Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Martin Zeller - Teď se věnujeme záchraně holý existence

Martin Zeller - Teď se věnujeme záchraně holý existence

Vydáno: 23.10.2020 10:00 v sekci Rozhovory - Ondřej Hricko | foto: Jan Nožička

Cocotte Minute se po zrušené části svého výročního turné k debutu "Czeko" na jaře letošního roku rozhodli potěšit fanoušky a na podzim naplánovali šňůru s partou Gaia Mesiah. I tyhle koncerty ale musely být nakonec odpískány. Zeptali jsme se lídra kapely Martina Zellera na to, jak se na současný stav dívá.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Cocotte Minute, Palác Akropolis, Praha, 20.6.2020
© Jan Nožička
Kromě práce pro kapelu a moderování v rádiu jsi také produkčním v Paláci Akropolis. Jak dlouho pro tento pražský klub pracuješ? Co tato pozice vlastně všechno obnáší?

V Akropolis budu už přes dvacet let. Vzal jsem to úplně odspoda. Od údržbáře přes produkčního, gastroprovozního, zástupce šéfproducenta, divadelního producenta, až jsem teď momentálně skončil jako booker čili správce fermanu Paláce Akropolis. Asi nikdy nikdo jinej si v tom baráku nedal takhle komplexní prohlídku provozu. Ale vlastně mi to přijde dobrý. Vím o tom klubu a obecně o fungování klubů asi skoro všechno z mnoha úhlů. A co právě dělám? Teď už momentálně půl roku trávím nekonečným přesouváním a rušením akcí. A další minimálně tři měsíce to budu dělat i nadále. To, co nám teď ti diletanti v souvislosti s covidem naložili, je reálná poprava český nezávislý kultury. V případě Akropolis se bavíme už skoro o dvou stech akcí, kterých se to dotklo nebo ještě dotkne. Některý z nich se pak přesouvají i několikrát. Je to celý úlet!

Lze za současné situace hledat pro tento typ práce vůbec nějakou motivaci? Musí to být vzhledem k neustálým změnám náročné.

Ne, nelze. Je to už jenom o nějaký profesní kázni a odpovědnosti za ty lidi, co živíme. Nebo se teď spíš pokoušíme aspoň trochu živit. Jsem nebetyčně nas*anej na tu tupost a zpupnost, kterou ti, co ty zákazy házej jak králíky z klobouku, doje*ávaj českou kulturu. Oni totiž vůbec nerozuměj tomu, co a jak děláme a co všechno svojí hloupostí podělávaj. A přitom to šlo řešit mnohem inteligentněji a s mnohem menším likvidačním potenciálem. Úplně zbytečně pošlou desetitisíce lidí na pracák. Doufám, že to aspoň vydrží těm divadlům, aby tam mohli aspoň trochu hrát (rozhovor jsme pořizovali ještě v době, kdy se do divadel mohlo - pozn. red.).

Cocotte Minute, natáčení klipu Vlčí hrad
© Tom Black
Asi není potřeba se dále ptát na míru rozčarování ze současného stavu v době proticovidových opatření. Jak moc ale tuzemskou scénu tento kulturní blok ovlivní do budoucna? Jaká je vlastně současná vize fungování Cocotte Minute?

Cocotte Minute jsou zastavený. Jednak veškerej svůj čas ztrácím v těch nekonečných pokusech zachránit aspoň něco málo v Akropolis, načež mi to každej druhej tejden další blb shodí dalším nesmyslným prohlášením ze stolu, jednak prostě nesmíme hrát. Což je v našem případě úplnej základ. My jsme klubová kapela. Živý hraní - to jsou Cocotte Minute. Nás nehrajou rádia ani televize. Kapela žije jenom z toho hraní a z prodeje merchandisingu. A to teď prostě stojí a mnoho měsíců stát bude. A tu scénu jako takovou to položí. Desetiměsíční stopku bez pomoci státu nikdo nepřežije. Tihle lidi odejdou jinam a spousta z nich se už nikdy nevrátí. Ty škody se budou napravovat léta.

Jak se obecně díváš na své kolegy umělce v hudebním průmyslu, kteří se vyjadřují veřejně k politické situaci či se dokonce k některým politickým barvám hlásí?

Tak pokud se nehlásej k mr*kám typu SPD nebo KSČM, tak na politickej názor mají samozřejmě právo. Moc bych si přál, aby si ti, co volili ANO nebo ČSSD, při dalších volbách uvědomili, kdo jim zapálil krám. Obecně vůbec nechápu, jak může někdo, kdo má všech pět pohromadě, volit ANO. Obzvlášť teď. Ale myslím, že v té kultuře nejsou debilové, kterým stačí kobliha. Naštěstí. ANO je pro mě zlodějský spolek, jehož autokratickej vládce vede tuhle zemi do kolapsu, rozkrádá veřejně státní majetek, nerespektuje právo tohoto státu a ještě z toho má tak trochu pr*el.

Cocotte Minute, Palác Akropolis, Praha, 20.6.2020
© Jan Nožička
Na podzim jste měli odehrát šňůru společných koncertů s kapelou Gaia Mesiah. Lze turné považovat za zrušené, nebo se na něj mohou fanoušci těšit třeba příští rok?

Turné je zrušený. Když to půjde, zkusíme udělat nový na podzim 2021. Ale buďme realisté. Nikdo neví, jestli bude kde tu tour udělat. Ty kluby současnou situaci, pokud se k tomu stát nepostaví čelem, totiž nemají šanci přežít.

S kapelou jste nedávno odehráli akustický koncert. Jaké z něho máš pocity? Přibudou další?

Cocotti akusticky hráli vždycky, prostě jsme si jednou za pár let udělali pro radost akustický turné. A baví nás to. Je ale pravda, že teď jsme to třeba sedm let neudělali. Letí to jak voda. Kdyby to ty jelita nechaly aspoň na to sezení s rouškama, tak jsme ten akustik jeli třeba hned. Ale teď nikdo nic neví, takže těžko něco plánovat.

Cocotte Minute

Cocotte Minute se od začátku svého působení na domácí scéně řadí mezi přední rock-metalové kapely. Pod vedením lídra Martina Zellera, jehož charakteristický vokál se stal poznávacím znamením formace, vydali v roce 2004 úspěšný debut "Czeko", k jehož patnáctiletému výročí vyjeli minulý rok na turné. Na prvotinu navázali deskou "Proti sobě" a v letech 2009 a 2010 dvojalbem "Sado Disco". Po pětileté pauze, kdy skupina hibernovala, přichází v roce 2015 s přelomovým comebackovým počinem "Rituál, kmen a srdce a kmen!". Ten Cocotte Minute nahráli naživo před publikem a vydali jako CD i DVD. Dílo vzniklo za vydatné pomoci fanoušků prostřednictvím serveru HitHit.cz a následně bylo oceněno jako Album roku v anketě Žebřík 2016. Zatím posledním počinem se stalo EP "Veď mě". Na letošní rok bylo v plánu turné s další tuzemskou rockovou partou Gaia Mesiah, po vyhlášení restrikcí českou vládou však bylo zrušeno.

Za sebou máte poměrně dlouhou tour k patnáctému výročí vydání debutu "Czeko". Jak jsi vnímal reakce fanoušků na starší, ne tak často hrané písně? Přece jenom rukopis kapely se za ty roky trochu proměnil. Překvapily tě reakce - ať už kladné, či záporné - na některou z nich?

"Czeko" je totem a srdce Cocotte Minute. To je jasný. A možná mě ani nepřekvapuje, že jsme ty koncerty nedojeli, protože přišla světová pandemie. "Czeko" mělo vždycky strašný koule. Takže i vzpomínkový turné musí být nějak speciál. Nakonec jsme to ukončili video streamem, protože zbytek tour nám už zakázali. Ta atmoška na tom koncertě byla neskutečná. Reakce na starší věci nevím, nijak jsem to nesledoval. Je mi to jedno. Jsem rád, když se to těm lidem líbí, ale je mi jedno, když se jim to nelíbí. Já za sebe vím, že jsem do každý pecky dal maximum, a neovlivním pak, co s ní bude dál. Ten příběh u mě skončí, když to pošlu do světa. Pak už je to totiž příběh těch lidí. Na ně pak ta písnička promlouvá a oni s ní komunikují a v nich něco probouzí.

V jednom z rozhovorů jsi zařadil první desku vaší skupiny až na čtvrté místo ve svém osobním žebříčku oblíbenosti. Dvojku "Proti sobě" jsi dokonce zařadil na úplný chvost. V čem je horší než zbytek tvorby Cocotte Minute?

Zařadil jsem to tam v nějakým kontextu. A taky jsem říkal, že to, že je něco na konci nebo těsně před ním, neznamená, že je to špatný. Mně osobně jsou teď nejbližší ty nový desky, protože to je období, který teď taky žiju. "Czeko" jsme s Czendou napsali před těma asi patnácti lety. A tehdy to byla prostě čistá pravda. A dodneška i mě překvapuje, jak je to furt silný. Ale teď už jsme zase lidsky i hudebně dál. Nemůžeme a ani nechceme stát na místě. Spousta jinejch kapel to tak z vychca*osti dělá, ale naše cesta to není.

Cocotte Minute, Palác Akropolis, Praha, 20.6.2020
© Jan Nožička
Jaké bylo pro tebe letošní léto bez festivalů a koncertů? Měl jsi čas na nějaké jiné aktivity?

Tak zrovna my jsme to léto měli super. Spousta větších festivalů vyházela drahý kapely a udělali si headlinery z těch levnějších, takže i z nás. A stihli nám zakázat jen dvě akce, takže jsme to odehráli víceméně podle plánu. Ovšem ten plán tedy vznikal neskutečně divoce a extrémně rychle. Ta situace byla - a bohužel stále je - fakt složitá a ultra blbá. Ale léto proběhlo jako zázrakem a taky díky neskutečnému úsilí těch pořadatelů nad očekávání dobře. Velký respekt všem, co měli tu odvahu. Všichni šli do neskutečného risku.

Je s přibývajícím repertoárem těžké složit setlist pro nadcházející vystoupení? Hádáte se v kapele, kterou píseň zařadíte?

Tak my se v kapele v první řadě vůbec nehádáme. To je, myslím, úplnej základ všeho. Každej z nás má na starosti svoji agendu a ostatní se mu do toho nese*ou, protože vědí, že ten, kdo to má na starosti, je prostě ten nejlepší v týmu na tu věc. A playlist skládáme logicky už jen ze singlů a schováme si tam jednu dvě věci pro naši radost. Takže je to vlastně dost jednoduchý. Mě baví hrát naše hity, protože to prostě strašně funguje. A kdo chce jít víc do hloubky, dá si ty vymazlenější věci z desky. Naživo by to stejně tolik nefungovalo. Naživo prostě fungují singly.

Vaše koncerty bývají opravdu strhující a nabité energií. Je ještě vůbec nějaký prostor je na klubové úrovni někam posunout?

Light design, choreografie, video projekce. Tam je určitě ještě velkej prostor. Už si na to brousíme zuby.

Inspiruješ se v pódiové prezentaci třeba u některých zahraničních kolegů?

Ne. Já jsem strašnej ignorant a samorost. Neposlouchám v podstatě už žádný kapely. Nezajímá mě show někoho jiného. Nezajímá mě, jak to kdo dělá. Je mi to prostě jedno. Já to mám nějak v sobě. Prostě to tam je a vím, že to samo vyleze, když to vyvolám. Netvrdím, že není dobrý být otevřený a bránit se inspiraci a novým vjemům, ale já to prostě stejně nakonec všechno vyberu zevnitř sebe. A vždycky to dopadlo dobře. Prostě to nějak vím. Jenom nevím, jak to vím.

Mnoho kapel využilo koronavirovou pauzu ke skládání nového materiálu a práci ve studiu. Jak jsou na tom Cocotte Minute s nástupcem ípíčka "Veď mě"?

Nová muzika teď není na pořadu dne. Teď se věnujeme záchraně holý existence. Jak naší osobní, tak kapelový. Máme kancelář, e-shop hosting, zkušebnu, kapelové auto, tým lidí a tak dál. Abychom mohli fungovat na takový úrovni, na jaký fungujeme, už musíme mít svůj silnej podpůrnej ekosystém. To se nedá jen tak vypnout a pak zase někdy rychle zapnout. Když to všechno teď rozpustíme a prodáme, nebude to tak, že pak za tejden zase všechno nahodíme a budeme se tvářit, že se nic nestalo. Takhle to v kultuře nefunguje. Bylo by fajn, aby to těm debilům, co nám tak nakládají, došlo. Metal dětem a nesmíme se nechat zlomit. To je teď to nejdůležitější!

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Czeko (Dan Hůlka, 23.10.2020 15:37) Reagovat

  Zeller se probudil z komatu ty pičo??Dokud mu někdo nehrábl do kešeně, tak držel hubu a krok:DProstě Cocott no, ale dobrý aspoň něco!!:D

 • Trochu mimo (Hrabe, 24.10.2020 12:32) Reagovat

  Jako vidí tu hruzu, to asi kazdej. Ale pak rekne ze mrd*y SPD, pritom ti jedini jsou proti likvidacnim opatrenim :-) neuveritelný :-)

  • Re: Trochu mimo (Potkan, 26.10.2020 09:33) Reagovat

   Ty máš taky dost!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Adele - Easy On Me 7/10
Video: "Easy On Me" od Adele je sázkou na nostalgickou jistotu, která znovu funguje Éra nového alba "30" je teprve v začátcích, už nyní se ale ukazuje, že výjimečnou pozici Adele v hudebním průmyslu neohrozila ani šestiletá tvůrčí pauza od předešlé studiovky "25". Prvnímu singlu "Easy On Me" stačilo jen... čtěte zde
Vydáno: 15.10.2021 16:45 v sekci Audio / Video | Video
13
Michal Horák - Humor je můj nejpřirozenější jazyk
Rozhovory: Michal Horák - Humor je můj nejpřirozenější jazyk Michal Horák získává každou písní na popularitě. Nedávno vydal svou druhou řadovku, jejíž název "Michalbum" zrcadlí osobitý humor jeho songů. Nadsázka k jeho tvorbě patří, přestože během našeho povídání prozradil:... čtěte zde
Vydáno: 15.10.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
1
Frankie & The Deadbeats - The Shining 8/10
Recenze: Zasnění kovbojové Frankie & The Deadbeats debutují výraznou deskou "The Shining" Pankáči a kotlíkáři, těžko si představit odlišnější subkultury. A přesto se, alespoň u nás, stalo první pro druhé překvapivým zdrojem. V současnosti moderní alternativní country totiž v Česku hrají lidé vzešli z... čtěte zde
Vydáno: 14.10.2021 15:40 v sekci Recenze
3
Podívejte se na čtyřminutový trailer k novému dokumentu o The Beatles
Podívejte se na čtyřminutový trailer k novému dokumentu o The Beatles Zatímco dosud byli na Myšáka Mickeyho & spol. naštvaní hlavně obdivovatelé Hvězdných válek a Avengers, nyní se blíží čas, kdy se objeví další armáda nespokojených, tentokrát hudebních fanoušků. Stále oddalovaný vstup... čtěte zde
Vydáno: 14.10.2021 08:11 v sekci Novinky
1
Pohled do českých hitparád - 40. týden 2021
Za Vladimírem Mišíkem odstartoval v albovém žebříčku Karel Gott, rádiím stále vládne Ed Sheeran Vítězové tuzemských žebříčků se v uplynulém týdnu nezměnili, za nimi ale došlo k četným přesunům. V rádiích vedoucímu Edu Sheeranovi šlapou na paty Dua Lipa a Imagine Dragons, v albech se na druhou pozici za Vladimíra Mišíka... čtěte zde
Vydáno: 13.10.2021 16:30 v sekci Novinky | České hitparády
7
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Cocotte Minute berou do ruky španělky a vyrážejí na akustické turné (13.10.2021 14:20)
- Naživo: Gaia Mesiah si Ledárny Braník omotala kolem prstu (20.08.2021 18:02)
- Fotogalerie: Jak to Gaia Mesiah v Braníku rozjela (20.08.2021 15:47)
- Cocotte Minute spolu s Hentai Corporation rozpoutají peklo pod Ještědem (01.07.2021 15:26)
- První část charitativního projektu Metal dětem! míří do finále (06.05.2021 07:58)
- Cocotte Minute vyhlašují regulérní sbírku na pomoc samoživitelům (24.03.2021 13:57)
- Cocotte Minute startují kampaň Metal dětem! na pomoc samoživitelům (16.03.2021 15:43)
- Cocotte Minute v pátek rozezní Palác Akropolis vánočním streamem (13.12.2020 14:18)
- Cocotte Minute a Gaia Messiah společně vyrážejí na turné (16.09.2020 15:03)
- Naživo: Brod1995 byl festivalem plným radostí z maličkostí (24.08.2020 14:45)

ALBUM TÝDNE 41/2021

Brandi Carlile
In These Silent Days

Miluje Joni Mitchell i Eltona Johna. Countryové hvězdě Tanye Tucker produkovala album, které získalo hned dvě Grammy. Za svou předchozí desku byla na tutéž cenu nominovaná tolikrát jako ten rok žádná jiná hudebnice. A taky zpívá se Soundgarden. Brandi Carlile je prostě žena, kterou chceš znát. Poznej "In These Silent Days".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.11.
Paul Kalkbrenner (DE) (Forum Karlín, Praha)
Út 09.11.
Ota Balage (CZ) - Balage 60 (O2 Universum, Praha)
Út 30.11.
Tata Bojs (O2 Universum, Praha)
Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Ozzy Osbourne (UK) + Judas Priest (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Lady Gaga Rihanna Adele Kryštof Ewa Farna AC/DC Beyoncé Ed Sheeran Metallica Karel Gott BTS Billie Eilish Pokáč Vladimír Mišík Jelen Madonna Dua Lipa Ozzy Osbourne The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu