Jamie Cullum - The Pianoman At Christmas

Dejte si "The Pianoman At Christmas", vánoční cukroví dle receptu Jamieho Culluma

Vydáno: 24.12.2020 13:25 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: Jamie Cullum fcb

Jamie Cullum natočil svou devátou desku tak trochu mimo plán - místo posunutého turné. Na "The Pianoman At Christmas" však nekopíruje provařené vánoční klasiky, naopak přináší zcela nové písně plné sváteční poetiky. A k velké radosti fanoušků se zde hudebně vrátil ke svým kořenům.

8/10

Jamie Cullum - The Pianoman At Christmas

Vydáno: 20.11.2020
Celkový čas: 39:03

Skladby: It's Christmas, Beautiful Altogether, Hang Your Lights, The Jolly Fat Man, The Pianoman At Christmas, Turn On The Lights, So Many Santas, Christmas Never Gets Old, How Do You Fly?, Christmas Caught Me Crying

Vydavatel: Universal

Platí o něm, že to je velký pracant a hudební nadšenec zároveň. Jamie Cullum je velmi aktivní i na sociálních sítích, dlouhodobě sdílí živé záznamy se svými covery (projekt "Song Society") a mnohé další záležitosti. Loni vydal řadovku "Taller" a hostoval na vánoční kolekci Robbieho Williamse, s nímž si střihl sváteční klasiku Slade "Merry Xmas Everybody". A možná právě tehdy se mu vhlavě zrodila myšlenka na vlastní vánoční dílo.

Nebyl by to ale Jamie, aby si nenašel svou originální cestu. Zcela totiž vynechal ohrané evergreeny a pro desku "The Pianoman At Christmas" svou současnou tvorbu stočil do zlaté éry tradičního popu páté a šesté dekády minulého století. Swing a jazz, to jsou příměsi, které z této nahrávky dělají povedenou sváteční jízdu.

Album vznikalo pod producentským dohledem Grega Wellse a podstatná část se natáčela v legendárních studiích Abbey Road Studios. Bohaté aranže nabízejí dostatek prostoru pro big band a velký smyčcový orchestr, ale dojde i na mnohem komornější orchestrace. Nahrávka má vypilovaný zvuk, díky němuž zaslechnete každý detail, každou instrumentační vychytávku i každý hudební vtípek.

Sám Cullum má sice občas ve své tvorbě tendenci sklouznout k přílišné popové/uhlazené stylizaci, ale v tomto případě se mu podařilo tyto manévry zdařile ukočírovat. Nabízí tak přesně to, čím zaujal na počátku své kariéry, kdy byl oním nespoutaným Sinatrou v teniskách. Tedy přímočaré skladby, které mohou být vnímány i jako pocta jeho hudebním múzám a dnes již nežijícím legendám zmíněné éry.

"It's Christmas" a "Christmas Never Gets Old" jsou vypilované swingově neřízené střely, které připomenou slavné chvíle zmíněného Franka Sinatry. V podobném módu, jen se špetkou rumby navíc, hraje energií nabitá "Hang Your Lights" - dechová sekce a doprovodné dívčí vokály jsou zde v okouzlující rovnováze. "The Jolly Fat Man" je vtipem a ironií napěchovaná pecka prošpikovaná Jamieho humorem a stylizací k nepřekonatelnému Rayi Charlesovi, který vždy strhne dav na svou stranu.

Ze zcela opačného ranku je pak romantická "Beautiful, Altogether", v níž je asi nejvíce čitelný hudebníkův současný rukopis, nebo až cinematicky vygradovaná "How Do You Fly?". Jedním z momentů, jež nelze přeslechnout, je melodicky skvěle vystavěná, podmanivá "Turn On The Lights", v níž se potkává Jamieho multižánrové cítění se sedmdesátkovým soft rockem a harmoniemi stvořenými jiným precizním pianomanem - Billym Joelem. Titulní "The Pianoman At Christmas" je pak retrospektivním pohledem na muzikantovu vlastní kariéru.

Jamie Cullum připomíná, že během vánočních svátků je fajn ubrat tempo, ohlédnout se zpět a zavzpomínat. A to přesto, že album "The Pianoman At Christmas" vlastně vzniklo docela rychle. Přesto je promyšleným dílem, čirou hudební radostí. Z omezení, která z takto tematicky pojaté desky vyplývají, dokázal tento hudební všeuměl se ctí vykličkovat. Tak šťastné a veselé!

  • The Pianoman At Christmas (I♥music, 26.12.2020 14:43) Reagovat

    Pěkná vánoční deska.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
XIII. století - Nosferatu (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Na "Nosferatu" přinesli XIII. století klenot českého gothic rocku. Vinylová reedice ale výročí alba bohužel čest nedělá "Amulet", "Gotika", "Nosferatu". Tři názvy, které u milovníka domácího gotického rocku vyvolají příjemné mrazení v zádech. XIII. století na trojici desek nejen definovali sami sebe, ale hlavně převedli zmíněný žánr do českého... čtěte zde
Vydáno: 14.02.2026 08:35 v sekci Recenze
Václav Noid Bárta - Tvá krev je má síla 7/10
Video: Název jako politický slogan, obsah jako vyznání: Noid se vyznává v novince "Tvá krev je má síla" Václav Noid Bárta jede na sto procent. Neuplynul ani měsíc a po "Vteřině" přichází s dalším singlem "Tvá krev je má síla". Název ve mně evokuje téměř agitku jako od SPD - zní vlastenecky a silácky. Ale naštěstí se novinka... čtěte zde
Vydáno: 13.02.2026 13:30 v sekci Audio / Video | Video
Björk - Cornucopia: The Film 8/10
Hudba v TV: Filmová "Cornucopia" zachytila obrazový monument Björk Björk vždy cílevědomě pracovala s mnoha formami uměleckého vyjádření. Často k tomu oslovovala tvůrce napříč kreativním spektrem. Koncertní film "Cornucopia" v tomto směru působí jako výrazný milník, jenž vás naplno vtáhne.... čtěte zde
Vydáno: 13.02.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Ben Cristovao - Vlajka 5/10
Video: Ben Cristovao tlačí olympijskou "Vlajku" zbytečně na sílu Svézt se s olympijskou mánií, respektive podpořit naše sportovce, se už marně snažili Ťupíci s Bárou Polákovou v songu "Poď si 2.0". Na vlasteneckou strunu se nyní snaží zabrnkat i Ben Cristovao s písní "Vlajka". Ne že by dopadl o... čtěte zde
Vydáno: 12.02.2026 18:06 v sekci Audio / Video | Video
Pohled do českých hitparád - 6. týden 2026
Zara Larsson se po jedenácti letech dočkala. Její hit "Lush Life" se stal nejstreamovanějším v Česku V českých rádiích a v albové hitparádě se ani tentokrát mnoho zásadního neudálo - další vítězství si připsali David Guetta a Buka. Zajímavější příběh přináší přehled digitálních singlů: do čela se dostala švédská... čtěte zde
Vydáno: 12.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Hudební dráha Jamieho Culluma v sedmi kouscích aneb Jak se vymanit ze značky Sinatra v teniskách (09.11.2025 15:30)
- Nejvíc nej: Šest důvodů, proč je Jamie Cullum nejlepší naživo (05.11.2025 08:00)
- Jamie Cullum se v květnu vrátí do Prahy (19.09.2024 16:03)
- Naživo: Jamie Cullum už po klavíru tolik neskáče. Zato ale skáčou všichni kolem něj (20.05.2022 16:13)
- Fotogalerie: Roztančený koncert Jamieho Culluma zachycený objektivem (20.05.2022 10:15)
- Chcete zadarmo na čtvrteční koncert Jamieho Culluma? (17.05.2022 13:20)
- Jamie Cullum, přezdívaný Sinatra v teniskách, vystoupí v květnu 2022 poprvé v Praze (11.05.2022 10:28)
- Jamie Cullum vydá rozšířenou edici vánočního alba "The Pianoman At Christmas" (25.10.2021 09:17)
- Nové desky 46/2020 - od Gartha Brookse přes Jamieho Culluma po Nicka Cavea (25.11.2020 08:00)
- Video: Cher, Kylie, Mel C, Robbie a další si střihli "Stop Crying Your Heart Out". Hitem od Oasis podporují charitu (17.11.2020 14:07)

ALBUM TÝDNE 06/2026

Alice Merton
Visions

Alice Merton svou kariéru před pár lety odpálila hitem "No Roots" a zlí jazykové by mohli tvrdit, že od té doby se na něj marně snaží navázat. Horší i lepší skladby, osahávání hudebního prostoru a snaha se tzv. najít ji ale dovedly až k její třetí řadovce "Visions". A ta se jí opravdu povedla.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)
Ne 22.02.
Motionless In White (US) (Forum Karlín, Praha)
St 25.02.
The Kooks (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 27.02.
Westerman (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 02.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna The Cure Madonna Adele
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe