Patrně si vzpomente na ne zrovna příjemnou zprávu o nečekané smrti baskytaristy The Who Johna Entwistla z léta tohoto roku, která patrně zapříčinila definitivní konec koncertní činnosti těchto nejhlasitějších rockových veteránů. Netrvalo dlouho a vydavatelství Universal přichystalo první výběr, nazvaný hrdě "Ultimate Collection". O tom, co se za tím skrývá, více v recenzi.
7/10
The Who - The Ultimate Collection
Skladby: CD1: I Can't Explain, Anyway, Anyhow, Anywhere, My Generation, The Kids Are Alright, A Legal Matter, Substitute, I'm a Boy, Boris the Spider, Happy Jack, Pictures of Lily, I Can See for Miles, Call Me Lightning, Magic Bus, Pinball Wizard, I'm Free, See Me, Feel Me, The Seeker, Summertime Blues [Live], My Wife, Baba O'Riley, Bargain / CD2: Behind Blue Eyes, Won't Get Fooled Again, Let's See Action, Pure and Easy, Join Together, Long Live Rock, The Real Me, 5'15 , Love Reign O'er Me, Squeeze Box, Who Are You, Sister Disco, You Better You Bet, Don't Let Go The Coat, Another Tricky Day, Eminence Front
Celkový čas: 67:24 + 77:34
Vydavatel: Universal
Připravme se na to, že s výběry a reedicemi starých nahrávek s kvantem bonusů
The Who se to teď bude jen hemžit. Tragická smrt basisty Johna Entwistlea letos v létě během koncertní šňůry zavdala příčinu k pravděpodobně definitivnímu skoncování činnosti
The Who. A jak to tak v realitě obchodu chodí, po smrti muzikantů vydělávají vlastníci autorských práv na jejich hudbě zpravidla více než za života. Najde se spousta nezveřejněných koncertních či studiových nahrávek, nikde nepublikovaných rozhovorů, nedodělaných skladeb... ty pak v různých speciálních, výročních, bonusových, remasterovaných či deluxe kabátech vycházejí a skoro vždy jsou něčím tak ojedinělým a pro sbírky bývalých fanoušků tak nutným zbožím, že kdo nekoupí, prohloupí.
The Who v současnosti vychází první "posmrtný" (jinak už x-tý v řadě) výběr sedmatřiceti "nejlepších" písní, který nese trochu sebevědomý název "The Ultimate Collection" - potencionální otázky mířené na vydavatele jsou nasnadě: v čem spočívá definitivnost nahrávky, když zastupuje jen zlomek všech nahraných skladeb; nebo snad můžeme slovu definitivní rozumět jako "konečná", "poslední"? Úplnost tohoto dvojkompaktu by snad mohla obhájit přítomnost všech rádiových hitů
The Who. Chronologicky mapuje období sedmnácti let reprezentovaných šestnácti oficiálními nahrávkami (interval je orámovaný "My Generation" /1965/ na jedné a "It's Hard" /1982/ na druhé straně), z čehož v průměru vychází něco přes dvě skladby (singly a jejich "B" strany) na desku.
První kompakt se nese ve jménu menší dokonalosti zvukové, zato však většího živlu, nasazení a muzikantské přímočarosti (písně na něm mají také v průměru dvě až tři minuty), druhá část výběru (láme se u roku 1971) reprezentuje období, kdy
The Who pracovali více se syntetickými zvuky kláves, dbali na čistotu studiového zvuku a pouštěli se do vícevrstevnatějších, časově rozlehlejších, aranží; za všechny nechť je citovaná patrně nejdelší studiová (osm a půl minuty dlouhá) nahrávka této skupiny, ne-li vůbec té doby - "Won't Get Fooled Again" /1971/.
The Who v podstatě celý svůj život hráli rock'n'roll. V první části jejich aktivního života sklouzával, což bylo evidentní zejména na živých vystoupeních, k psychedeličtějším formám (klasickým případem je hudba z filmu - rockové opery "Tommy"), během sedmdesátých let transformoval sice v lehce syntezátorovou podobu, nicméně energie a odhodlání se ze skladeb nevytratily nikdy. Ze studiových záznamů by člověk místy mohl mít pocit jisté naslizlosti ("Pure And Easy", "Love Reign O'er Me", "Sister Disco"), ten však mají šanci rehabilitovat ještě okolní písně rock'n'rollového charakteru ("Long Live Rock", "The Real Me", "You Better You Bet"... opomenuta by neměla zůstat poslední píseň výběru "Eminence Front", její ojedinělý funko-punkový duch velmi připomíná píseň "Overpowered By Funk" z alba "Combat Rock" skupiny Clash, vydaného mimochodem rovněž v roce 1982), kterých je a vždy byla většina, případně zkušenosti s koncertními podobami skladeb.
Živé hraní byla snad vůbec nejdůležitější kapitola
The Who - koneckonců bez návštěvy studia vydrželi dvacet let, bez koncertů se toto období neobešlo; proto je trochu mrzuté, že se na výběru, který se honosí přídomky ultimativnosti či kompletnosti objevila jen jediná živá skladba - "Summertime Blues" (Live At Leeds" /1970/). Minimálně stejný počet písní, kterými jsou v průměru zastoupeny další desky, by si toto nejproslulejší živé (a možná vůbec nejpovedenější) album zasloužilo. I když ti, kdo by to ocenili, už jistě mají rok starou rozšířenou verzi "Live At Leeds /deluxe edition/" o neuvěřitelných třiatřiceti písních. Ostatně všichni, kdo kdy měli zájem o hudbu The Who, jejich řadová alba, nebo minimálně podobný výběr, jakým je "Ultimate Collection", už pravděpodobně vlastní.
© facebook interpreta
P.S.: Pozoruhodné je, že v různých místech světa vyšly různé podoby "The Ultimate Collection" - porovnejte verzi o
3CD v digipacku, nebo jen
2CD pro změnu bez dvou písní na druhém disku, které jsou dostupné u nás - obě citované mají odlišnou podobu přebalu (viz. obrázek).