Čechomor - Nadechnutí

Čechomor udělal na novém albu pořádné rockově-dechovkové "Nadechnutí"

Vydáno: 30.03.2018 09:00 v sekci Recenze - Milan Menčík | foto: facebook interpreta

Čechomor letos slaví třicet let své existence. Zpěvák František Černý si loni oslav užil sám, a tak může dát návod i celé kapele, jak jubileum vkusně pojmout. Nesmí u toho chybět třeba nová deska. Ta v tomto případě působí i jako restart kariéry formace. Jak se "Nadechnutí" podařilo, se dozvíte z naší recenze.

6/10

Čechomor - Nadechnutí

Vydáno: 23.03.2018
Celkový čas: 48:57

Skladby: Sedej slunko, Když muziky hrály, Padly vody, Mamko nedávej mě, Blízko tomu kameni, Bošilecký zvony, Kdyby mě tak bylo, Vyletěl sokol, Chvála Bohu, Hříšná stodola, Léta moje léta, Před kostelem, Tady jsme doma

Vydavatel: Warner Music

Třicet let je už pořádně dlouhá doba. Od začátku v Čechomoru působí už jen zpěvák a kytarista František Černý. Zbytek kapely se postupem doby obměňoval a v posledních dvou letech to byl docela slušný průvan. Přišla mladá muzikantská krev v podobě baskytaristy Lukáše Čunty, bubeníka Matěje Lienerta a kytaristy Adama Malíka. Aby toho nebylo málo, angažoval Čechomor jako stálého hosta zpěvačku Martinu Pártlovou, která soutěžila v jedné z řad SuperStar a kromě zpěvu je známá i z legračních videí uskupení 3v1.

Formace, která od počátku míchá rock s folkem a lidovkou, dostala chuť na nové "Nadechnutí". Černý oslavil loňské šedesátiny povedenou deskou "Šest křížků" a v tehdejších rozhovorech už naznačoval, kam se bude nový zvuk kapely ubírat. Čechomor si užil nejvetší slávy s velkými smyčcovými orchestry, aranžemi Jaze Colemana a albem "Proměny". Předposlední řadovku "Místečko" natočil po šestileté odmlce od "Co sa stalo nové" a nyní si šestiletý odstup ještě o chlup prodloužil. Šel však na to od jiné strany lesa a přizval si dechovku.

Koho ale hned napadne klasické mca prca, měl by hned zapomenout, protože Kumpánovi muzikanti patří pod vedením trumpetisty Vlada Kumpána k velmi vyhledávaným souborům po celé Evropě. Sám jsem měl možnost je už na vystoupení slyšet a světové popové i rockové standardy v jejich podání zněly pokaždé všelijak, jen ne unyle a nudně. Kapela je totiž plná nefalšovaných virtuosů a lidí, kteří vnímají dechovou hudbu jinak, než nám ji předkládá jistá nejmenovaná televizní stanice. A pokud se přidá práce aranžéra Jana Valty, je na dobrý výsledek zaděláno.

Do sestavy třinácti písní se kromě již známého reklamního bonusu "Tady jsme doma" vešlo několik původních autorských písní a také pár lidových textů či melodií z jižních Čech. "Bošilecký zvony", "Kdyby mně tak bylo" či "Padly vody" už oprášila folková legenda Pavel Žalman Lohonka, text skladby "Před kostelem" je zase znám z písně Jaroslava Hutky "Hádala se duše s tělem". Samozřejmě tady jsou plnokrevné kapelní aranže totálně odlišné od křehkých folkových, na kost odřených verzí. Martina Pártlová dostala prostor pro svůj sytý hlas mimo duet "Když muziky hrály" hlavně v písních "Mamko nedávej mě" a "Vyletěl sokol" a je jasné, že jakožto stálý host formace bude důstojnou náhradou za Lenku Dusilovou.

Pokud se začnete naráz prokousávat deskou, brzy zjistíte několik věcí - mladí muzikanti přinesli do kapely závan dravosti, ostrosti, snad až divokosti. Ne že by byl Čechomor dřív nějak zvlášť usedlý, naopak, zvlášť naživo se vždy jednalo víceméně o bigbít na lidovou notu. Kdo ho však zná jen z desek, toho nový zvuk může překvapit. Možná je to i vinou dechovky, která na rozdíl od smyčců finální zvuk určitě tolik nezjemní. Ale není zde ani velké množství pomalejších věcí, spíš je to nářez od začátku skoro až do konce. A mně přece jen sedí Čechomor více akustický a křehčí.


  • SuperStar (Karel, 30.03.2018 13:03) Reagovat

    Martina Partlova nikdy v SuperStar nesoutezila! Spletli jste si to s X Factorem, ktery se u nas, nemylim-li se, dockal vseho csudy jedineho rocniku a vysilala ho Nova.

    • Re: SuperStar (Bezík, 30.03.2018 17:19) Reagovat

      Ano, Martina Pártlová se zúčastnila jedného českého X Factoru v roce 2008 v kategorii +25 a skončila na čtvrtém místě. Pak se konal ještě jeden československý X Factor v roce 2014 který dělala TV Prima a TV JOJ.

  • Zkratka pro (Pavel, 30.03.2018 15:53) Reagovat

    český hudební mor

    • Re: Zkratka pro (matěj, 30.03.2018 16:48) Reagovat

      Proč?

    • Re: (Jaromír Bergmann, 30.03.2018 20:32) Reagovat

      jn, proč? v YT pořadu FL4SHBACK zahráli naživo nejlíp z těch 80ti kapel co tam za celou dobu byly https://tinyurl.com/ybnpju74

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2026
Hvězda "Stranger Things" Djo s "End Of Beginning" vládne českému digitálnímu žebříčku Americký muzikant a herec Joe Keery alias Djo vystřelil s písní "End Of Beginning" do čela tuzemské hitparády digitálních singlů. Navázal tak na úspěch z Velké Británie, kde aktuálně také kraluje žebříčku. Českým rádiím dál... čtěte zde
Vydáno: 15.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Pocta Davidu Stypkovi, O2 universum, Praha, 12.1.2026
Naživo: Stále tu s námi je. Pocta Davidu Stypkovi vyvrcholila závěrečným pondělním koncertem Vzpomínkové koncerty věnované Davidu Stypkovi uzavřely dvě vyprodané pražské zastávky v O2 universu. Jeho písně v orchestrálních aranžích zahrála Moravská filharmonie Olomouc, za mikrofonem se střídali Mirai Navrátil, Kateřina... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 13:00 v sekci Naživo
Václav Noid Bárta - Vteřina 8/10
Video: Václav Noid Bárta songem a klipem "Vteřina" apeluje na bezpečnost na silnicích Zlatý slavík Václav Noid Bárta vydal závěrem loňského roku sólovku "S časem se hádám". Jedenáctipoložkový tracklist otevírá "Vteřina", která vyšla aktuálně jako singl s klipem. Některé další zaražené kousky už znáte,... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 08:16 v sekci Audio / Video | Video
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi Hudební novinky v novém roce sice ožívají pomalu, ale něco se přece jen děje. Své desky představili třeba britští Blue, američtí rockeři Alter Bridge, Australan The Kid Laroi, countryový hudebník Zach Bryan, indie rockeři The... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 14:30 v sekci Novinky | Nové desky
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman Britské Radio 1 vyhlásilo výsledky své oblíbené tipovačky BBC Sound of pro rok 2026. Novou tváří, u které si vsadilo, že ji letos uvidíme - nebo alespoň ostrovní posluchači - úplně všude, se stala Skye Newman. Pro londýnskou... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 08:00 v sekci Novinky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Ani slavná jména nenalákala. "Vánoce v O2 areně" přitáhly jen srdcaře (17.12.2025 20:00)
- Bazzookas, Mňága, Dusilka i Jadrná věda o vesmíru - opavský Slunovrat láká na další ročník (09.12.2025 11:38)
- Colours of Ostrava rozšiřují program o domácí Mirai či Lenku Dusilovou a spouští prodej dvoudenních vstupenek (02.12.2025 14:01)
- Recenze: "To nejlepší 2" od Čechomoru přináší pestrý výběr s otazníky (26.11.2025 08:00)
- Naživo: Mistrovství republiky v přihřívání polívčiček aneb Jaký byl Český slavík přímo na místě (22.11.2025 13:22)
- Video: "Zmrzlá husa" verze 2025: Lence Dusilové je po třiceti letech zase zima (15.11.2025 08:00)
- Video: Martina Pártlová vyrazila k psycholožce. A řeší u ní "Furt něco" (13.10.2025 12:09)
- Lenka Dusilová oslaví jubileum vinylovou kompilací a koncertem v Arše (27.09.2025 18:56)
- Video: PREMIÉRA: Křehká "Sleep Oddity (Silent)" spojila síly Lenky Dusilové a art rockerů Thot (08.07.2025 18:00)
- Výstava "Ještě jsme tady jenom jednou" přináší obrazy inspirované čtyřiadvaceti písněmi (03.05.2025 11:05)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Madonna Coldplay Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe