shop.musicserver.cz
Bruce Springsteen - Darkness on the Edge of Town

Bruce Springsteen - Darkness on the Edge of Town

Vydáno: 27.06.2020 09:00 v sekci Zaprášenosti - Jiří V. Matýsek | foto: Bruce Springsteen

O tom, zda je pro kariéru muzikanta nejdůležitější první, druhé, třetí nebo kdovíkolikáté album, se vedou sáhodlouhé diskuze. Jisté je však jedno: pro Bruce Springsteena to ani zdaleka nebyl jeho debut. Dveře mu mocně otevřel až jeho třetí počin "Born To Run". Jak ale navázat? To je ta zásadní otázka.

Bruce Springsteen - Darkness on the Edge of Town

Datum vydání: 2.6.1978
Producenti: Bruce Springtseen, Jon Landau
Skladby: Badlands, Adam Raised A Cain, Something in the Night, Candy's Room, Racing in the Street, The Promised Land, Factory, Streets of Fire, Prove It All Night, Darkness on the Edge of Town
Umístění v hitparádách: č. 14 v UK Albums Chart, č. 5 v US Billboard 200

Nakonec se oním následovníkem stalo album "Darkness on the Edge of Town". Ne že by snad nutně potřebovalo oprašovat - snad jen jako vzácný klenot Springsteenovy diskografie, na jehož bedra padl nevděčný úkol stát se tím úhelným kamenem, který zpěvákovu kariéru buď nakopne, nebo odešle do vod zapomnění. Album vyšlo v červnu 1978, pojďme si nyní připomenout, co jeho vzniku předcházelo a co se na něm nepochybně odráží.

Rok 1973 byl pro amerického zpěváka a kytaristu Bruce Springsteena celkem úspěšný. Stačil solidně nakopnout svou muzikantskou dráhu pod vlastním jménem (a samozřejmě s už tehdy nezbytným E-Street Bandem). Vyšla mu hned dvě alba, "Greetings From Ashbury Park, N. J." a "The Wild, The Innocent & The E-Street Shuffle", o nějakém zázračném vstupu do hitparád či snad zásahu širšího publika se ale dalo mluvit jen stěží. V žebříčcích nejprodávanějších desek se sice objevily obě kolekce, ani jedna však nedokázala překročit magickou padesátou příčku. Alespoň tedy v Americe - v Británii se dvojka propracovala až na třiatřicátou pozici.

Oním skutečným vstupem do mainstreamu se stala až dotažená nahrávka "Born To Run". Světu a hlavně domovským Spojeným státům (číslo tři v žebříčku Billboard) představila Springsteena jako vyzrálou rockovou hvězdu, která dovedla přirozeně skloubit písničkářský étos stadionových show, které jsou opulentní, přesto si na nich každý divák připadá, jako by byl doma v obývacím pokoji. To je ostatně něco, co se Bossovi daří dodneška.

Ztělesňuje to lepší z amerického snu - píli, vytrvalost, hrdost na svůj původ - nikdy se na své cestě vzhůru nevzdal své řekněme sociální citlivosti a schopnosti poukazovat na problémy obyčejných lidí. Na rozdíl od řady jiných kolegů z branže to není laciná salónní póza, ale přirozená součást osobnosti. Zároveň jsou tyhle postoje v jeho tvorbě jen latentně přítomné, ne militantně tlačené dopředu. Centrem byl vždy příběh. Nepřikrášlovaný, uvěřitelný, ne nutně s happy-endem. Šťastné i nešťastné vztahy, cesty po nekonečných dálnicích, válka ve Vietnamu, rozpad hodnot, postavení chudých, městská poezie, která se (většinou) obejde bez patosu a klišé. Je to tak snad na každé jeho řadovce. A "Darkness on the Edge of Town" je pro mě jedním z vrcholů jeho diskografie.

Temná deska je v žebříčku pěti set nejlepších alb historie dle časopisu Rolling Stone na 150. příčce. Pro jejího autora je odklonem od jistého idealismu a naplněním touhy utéct z "Born To Run" k mnohem sevřenější tvorbě. Tři roky mezi oběma nahrávkami byly vyplněny složitými právními tahanicemi ve snaze zabezpečit si svou tvůrčí svobodu. Je zde patrný i méně komerční přístup. Ačkoliv jsou na albu nezpochybnitelné hity, přesněji řečeno stálice koncertních setlistů, má "Darkness on the Edge of Town" v mnoha ohledech parametry koncepční nahrávky. Odráží se v ní nejen proměňující se vnitřní svět autora, ale i vnější vlivy, například punk rock.

Desítka skladeb nabízí to nejlepší, čeho byl tehdy The Boss schopen (jak ostatně ukazuje v roce 2010 vydané dvojalbum "The Promise" s nově dokončenými odřezky z dobových sessions). Začátek patří jednomu z nejvýraznějších výkopů rockové hudby, dunivým nástupem bicích Maxe Weinberga a pianovým riffem ve skladbě "Badlands". Na scénu uvádí v té době Springsteenův oblíbený typ rozhněvaného mladého muže, který chce uchopit život do vlastních rukou, ale tak nějak trochu tápe ("I'm caught in the cross fire I don't understand"). Z téhle divočiny se snaží vybřednout, ale na konci stejně mizí v oné temnotě na kraji města.

"Badlands" a titulní kus desku nepřímo rámují. To, co je mezi tím, by se dalo stručně popsat jako snaha o překonání překážek, které společnost tomuto hledání sebe sama klade. Pocity vyvržení (hrubá, polokřičená "Adam Raised A Cain" pohrávající si biblickou aluzí), teeneagerská erotická fantazie v gradující "Candy's Room", snaha o to ubránit si vlastní ego ve střetu se starší generací ("Promised Land"), oběti, které je potřeba položit na oltář úspěchu ("Prove It All Night"). Všechno to jsou svým způsobem srážky s realitou, která nutně proniká do idealizovaného pocitu svobody ("On a rattlesnake speedway in the Utah desert / I pick up my money and head back into town / Driving 'cross the Waynesboro county line / I got the radio on and I'm just killing time" - opět "Promised Land"). Všechny springsteenovské ingredience jsou přítomny, dostávají ale jiný, podstatně temnější rámec.

Pomáhá jim i hudba, v níž je patrné jakési vnitřní napětí. Jako by se v ní odrážel svár v duši právě onoho rozhněvaného mladého muže a de facto i Springsteena samotného. Melodie jsou v refrénech charakteristicky chytlavé a velkolepé, sloky jsou naopak zpívané celkem jemně, v jediné plynulé, relativně úzké melodii bez velkých kliček a ozdob. Místy se autor obrací téměř k mluvené řeči, která je přesto specificky zvlněná - jako v "Something In The Night" či v "Racing In The Street" - a v každém případě ji nese kupředu téměř všudypřítomný zvonivý klavír Roye Bittana. Ale i tento rozpoznatelný trademark muzikantovy hudby má svoji opozici - dunící, výrazné bicí vytvářející jakýsi temný, osudový, podtón veškerého konání.

Temná deska sice Springsteenovi nevynesla tak vysoké pozice v žebříčcích jako její předchůdce - její pátá příčka je vlastně druhá nejhorší pozice v celé zpěvákově kariéře, nebudeme-li počítat první dvě alba - zkouškou času však prošla beze ztrát. Nadčasové téma, sevřená hudební forma, nepřítomnost vaty, charisma protagonisty. To jsou ty základní ingredience a tady se sešly v míře vrchovaté.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 15. týden 2024
Kometa roku 2024 Benson Boone debutuje v top trojce české albové hitparády Letošní rok sice ještě nedošel ani do své třetiny, vypadá to však, že o jeho největším hudebním objevu je rozhodnuto. Americký zpěvák Benson Boone boduje po úspěchu singlu "Beautiful Things" také s albovou prvotinou. Nahrávka... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 10:00 v sekci Novinky | České hitparády
Dave Matthews Band, O2 universum, Praha, 16.4.2024
Naživo: V hlavní roli hudba. Dave Matthews Band přivezl do pražského O2 universa neokázale strhující koncert Dave Matthews Band v Česku zahrál poprvé až před pěti lety. Na kapelu s více než třiceti lety na hrbu je to docela pozdě. Návrat poté zhatila pandemie. Nakonec se dobrá věc podařila a Prahu letos americká parta nevynechala.... čtěte zde
Vydáno: 17.04.2024 20:21 v sekci Naživo
Livin Free - Lost in the City 8/10
Video: Livin Free představují klip "Lost in the City", nová deska vyjde koncem dubna Klávesista a zpěvák Honza Holeček (mj. Flamengo Reunion Session či Energit) a jeho kapela Livin Free už brzy zveřejní druhé společné album. Deska nazvaná "From Cradle to Coffin" vyjde u labelu Supraphon na CD, LP i digitálně už... čtěte zde
Vydáno: 17.04.2024 18:00 v sekci Audio / Video | Video
Nové desky 15/2024 - od Marka Knopflera přes Mirai po girl in red
Nové desky 15/2024 - od Marka Knopflera přes Mirai po girl in red Polovina dubna přinesla nové album Marka Knopflera, kterého se fanoušci dočkali po šesti letech. Doplnily jej novinky Mirai, girl in red, Maggie Rogers, desku pro Red Hot natočila Meshell Ndegeocello, rockeři si užijí Týr, Bodegy, James,... čtěte zde
Vydáno: 17.04.2024 09:30 v sekci Novinky | Nové desky
Still Corners - Dream Talk 9/10
Recenze: Still Corners zvou zdařilou deskou "Dream Talk" do zasněné krajiny Nad hudební scénou sice letos svá křídla rozpíná country, ale naštěstí tu jsou i kapely, které trendům nepodléhají. Still Corners sázejí na to, co umí - a tentokrát také na své sny. Na nové desce "Dream Talk" totiž... čtěte zde
Vydáno: 16.04.2024 15:30 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Bruce Springsteen připravil na duben další výběrovku (06.03.2024 13:02)
- Bruce Springsteen zahraje po dvanácti letech v Praze (31.10.2023 09:01)
- Recenze: "GRRR Live" konzervuje živou energii The Rolling Stones na věčné časy. Znovu, ale stále skvěle (25.02.2023 10:30)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (30-21) (25.01.2023 20:00)
- Rolling Stones vydají živák "Live Grrr!". Záznam vystoupení k 50. výročí je plný hvězdných hostů (01.12.2022 17:26)
- Bruce Springsteen chystá box nevydaných nahrávek a láká na pokračování alb s covery (28.11.2022 07:54)
- Recenze: Soulman Springsteen je na "Only The Strong Survive" pouze za zpěváka. Staré pecky mu ale sedí náramně (21.11.2022 00:00)
- Nové desky 45/2022 - od Louise Tomlinsona přes Bruce Springsteena po Black Eyed Peas (16.11.2022 17:30)
- Video: Bruce Springsteen šíří v klipu "Don't Play That Song" radost a nadšení (31.10.2022 09:37)
- Video: Bruce Springsteen vzdává v "Nightshift" poctu zemřelým soulovým legendám (17.10.2022 08:12)

ALBUM TÝDNE 16/2024

The Libertines
All Quiet On The Eastern Esplanade

Je tomu už dlouhých devět let, co The Libertines fanouškům naservírovali povedenou desku "Anthems For Doomed Youth". Nyní se anglická formace vrací, aby se vytáhla se svým dlouho očekávaným čtvrtým albem "All Quiet On The Eastern Esplanade". Obstála také tentokrát?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 18.04.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (US) (Winning Group arena, Brno)
Čt 18.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Pá 19.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Justin Bieber Vladimír Mišík Themroc Kabát Queen Adele Sia U2 AC/DC Rush Bono Taylor Swift Beyoncé Mirai Linkin Park Lady Gaga Liam Gallagher Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu