions Of The Fallen" zvukově vrátili ke kořenům. A vyplatilo se jim to Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Dead Dog Legacy - Reistna Live Session (live)
Video: Projekt Dead Dog Legacy navazuje na éru Dirty Old Dogs třípísňovou live session Olomoučtí Dirty Old Dogs před rokem zazářili chváleným albem "Let's Burn Heaven Again", a o pár měsíců jejich hvězda vyhasla. Rozloučili se působivým koncertem na domácí půdě. Ale už tehdy se dalo očekávat, že hlavní hybná... čtěte zde
Vydáno: 01.10.2023 17:46 v sekci Audio / Video | Video
0
Harlej - Zatím je to dobrý 7/10
Recenze: "Zatím je to dobrý" s Harlejem i na nové desce Harlej si buduje místo na českém rockovém nebi už pěknou řádku let a poměrně nenápadně, pomalu, ale zároveň jistě stoupá. S novinkovým albem "Zatím je to dobrý" kapela svou kvalitu potvrzuje, i když ničím novým nepřekvapuje a... čtěte zde
Vydáno: 01.10.2023 09:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Kytaroví velikáni Eric Clapton a Jeff Beck spojili síly v nostalgické předělávce songu "Moon River" (21.05.2023 08:23)
- Rozhovory: Alen - Mé písničky nejsou hopskok pohodička (22.11.2022 08:00)
- Klip "Akvárium" z alba "Duo" Kyšperského a Pilgra z Květů je inspirativní neandrtálské retro (08.11.2022 10:00)
- Video: Pamatujte si to jednou provždy: ne, Martin Kyšperský nehraje basketbal! (16.10.2022 16:34)
- Recenze: Ozzy Osbourne na "Patient Number 9" našel sám sebe. Natočil svou nejlepší desku v novém tisíciletí (14.09.2022 08:00)
- Nové desky 25/2022 - od Porcupine Tree přes Luka Combse po MUNU (28.06.2022 16:30)
- Naživo: Eric Clapton v Praze odehrál rutinní koncert bez jiskry (06.06.2022 09:31)
- Naživo: Kytarami proti válce: na Red Bird Festivalu se hrálo na pomoc Ukrajině (08.04.2022 14:16)
- Fotogalerie: Red Bird Festival v obrazech (07.04.2022 16:35)
- Red Bird Festival podpoří v pražské MeetFactory Ukrajinu (03.04.2022 14:39)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Lady Gaga Madonna Beyoncé Coldplay Kryštof AC/DC Adele The Cure Ewa Farna Milly Honsová Sia Rihanna Taylor Swift Kylie Minogue Elán Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu