Nicka Cavea mám rád jako muzikanta plného energie. Líbí se mi jeho živelnost, jsem uchvácen koncerty s The Bad Seeds a nejvíc si užívám "Tupelo", "From Her To Eternity" nebo "The Mercy Seat". "Idiot Prayer" je toho pravým opakem. Intimita, klavír, klid. Sedět a poslouchat. A stejně je to ku*evsky dobrý!
8/10
Nick Cave - Idiot Prayer (Nick Cave Alone at Alexandra Palace)
Skladby: Spinning Song, Idiot Prayer, Sad Waters, Brompton Oratory, Palaces of Montezuma, Girl in Amber, Man in The Moon, Nobody's Baby Now, (Are You) The One That I've Been Waiting For?, Waiting For You, The Mercy Seat, Euthanasia, Jubilee Street, Far From Me, He Wants You, Higgs Boson Blues, Stranger Than Kindness, Into My Arms, The Ship Song, Papa Won't Leave You Henry, Black Hair, Galleon Ship
Vydáno: 20.11.2020
Celkový čas: 83:53
Vydavatel: Bad Seed Ltd.
Před časem se
Nick Cave rozhodl, že bude blíže svým fanouškům. Založil web
The Red Hand Files, na kterém se jej každý může zeptat, na co chce, a on často docela rozsáhle odpovídá. Následovalo turné "Conversation With Nick Cave" určené těm nejskalnějším. Sám jsem byl na koncertech v Berlíně a
Baden Badenu a bylo to úchvatné.
Nick tu odpovídá na otázky příchozích diváků, je vstřícný, milý a chápavý a konverzaci prokládá písněmi, při nichž se doprovází jen na klavír. Skladby jsou intimně zaranžované, ořezané na dřeň. A velmi často dojde na dlouho (nebo do té doby třeba nikdy) nehrané kousky. Na vystoupeních tak zaznívají rarity od
The Bad Seeds, Grindermana, ale i
The Boys Next Door, Cave vytahuje b-strany singlů a nezřídka hraje i covery.
A protože koronavirus odložil tour, kterou měli
Nick Cave & The Bad Seeds naplánovanou k podpoře aktuální desky "Ghosteen", odehrál Nick jedinečný koncert v krásných prostorách londýnského Alexandra Palace. Jen on sám přehrává písně ve své intimní poloze pouze s klavírem, tak jak to známe právě z těch konverzačních vystoupení. Tento večer byl, za poplatek, streamován letos 23. července a Cave k němu nechal udělat i vtipný merch včetně trika s nápisem
"I Was Not There". Dne 5. listopadu se ještě delší verze záznamu promítala v kině, ale u nás se z důvodu covidové situace vše přesunulo na leden.
Teď to ale můžete slyšet z desky. Cave poskládal opravdu silný setlist. Sice není tolik alternativní a raritní, jako tomu bylo při konverzačních koncertech, ale i tady se najdou poměrně nečekané okamžiky. Jednak jsou to dvě grindermaní věci, "Palaces of Montezuma" a "Man In The Moon", které tu znějí, jako by patřily na "The Boatman's Call", desku, která se aranžemi nejvíc blíží právě této úsporné verzi songů zde nahraných. A ne náhodou tu z tohoto alba zazní šest písniček, ostatně "Idiot Prayer" akci dala i jméno.
Legendární Fazioli
Celý intimní set odehrál Nick Cave na klavír značky Fazioli. Na ten se ho následně zeptal jeden fanoušek na webu theredhandfiles.com.
Nick v
odpovědi nástroj vychválil a následně si trochu postěžoval. Popsal příběh o tom, jak řekl svému manažerovi, že už je dost starý na to, aby taky jeden takový instrument vlastnil. Protože přece někomu, jako je Nick Cave, výrobce určitě rád dá jedno piano zadarmo nebo za nějakou zmínku o tom, že Nick miluje Fazioli. A manažer volal do Itálie, ale tam žádného Cavea neznali a vzkázali, že fakt nechtějí jen tak dát klavír v hodnotě 200 000 liber někomu, o kom ani neslyšeli. Cave svůj dlouhý příběh zakončuje větou:
"Stejně čekám na den, kdy před mým domem zastaví obrovská dodávka, můj manažer bude mávat z okna spolujezdce, na sobě bude mít tričko s klavírem a se širokým úsměvem na tváři bude křičet: 'Fazioli!'."
Den nato zveřejnil další
zprávu o tom, že někteří z jeho fanoušků byli až moc hr a začali kontaktovat Fazioliho s prosbou, aby Caveovi jeden z nástrojů věnoval. A tak muzikant vysvětloval, že si svůj předešlý příběh trochu přizdobil a vylepšil, aby ho hezky vypointoval, a že ve Fazioli jsou fajn lidé, a poprosil příznivce, ať už je nezavalují mraky e-mailů.
A to stejně nebylo vše. Další den se objevila
poslední zpráva na toto téma. Nick v ní děkuje fanouškům za crowdfundingové kampaně, které mají nasbírat peníze na vytoužené piano, zároveň ale dodává, že pravdu má jeho kamarád Mike, který říká:
"Proč si prostě nekoupíš sám svůj vlastní zas*anej klavír?"
Během vystoupení zazněl i jeden úplně nový song. Je to "Euthanasia" a spolu s dalšími třemi ("Watching Alice", "Sad Waters" a "Stranger Than Kindness") vyšel na čtyřech jednostranných limitovaných picturediscích (mimochodem "Watching Alice" už se na toto album nevešel).
"Idiot Prayer" ukazuje, jaká síla v Caveových písních je. Nepotřebují agresivní grindermanské aranže, nepotřebují ani velkou kapelu, jakou jsou
The Bad Seeds. Znamenitě fungují i ve verzi jen pro hlas a klavír a nenudí ani na té obrovské ploše téměř devadesáti minut. Cave umí vygradovat a vypointovat své skladby i s použitím strohých prostředků. A na to, že vše vzniklo jen jako z nouze ctnost v době pandemie, je až neuvěřitelné, jakou sílu to jako celek má. "Idiot Prayer" je vlastně jedna z těch věcí, za kterou můžeme být covidu vděční.