Tihle Indiáni by zasloužili víc

Vydáno: 25.11.2002 05:00 v sekci Recenze - Luboš Kreč | foto: facebook interpreta

Sepultura jakoby bombardovala trh s novými a novými věcmi. Po albovém záznamu živého koncertu přichází shrnující "Chaos DVD", které obsahuje tři videa, jež skupina stačila vydat do odchodu Maxe Cavalery. Fandy určitě potěší, ale i tak dévédéčku přece jen do dokonalosti dost chybí.

6/10

Sepultura - Chaos DVD

Celkový čas: cca. 180 min.

Skladby: Under Siege - Intro, Arise, Desperate City, Dead Embryonic Cell, Mass Hypnosis, Altered State, Inner Self, Escape To The Void, Troops Of Doom, Beneath The Remains, Orgasmotron; Third World Chaos - Slave New World, Refuse/Resist, Territory, Arise, Dead Embryonic Cell, Inner Self, Orgasmotron, Crucificados Pelo Sistema, Kaiowas, Holiday In Cambodia, Polícia; We Are What We Are - Roots Bloody Roots, Ratamahatta, Attitude

Vydavatel: Universal

Mnohý fanoušek Sepultury si musí v poslední době užívat přímo mamutí porce radosti, neboť krátce po sobě se na trh dostávají dva různé disky, oba k tomu s Maxem Cavalerou za mikrofonem. Avšak neslavte předčasně, žádný návrat ke kořenům se nekoná! To jen domovská firma Roadrunner Records přichystala pro příznivce metalové legendy nejdříve live 2CD "Under A Pale Grey Sky", záznam posledního společného koncertu, a pak vypustila do světa DVD s názvem "Chaos DVD", neboli kompilaci všech tří videí, které kdy Sepultura s Maxem vydala.

"Chaos DVD" v sobě zahrnuje tři předchozí kazety - "Under Siege" z roku 1991, "Third World Chaos" z devadesátého pátého a poslední "We Are What We Are" (1997). Každá z těchto kapitol se vztahuje k té či oné kultovní desce - "Arise", "Chaos A.D." a "Roots". Ačkoli by filmy samostatně příliš obohacující nebyly, jimi utvořený triptych přestavuje brazilskou legendu v (kdysi) plné síle.

"Under Siege" vyšlo původně před jedenácti lety a je na něm zachycen koncert z 31. května ve španělské Barceloně. Nejen, že z tohoto záznamu poznáte, jak moc se lišila Sepultura začátku devadesátých let od té pozdější, ale zároveň je to malá hádanka, kdo je kdo, protože podoba takového Maxe Cavalery se všehovšudy dvěma tetováními je na hony vzdálena muži z čela dnešních Soulfly. V tehdejším setu nechyběly fláky jako "Arise", "Dead Embryonic Cell", "Inner Self" nebo "Troops Of Doom". Heavymetalová klasika v podání čtveřice mladíků, které znal tou dobou v České republice jen málokdo.

"Third World Chaos" je přece jenom různorodějším pokoukáním se. Je poskládáno jednak z klipů k písním ("Arise", "Refuse/Resist" či "Territory"), jednak z živě zahraných skladeb, a to na festivalech Castle Donnington a Red Rocks. Věc "Holiday In Cambodia" je zachycením veskrze raritního klubového vystoupení s nepředstavitelně špatným zvukem. K vidění je i několik kratičkých záběrů ze zákulisí.

Poslední a "nejaktuálnější" je znovu vydaný filmeček "We Are What We Are", který je prodlouženou rukou fenomenální desky "Roots". Jsou na něm tři klipy k písním "Attitude", "Ratamahatta" a "Roots Bloody Roots", přičemž každý z nich je okomentován skupinou - kde se natáčelo, co viděli a zažili apod.

Pokud by vycházely jednotlivé části samostatně, příliš důvodů k nákupu bych neviděl. Když jsou ovšem seřazeny za sebe na jeden disk, jejich hodnota rázem stoupá. Ani tak ale nelze říct, že by se jednalo o výjimečné DVD. Chybí na něm více informací a záběrů ze zákulisí, nenajdete jedinou koncertní verzi některé písně z "Roots", nedovíte se nic členech Sepultury, ani o tvůrcích disku. I těch rozhovorů by mohlo být víc, postrádám např. vyjádření některého z režisérů. Ačkoli je "Chaos DVD" příjemným zpestřením pro vychladlé fandy dost možná nejdůležitější metalové formace devadesátých let, myslím si, že by si jihoameričtí kytaroví zuřivci zasloužili lepší "post mortem" rozloučení.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Yo Yo Band - Karviná (reedice 2025) 8/10
Recenze: Z hlubin černi dolů se vyloupl nádherný drahokam "Karviná" Yo Yo Bandu. Dočkal se povedené reedice První polovina devadesátých let byla v naší muzice hodně divoká. O hvězdy zářící před sametovou revolucí najednou zájem uvadl, posluchači hladověli po novinkách. Třeba po žánru reggae, který u nás reprezentovali jistý Martin... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Janais - Vianočná Janais (rozšírené vydanie 2025) 8/10
Recenze: "Vianočná Janais" se může stát šperkem v kolekci omšelých svátečních alb A už je to tady. Co? No přece Vánoce. Nejkrásnější svátky v roce si žádají i speciální písničky. Ano, máme tu koledy, tradicionály, ale i nové skladby, které navozují výjimečnou atmosféru. S deskou "Vianočná Janais" dokázala... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 15:40 v sekci Recenze
Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů
Rozhovory: Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů Mutanti hledaj východisko, alternativně rapový úkaz na domácí scéně, vydali po dvou letech nové album "Rada starších". Ve srovnání s předchozí nahrávkou "Puma" je stručnější, přímější a plné hostů. Proč? A jak se cítí na... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
The Subways, Lucerna Music Bar, Praha, 2.12.2025
Naživo: The Subways a Lucerna Music Bar: Klasika, která nikdy nezklame Britské trio The Subways už zase slaví. Po nedávném turné k patnácti letům od začátku kariéry nyní přidává pětiletku navíc - a při té příležitosti opět nechtělo upgrade do větších prostor, ale spolu se svou fanouškovskou... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2025 13:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 48. týden 2025
Buka dál dominuje albům i digitálním singlům, Mariah Carey i Wham! už se streamy letí nahoru Beze změn na vedoucích pozicích se obešlo aktuální vydání domácích žebříčků. Alvaro Soler a Marta Santos zůstali s "Lo Que Pasó, Pasó" v čele rádií, Buka opět kraluje hitparádě alb i přehledu digitálních singlů. V tom... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 42/2025 - od Brandi Carlile přes The Lemonheads po Sigrid (29.10.2025 15:00)
- Metalfest Open Air 2026 oznámil první jména. A nejsou to žádná ořezávátka! (24.08.2025 10:58)
- Naživo: Přivezla Sepultura do Prahy své poslední rozloučení? Doufejme, že ne. Energie kapely svědčí o opaku (25.11.2024 11:07)
- Fotogalerie: Sepultura zakončila světové turné v Praze (25.11.2024 09:22)
- Naživo: Návrat ke kořenům a surovému hardcoreu: Soulfly rozpálili Ostravu (03.08.2024 15:20)
- Soulfly zahrají už na začátku srpna v Ostravě (25.07.2024 16:57)
- Sepultura končí. Aktuální sestava se rozloučí i v Praze (11.12.2023 08:16)
- Fotogalerie: Druhý den na Brutalu v obrazech (15.08.2023 15:55)
- Brutal Assault uvítá příští rok návrat Anthrax, Sepultury nebo Marduk, v plánu jsou i festivalové premiéry (25.10.2022 19:46)
- Nové desky 31/2022 - od Calvina Harrise přes T-Bone Burnetta po Soulfly (10.08.2022 11:00)

ALBUM TÝDNE 48/2025

Barbora Poláková, Štěpán Urban
Sršeň

Co začalo jako zkoušení na projekt Báry Polákové jménem "Něhy", nakonec vyplynulo v celou společnou desku. A nejen to - zpěvačka a její kolega Štěpán Urban teď tvoří dvojici i v osobním životě. Tuto skutečnost potvrdili, ale vlastně ani nemuseli. Jejich klidná, laskavá hudba by to totiž řekla za ně.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.12.
Leisure (NZ) (MeetFactory, Praha)
Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe