shop.musicserver.cz
Sofian Medjmedj - Líbí se mi temné věci

Sofian Medjmedj - Líbí se mi temné věci

Vydáno: 21.05.2021 11:00 v sekci Rozhovory - Josef Martínek | foto: Čestmír Jíra

Debutovou desku "19" dokončoval Sofian Medjmedj zároveň s přípravami na maturitu. Ve spolupráci s producenty Enthicem a Lukášem Chromkem kladl důraz na to, aby vynikly osobní texty, které považuje za alfu a omegu své tvorby. "Těší mě, že mi lidé čím dál více píší zprávy, jak je moje hudba léčí," říká.

Uvedl jste, že věk, podle kterého jste pojmenoval své debutové album "19", pro vás byl zlomový. Co tak zásadního se vám v tom roce přihodilo?

Začal jsem si uvědomovat, co je v životě důležité. Snad jsem i trochu dospěl. Už vím, že mám i nějaké povinnosti, že si zkrátka nemůžu pořád jen užívat a všechno odkládat. Samozřejmě že nejlepší je užívat si, cítit se free. Ale povinnosti by měly být na prvním místě a až po nich zábava.

Nahrávka je z velké části tvořena atmosférickými, občas až melancholickými písněmi s osobními texty. Je toto poloha, kterou byste se chtěl do budoucna více prezentovat?

Líbí se mi temné věci. Zároveň do svých písniček rád vkládám emoce, pocity, to, jak se právě v daný okamžik cítím. To všechno ze sebe chci dostat. Tvorba je pak více osobní. Do budoucna bude vždy záležet na mém aktuálním rozpoložení. Ke každé písni se hodí jiná poloha a dynamika. V mé tvorbě se může odrazit třeba období jednoho roku - zkrátka vše, co zažívám a čím si procházím.

"Nenávidím čísla, poměřovat se s ostatníma, jakej to má význam?" ptáte se hned v úvodním songu "Zpověď". Řekl byste, že se dnes mnozí interpreti až příliš soustředí na to, jak dosáhnout vysokých počtů přehrání na streamovacích službách?

Samozřejmě, čím víc poslechů, tím lépe. V textu jsem ale nemířil zrovna na streamovací služby, spíš na sociální sítě jako Instagram a TikTok. Na ně jsou lidé schopni dát naprosto cokoliv, jen aby nasbírali velká čísla.

Vadí vám tedy určitá vyprázdněnost sociálních sítí? Sám se snažíte na ně přidávat hodnotnější obsah?

Ano, tohle mi opravdu vadí. Ale na druhou stranu - je to vizitka každého z nás. Bohužel, musím říct, že jednodušší obsah některé sítě svým pojetím zkrátka vyžadují, takže i já sám jsem občas nucen některé příspěvky dost odlehčit.

Sofian Medjmedj
© Čestmír Jíra
Co vy sám v dnešní době, která ještě do nedávna vůbec neumožňovala pořádat živé koncerty, považujete za ukazatel úspěchu své hudby?

Těší mě, že mi lidé čím dál více píší zprávy, jak je moje hudba léčí. Mě hudba jako posluchače léčila vždy, přál jsem si tedy, aby ta moje měla na lidi stejné účinky. Dopisovat si s fanoušky je teď v podstatě jediná možnost, jak s nimi zůstat v kontaktu. Posílají mi opravdu krásné zprávy, reagují na nové písničky i na celou desku. Z toho mám obrovskou radost.

Když jste v roce 2017 vydal svůj první singl "TV shows" s Benem Cristovao, řada lidí kritizovala vaši artikulaci. Z nové desky je patrné, že jste na ní v průběhu let zapracoval. Bylo pro vás náročné změnit své zažité zvyky?

Stále s tím mám trochu problém, ale když se na artikulaci soustředím, je to určitě lepší. Vždy jsem chtěl a stále chci správně vyslovovat, je důležité, aby mi lidé dobře rozuměli, co zpívám. Poslání v textech je pro mě velmi zásadní. Zároveň bych ale do zpěvu chtěl dostat trochu americký feeling.

Sofian Medjmedj

Svou kariéru odstartoval v pouhých šestnácti letech zostra - singlem "TV shows", který jako vítěz výzvy #JETOVTOBE nahrál s Benem Cristovao v londýnských Abbey Road Studios. Dnes má tento videoklip na YouTube více než pět milionů přehrání. Sofian Medjmedj nahrál také úspěšné songy, na nichž spolupracoval s ATMO Music či Adamem Mišíkem, předskakoval na turné Chinaski, objevil se na největších českých festivalech, jako jsou Rock for People nebo Colours Of Ostrava. V roce 2020 vydal eponymní EP, plnohodnotnou debutovou desku "19" představil letos na konci dubna.

Vzal jste si tehdejší kritiku k srdci? Umíte ji obecně přijímat?

Všechno si beru hodně osobně a z jakékoliv kritiky jsem smutný. Chápu, že moje hudba se nemusí líbit všem, na to si jako interpret zkrátka musím zvyknout. Mohu ale říci, že kritiku už dnes, po těch několika letech, přijímám lépe než dřív.

Sofian Medjmedj
© Čestmír Jíra
Řekl byste, že jste se za tu dobu posunul také jako autor?

Určitě ano. Dříve jsem písničky moc nepsal, spíše jsem přišel s nějakou myšlenkou, kterou jsem chtěl do textu vložit. Za poslední rok jsem se ale hodně rozepsal, takže stojím za většinou textů z desky. Zlepšil jsem se i ve skládání hudby. Album "19" vzniklo díky tomu, že jsem si dal za cíl začít psát texty. A to jsem splnil. Mám velkou radost. Doufám, že mě chuť na psaní zase co nejdříve popadne a začnou vznikat nové texty. Teď si ale trochu potřebuji uvolnit hlavu.

Ve svých textech používáte poměrně hodně anglicismů. V čem vidíte jejich přínos? Nemá čeština dost vlastních rozmanitých slov?

Čeština je krásná, ale angličtinu miluji také. Původně jsem chtěl zpívat jen v angličtině, pak jsem si to rozmyslel. Baví mě jazyky propojovat. Někdo říká, že jde o jakési pošpiňování českého jazyka, ale za mě je to v pořádku. V dnešní době mi to přijde fresh. Obecně naše společnost tyto dva jazyky stále více propojuje. Pochopitelně nejvíce se to týká mladé generace - a za její součást se považuji. Anglicismy se ale musejí užívat citlivě. Mít v každém rýmu anglické slovo by nebylo dobré. Zato přiměřené používání mě fakt baví.

V písni "Svítá" vám hostuje rapper Reginald. Nejedná se o vaši první spolupráci. V čem jste si jako kolegové tolik sedli?

Rozumíme si celkově. Máme podobné, skoro až stejné názory na různé věci. Posloucháme stejnou hudbu, navzájem se chápeme, tvoříme společně. Regi je zabiják!

Sofian Medjmedj
© Čestmír Jíra
Plánovat v této době je pro hudebníka složité, přesto se zeptám - máte už představu o tom, v jaké podobě byste chtěl svoji novou hudbu fanouškům představit naživo?

Zatím o tom ještě tolik nepřemýšlím, byl bych totiž smutný. Ale nějaký koncert stoprocentně bude, ať už venku, nebo v klubu. Hlavně ať už se hraje. Online vystupování mě tolik nebaví, desku bych proto rád pokřtil na klasickém koncertu. Pevně věřím, že fanoušci se na to také těší. Křest a jeho atmosféru si chci opravdu užít, do alba jsem dal hodně sil a celou tu energii teď chci předat i lidem naživo. Zaslouží si ji. Nějaké menší překvapení ale do té doby určitě bude.

Je nejspíš zbytečné ptát se, zda vám živé koncerty chybějí, protože osobní kontakt s fanoušky je nahraditelný jen stěží. Dal vám ale uplynulý rok v tomto směru i něco pozitivního - například nějaký impuls, v čem byste mohl svoje vystoupení ještě více vylepšit?

Na vystupování myslím každý den, většinou při běhání, když si nasadím sluchátka. Nepřemýšlel jsem ale nad tím, co bych měl vylepšil. Až ten čas přijde, koncertní energie mě zase pohltí a přirozeně to půjde samo. Doufám, že se na pódiu objevím už brzy.


NÁZORY
  • Tahle věc je vehementně epší jak mirai se slzo... (Anonym, 21.05.2021 21:05) Reagovat

    Tahle věc je vehementně epší jak mirai se slzou dohromady.Každopádně ať je to jakkoliv, vidím tam posun v před co se týče české scény.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Elán - 3000 (2LP reedice 2023) 6/10
Recenze: Elán deskou "3000" stvrdil návrat po Rážově nehodě Mezi dvacátým a jednadvacátým stoletím nastal přelom nejen časový, ale pro Elán i faktický. Frontman skupiny Jožo Ráž měl velmi vážnou autonehodu, po které dva měsíce bojoval o holý život. To, že se kapela opravdu vrací na... čtěte zde
Vydáno: 23.09.2023 09:00 v sekci Recenze
0
Burna Boy - I Told Them... 8/10
Recenze: Nigerijský egomaniak s talentem od Boha Burna Boy je na albu "I Told Them..." výbornej Burna Boy je chlápek, který u nás kvůli zrušenému koncertu na Colours Of Ostrava nemá tu nejlepší pověst. A to je škoda. I když pro některé nebyl na festivalu jménem nejlákavějším, jeho talent a hudba, kterou představuje na... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 17:00 v sekci Recenze
0
Depeche Mode - My Favourite Stranger 7/10
Video: "My Favourite Stranger" je setkáním Depeche Mode s tajemnou cizinkou... bez Depeche Mode Depeche Mode aktuálně zahajují americké pokračování turné k desce "Memento Mori". Odstartovali je ve čtvrtek v Mexico City, kde na tři večery obsadí věhlasný stadion Foro Sol. Souběžně se začátkem této série vystoupení... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 07:55 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 37. týden 2023
Olivia Rodrigo debutuje v českém albovém žebříčku těsně pod vrcholem Českým rádiovým éterem opět nejvíce zní singl Michaela Schulteho a R3haba "Waterfall", po dlouhých letech se na výsluní vrací i Divokej Bill, a to s písní "Lahůdky". Nejúspěšnější album má stále Stein27, kterého neporazila ani... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2023 18:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Jordan Haj - Savage 8/10
Video: Jordan Haj představil "Savage". Blues-rockový song nikdy nebude mít studiovou verzi Jeho životní partnerka Emma Smetana si momentálně zažívá svoje v souvislosti s jedním televizním seriálem. Ten mě tak nějak nechává chladnou - na rozdíl od vkusně a intimně nazpívané titulní písně "Tahle jediná vteřina" s... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2023 08:05 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Je to v háji. I třetí den Colours Of Ostrava přišel o svou největší hvězdu (22.07.2023 15:38)
- Fotogalerie: Třetí den ostravských Colours ovládli Gilberto Gil, Tom Grennan a Ben Cristovao (22.07.2023 12:52)
- Naživo: Druhý den ostravských Colours ovládli geniální Jacob Collier a magická Ewa Farna (21.07.2023 20:04)
- Fotogalerie: Druhý den se Colours rozzářily s Ewou, Niallem a Jacobem (21.07.2023 13:17)
- Naživo: Colours Of Ostrava odstartovaly. V úvodu se představili OneRepublic nebo LaBrassBanda (20.07.2023 16:34)
- Naživo: Závěr Rock For People ukázal rockového Bena Cristovao, skvělé Nothing But Thieves a samozřejmě Muse (13.06.2023 14:16)
- Fotogalerie: Vyvrcholení Rock For People na fotografiích (12.06.2023 20:22)
- České žebříčky pokračují v letargii. Rappery neohrozili Divokej Bill ani Ed Sheeran (18.05.2023 18:05)
- Audio: "Smůla" od Chinaski po sobě zanechá silný otisk na duši (10.05.2023 18:11)
- Miley Cyrus i po čtvrtroce vládne rádiím, na záda jí dýchají Linkin Park (05.05.2023 17:00)

ALBUM TÝDNE 38/2023

Kafka Band
Der Process

Kafka Band přichází s hudebním zpracováním třetího románu Franze Kafky, spisovatele, jehož dílo je i sto let od jeho úmrtí stále aktuální. Deska "Der Process" nám dává krásnou možnost dívat se na knihu o dost jinýma očima, než jsme běžně zvyklí. A je to svěží, leckdy nečekaný a velmi osobitý pohled.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Pá 20.10.
City and Colour (US) / Ruby Waters (CAN) (MeetFactory, Praha)
So 28.10.
50 Cent (US) (O2 arena, Praha)
Ne 29.10.
dEUS (BE) (Rock Café, Praha)
St 01.11.
Cigarettes After Sex (US) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Prince Vladimír Mišík The Prodigy Milly Honsová Madonna Beyoncé Kryštof Lady Gaga Ewa Farna Coldplay AC/DC Adele Sia The Cure Taylor Swift Rihanna Metallica Viktor Sheen Miley Cyrus
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu