Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Citron - Rebelie rebelů

Citron s "Rebelií rebelů" navázal na své nejlepší nahrávky

Vydáno: 22.02.2017 13:00 v sekci Recenze - Tomáš Rozkovec | foto: http://www.citron-group.cz/

Mediálně rozšířená kauza o rozkolu v Citronu způsobila mnoho zlé krve. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Došlo na rozdělení skupiny, což zákonitě přineslo i rozdělení kdysi jednotného šiku fanoušků. Nechme stranou emoce a pojďme se podívat, jak ve výsledku dopadlo nové album "Rebelie rebelů".

8/10

Citron - Rebelie rebelů

Vydáno: 8.12.2016
Celkový čas: 45:49

Skladby: Intro: Radgost, Rebelie Rebelů, Kain a Ábel, Jednou, Píseň ztracených, V řetězech spoutaní, C'mon, Na křídlech andělů, Hodina dvanáctá, Schoulená, KarmaGetOn, Má zpověď, Supi se slétají

Vydavatel: vlastní label

Po zmíněném personálním zemětřesení, kdy nezůstal v kapele, až na bubeníka Radima Pařízka, onen pověstný na kameni kámen, Citron od samého nového začátku dokazoval, že se nechce vracet k tomu, co se stalo. Vyjel na turné, velmi rychle vydal dvě EP, která naznačovala, jakým směrem se hudebně vydá a své snažení završil novým albem. V novém obsazení, v čele se staronovým zpěvákem Láďou Křížkem dokazuje, že do starého železa rozhodně nepatří.

A jaký kurz zavelel principál Radim Pařízek? Chtělo by se parafrázovat známé Švejkovo zvolání "Na Radegast!" Nikoli však na pivo, ale myšleno směrem k duchu nejúspěšnějšího alba skupiny, vydaného v roce 1988. A skutečně. Už úvodní intro "Radgost" dává vzpomenout na dobu, kdy bylo vytvořeno ono legendární dílo opěvující valašské báje a pověsti.

Současná kolekce je už jinde, avšak evokuje náladu a sílu "Radegasta". Citron na nové nahrávce zní moderně a přímočaře, ale zůstává věrný svému stylu. Nabízí posluchači skvěle vystavěné metalové skladby plné energie, které navazují na to nejlepší, co osmdesátkový metal nabízel. Jen ostřílené kozáky u strunných nástrojů vystřídala v sedle mladá krev v podání Pavla Hanuse, Djordie Eriče a Georgeho Raina, která kapelu žene vpřed neskutečným způsobem. Písně jsou oděny ve slušivém moderním kabátku, který je vyšívaný ostrými kytarovými riffy a protkaný skvělou rytmikou.

Vše je podpořené skvělým výkonem Ládi Křížka, který tak jistě zacpal ústa všem pochybovačům, zda svou staronovou roli v kapele zvládne. Zvládne a mistrně. Neopakuje své známé výškové manýry, ale snaží se zpívat jinak. Střídá u něj příliš neslyšené hlasové rejstříky, které sází s jistotou kouzelníka vytahujícího jednoho králíka z klobouku za druhým. Vše jaksi s jistotou a samozřejmostí. Místy dokonce připomene samotného Roba Halforda z Judas Priest.

Obecně se zdá, že kapela zašla zalíbení v přiostření svého soundu, což není vůbec na škodu. Příkladem může být "Kain a Ábel", což je asi nejtvrdší věc, co kdy skupina nahrála. Nejedná se však o nějaké bezúčelné bušení do kytar či žonglování s žánry. To by dnes asi kapele nikdo neuvěřil. Základem všech skladeb je totiž výrazná melodika, na kterou byli fanoušci zvyklí. V refrénech je vzpomenuta pověstná moravská/slovanská zpěvnost, která formaci vždy zdobila. Ta se příjemně vrývá pod kůži a nutí posluchače si refrény pobroukávat společně se zpěvákem.

Album spoluprodukoval Rolan Grapow, bývalý kytarista Helloween, a jeho vliv je slyšet. Zvukově je album velmi dobře sejmuté. Nahrávka nabízí dostatek výrazných skvělých skladeb, mezi něž patří například "Rebelie rebelů", již zmíněný "Kain a Abél", "V řetězech spoutaní" či velmi silná "Hodina dvanáctá". S nimi se na albu nachází hned dva potencionální hity. Ať už je to již dříve uvedená "Píseň ztracených" nebo nezbytná klasická Křížkovka - rocková balada "Schoulená", což je duet s Tanjou. Naopak, byť důvody asi chápu, jako problematické vnímám zařazení sklady "Má zpověď", která je zpívaná jen Tanjou. Ta narušuje celistvost celého alba.

Druhá výtka míří k textům. Citron se bohužel nevyhnul určitému klišé a podivným obratům. Ty místy tahají za uši. Ale chápu, je to daň za ohýbání češtiny do tvaru tak, aby se dobře zpívala. Samostatnou kapitolou zůstává obal alba. Ne, že by se v historii kapely vždy objevovaly samé grafické skvosty, ale tento nad nimi ční. Čiší z něho vyloženě kýč. Rebelského na něm není vůbec nic.

"Rebelie Rebelů" každopádně přináší skvělou kolekci třinácti řádně nabroušených metalových skladeb, které se i přes zmíněné výtky budou líbit. Jistě se stanou nosnou kostrou koncertů kapely, která tímto avizuje nový začátek. Byla by škoda, kdyby tato nahrávka pro část fanoušků měla zapadnout jen proto, že ji podle nich nenahrála ta správná část Citronu. V tomto případě spory stranou, platí, že hudba vítězí!

NÁZORY
 • Slyšel jsem nahrávky jak Citronu, tak Limetalu. ... (Boss, 23.02.2017 13:05) Reagovat

  Slyšel jsem nahrávky jak Citronu, tak Limetalu. Celý spor je samozřejmě pro nezúčastněné naprosto nečitelný a někdo kdo stojí mimo jednoduše nemůže soudit. Mě jde o hudbu a když se to vezme kolem a kolem, tak z jedné výtečné kapely vzešly dvě velmi dobré.

  Za mě, obě desky se povedly opravdu hodně. U Citronu mi ale přišlo zbytečné rovnou dvojité EP, ale v rámci situace se to asi dá pochopit, což platí i u Limetalu, který už po x té recykloval songy z prvních dvou alb Citronu a vznikla tak vlastně vcelku paradoxní přesmyčka mezi kapelami a nevzpomínám si na podobnou situaci u někoho jiného.

  Překvapil hlavně Křížek a dodnes nechápu, co ho svého času vedlo k rockerskému útlumu a zrůdnosti jménem Damiens. Přiznám se, že po velkohubém a průměrném Návratu krále Kreysonu, který měl potenciál být klenotem, ale stal se jen marně leštěným průměrem, jsem nad Láďou zlomil hůl. I když je asi opravdu celkem vůl, tak tady se pochlapil a kupodivu se drží v polohách, které utáhne, a přtom se nedá říct, že by to šidil. Oproti Kreysonu vyhrál Citron rozdílem třídy, ačkoli bych čekal opak.

  Srovnání s Limetalem je obtížné, protože obě kapely to evidentně táhne do jednoho ranku a ta společná minulost je tam neoddiskutovatelná. U mě "stará garda" o něco vede. a pevně doufám, že obě kapely se na chvíli personálně stabilizují, protože těch rošád v historii obou citrusů už bylo extrémně moc.

  Obě desky jsou tedy daleko lepší než bych čekal, přesto bych Citronu bod ubral a Limetalu taky.... Protože ani na jedné desce zatim není věc která by mě nutila si jí poštět třeba 3x za sebou a ani opakované poslechy zatím nepomáhá.

  Přesto - obě party zaslouží velký dík. Ty desky sice nejsou světoborné, jsou jen obě hodně fajn. A to mi kupodivu zatim stačí.

  • Re: Slyšel jsem nahrávky jak Citronu, tak Limetalu. ... (Petr, 24.02.2017 19:46) Reagovat

   Limetal navázal lépe na Citron ..sound,... Citron zní jako Kreyson, Vitacit ad dohromady.

   Větší budoucnost má zcela určitě Limetal, a to z mnnoha důvodů, ale ten hlavní je, že Křížek opět odejde a Citron skončí .

   • Re: Slyšel jsem nahrávky jak Citronu, tak Limetalu. ... (Honza, 24.02.2017 21:06) Reagovat

    Naopak, soundem navázal na tradici Citron. Limetal tíhne spíš ke komplikovým aranžím. A to že by měl Citron skončit? To až Pařez neudrží paličky v rukou. Přečkal už několik zpěváků a pohrom, ale zatím jsem nikde nečetl, že by měl u nich Ķřížek skončit. Jseš snad věštec?

    • Re: Slyšel jsem nahrávky jak Citronu, tak Limetalu. ... (Laco , 26.02.2017 18:01) Reagovat

     Hudbě asi moc nerozumíš, sound Citron je Limetal, Rebelie jen kopíruje staré nahrávky ...,a nové zní jako Kreyson a Vitacit , ... , a je to logické, protože noví muzikanti v Citronu , jen hrají staré písně, ke kterým nemají žádný vztah , stejně tak Křížek , zpívá staré písně, které jak sám prohlašoval, neměl rád , a dodnes se pořádně nenaučil texty , ...atd atd ...jsem zvědavý jestli budeš Citron podporovat ..až Křížek odejde !!

  • Re: Slyšel jsem nahrávky jak Citronu, tak Limetalu. ... (Roman Knězek, 25.02.2017 18:51) Reagovat

   Ta Rebélie to je hrozná sračka.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dead Sara - Ain't It Tragic 9/10
Recenze: Dead Sara díky "Ain't It Tragic" už zase míří mezi nejlepší alba roku Hurá! Navzdory záplavě nových desek vznikajících v době pandemie tady máme jednu, která ční nad průměrem. Je fenomenální a čekalo se na ni dlouhých šest let. Dead Sara se mezitím rozhodně nenudili a navzdory chybějící... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2021 00:00 v sekci Recenze
0
Treetop - Treetop 8/10
Recenze: Treetop tvoří na bezejmenném debutu hudební světy neobvyklých barev Jazz byl vždycky prostorem absolutní hudební svobody. A nemusí se hned jednat o nějaké free nebo improvizované výlety či o jiná posluchačsky často dost nevlídná extempore. Mám na mysli i svobodu ve zvuku či v nástrojovém obsazení.... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2021 08:30 v sekci Recenze
0
Abba - Little Things 7/10
Video: V klipu k vánoční písni "Little Things" si na Abbu hrají děti Comeback kapely Abba s albem "Voyage" po čtyřiceti letech je takový malý zázrak, a tak proč nepřijít s dalším, tentokrát zimním zázrakem. Ten má název "Little Things", je vánočním singlem a švédská čtveřice k němu natočila... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2021 08:54 v sekci Audio / Video | Video
0
Ed Sheeran & Elton John - Merry Christmas 7/10
Video: Ed Sheeran a Elton John dostali do "Merry Christmas" úplně všechna vánoční klišé Byly doby, kdy britské vánoční číslo jedna bylo pojmem, který rezonoval celou Evropou. Interpreti se snažili dobýt singlovou hitparádu právě během adventu, aby vstoupili do historie. Od doby prvních singlů vítězů X-Factoru a... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2021 16:35 v sekci Audio / Video | Video
0
The Flaming Lips / Nell Smith - Where the Viaduct Looms 5/10
Recenze: The Flaming Lips a Nell Smith to na albu "Where the Viaduct Looms" nedali. Generační rozdíl a neznalost repertoáru vzaly písním Nicka Cavea jejich kouzlo Jak to dopadne, když se spojí zasloužilí rockeři z kapely The Flaming Lips s mladičkou zpěvačkou Nell Smith? Může sestava, v níž je kapela více než dvaapůlkrát starší než zpěvačka, fungovat? A osloví tak holku, co má ještě... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2021 08:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Ozzy Osbourne opět překládá turné, do Prahy přijede až v květnu 2023 (25.11.2021 12:01)
- Slavná alba: V heavymetalové kuchyni Judas Priest uvařili "British Steel", dílo, které nakoplo jejich kariéru a stalo se vzorem (30.10.2021 08:30)
- Nové desky 41/2021 - od Coldplay přes Santanu po Kelly Clarkson (20.10.2021 08:00)
- Recenze: Helloween se ve hvězdné sestavě vrátili s fenomenální eponymní deskou (28.06.2021 00:00)
- Nové desky 24/2021 - od Fear Factory přes Helloween po Styx (22.06.2021 08:30)
- Video: Helloween v klipu "Skyfall" bojují s mimozemšťany. Epická skladba láká na nové album (04.04.2021 09:07)
- Slyšeli jsme novou desku Helloween. Máte se na co těšit? (26.03.2021 14:09)
- Helloween jsou zpět. V červnu vydají šestnáctou řadovku (15.03.2021 17:01)
- Zemřel Radim Pařízek, legenda českého rocku, leader kapely Citron (03.03.2021 14:13)
- Nové desky 43/2019 - od Alter Bridge přes Jamese Arthura po Lucii Bílou (21.10.2019 22:12)

ALBUM TÝDNE 49/2021

Dead Sara
Ain't It Tragic

Hurá! Navzdory záplavě nových desek vznikajících v době pandemie tady máme jednu, která ční nad průměrem. Je fenomenální a čekalo se na ni dlouhých šest let. Dead Sara se mezitím rozhodně nenudili a navzdory chybějící inspiraci, jak na albu "Ain't It Tragic" zpívají, ho nakonec dokázali dát dohromady. Jaké je?

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Deep Purple Coldplay Ed Sheeran Lady Gaga Metallica Dua Lipa Ewa Farna Adele On Air Marie Rottrová Kryštof BTS Beata Hlavenková Ozzy Osbourne Imagine Dragons Karel Gott Billie Eilish Abba Mirai Black Label Society
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu