V Paláci Akropolis je připravený na přelom února a března bohatý program. Poslední únorový den dorazí do Paláce Akropolis německý klavírista Martin Kohlstedt se svými postklasickými melodiemi na pomezí ambientu a vážné hudby. O dva dny později se do stejného místa vrátí francouzský hiphopový kolektiv Chinese Man se svými zenovými kolážemi plnými funku a orientálních samplů. A první březnovou sobotu si svoji pražskou premiéru odbude zpěvačka a skladatelka Susanne Sundfør, držitelka několika norských cen Spellemannprisen.
Německý klavírsta
Martin Kohlstedt patří k rostoucímu zástupu skladatelů rozkročených mezi ambientem a vážnohudebním minimalismem. Stejně jako třeba u Nilse Frahma i u něj dynamika filmových soudtracků či postrockových skladeb splývá s přístupy komorní hudby a výsledkem jsou intimní skladby plné silných emocí i prchavé atmosféry. Kompozice z desek "Tag" (2012) a "Nacht" (2014) jsou trochu jako výlety do temnoty, do míst kde je potřeba se spoléhat na uši spíše než na oči. Loňská nahrávka "Strom" naopak hledá světlé body, je hravá a přímočará.
"Krása se dá najít ve všem - obzvláště v tom prchavém," vysvětluje Kohlstedt filosofii svých tracků. Hra na klavír je pro něj silným spirituálním zážitkem, při němž se zcela ponoří do hudby a nechá pracovat svoji intuici. V Praze se objevil v roce 2015 jako předskokan Lubomyra Melnyka, s nímž sdílí fascinaci intuitivním hraním, do nějž nemá vůbec vstupovat rozum. Martin Kohlstedt se představí v Paláci Akropolis 28. února.
Legenda praví, že někdy v polovině minulého století vyslal jistý čínský mudrc do Evropy několik svých oddaných učedníků, aby pomocí oldschoolových samplů a hiphopových beatů šířili po starém kontinentu Zen. Trio DJů se na jeho počest pojmenovalo
Chinese Man a od té doby objíždí kluby, aby splnili jeho misi. Francouzský hiphopový kolektiv Chinese Man už v Praze hrál několikrát a vždycky to byl velký úspěch. V roce 2014 psal Musicserver o
"bouřlivé groove jízdě a nezapomenutelném večeru". Další takový nás čeká první březnový pátek - trio DJů Zé Matéo, High Ku a Sly doplněné o kvarteto rapperů představí v Paláci Akropolis nové album Shikantaza, které si znovu pohrává s hip hopem, funkem a orientálními samply. Deska vznikla částečně i v indické Bombaji a hostuje na ní třeba americký rapper R.A. The Rugged Man či zpěvačka Kendra Morris. Zvukoví válečníci Chinese Man slibují svoji dosud největší show a Palác Akropolis se tak má 2. března rozhodně na co těšit.
Už roky platí doma v Norsku za velkou hvězdu, v Evropě o
Susanne Sundfør (na snímku) ví přinejmenším od kritikou ceněné desky "Ten Love Songs" z roku 2015. Do Prahy se ale podívá na začátku března vůbec poprvé a to s albovou novinkou "Music For People In Trouble". Norská písničkářka se na hudební scéně pohybuje už více než deset let - svůj eponymní debut vydala v roce 2007. K její hudbě vždy patřila intimita a silné emoce, v písních zaznamenává své životní příběhy, úzkosti i naději. Od čistě folkových začátků se na deskách jako "The Brothel" či "The Silicone Veil" posunula směrem k elektronické taneční hudbě nebo ambicióznímu art-popu. Spolupracovala s členy skupin
Röyksopp či
Jaga Jazzist a je držitelkou celkem šesti norských výročních cen Spellemannprisen. Hned tři obdržela za poslední album "Ten Love Songs", které slavilo úspěchy i v Británii a Guardian či Rolling Stone ji zařadil mezi nejlepší desky roku. Kdo si tehdy její synthpopem nasáklé hity zamiloval, byl asi u loňské desky "Music For People In Trouble" trochu překvapený - Susanne Sundfor se na ní vrací k něžnému folkovému písničkářství své první desky. Jen s klavírem a minimalistickými aranžemi provádí posluchače bouřemi svého života. Možná je ideální, že se v Praze v rámci projektu Femme Fatale poprvé představí právě s těmito ztišenými písničkami. Český posluchač dostane 3. března možnost zažít hudbu Susanne Sundfor v její nejčistší, nejintenzivnější podobě.