Dejte si "The Pianoman At Christmas", vánoční cukroví dle receptu Jamieho Culluma

24.12.2020 13:25 - Dan Hájek | foto: Jamie Cullum fcb

Jamie Cullum natočil svou devátou desku tak trochu mimo plán - místo posunutého turné. Na "The Pianoman At Christmas" však nekopíruje provařené vánoční klasiky, naopak přináší zcela nové písně plné sváteční poetiky. A k velké radosti fanoušků se zde hudebně vrátil ke svým kořenům.
8/10

Jamie Cullum - The Pianoman At Christmas

Skladby: It's Christmas, Beautiful Altogether, Hang Your Lights, The Jolly Fat Man, The Pianoman At Christmas, Turn On The Lights, So Many Santas, Christmas Never Gets Old, How Do You Fly?, Christmas Caught Me Crying
Vydáno: 20.11.2020
Celkový čas: 39:03
Vydavatel: Universal
Platí o něm, že to je velký pracant a hudební nadšenec zároveň. Jamie Cullum je velmi aktivní i na sociálních sítích, dlouhodobě sdílí živé záznamy se svými covery (projekt "Song Society") a mnohé další záležitosti. Loni vydal řadovku "Taller" a hostoval na vánoční kolekci Robbieho Williamse, s nímž si střihl sváteční klasiku Slade "Merry Xmas Everybody". A možná právě tehdy se mu vhlavě zrodila myšlenka na vlastní vánoční dílo.

Nebyl by to ale Jamie, aby si nenašel svou originální cestu. Zcela totiž vynechal ohrané evergreeny a pro desku "The Pianoman At Christmas" svou současnou tvorbu stočil do zlaté éry tradičního popu páté a šesté dekády minulého století. Swing a jazz, to jsou příměsi, které z této nahrávky dělají povedenou sváteční jízdu.

Album vznikalo pod producentským dohledem Grega Wellse a podstatná část se natáčela v legendárních studiích Abbey Road Studios. Bohaté aranže nabízejí dostatek prostoru pro big band a velký smyčcový orchestr, ale dojde i na mnohem komornější orchestrace. Nahrávka má vypilovaný zvuk, díky němuž zaslechnete každý detail, každou instrumentační vychytávku i každý hudební vtípek.

Sám Cullum má sice občas ve své tvorbě tendenci sklouznout k přílišné popové/uhlazené stylizaci, ale v tomto případě se mu podařilo tyto manévry zdařile ukočírovat. Nabízí tak přesně to, čím zaujal na počátku své kariéry, kdy byl oním nespoutaným Sinatrou v teniskách. Tedy přímočaré skladby, které mohou být vnímány i jako pocta jeho hudebním múzám a dnes již nežijícím legendám zmíněné éry.

"It's Christmas" a "Christmas Never Gets Old" jsou vypilované swingově neřízené střely, které připomenou slavné chvíle zmíněného Franka Sinatry. V podobném módu, jen se špetkou rumby navíc, hraje energií nabitá "Hang Your Lights" - dechová sekce a doprovodné dívčí vokály jsou zde v okouzlující rovnováze. "The Jolly Fat Man" je vtipem a ironií napěchovaná pecka prošpikovaná Jamieho humorem a stylizací k nepřekonatelnému Rayi Charlesovi, který vždy strhne dav na svou stranu.

Ze zcela opačného ranku je pak romantická "Beautiful, Altogether", v níž je asi nejvíce čitelný hudebníkův současný rukopis, nebo až cinematicky vygradovaná "How Do You Fly?". Jedním z momentů, jež nelze přeslechnout, je melodicky skvěle vystavěná, podmanivá "Turn On The Lights", v níž se potkává Jamieho multižánrové cítění se sedmdesátkovým soft rockem a harmoniemi stvořenými jiným precizním pianomanem - Billym Joelem. Titulní "The Pianoman At Christmas" je pak retrospektivním pohledem na muzikantovu vlastní kariéru.

Jamie Cullum připomíná, že během vánočních svátků je fajn ubrat tempo, ohlédnout se zpět a zavzpomínat. A to přesto, že album "The Pianoman At Christmas" vlastně vzniklo docela rychle. Přesto je promyšleným dílem, čirou hudební radostí. Z omezení, která z takto tematicky pojaté desky vyplývají, dokázal tento hudební všeuměl se ctí vykličkovat. Tak šťastné a veselé!


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • The Pianoman At Christmas (I♥music, 26.12.2020 14:43) Reagovat

    Pěkná vánoční deska.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY