shop.musicserver.cz
Nova Rock, 2.den, Pannonia Fields, Nickeldorf, 14.6.2019

Druhému dni Nova Rocku vévodili loučící se Slayer

Vydáno: 19.06.2019 17:00 v sekci Naživo - Ondřej Hricko | foto: facebook interpreta

I druhý den vládla nad areálem Nova Rocku extrémní horka, a fanoušci jen těžko sbírali síly na plejádu koncertů. Nalákat je ovšem mohla taková jména jako The Cure, Slayer, The Smashing Pumpkins a mnoho dalších. Palec nahoru si zasloužila i bezedná pitná voda zdarma či ochlazovací venkovní sprcha.

Live: Nova Rock

místo: Pannonia Fields, Nickeldorf
datum: 14. června 2019
vystoupili: The Cure, Slayer, Behemoth, New Model Army a další

Our Last night
© DB-Photography
Probuzení do tetelícího se vzduchu není nic příjemného. Vedro zaplavilo rozlehlé stanové městečko již v brzkých hodinách, a tak se první myšlenky týkaly toho, kam se před prudkým sluncem ukrýt. Jednou z možností byla kempová chill out zóna, která disponovala slunečníky, houpacími sítěmi i levnými nápoji. Pivo za dvě eura padesát centů směle konkuruje cenám na českých festivalech. Překvapivě příznivé ceny byly také nastaveny v grilovacím obchodě umístěném poblíž. V něm se daly koupit všechny potřebné ingredience ke grilování, přičemž připravené grily byly rozesety po kempu v hojném počtu. Oběd touto formou volilo velké množství návštěvníků, a v zóně i přes náročné počasí panovala pozitivní přátelská atmosféra.

Mother's Cake
© DB-Photography
Jen ti nejodvážnější vstoupili do areálu festivalu hned po jeho otevření, kdy pódium ovládla první kapela Our Last Night. Americká post-hardcorová parta má za sebou už patnáct odpracovaných let a na jejím výkonu to bylo znát. Svůj set muzikanti odehráli s přehledem a potřebným sebevědomým. Nebránili se ani melodičtějším pasážím, a koncert tak působil pestře. Slušný start druhého dne.

Na Our Last Night navázali staromilci Uncle Acid & The Deadbeats. Britská parta miluje hudbu Black Sabbath, jejichž vliv je v její tvorbě nepřeslechnutelný. Z původní sestavy sice zbyl jen lídr Kevin R. Starrs, ale skupina působila sehraně a přesvědčivě. Nic víc než poctu výše zmíněné legendě však nenabídla.

Fever 333
© Heimo Spindler & Kiki Heindl
Víc než náročný technický prog-metal v rukách Tesseract lákal set rakouských funk-rockerů Mother's Cake. Vsadit na tuhle bandu z Tyrolska ale nebylo nejšťastnější. Jednoduše řečeno byl její set ukrutně nezábavný. Určité kvality sice hráči náznakově projevovali, ale jejich rukopis byl nevýrazný a jakoby plandal ve větru bez smysluplnějšího ukotvení.

Náladu nezlepšila ani novozélandská partička Like A Storm, která je považována za velmi nadějné jméno moderního rocku. Sama se někdy prezentuje jako didgeridoo metal a její členové koncert skutečně zahájili hrou na onen dechový nástroj. Víc už se k němu ale nevraceli. Místo toho nabídli ten nejsterilnější a nejnenápaditější výkon celého druhého dne.

Behemoth
© DB-Photography
Alespoň pardálové z New Model Army odvedli dobrou práci. Post-punkoví veteráni zpestřili program o osobitý zvuk a zejména zpěvák Justin Sullivan bavil svými grimasami dokreslujícími texty skladeb.

První vrchol celého festivalu pak přišel nenápadně na Red Bull Stagei, kde se otěží ujali na Grammy nominovaní The Fever 333. V kategorii nejenergičtější a nejvíc strhující koncert mají prvenství rozhodně v kapse. Kapela rozpoutala peklo nejdříve na pódiu a pak i pod ním, když do fanoušků pálila jednu pecku ze svého letošního debutového alba "Strength In Numb333rs" za druhou.

Zpěvák Jason Aalon Butler předvedl neskutečně živelný výkon. Lezl po konstrukci pódia, pobíhal mezi diváky v kotli a nakonec zbytek poslední skladby zazpíval na střeše zvukařova stánku. Bohužel již bez mikrofonu, který do těchto míst nedosáhl. Nechat ve štychu ho nehodlal ani kytarista Stephen Harrison, který ovšem udělal tu chybu, že svou kytaru přenechal Butlerovi, který ji na střeše zvukařovy svatyně tak trochu ztratil. Zkrátka show jak se patří.

Nejlepší momenty 2. dne

1. Slayer
2. The Fever 333
3. The Cure

Trocha zchlazení přišla v podobě mrazivého setu polských Behemoth. Žánrově šlo o zpestření programu, přesto si Nergal & spol. své fanoušky našli. Vsázeli na efekt a atmosféru, ale od tradičního black metalu se za ta léta trochu odchýlili.

Slayer
© DB-Photography
Spíš než satanské rituály fanoušky Nova Rocku nalákala irská parta Dropkick Murphys, která měla pravděpodobně nejpočetnější publikum druhého dne. Němci jejich irskou halekačku milují a na každou skladbu reagovali nadšeným tancem, křikem, zpěvem i bojovnými circle pity. Před Blue Stageí tou dobou zavládlo skutečné nadšení a zavoněla atmosféra irských pubů.

Za časové překrývání koncertů Puddle Of Mudd a The Smashing Pumpkins zaslouží organizátoři drobnou výtku. Obě devadesátkové či miléniové formace disponují podobným publikem, které se tak muselo rozhodnout, které dá přednost. Překvapivě se tábor rozdělil na podobně velké části, byť Corganova parta obsadila největší Blue Stage a kvartet z Kansas City jen menší Red Bull Stage.

The Cure
© DB-Photography
Puddle Of Mudd vystupují velmi málo a jejich koncerty provází kontroverze se zpožděnými, zrušenými i společensky unavenými výstupy. Na Nova Rocku ale předvedli dobrý výkon, který postavili na své nejslavnější desce "Come Clean". Z ní nemohly chybět megahity "She Hates Me" či "Control", ale také coververze od AC/DC "TNT". Dav nadšeně reagoval na každý kousek, a ač je všechny kapela vlastně jen odehrála bez větší interakce s publikem, dostalo se jí nebývale vřelého přijetí. Její nostalgický grunge přebil i mnohdy slabší vokál zpěváka a jediného původního člena Wese Scantlina.

Další z programových oříšků byl souboj loučících se Slayer a posmutnělých The Cure. Ačkoliv první zmínění hráli na menší Red Stagei, zavítala na jejich rozlučku podstatně větší část návštěvníků. Na Smithův band tak zůstala až trochu nedůstojná hrstka věrných. Thrasheři se s tím ale nemazali a od první chvíle rvali do diváků jednu pecku za druhou. Kerry King dával své kytaře co proto a drtil jeden riff za druhým. Kromě učebnicových klasik žánru jako "South Of Heaven" či "Raining Blood" potěšily i velmi dobré mladší kusy "Repentless" či "World Painted Blood", což jsou titulní skladby posledních dvou desek.

Nova Rock
© Heimo Spindler & Kiki Heindl
Výkon Slayer byl řemeslně dokonalý. Neskutečně krystalický zvuk dal vyniknout kytarám, rytmice i nenapodobitelnému vokálu Toma Arayi. Vytknout se jim dal jen určitý profesorský přístup, kterému chyběl náznak překvapení či improvizace. Ale i tak šlo o jeden z vrcholných zážitků dne i celého festivalu, který ukončil (se slzou v oku mnoha přítomných) dokonalý hit "Angel Of Death". Rozlučkový koncert Česko teprve čeká a fanoušci by ho rozhodně neměli minout. Kapela totiž hraje v neskutečné formě.

The Cure přivezli docela komorní show. Na scéně nevyužili ani plameny ani propracovanou světelnou show, kterou jiné koncerty provázely. Ale hudba anglických gotiků stojí na něčem jiném než na epické podívané. Skupina těžila zejména z melancholické atmosféry svých písní, kterou dávkovala po dobu více než dvou hodin. Robert Smith dokonce se svými spoluhráči přetahoval vymezenou časovou dotaci a vůbec mu nevadilo, že hraje jen pro hrstku nejvěrnějších.

The Cure společně se Slayer svými skvělými výkony zakončili program druhého dne, a festival se tak zvolna překlápěl do své druhé poloviny, ve které hned následující den představil třeba Papa Roach, In Flames či Die Toten Hosen.

NÁZORY
  • Slayer vs.The Cure (Doktor Slovo, 20.06.2019 17:58) Reagovat

    Pro mě Sofiina volba.U nás musím z Prahy do Ostravy a na rozežraném NovaRocku ta takto zazdí.

  • lék na duši (XXL, 26.06.2019 00:56) Reagovat

    The Cure nikdy nezklamou. Jejich koncerty byly a jsou pořád parádní. Mají zvláštní charisma. Škoda jen, že už tak dlouho nevydali album.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 48/2022 - od Ollyho Murse přes NOFX po Andreu Corr
Nové desky 48/2022 - od Ollyho Murse přes NOFX po Andreu Corr Poměrně pestrá muzikantská skvadra se sešla v prvním prosincovém týdnu. Vedle sebe narazíte na Ollyho Murse, člena BTS RM, indiepopové Half•Alive, vánoční Andreu Corr, punk-rockové NOFX, metalové Amorphis, španělského Pabla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2022 07:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Tomáš Klus - Mariím 7/10
Video: Tomáš Klus v klipu "Mariím" vzdává hold všem ženám a matkám Tomáš Klus vydal před pár dny videoklip k písni "Mariím", ve které opěvuje všechny matky, děkuje jim za to, že jsou, a obdivuje je za jejich schopnosti. Skladbu najdeme na loňském albu "Cítím" a tradičně se pod ní autorsky podepsal... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2022 16:52 v sekci Audio / Video | Video
0
Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 6.12.2022
Naživo: Skvělá muzika a slzy na krajíčku. Lucerna Music Bar složil hold Radimu Hladíkovi O tom, že byl Radim Hladík jedním z nejvíce zářících jmen českého kytarového umění, asi netřeba vést dlouhé spory. Je to už šest let, co zemřel, a po dvou odkladech se v úterý podařilo uspořádat koncert Pocta Radimu... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2022 12:16 v sekci Naživo
0
Marek Ztracený - Rozhoduji se už jen srdcem
Rozhovory: Marek Ztracený - Rozhoduji se už jen srdcem Devadesát tisíc vstupenek na tři koncerty Marka Ztraceného v Edenu zmizelo z předprodejních serverů během několika dní, první vystoupení se dokonce vyprodalo za hodinu. O svých plánech, chystané pauze, novém singlu "Pomalu" i o tom,... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2022 17:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
The Complication se vrací s novým singlem "Muscles" a novým zvukem
The Complication se vrací s novým singlem "Muscles" a novým zvukem Rocková smršť obrážející republiku už přes deset let jako The Complication se po odmlce se hlásí s novým singlem "Muscles". Čtyři kamarádi z východních Čech představují nejen temnější hudební stránku, ale proti předchozímu... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2022 10:00 v sekci Novinky | Tiskové zprávy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Brutal Assault láká na In Flames, ale i jistoty blacku a death metalu (27.11.2022 14:42)
- Nové desky 46/2022 - od Nickelback přes Disturbed po Tokio Hotel (23.11.2022 16:30)
- Naživo: In Flames se v Praze vrátili ke kořenům (18.11.2022 15:46)
- Švédská metalová čtveřice v čele s In Flames a At The Gates zahraje v Praze už tuto středu (13.11.2022 18:19)
- Fotogalerie: Legendární The Cure v obrazech (25.10.2022 08:18)
- The Fever 333 přišli o dvě třetiny posádky (06.10.2022 14:46)
- Nové desky 39/2022 - od Björk přes Joss Stone po Slipknot (05.10.2022 20:30)
- Nové desky 37/2022 - od Noah Cyrus přes Death Cab For Cutie po LeAnn Rimes (22.09.2022 17:00)
- The Smashing Pumpkins chystají rockovou operu "ATUM". Postupně ji zveřejní formou podcastu (20.09.2022 15:39)
- Behemoth uvedou své nové album streamovaným setem "Opvs Contra Cvltvram" (15.09.2022 07:48)

ALBUM TÝDNE 49/2022

Andrea Šulcová
Opportunities

Andrea Šulcová na sebe upozornila coby flétnistka Concept Art Orchestra, originálního moderního big bandu. Nyní vstupuje na sólovou dráhu a u labelu Animal Music vydává svůj debut "Opportunities". A vydala se na něm možná, s ohledem na předchozí jazzové působení, poněkud nečekanou - písničkářskou - cestou. A bez flétny.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 09.12.
Moderat (DE) (Forum Karlín, Praha)
St 14.12.
Earthgang (US) (Roxy, Praha)
So 28.01.
Arakain (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 30.04.
Calum Scott (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Madonna Lucie Vondráčková Adele Kryštof Viktor Sheen Queen BTS The Weeknd Ewa Farna Michal Prokop Ed Sheeran Slash Lady Gaga Vojtaano Mirai Beyoncé
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu