shop.musicserver.cz
Katy Perry - Smile

Katy Perry by se s vámi na desce "Smile" chtěla konečně smát, vy ale budete spíš plakat

Vydáno: 01.09.2020 17:30 v sekci Recenze - Tomáš Navrátil a David Böhm | foto: Facebook Katy Perry

Třicátý pátý týden roku 2020 se navždy zapíše tučným písmem do života Katy Perry. Narodila se jí dcera Daisy Dove a zároveň vyšla i její šestá studiová deska s názvem "Smile". Malá holčička určitě všem vykouzlí nejeden úsměv na tváři, ale zda se to povede i novému albu, není vůbec jisté.

5/10

Katy Perry - Smile

Vydáno: 28.8.2020
Celkový čas: 36:36

Skladby: Never Really Over, Cry About It Later, Teary Eyes, Daisies, Resilient, Not the End of the World, Smile, Champagne Problems, Tucked, Harleys in Hawaii, Only Love, What Makes a Woman

Vydavatel: Capital Records

Katy Perry si v předchozí dekádě ukrojila pořádný koláč popularity a jednu dobu vesměs diktovala podobu hudebního světa. Její úderné, frázované hitovky znějí rozhlasovými étery i dnes, ale většinou se jedná o dokolečka omílané kusy z desek "Teenage Dream" a "Prism". Tři roky stará kolekce "Witness" byla příjemnou snahou odprostit se od těchto prvoplánových odrhovaček, nohy jí však podrazil úděsný vizuál, který celou tuto éru zakopal do hlubin nevkusu a kýče.

Hudební weby pak začaly často citovat zpěvaččina slova, že se její nové tvorby jen tak nedočkáme. Ticho ale následující rok přerušilo hned několik hostovaček (Zedd, Daddy Yankee) a pak i song "Never Really Over", který i přes své jasné hitové kvality ani zdaleka nezopakoval úspěchy, na které byli zpěvačka i zástupci vydavatelství zvyklí. Ani další postupně zveřejňované singly "Small Talk" a "Harleys in Hawaii" žádnou velkou díru do světa neudělaly.

Můžeme pouze spekulovat o tom, že jakmile se svět dozvěděl o zpěvaččině těhotensví, labelu se zaleklo případné dlouhé pauzy, a proto jí narychlo zamával před očima smlouvou říkající, že než naplno započne její mateřská role, je ještě potřeba vydat novou studiovku. Tohoto pocitu se totiž nelze zbavit ani po zběžném poslechu "Smile". Zní spíše jako výběr dříve napsaných písniček, které někdo rychle vytáhl ze šuplíku. Už i na samotném obalu jako by sama Katy říkala: "No dobře, já vám to album natočím, ale rychle, za dvě hodiny jdu na ultrazvuk."

Katy Perry potřebuje hity. Bez nich se totiž stává nepříliš výraznou zpěvačkou, která má občas tendence sklouzávat k protivně skřípavé barvě hlasu. Bohužel novinka žádné hity neobsahuje a ten protivný hlas je všude. Už přítomnost rok a půl starého singlu "Never Really Over" dokazuje, že nic lepšího se na skladě neobjevilo, a tak se - pro pozvednutí ze šedivé průměrnosti - nakonec původně samostatně vydaný singl stal napevno součástí nahrávky.

I když ani předchozí řadovka "Witness" neoplývala dechberoucími vypalovačkami, při opakovaném poslechu vykrystalizovalo hned několik dobrých písní. V tomto případě ale všechno, co by mohlo z čerstvého počinu vyčnívat, vyšlo ještě před jeho vydáním. Singl "Daisies" je moc příjemnou střednětempou baladou, která má hodně blízko k "Unconditionally". Titulní skladbě podráží nohy opět úděsný vizuál a kupodivu zde citelně chybí rapová vložka, kterou původně nahrál Diddy, která se však do výsledné podoby nedostala.

Po hudební stránce je většina písniček nevýrazná. Jedná se o jednoduché popové zpívánky, které nemají čím zaujmout. Většinou je tvoří základní beat, pár basových linek a tím veškerá snaha o rozjetí elektronických hejblat končí. Právě v produkci a refrénech je hlavní kámen úrazu celého alba.

Například "Not the End of the World" velmi nápadně připomíná hit "Black Widow", který Katy Perry sice před lety napsala, ale nakonec jej použila Iggy Azalea s Ritou Orou. "Tucked" přináší pověstné frázované zpívání, ale kvalit z počátků kariéry interpretky nedosahuje. Singlově a neotřele zní "Resilient", ale zde se zase nejvíce projevuje zpěvaččin přiškrcený ječák.

Katy Perry vždy alespoň disponovala srozumitelnými texty, které se nestávaly jen výplněmi pro nadupané producentské beaty. Zpravidla se v nich vypořádávala s peripetiemi, a to jak v životě, tak (hlavně) ve vztazích. Nyní, když se její život díky svatbě a narození potomka ustálil, se může konečně bavit a smát. Zaujme tak polemizování nad tím, co dělá ženu ženou, ve stejnojmenném závěrečném kousku. Naopak vymyšlení generovaného opakování tří stejných vět v "Cry About It Later" evidentně příliš času nezabralo.

Studiovku předznamenala i různá doprovodná videa. V době koronaviru sice nemůžeme čekat žádné výpravné události, a tak většina vizuálů získala animovanou podobu. Najdete tu rozpohybovaný komiks, variace na japonské anime či animace odkazující na počátek Disneyho impéria. Kdyby ovšem k jednotlivým skladbám nic nevzniklo, asi by se nic nestalo. Pravděpodobně si každý klip pustíte jednou a někdy jej ani nedokoukáte celý.

Katy Perry by si zasloužila opět nějaký pořádný hit, který ukáže, že i zpěvačky, jež vévodily předchozí dekádě, mají stále co říct. Ale toho nedocílí, pokud bude vydávat desky, jakou je právě novinková "Smile". Sběrem několika zapomenutých písniček, které se nevešly na předchozí alba, nevznikne velká popová událost. Výsledek sice ničím neuráží a poslech docela příjemně plyne, ale i po desátém přehrání si nezapamatujete ani jednu melodii.

Otázkou zůstává, zda nadcházející pauza, kdy se Katy bude naplno věnovat rodičovství, dá základ vytvoření úderných popových melodií, nebo zda se už za rok dočkáme kýčovitého alba ukolébavek, v nichž se interpretka bude stylizovat třeba do obří plyšové kočky (slona už nám totiž předvedla).

Druhý pohled Davida Böhma

Katy Perry nikdy nepatřila mezi oblíbence hudebních publicistů. Ačkoliv co se týče textů (zejména u balad) příjemně překvapila, recenze každé desky s body spíše šetřily a pohybovaly se kolem padesáti a šedesáti procent. Zpěvačka by sice jistě mohla úspěšně pokračovat v čistokrevné popině, v roce 2017 však s albem "Witness" trochu otočila... a vše se začalo rozpadat jako teenagerský sen.

O tom, jestli za neúspěch "Svědka" mohly krátké blond vlasy, opravdu nevkusné videoklipy nebo zda pro fanoušky byla trošku experimentálnější Katy nestravitelná, by se dalo bavit opravdu dlouho. Jisté však je, že kritikům se novinka "Smile" líbit nebude a na komerční úspěch zaděláno taktéž není - interpretka se totiž vrátila k veselému popu. A když porovnáme nahrávku s tím, co v těchto dnech do světa vypouštějí ostatní umělci, působí pro svou jednoduchost opravdu maličko jako relikt.

Ale relikt sympatický, a to právě v tom, že takhle čistý pop už dnes vlastně dělá málokdo. Pokud vám v hudební knihovně chybí zvuk podobný tomu ze začátku minulého desetiletí, dvanáctipoložková kolekce tuto díru alespoň trochu zacpe. O chytlavé refrény není nouze a Američanka zpívá zase o trochu lépe. Ať už jde o pěkně vygradovanou "Resilient", kytarovým riffem okořeněný potenciální další singl "Cry About It Later" nebo až epická záležitost "Not The End Of The World", každá skladba dává dohromady milý, barevný celek, který ke konci léta sedí parádně.

Ne, novopečená maminka to balit opravdu ještě nemusí. Stále baví a má i co říct. Snad jen ty klipy by mohla co nejdříve natočit dospělejší.

Hodnocení: 7/10


 • Smile (Anonym, 01.09.2020 18:27) Reagovat

  Katy vydá Witness: Album je príliš experimentálne, chceme späť starú Katy!

  Katy vydá Smile: Album je príliš nudné, Katy by mala viac experimentovať!

  Katy sa proste nikdy nezavďačí. Netvrdím, že Smile by nemohlo byť málinko prepracovanejšie, ale tak na 5 bodov to určite nie je. Katy v čase tehotenstva a korony pracuje pomaly viac, ako ostatné hviezdičky dokopy a už len za to si podľa mňa zaslúži pochvalu. Skladby pekne sumarizujú všetko, čím si Katy poslednými rokmi prešla, takže určite to nie je len nejaká zbierka nevydaných skladieb. Keby na tom albume tak záležalo vydavateľstvu, ako si to mysli recenzent, asi by ho promovalo trochu viac. Toto je proste taký darček pre jej fanúšikov. 7.5/10. Najlepšie skladby: Teary Eyes, Smile, Champagne Problems, Harleys In Hawaii a Only Love.


  • Re: Smile (GABI, 01.09.2020 20:19) Reagovat

   Ale v recenzi se nepíše, že by měla víc experimentovat. V recenzi se píše, že jí chybí hity. A to je bohužel pravda, ať si kdo chce co chce říká.

   • Re: Smile (Aimlock, 02.09.2020 07:10) Reagovat

    Never Really Over byl hit. Change my mind

 • Vše naznačuje, že z Katy se prostě stane ameri... (Klára, 01.09.2020 18:31) Reagovat

  Vše naznačuje, že z Katy se prostě stane americká Dáda Patrasová. Dávalo by to smysl.

 • (Nicole Synth, 01.09.2020 18:33) Reagovat

  Trefná recenze, něco vidím podobně. Od alba jsem čekala trochu jinak pojaté melodické písně, které by k tématu desky více pasovaly, ale bohužel se tak nestalo a je to škoda. Hudebně je to bohužel celkem slabé. Zase je u ní ale fajn, že si tu hudbu, texty skládá sama, takže toho si zase na ní cením. Jak i píšete, její hlas je místy přiškrcený viz skladba Resilient, která je ale jinak pěkná. Deska podle mě není úplně špatná, ale je trochu nevýrazná a nemá takový ten šmrnc popového alba. Jednotlivé skladby mi připadají jako bych je už někde slyšela. Těžko hledám na desce skladbu, která by mě zatím nejvíc oslovila. Harleys in Hawai je třeba pro mě ale něčím nová, zajímavá a atraktivní. Po delším uvážení nakonec dávám ještě slabých 6 bodů.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě
Rozhovory: RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě Pavel Ridoško alias RIDO začal jako první Čech spolupracovat s holandským vydavatelstvím Blackout. Nyní má vlastní label Plat:form. Posledních deset let se podílí na přípravě Opening Ceremony festivalu Let It Roll, který se letos... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
Colours Of Ostrava - den první, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.-20.7.2024
Naživo: Úvod Colours Of Ostrava zachraňovali hlavně kytaroví mistři Festival Colours Of Ostrava máme na musicserveru rádi dlouhá léta, však na něj také pravidelně jezdí velká část redakce. A vždycky se na něj upřímně těší. Je ale naší prací upozorňovat nejen na úspěchy, ale také na... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2024 17:37 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2024
Hit tohoto léta "Espresso" od Sabriny Carpenter už zní i z českých rádií Na nejvyšších místech tuzemských žebříčků se nestalo nic významného, a tak nezbývá než hledat příběh do titulku v nižších patrech pořadí. Do českých rádií konečně vstoupil singl "Espresso", s nímž Sabrina Carpenter... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Velkolepý comeback se nekoná. Katy Perry je v novince "Woman's World" naprosto mimo (15.07.2024 13:30)
- Katy Perry hlásí návrat. V novém singlu poodhalí ženský svět (19.06.2024 09:23)
- Video: Katy Perry se v živáku "When I'm Gone" převlékla za muchomůrku (03.02.2022 12:13)
- Audio: Ze spolupráce Katy Perry a Alessa vzešla energická klubovka "When I'm Gone" (04.01.2022 17:04)
- Video: Katy Perry vzdává hold Pokémonům písní "Electric" (15.05.2021 12:16)
- Publicistika: Ultimátní přehled zahraničních vánočních a zimních písní roku 2020 (23.12.2020 12:25)
- Video: Katy Perry unesou v "Not The End Of The World" mimozemšťané. Klipu chybí nosný nápad i sama zpěvačka (22.12.2020 18:11)
- Video: Katy Perry, Tiësto a Aitana nabádají v "Resilient" k pozitivnímu pohledu na život (23.11.2020 08:03)
- David Guetta se rozpovídal o hitu "Titanium". Chtěl do něj Katy Perry (18.10.2020 17:31)
- Nové desky 34/2020 - od Katy Perry přes Metalliku po Gregoryho Portera (02.09.2020 08:00)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)
Čt 12.09.
Monika Bagárová (CZ) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Taylor Swift Kesha mp3.com Doja Cat Dua Lipa Mirai Queen Sam Smith Miley Cyrus Kabát Katy Perry Tom Morello Madonna The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe