Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Martin Zeller - Teď se věnujeme záchraně holý existence

Martin Zeller - Teď se věnujeme záchraně holý existence

Vydáno: 23.10.2020 10:00 v sekci Rozhovory - Ondřej Hricko | foto: Jan Nožička

Cocotte Minute se po zrušené části svého výročního turné k debutu "Czeko" na jaře letošního roku rozhodli potěšit fanoušky a na podzim naplánovali šňůru s partou Gaia Mesiah. I tyhle koncerty ale musely být nakonec odpískány. Zeptali jsme se lídra kapely Martina Zellera na to, jak se na současný stav dívá.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Cocotte Minute, Palác Akropolis, Praha, 20.6.2020
© Jan Nožička
Kromě práce pro kapelu a moderování v rádiu jsi také produkčním v Paláci Akropolis. Jak dlouho pro tento pražský klub pracuješ? Co tato pozice vlastně všechno obnáší?

V Akropolis budu už přes dvacet let. Vzal jsem to úplně odspoda. Od údržbáře přes produkčního, gastroprovozního, zástupce šéfproducenta, divadelního producenta, až jsem teď momentálně skončil jako booker čili správce fermanu Paláce Akropolis. Asi nikdy nikdo jinej si v tom baráku nedal takhle komplexní prohlídku provozu. Ale vlastně mi to přijde dobrý. Vím o tom klubu a obecně o fungování klubů asi skoro všechno z mnoha úhlů. A co právě dělám? Teď už momentálně půl roku trávím nekonečným přesouváním a rušením akcí. A další minimálně tři měsíce to budu dělat i nadále. To, co nám teď ti diletanti v souvislosti s covidem naložili, je reálná poprava český nezávislý kultury. V případě Akropolis se bavíme už skoro o dvou stech akcí, kterých se to dotklo nebo ještě dotkne. Některý z nich se pak přesouvají i několikrát. Je to celý úlet!

Lze za současné situace hledat pro tento typ práce vůbec nějakou motivaci? Musí to být vzhledem k neustálým změnám náročné.

Ne, nelze. Je to už jenom o nějaký profesní kázni a odpovědnosti za ty lidi, co živíme. Nebo se teď spíš pokoušíme aspoň trochu živit. Jsem nebetyčně nas*anej na tu tupost a zpupnost, kterou ti, co ty zákazy házej jak králíky z klobouku, doje*ávaj českou kulturu. Oni totiž vůbec nerozuměj tomu, co a jak děláme a co všechno svojí hloupostí podělávaj. A přitom to šlo řešit mnohem inteligentněji a s mnohem menším likvidačním potenciálem. Úplně zbytečně pošlou desetitisíce lidí na pracák. Doufám, že to aspoň vydrží těm divadlům, aby tam mohli aspoň trochu hrát (rozhovor jsme pořizovali ještě v době, kdy se do divadel mohlo - pozn. red.).

Cocotte Minute, natáčení klipu Vlčí hrad
© Tom Black
Asi není potřeba se dále ptát na míru rozčarování ze současného stavu v době proticovidových opatření. Jak moc ale tuzemskou scénu tento kulturní blok ovlivní do budoucna? Jaká je vlastně současná vize fungování Cocotte Minute?

Cocotte Minute jsou zastavený. Jednak veškerej svůj čas ztrácím v těch nekonečných pokusech zachránit aspoň něco málo v Akropolis, načež mi to každej druhej tejden další blb shodí dalším nesmyslným prohlášením ze stolu, jednak prostě nesmíme hrát. Což je v našem případě úplnej základ. My jsme klubová kapela. Živý hraní - to jsou Cocotte Minute. Nás nehrajou rádia ani televize. Kapela žije jenom z toho hraní a z prodeje merchandisingu. A to teď prostě stojí a mnoho měsíců stát bude. A tu scénu jako takovou to položí. Desetiměsíční stopku bez pomoci státu nikdo nepřežije. Tihle lidi odejdou jinam a spousta z nich se už nikdy nevrátí. Ty škody se budou napravovat léta.

Jak se obecně díváš na své kolegy umělce v hudebním průmyslu, kteří se vyjadřují veřejně k politické situaci či se dokonce k některým politickým barvám hlásí?

Tak pokud se nehlásej k mr*kám typu SPD nebo KSČM, tak na politickej názor mají samozřejmě právo. Moc bych si přál, aby si ti, co volili ANO nebo ČSSD, při dalších volbách uvědomili, kdo jim zapálil krám. Obecně vůbec nechápu, jak může někdo, kdo má všech pět pohromadě, volit ANO. Obzvlášť teď. Ale myslím, že v té kultuře nejsou debilové, kterým stačí kobliha. Naštěstí. ANO je pro mě zlodějský spolek, jehož autokratickej vládce vede tuhle zemi do kolapsu, rozkrádá veřejně státní majetek, nerespektuje právo tohoto státu a ještě z toho má tak trochu pr*el.

Cocotte Minute, Palác Akropolis, Praha, 20.6.2020
© Jan Nožička
Na podzim jste měli odehrát šňůru společných koncertů s kapelou Gaia Mesiah. Lze turné považovat za zrušené, nebo se na něj mohou fanoušci těšit třeba příští rok?

Turné je zrušený. Když to půjde, zkusíme udělat nový na podzim 2021. Ale buďme realisté. Nikdo neví, jestli bude kde tu tour udělat. Ty kluby současnou situaci, pokud se k tomu stát nepostaví čelem, totiž nemají šanci přežít.

S kapelou jste nedávno odehráli akustický koncert. Jaké z něho máš pocity? Přibudou další?

Cocotti akusticky hráli vždycky, prostě jsme si jednou za pár let udělali pro radost akustický turné. A baví nás to. Je ale pravda, že teď jsme to třeba sedm let neudělali. Letí to jak voda. Kdyby to ty jelita nechaly aspoň na to sezení s rouškama, tak jsme ten akustik jeli třeba hned. Ale teď nikdo nic neví, takže těžko něco plánovat.

Cocotte Minute

Cocotte Minute se od začátku svého působení na domácí scéně řadí mezi přední rock-metalové kapely. Pod vedením lídra Martina Zellera, jehož charakteristický vokál se stal poznávacím znamením formace, vydali v roce 2004 úspěšný debut "Czeko", k jehož patnáctiletému výročí vyjeli minulý rok na turné. Na prvotinu navázali deskou "Proti sobě" a v letech 2009 a 2010 dvojalbem "Sado Disco". Po pětileté pauze, kdy skupina hibernovala, přichází v roce 2015 s přelomovým comebackovým počinem "Rituál, kmen a srdce a kmen!". Ten Cocotte Minute nahráli naživo před publikem a vydali jako CD i DVD. Dílo vzniklo za vydatné pomoci fanoušků prostřednictvím serveru HitHit.cz a následně bylo oceněno jako Album roku v anketě Žebřík 2016. Zatím posledním počinem se stalo EP "Veď mě". Na letošní rok bylo v plánu turné s další tuzemskou rockovou partou Gaia Mesiah, po vyhlášení restrikcí českou vládou však bylo zrušeno.

Za sebou máte poměrně dlouhou tour k patnáctému výročí vydání debutu "Czeko". Jak jsi vnímal reakce fanoušků na starší, ne tak často hrané písně? Přece jenom rukopis kapely se za ty roky trochu proměnil. Překvapily tě reakce - ať už kladné, či záporné - na některou z nich?

"Czeko" je totem a srdce Cocotte Minute. To je jasný. A možná mě ani nepřekvapuje, že jsme ty koncerty nedojeli, protože přišla světová pandemie. "Czeko" mělo vždycky strašný koule. Takže i vzpomínkový turné musí být nějak speciál. Nakonec jsme to ukončili video streamem, protože zbytek tour nám už zakázali. Ta atmoška na tom koncertě byla neskutečná. Reakce na starší věci nevím, nijak jsem to nesledoval. Je mi to jedno. Jsem rád, když se to těm lidem líbí, ale je mi jedno, když se jim to nelíbí. Já za sebe vím, že jsem do každý pecky dal maximum, a neovlivním pak, co s ní bude dál. Ten příběh u mě skončí, když to pošlu do světa. Pak už je to totiž příběh těch lidí. Na ně pak ta písnička promlouvá a oni s ní komunikují a v nich něco probouzí.

V jednom z rozhovorů jsi zařadil první desku vaší skupiny až na čtvrté místo ve svém osobním žebříčku oblíbenosti. Dvojku "Proti sobě" jsi dokonce zařadil na úplný chvost. V čem je horší než zbytek tvorby Cocotte Minute?

Zařadil jsem to tam v nějakým kontextu. A taky jsem říkal, že to, že je něco na konci nebo těsně před ním, neznamená, že je to špatný. Mně osobně jsou teď nejbližší ty nový desky, protože to je období, který teď taky žiju. "Czeko" jsme s Czendou napsali před těma asi patnácti lety. A tehdy to byla prostě čistá pravda. A dodneška i mě překvapuje, jak je to furt silný. Ale teď už jsme zase lidsky i hudebně dál. Nemůžeme a ani nechceme stát na místě. Spousta jinejch kapel to tak z vychca*osti dělá, ale naše cesta to není.

Cocotte Minute, Palác Akropolis, Praha, 20.6.2020
© Jan Nožička
Jaké bylo pro tebe letošní léto bez festivalů a koncertů? Měl jsi čas na nějaké jiné aktivity?

Tak zrovna my jsme to léto měli super. Spousta větších festivalů vyházela drahý kapely a udělali si headlinery z těch levnějších, takže i z nás. A stihli nám zakázat jen dvě akce, takže jsme to odehráli víceméně podle plánu. Ovšem ten plán tedy vznikal neskutečně divoce a extrémně rychle. Ta situace byla - a bohužel stále je - fakt složitá a ultra blbá. Ale léto proběhlo jako zázrakem a taky díky neskutečnému úsilí těch pořadatelů nad očekávání dobře. Velký respekt všem, co měli tu odvahu. Všichni šli do neskutečného risku.

Je s přibývajícím repertoárem těžké složit setlist pro nadcházející vystoupení? Hádáte se v kapele, kterou píseň zařadíte?

Tak my se v kapele v první řadě vůbec nehádáme. To je, myslím, úplnej základ všeho. Každej z nás má na starosti svoji agendu a ostatní se mu do toho nese*ou, protože vědí, že ten, kdo to má na starosti, je prostě ten nejlepší v týmu na tu věc. A playlist skládáme logicky už jen ze singlů a schováme si tam jednu dvě věci pro naši radost. Takže je to vlastně dost jednoduchý. Mě baví hrát naše hity, protože to prostě strašně funguje. A kdo chce jít víc do hloubky, dá si ty vymazlenější věci z desky. Naživo by to stejně tolik nefungovalo. Naživo prostě fungují singly.

Vaše koncerty bývají opravdu strhující a nabité energií. Je ještě vůbec nějaký prostor je na klubové úrovni někam posunout?

Light design, choreografie, video projekce. Tam je určitě ještě velkej prostor. Už si na to brousíme zuby.

Inspiruješ se v pódiové prezentaci třeba u některých zahraničních kolegů?

Ne. Já jsem strašnej ignorant a samorost. Neposlouchám v podstatě už žádný kapely. Nezajímá mě show někoho jiného. Nezajímá mě, jak to kdo dělá. Je mi to prostě jedno. Já to mám nějak v sobě. Prostě to tam je a vím, že to samo vyleze, když to vyvolám. Netvrdím, že není dobrý být otevřený a bránit se inspiraci a novým vjemům, ale já to prostě stejně nakonec všechno vyberu zevnitř sebe. A vždycky to dopadlo dobře. Prostě to nějak vím. Jenom nevím, jak to vím.

Mnoho kapel využilo koronavirovou pauzu ke skládání nového materiálu a práci ve studiu. Jak jsou na tom Cocotte Minute s nástupcem ípíčka "Veď mě"?

Nová muzika teď není na pořadu dne. Teď se věnujeme záchraně holý existence. Jak naší osobní, tak kapelový. Máme kancelář, e-shop hosting, zkušebnu, kapelové auto, tým lidí a tak dál. Abychom mohli fungovat na takový úrovni, na jaký fungujeme, už musíme mít svůj silnej podpůrnej ekosystém. To se nedá jen tak vypnout a pak zase někdy rychle zapnout. Když to všechno teď rozpustíme a prodáme, nebude to tak, že pak za tejden zase všechno nahodíme a budeme se tvářit, že se nic nestalo. Takhle to v kultuře nefunguje. Bylo by fajn, aby to těm debilům, co nám tak nakládají, došlo. Metal dětem a nesmíme se nechat zlomit. To je teď to nejdůležitější!

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Czeko (Dan Hůlka, 23.10.2020 15:37) Reagovat

  Zeller se probudil z komatu ty pičo??Dokud mu někdo nehrábl do kešeně, tak držel hubu a krok:DProstě Cocott no, ale dobrý aspoň něco!!:D

 • Trochu mimo (Hrabe, 24.10.2020 12:32) Reagovat

  Jako vidí tu hruzu, to asi kazdej. Ale pak rekne ze mrd*y SPD, pritom ti jedini jsou proti likvidacnim opatrenim :-) neuveritelný :-)

  • Re: Trochu mimo (Potkan, 26.10.2020 09:33) Reagovat

   Ty máš taky dost!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Elton John - Já 9/10
Recenze: "Já" popisuje skutečný Rocketmanův příběh "To nejlepší na rock and rollu je, že i někdo jako já se může stát hvězdou," svěřuje se Elton John ve své informacemi nabité biografii. Kniha s názvem "Já" velmi čtivou formou přibližuje nejenom životní eskapády, ale i nitro... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2020 08:40 v sekci Recenze
0
Makrorecenze "Power Up" AC/DC
Makrorecenze: Makrorecenze "Power Up" AC/DC Když AC/DC ohlásili, že přece jen vydají ještě jednu řadovou desku, oko nejednoho rockera určitě nezůstalo suché. Všechny máničky si "Power Up" určitě užívají, ale jak pravděpodobně poslední album legendárních australských... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2020 08:30 v sekci Recenze | Makrorecenze
4
Korupce, bílí muži a málo vagín aneb Kdo smí dostat Grammy
Na okraj: Korupce, bílí muži a málo vagín aneb Kdo smí dostat Grammy Zatímco dřív se hudebníci do užšího nominačního výběru Grammy nedostávali jednoduše proto, že podle hodnoticí akademie někdo vytvořil lepší dílo než oni, dnes za to může rasa, pohlaví nebo korupce. Také vyhlášení nominací... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2020 12:15 v sekci Publicistika | Na okraj
36
Pohled do českých hitparád - 47. týden 2020
Mirai ovládli rádia s "I přes to všechno", Jaromír Nohavica má nejprodávanější album Domácím žebříčkům tentokrát kralují umělci z Moravskoslezského kraje. Nejhranější písní v rádiích se stala "I přes to všechno" od frýdecko-místecké party Mirai. Albové pořadí opanoval symbol Ostravy Jaromír Nohavica s... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2020 21:01 v sekci Novinky | České hitparády
1
Aneta Langerová - Dvě slunce 7/10
Recenze: "Dvě slunce" Anety Langerové zahřejí hlavně trpělivého posluchače Autorsky plodná spolupráce s Jakubem Zitkem na albu "Na Radosti" z roku 2014 se dočkala svého pokračování. Novinka "Dvě slunce" jasně stvrzuje, že hlas Anety Langerové patří v českém popu k těm nejosobitějším. Cestu k novým... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2020 08:00 v sekci Recenze
22
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Cocotte Minute a Gaia Messiah společně vyrážejí na turné (16.09.2020 15:03)
- Naživo: Brod1995 byl festivalem plným radostí z maličkostí (24.08.2020 14:45)
- Festival Brod1995 startuje už v pátek (20.08.2020 10:36)
- J.A.R. zahájili Lucerna Music Bar - Open Air (24.06.2020 16:16)
- Fotogalerie: Sbohem a šáteček, "Czeko". Cocotte Minute se loučili s debutem (22.06.2020 11:51)
- Gaia Mesiah a Hentai Corporation spojí síly v Plzni už v sobotu (12.06.2020 15:27)
- Cocotte Minute zakončí turné k "Czeko" koncertem v Paláci Akropolis (11.06.2020 12:09)
- Vyhrajte vstupenky na turné Rock For People Home (11.06.2020 09:19)
- Recenze: Gaia Mesiah oblékla v "Refresh in Golden Hive Live" staré pecky do fresh kabátku (26.05.2020 17:30)
- Chybí vám energie dračic z Gaia Mesiah? Čeká vás jejich první online živák (12.05.2020 10:51)

ALBUM TÝDNE 47/2020

Nick Cave
Idiot Prayer (Nick Cave Alone at Alexandra Palace)

Nicka Cavea mám rád jako muzikanta plného energie. Líbí se mi jeho živelnost, jsem uchvácen koncerty s The Bad Seeds a nejvíc si užívám "Tupelo", "From Her To Eternity" nebo "The Mercy Seat". "Idiot Prayer" je toho pravým opakem. Intimita, klavír, klid. Sedět a poslouchat. A stejně je to ku*evsky dobrý!

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 30.11.
Ben Caplan (CAN) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 03.12.
Tempers (USA) (Café V lese, Praha)
Út 08.12.
Warmduscher (UK) (Café V lese, Praha)
Ne 31.01.
Holy Fuck (CAN) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 11.02.
The Dead Daisies (AUS) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 14.02.
The Score (USA) (Roxy, Praha)
Ne 14.02.
Zola Blood (UK) (Rock Café, Praha)
Út 16.02.
Asaf Avidan (IL) (Palác Akropolis, Praha)
Ne 21.02.
Men I Trust (CAN) (Rock Café, Praha)
Út 23.02.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars AC/DC Mirai Lady Gaga Miley Cyrus Kryštof Metallica Dua Lipa Sia Aneta Langerová Ava Max Škwor Adam Lambert Deftones Beyoncé Lana Del Rey Kylie Minogue The Weeknd Billie Eilish Madonna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver