shop.musicserver.cz
Ultimátní přehled zahraničních vánočních a zimních písní roku 2020

Ultimátní přehled zahraničních vánočních a zimních písní roku 2020

Vydáno: 23.12.2020 12:25 v sekci Publicistika - Honza Balušek a Dan Hájek | foto: koláž musicserver.cz

Pokud vás nudí všechny ohrané vánoční melodie, máme pro vás ultimátní přehled třiatřiceti zahraničních letošních písniček a klipů se zimní a sváteční tematikou. Některé skladby samozřejmě znáte, ale třeba ne v těchto verzích a od těchto interpretů. Dodejte svým letošním Vánocům alespoň závan hudební svěžesti!

Dvanáct českých a slovenských vánočních a zimních písní roku 2020 najdete tady.

Robbie Williams - Can't Stop Christmas

Robbie Williams loni vydal opulentní kolekci "The Christmas Present", která v deluxe edici obsahuje osmadvacet skladeb, a letos ji doplnil o devětadvacátý kousek s názvem "Can't Stop Christmas". Vyrovnává se v něm s letošním složitým rokem a přístupem Britů k pandemii, takže se v doprovodném videoklipu najdou okamžiky vtipné i dojemné. Přesně jak to Robbie umí.


Carly Rae Jepsen - It's Not Christmas Till Somebody Cries

Při skládání originálních svátečních písní se dá vydat dvěma hlavními směry: buď skladbu umělec zahalí do co největšího patosu, nebo naopak vsadí na rozvernost a vtip. Kanaďanka Carly Rae Jepsen se ve své letošní novince "It's Not Christmas Till Somebody Cries" pustila po té druhé cestě a i přes název se u písničky i klipu, o němž jsme více psali zde, hezky zasmějete.


Liam Gallagher - All You're Dreaming Of

Liam Gallagher za svou skladbu "All You're Dreaming Of" sice v naší recenzi moc pochvaly nezískal, ale může mu to být úplně jedno, protože utahaná balada doma na ostrovech zabrala snad nejvíce z jeho dosavadních sólových singlů, a opět se tak může dívat na všechny ostatní z vrcholu žebříčků. Je prostě část roku, kdy i ti největší rebelové jihnou a chtějí se k někomu přitulit.


Katy Perry - I'll Be Home For Christmas / Cozy Little Christmas

Letos měl na americké televizní stanici ABC premiéru speciál "Disney Holiday Singalong", který se dá popsat jako takové karaoke se známými svátečními písněmi. Součástí show bylo také vystoupení Katy Perry, která v převleku za vánoční stromeček zazpívala úryvky z písní "I'll Be Home For Christmas" a "Cozy Little Christmas". Je to barevné, je to zábavné a opravdu vánočně přítulné.


Kylie Minogue & Delta Goodrem - When You Wish Upon A Star

Delta Goodrem sice během své kariéry zažila i úspěchy mimo svou rodnou Austrálii, její hvězda ale září hlavně tam. To Kylie Minogue je sice také rodilá Australanka, ale většinu času pobývá v Londýně. Hudební spojení obou zpěvaček pro vánoční speciál první jmenované tak proběhlo pomocí techniky. Ale i přes náročné technické řešení se jim předvedení písně "When You Wish Upon A Star" opravdu povedlo.


Finneas - Another Year

Do hudební historie se Finneas asi už navždy zapsal jako bratr a poloviční strůjce úspěchu Billie Eilish, talentovaný hudebník se ale poměrně aktivně věnuje i své vlastní muzikantské dráze, která je od hudby jeho sestry na hony vzdálená. Velmi vyklidněná, jako velká část jeho sólové tvorby, je i písnička "Another Year", kterou zaznamenal i pro show Jimmyho Fallona.


Goo Goo Dolls - This is Christmas

Nebýt pandemie, vánoční album by u Goo Goo Dolls asi nepřicházelo v úvahu. Místo toho, aby muzikanti vyrazili na turné, rozhodli se na nahrávku "It's Christmas All Over" zpracovat pár svátečních klasik a přidat i nějakou tu původní skladbu. Mezi nimi najdeme i "This is Christmas", která se sice s velkou pravděpodobností nestane nějakým velkým hitem, který bychom slýchali každoročně z rádií, ale svou krásu rozhodně má. A komu také připomíná něco z "The Christmas Present" Robbieho Williamse?


Florence Welch - Have Yourself a Merry Little Christmas

V rámci virtuálního koncertu s názvem "The Stars Come Out To Sing At Christmas", jehož výtěžek je věnován na charitu, zazpívala vedle OneRepublic, Kaiser Chiefs, Simple Minds a mnohých dalších i Florence Welch. Předvedla jen klavírem doplněnou píseň "Have Yourself a Merry Little Christmas", která dala vyniknout jejímu hlasu. I když se dá říct, že při natáčení Florence možná neměla tu úplně nejlepší formu...


Paloma Faith - Christmas Prayer (Acoustic Version)

Díky bohu za každou novou originální sváteční píseň! Jednu má letos na triku i Paloma Faith. Do "Christmas Prayer" si jako hosta pozvala jazzového veterána Gregoryho Portera. Společný videoklip bohužel nenatočili, pustit si tak můžete pouze audio verzi, Paloma ji pak ale se svou kapelou skladbu vystřihla živě a navíc v akustické podobě.


Jamie Cullum - Hang Your Lights

Než miliontá první verze "Silent Night" je lepší autorská nahrávka, která vychází z vánoční atmosféry. Letos se takto koncipovanou deskou pochlubil Jamie Cullum s "The Pianoman At Christmas". Na ní reflektuje zlatou éru tradičního popu z přelomu padesátých a šedesátých let minulého století. Uslyšíte swing, jazz a hlavně nepřeslechnutelného Jamieho. Jeho song "Hang Your Lights" je pak skočný swing s příměsí rumby s dechy a doprovodnými vokalistkami. Má to energii a eleganci té éry. Vždy si přejeme šťastné a veselé, což "Hang Your Lights" naplňuje vrchovatě.


Imagine Dragons - White Christmas

Při pohledu na domácky slepený videoklip k vánoční klasice "White Christmas" v podání Imagine Dragons je poznat, že se hudebníci při jeho natáčení asi skvěle bavili. Možná se budete bavit i vy, ačkoli něco podobného byste si doma asi zvládli pořídit taky a pravděpodobně ve vyšší kvalitě. A to i včetně nijak neobjevné a unylé verze této skladby. Ale tak třeba to někoho zaujme...


Ellie Goulding - River (Acoustic)

Ellie Goulding loni vydala coververzi "River" od Joni Mitchell jako exkluzivitu pro Amazon, ale i tak písnička dobyla britský singlový žebříček. Ellie je prostě na ostrovech obrovská hvězda a skladba je nádherná v jakékoli podobě. Třeba jako v té akustické, kterou zpěvačka do světa vyslala letos. Jen klavír a její zpěv, co více si přát.


Paul McCartney - Winter Bird / When Winter Comes

Paul McCartney poslední pátek před Štědrým dnem vydal své nové album "McCartney III", které nahrál kompletně sám, a jako poslední skladbu na něj zařadil zimní písničku "Winter Bird / When Winter Comes". Pouze několika nástroji doprovázená skladbička dostala do vínku rozkošné, jakoby rukou psané lyric video.


Haim - Christmas Wrapping 2020 (all I want for christmas is a vaccine)

Sourozenecké trio Haim sice místo Vánoc slaví Chanuku, ale pro letošek natočilo svůj vůbec první sváteční song. Sestry naštěstí vsadily na veselou notu, jako základ jim posloužila písnička "Christmas Wrapping", již doplnily o podtitul "(all I want for christmas is a vaccine)" a také o svůj původní text. Klip je určen pro mobily a je to opravdu jen taková legrácka.


Pentatonix - My Favorite Things

Co by to bylo za článek o svátečních písních bez zmínky o Pentatonix, kteří si na nich postavili alespoň 70 % své kariéry. Ti i letos vydali vánoční album, tentokrát s názvem "We Need A Little Christmas", a na něm nabídli například úchvatnou originální píseň "Thank You". V našem přehledu si ale představíme jejich verzi "My Favorite Things", která pochází z muzikálu "Za zvuků hudby". Doprovodný videoklip díky nalíčení členů formace sice vypadá spíše halloweensky než vánočně, ale co už.


JoJo - December Baby

Také zpěvačka JoJo letos neodolala touze mít ve své diskografii vánoční nahrávku, tu svou pojmenovala "December Baby". Videoklip ke stejnojmenné písni sice zahájí úryvkem tradiční sváteční skladby "Noelle", v níž jí přizvukuje hned několikrát naklonovaný Jacob Collier, poté se už ale vydá do teplých krajů, kde na nás mimo jiné pokukuje z vany či tancuje ve velmi úsporném oblečku paní Santa Clausové.


Rick Astley - Love This Christmas

I popová stálice, jakou je Rick Astley, letos přispěla do vánočního šílenství písničkou "Love This Christmas". Celá instrumentace i backvokály sice naprosto evokují ten hit od Mariah Carey, ale co - vždyť jsou Vánoce. Astley navíc skladbu nechal doprovodit opravdu zábavným videoklipem, v němž není nouze o počítačové triky a dobrou náladu.


Dua Lipa a Jimmy Fallon - Christmas Is All Around

Americké late night shows jsou před Vánocemi samozřejmě plné různých živých verzí svátečních melodií, Jimmy Fallon se ale od ostatních přece jen odlišuje tím, že se na nich hudebně i pěvecky často podílí. Do studia si třeba pozval Duu Lipu a společně vystřihli krátkou verzi "Christmas Is All Around", která zazněla ve filmové romantické klasice "Láska nebeská".


Gabrielle Aplin - Happy Xmas (War Is Over)

Po protiválečné a vánoční klasice Johna Lennona letos sáhli třeba i John Legend a Alanis Morissette, ale v soutěži o nejlepší coververzi by zajisté vyhrála Gabrielle Aplin. Zatímco zmíněné hvězdy Lennonovu klasiku v podstatě jen přehrály do verze podobné originálu, zpěvačce stačil jen klavír a její hlas. Je to jednoduché, krásné a má to sílu.


Bastille - Merry Xmas Everybody

Vánoční nálada letos dostihla i britskou formaci Bastille. Sice ne natolik, aby složila svou vlastní sváteční skladbu, natočila ale coververzi podle členů kapely té úplně nejvíc nejlepší vánoční písničky všech dob. Podle nich jí je "Merry Xmas Everybody" od Slade, kterou předvedli ve velmi odlehčené unplugged verzi, v níž místo rolniček zazní xylofon.


Whitney Houston - One Wish (For Christmas)

Ne, nepletete se, Whitney Houston neobživla a nenatočila nový videoklip. Ale ač je trvanlivost vánočních nahrávek krátká, každoročně se na pár týdnů obnovuje. Letos se tak připomenutí dostala její sváteční kolekce "One Wish" klipem ke stejnojmenné písni. Snímek je kombinací zimních záběrů s textem skladby, občas se objeví i sama zpěvačka, aby nám připomenula, jak fenomenální měla hlas.


Ella Fitzgerald - Frosty The Snowman

Whitney v našem přehledu není jedinou zpěvačkou, která se videoklipu ke své vánoční písni dočkala až po své smrti, ale na Ellu Fitzgerald rozhodně nemá. Jazzová pěnice totiž skladbu "Frosty The Snowman" natočila už v roce 1960, tedy před šedesáti lety. Letošní animovaný klip každopádně není žádná odfláknutá práce, ale opravdu povedený a zábavný kousek.


Jess Glynne - This Christmas

Coververze písničky "This Christmas", původně od Donnyho Hathawaye, v podání Jess Glynne je sice Amazon Original, ale nakonec se i tyto speciální songy dostanou mezi ty, kdo mají předplacenou jinou streamovací platformu (nebo nemají žádnou). Skladba plná dechů je doplněna videoklipem, který zobrazuje vtipné vánoční tragédie a také firemní večírek. Ne že by jich letos bylo nějak hodně, a tak bude fajn si jeden užít s touto rusovláskou.


Andrea Bocelli - Hallelujah

Cohenovu "Hallelujah" každoročně předělá spousta umělců. Letos se o další verzi postaral třeba i Andrea Bocelli, který ji natočil na album s názvem "Believe". V jeho podání samozřejmě nechybí velkolepý orchestr, ostatně dvaašedesátiletý Ital je v prvé řadě operní zpěvák, za pozornost ale rozhodně stojí videoklip, který umně spojuje krásy přírody, lidského těla a tance.


Måns Zelmerlöw - Alone On Christmas Eve

Švédský zpěvák Måns Zelmerlöw se doma proslavil v jednom ročníku tamní SuperStar, ale celý svět se o něm dozvěděl, až když s písní "Heroes" zvítězil v Eurovison Song Contest. Letošní sváteční dny může všem posmutnělým ještě více zesmutnit poněkud utahanou baladou "Alone On Christmas Eve".


Meghan Trainor ft. Earth, Wind & Fire - Holidays

Meghan Trainor, díky níž má Ewa Farna jeden ze svých největších hitů ("Boky jako skříň", kdybyste náhodou nevěděli), letos vydala celou vánoční nahrávku s názvem "A Very Trainor Christmas" a z ní do světa vyslala hned několik singlů a videoklipů, protože aspoň jeden se přece musí chytit. My jsme vybrali příjemně šlapající hitovku "Holidays", v níž jí záda jistí legendární Earth, Wind & Fire.


Shawn Mendes, Camila Cabello - The Christmas Song

Že Shawn Mendes a Camila Cabello už nějakou dobu tvoří pár, není žádné tajemství. Dvojice na loňský hit "Señorita" letos navázala coververzí slavné písně "The Christmas Song", kterou těsně po druhé světové válce proslavil Nat King Cole. Videoklip se snaží co nejvíce tvářit jako ze staré videokamery, fanoušky určitě potěší, že jej tvoří záběry ze soukromí slavné pěvecké dvojice. A navíc za každých deset milionů streamů této písně věnuje Mendes deset tisíc dolarů pro organizaci Feeding America. To už je důvod, proč si písničku pustit, ne?


Christina Aguilera - The Christmas Song

Po "The Christmas Song" sáhla i Christina Aguilera, která píseň předvedla živě v show Setha Meyerse. Původně ji natočila už v roce 2000 na svou desku "My Kind of Christmas" a její aktuální provedení je samozřejmě vokálně úplně jinde než odlehčená verze Shawna a Camily. Velký hlas se prostě potřebuje předvést.


Jack Garratt - The Christmas Song

I Jack Garratt si coby předvánoční překvapení nachystal svou vlastní reinterpretaci klasiky "The Christmas Song". Zjevně si naposlouchal všechny variace skladby v podání Nata Kinga Colea, který jich za svou kariéru pořídil hned několik, nakonec ale svou verzi vsadil do komorní nálady a nechal v ní naplno vyniknout svůj hlas. Na obal singlu pak vyštrachal svou fotku z dětství.


Sia - Snowman

Australská zpěvačka Sia má od roku 2017 ve své diskografii v podobě nahrávky "Everyday Is Christmas" jedno z nejlepších a nejzábavnějších vánočních alb všech dob. Zapomeňte na utahané koledy a prozpěvujte si s ní spoustu originálních, veselých melodií. A protože sváteční pecky lze, na rozdíl od běžné tvorby, bez problémů recyklovat, až letos opatřila animovaným (stop motion) videoklipem písničku "Snowman". A nutno dodat, že dojemným a krásným videoklipem.


Mariah Carey ft. Ariana Grande, Jennifer Hudson - Oh Santa!

Mariah Carey sváteční část své tvorby letos vyždímala na ultimum speciálem pro Apple TV+ a doprovodným živákem. Jako návnadu pro fanoušky do světa vyslala novou verzi písničky "Oh Santa!", kterou s ní zapěly i Ariana Grande a Jennifer Hudson. Všechny dámy krásně zpívaly a ještě krásněji se u toho vrtěly. Více jsme o této písni psali zde.


Kacey Musgraves ft. Troye Sivan - Glittery

Vánoční desky jsou v současnosti už jen prvním stupněm svátečních hudebních oslav, muzikanti totiž stále více a více natáčejí také televizní speciály. "The Kacey Musgraves Christmas Show", kterou countryová zpěvačka natočila pro Amazon Prime Video, pochází sice už z roku 2019, až letos ale rodačka z Texasu do světa samostatně vyslala duet s Troyem Sivanem "Glittery". Krásně něžné, že? Jejich letošní společný song "Easy" tepe v jiném tempu. A ten videoklip!


Leona Lewis - Ave Maria

Miley Cyrus není jedinou zpěvačkou, která nahrává písně u sebe na dvorku a posílá je na YouTube. Letos se u sebe doma v Los Angeles nechala nasnímat třeba i Leona Lewis. Za branami svého příbytku zazpívala "Ave Maria", jinak skladbu, která se nachází na její sedm let staré vánoční kolekci "Christmas, With Love". A i když zpěvačka už několik let marně bojuje o návrat zpět na scénu, nádherný hlas má pořád. A je poznat, že opera pro ni není cizí slovo.


NÁZORY
  • ... (Martin, 23.12.2020 17:22) Reagovat

    Děkuji za uvedení Kacey Musgraves. Jinak by to byly smutné Vánoce.

  • A co skvělá kolekce Tori Amos - Christmastide ??... (David, co ho všichni nesnáší ale on je miluje, 23.12.2020 19:07) Reagovat

    A co skvělá kolekce Tori Amos - Christmastide ??? Nic. Pochopitelně. :-(

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lewis Capaldi - Broken By Desire To Be Heavenly Sent 8/10
Recenze: Lewis Capaldi nabízí v "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" intimní zpověď o bolestech lásky a mentálního zdraví Nové album populárního skotského muzikanta Lewise Capaldiho "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" vyšlo teprve 19. května, přesto je už teď poměrně jasné, že bude dominovat předním příčkám výročních žebříčků. Zpěvák nám... čtěte zde
Vydáno: 29.05.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jan Fic - Vždycky se ti v životě něco pos*re, ale jde o to, jak to přijmeš
Rozhovory: Jan Fic - Vždycky se ti v životě něco pos*re, ale jde o to, jak to přijmeš Písničkář Jan Fic nedávno vydal své třetí album "Homunkulus", které v mnoha ohledech uzavírá příběh načatý na obou předchozích. Do jaké míry je jeho dílo autobiografické, co obnáší kytarářské řemeslo a jak došel k... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Céline Dion kvůli nemoci zrušila celé evropské turné
Céline Dion kvůli nemoci zrušila celé evropské turné Zatímco před pár dny mohli být fanoušci Céline Dion překvapeni a potěšeni, neboť po letech nahrála nové písničky (staly se součástí soundtracku k filmu "Love Again"), nyní jejich dobrá nálada dostala další tvrdou ránu.... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2023 18:43 v sekci Novinky
0
Ghost - Phantomine 7/10
Recenze: Ghost předělávkami na "Phantomime" zabaví, nic nového ale nepřinášejí Maskovaná švédská parta Ghost vyrostla v posledních několika letech z obskurní formace v celosvětový metalový fenomén. Ze zaplivaných klubů se cílevědomě vyhrabala až do velkých hal, svůj zvuk zpřístupnila mainstreamu, zároveň... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2023 09:00 v sekci Recenze
0
Lana Del Rey - Say Yes to Heaven 8/10
Audio: Lana Del Rey překvapila fanoušky předělanou verzí nevydané skladby "Say Yes to Heaven" Lana Del Rey nedávno do světa vypustila svou devátou řadovku "Did You Know That There's a Tunnel Under Ocean Blvd". A zdá se, že populární americká zpěvačka je v plném rozkvětu, což dokázala i ve výpravném videoklipu "Candy... čtěte zde
Vydáno: 26.05.2023 17:26 v sekci Audio / Video | Audio
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kylie Minogue láká na podzimní album letní hitovkou "Padam Padam" (19.05.2023 19:23)
- Kylie Minogue potěší fanoušky novou deskou "Tension". Oslavuje na ní individualitu a tvůrčí svobodu (13.05.2023 17:48)
- Naživo: Robbie Williams v Krakově sršel vtipem, jeho koncert byl výjimečný (19.03.2023 09:35)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (30-21) (25.01.2023 20:00)
- Rozhovory: Marcell - Do Londýna jsme si přijeli pro zvuk bicích, pochvala od The 1975 potěšila (1/2) (17.01.2023 08:00)
- Recenze: Oslavy na jistotu, to je "XXV" Robbieho Williamse (28.12.2022 09:00)
- Video: Carley Rae Jepsen ve videoklipu "Surrender My Heart" září jako skutečná brooklynská star (16.12.2022 14:32)
- Nové desky 42/2022 - od Taylor Swift přes Arctic Monkeys po a-ha (26.10.2022 08:00)
- Video: Načančaná Carly Rae Jepsen a načančaný Rufus Wainwright letí v přenačančaném klipu "The Loneliest Time" až na Měsíc (25.10.2022 11:26)
- Robbie Williams odtajnil svůj nový projekt Lufthaus (21.10.2022 13:41)

ALBUM TÝDNE 22/2023

Lewis Capaldi
Broken By Desire To Be Heavenly Sent

Nové album populárního skotského muzikanta Lewise Capaldiho "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" vyšlo teprve 19. května, přesto je už teď poměrně jasné, že bude dominovat předním příčkám výročních žebříčků. Zpěvák nám totiž kromě typických rozchodových skladeb ukazuje i část duše člověka, který bojuje s psychikou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 30.05.
Iron Maiden (UK) (O2 arena, Praha)
Út 30.05.
Walter Trout (US) (Palác Akropolis, Praha)
Ne 04.06.
Tenacious D (US) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.06.
Pusha T (US) (SaSaZu, Praha)
St 07.06.
The Lumineers (US) (Sportovní hala FORTUNA, )
St 07.06.
Scorpions (DE) (Winning Group arena, Brno)
St 07.06.
Hazmat Modine (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Madonna Beyoncé Lady Gaga Adele The Cure AC/DC Coldplay Kryštof Rihanna Sia Ewa Farna Lucie Vondráčková Viktor Sheen Metallica Dua Lipa Ed Sheeran
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu