shop.musicserver.cz
Citron - Rebelie rebelů

Citron s "Rebelií rebelů" navázal na své nejlepší nahrávky

Vydáno: 22.02.2017 13:00 v sekci Recenze - Tomáš Rozkovec | foto: http://www.citron-group.cz/

Mediálně rozšířená kauza o rozkolu v Citronu způsobila mnoho zlé krve. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Došlo na rozdělení skupiny, což zákonitě přineslo i rozdělení kdysi jednotného šiku fanoušků. Nechme stranou emoce a pojďme se podívat, jak ve výsledku dopadlo nové album "Rebelie rebelů".

8/10

Citron - Rebelie rebelů

Vydáno: 8.12.2016
Celkový čas: 45:49

Skladby: Intro: Radgost, Rebelie Rebelů, Kain a Ábel, Jednou, Píseň ztracených, V řetězech spoutaní, C'mon, Na křídlech andělů, Hodina dvanáctá, Schoulená, KarmaGetOn, Má zpověď, Supi se slétají

Vydavatel: vlastní label

Po zmíněném personálním zemětřesení, kdy nezůstal v kapele, až na bubeníka Radima Pařízka, onen pověstný na kameni kámen, Citron od samého nového začátku dokazoval, že se nechce vracet k tomu, co se stalo. Vyjel na turné, velmi rychle vydal dvě EP, která naznačovala, jakým směrem se hudebně vydá a své snažení završil novým albem. V novém obsazení, v čele se staronovým zpěvákem Láďou Křížkem dokazuje, že do starého železa rozhodně nepatří.

A jaký kurz zavelel principál Radim Pařízek? Chtělo by se parafrázovat známé Švejkovo zvolání "Na Radegast!" Nikoli však na pivo, ale myšleno směrem k duchu nejúspěšnějšího alba skupiny, vydaného v roce 1988. A skutečně. Už úvodní intro "Radgost" dává vzpomenout na dobu, kdy bylo vytvořeno ono legendární dílo opěvující valašské báje a pověsti.

Současná kolekce je už jinde, avšak evokuje náladu a sílu "Radegasta". Citron na nové nahrávce zní moderně a přímočaře, ale zůstává věrný svému stylu. Nabízí posluchači skvěle vystavěné metalové skladby plné energie, které navazují na to nejlepší, co osmdesátkový metal nabízel. Jen ostřílené kozáky u strunných nástrojů vystřídala v sedle mladá krev v podání Pavla Hanuse, Djordie Eriče a Georgeho Raina, která kapelu žene vpřed neskutečným způsobem. Písně jsou oděny ve slušivém moderním kabátku, který je vyšívaný ostrými kytarovými riffy a protkaný skvělou rytmikou.

Vše je podpořené skvělým výkonem Ládi Křížka, který tak jistě zacpal ústa všem pochybovačům, zda svou staronovou roli v kapele zvládne. Zvládne a mistrně. Neopakuje své známé výškové manýry, ale snaží se zpívat jinak. Střídá u něj příliš neslyšené hlasové rejstříky, které sází s jistotou kouzelníka vytahujícího jednoho králíka z klobouku za druhým. Vše jaksi s jistotou a samozřejmostí. Místy dokonce připomene samotného Roba Halforda z Judas Priest.

Obecně se zdá, že kapela zašla zalíbení v přiostření svého soundu, což není vůbec na škodu. Příkladem může být "Kain a Ábel", což je asi nejtvrdší věc, co kdy skupina nahrála. Nejedná se však o nějaké bezúčelné bušení do kytar či žonglování s žánry. To by dnes asi kapele nikdo neuvěřil. Základem všech skladeb je totiž výrazná melodika, na kterou byli fanoušci zvyklí. V refrénech je vzpomenuta pověstná moravská/slovanská zpěvnost, která formaci vždy zdobila. Ta se příjemně vrývá pod kůži a nutí posluchače si refrény pobroukávat společně se zpěvákem.

Album spoluprodukoval Rolan Grapow, bývalý kytarista Helloween, a jeho vliv je slyšet. Zvukově je album velmi dobře sejmuté. Nahrávka nabízí dostatek výrazných skvělých skladeb, mezi něž patří například "Rebelie rebelů", již zmíněný "Kain a Abél", "V řetězech spoutaní" či velmi silná "Hodina dvanáctá". S nimi se na albu nachází hned dva potencionální hity. Ať už je to již dříve uvedená "Píseň ztracených" nebo nezbytná klasická Křížkovka - rocková balada "Schoulená", což je duet s Tanjou. Naopak, byť důvody asi chápu, jako problematické vnímám zařazení sklady "Má zpověď", která je zpívaná jen Tanjou. Ta narušuje celistvost celého alba.

Druhá výtka míří k textům. Citron se bohužel nevyhnul určitému klišé a podivným obratům. Ty místy tahají za uši. Ale chápu, je to daň za ohýbání češtiny do tvaru tak, aby se dobře zpívala. Samostatnou kapitolou zůstává obal alba. Ne, že by se v historii kapely vždy objevovaly samé grafické skvosty, ale tento nad nimi ční. Čiší z něho vyloženě kýč. Rebelského na něm není vůbec nic.

"Rebelie Rebelů" každopádně přináší skvělou kolekci třinácti řádně nabroušených metalových skladeb, které se i přes zmíněné výtky budou líbit. Jistě se stanou nosnou kostrou koncertů kapely, která tímto avizuje nový začátek. Byla by škoda, kdyby tato nahrávka pro část fanoušků měla zapadnout jen proto, že ji podle nich nenahrála ta správná část Citronu. V tomto případě spory stranou, platí, že hudba vítězí!

NÁZORY
 • Slyšel jsem nahrávky jak Citronu, tak Limetalu. ... (Boss, 23.02.2017 13:05) Reagovat

  Slyšel jsem nahrávky jak Citronu, tak Limetalu. Celý spor je samozřejmě pro nezúčastněné naprosto nečitelný a někdo kdo stojí mimo jednoduše nemůže soudit. Mě jde o hudbu a když se to vezme kolem a kolem, tak z jedné výtečné kapely vzešly dvě velmi dobré.

  Za mě, obě desky se povedly opravdu hodně. U Citronu mi ale přišlo zbytečné rovnou dvojité EP, ale v rámci situace se to asi dá pochopit, což platí i u Limetalu, který už po x té recykloval songy z prvních dvou alb Citronu a vznikla tak vlastně vcelku paradoxní přesmyčka mezi kapelami a nevzpomínám si na podobnou situaci u někoho jiného.

  Překvapil hlavně Křížek a dodnes nechápu, co ho svého času vedlo k rockerskému útlumu a zrůdnosti jménem Damiens. Přiznám se, že po velkohubém a průměrném Návratu krále Kreysonu, který měl potenciál být klenotem, ale stal se jen marně leštěným průměrem, jsem nad Láďou zlomil hůl. I když je asi opravdu celkem vůl, tak tady se pochlapil a kupodivu se drží v polohách, které utáhne, a přtom se nedá říct, že by to šidil. Oproti Kreysonu vyhrál Citron rozdílem třídy, ačkoli bych čekal opak.

  Srovnání s Limetalem je obtížné, protože obě kapely to evidentně táhne do jednoho ranku a ta společná minulost je tam neoddiskutovatelná. U mě "stará garda" o něco vede. a pevně doufám, že obě kapely se na chvíli personálně stabilizují, protože těch rošád v historii obou citrusů už bylo extrémně moc.

  Obě desky jsou tedy daleko lepší než bych čekal, přesto bych Citronu bod ubral a Limetalu taky.... Protože ani na jedné desce zatim není věc která by mě nutila si jí poštět třeba 3x za sebou a ani opakované poslechy zatím nepomáhá.

  Přesto - obě party zaslouží velký dík. Ty desky sice nejsou světoborné, jsou jen obě hodně fajn. A to mi kupodivu zatim stačí.

  • Re: Slyšel jsem nahrávky jak Citronu, tak Limetalu. ... (Petr, 24.02.2017 19:46) Reagovat

   Limetal navázal lépe na Citron ..sound,... Citron zní jako Kreyson, Vitacit ad dohromady.

   Větší budoucnost má zcela určitě Limetal, a to z mnnoha důvodů, ale ten hlavní je, že Křížek opět odejde a Citron skončí .

   • Re: Slyšel jsem nahrávky jak Citronu, tak Limetalu. ... (Honza, 24.02.2017 21:06) Reagovat

    Naopak, soundem navázal na tradici Citron. Limetal tíhne spíš ke komplikovým aranžím. A to že by měl Citron skončit? To až Pařez neudrží paličky v rukou. Přečkal už několik zpěváků a pohrom, ale zatím jsem nikde nečetl, že by měl u nich Ķřížek skončit. Jseš snad věštec?

    • Re: Slyšel jsem nahrávky jak Citronu, tak Limetalu. ... (Laco , 26.02.2017 18:01) Reagovat

     Hudbě asi moc nerozumíš, sound Citron je Limetal, Rebelie jen kopíruje staré nahrávky ...,a nové zní jako Kreyson a Vitacit , ... , a je to logické, protože noví muzikanti v Citronu , jen hrají staré písně, ke kterým nemají žádný vztah , stejně tak Křížek , zpívá staré písně, které jak sám prohlašoval, neměl rád , a dodnes se pořádně nenaučil texty , ...atd atd ...jsem zvědavý jestli budeš Citron podporovat ..až Křížek odejde !!

  • Re: Slyšel jsem nahrávky jak Citronu, tak Limetalu. ... (Roman Knězek, 25.02.2017 18:51) Reagovat

   Ta Rebélie to je hrozná sračka.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zara Larsson - Venus 6/10
Minirecenze: "Venus" Zary Larsson je jen dalším kouskem do její průměrné sbírky Někdy se zdá, že zásobárna severských popových interpretek nemůže nikdy vyschnout. Jenže taky není všechno zlato, co se třpytí. Taková Zara Larsson má sice na svém triku několik docela velkých hitů, na ploše celých desek se jí... čtěte zde
Vydáno: 24.02.2024 09:00 v sekci Recenze | Minirecenze
Depeche Mode, O2 arena, Praha, 22.2.2024
Naživo: Depeche Mode v Praze skvěle zahráli, svou show ale neoslnili Depeche Mode na prvním ze dvou letošních českých halových koncertů precizně odehráli průřez svou bohatou diskografií, zklamali ale odfláknutou vizuální show. Snad i proto byla atmosféra v hale o trošku chladnější, než by se dalo... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 14:13 v sekci Naživo
Pět nejlepších balad od Jennifer Lopez zpívaných ve španělštině
Top 10: Pět nejlepších balad od Jennifer Lopez zpívaných ve španělštině Jennifer Lopez vždy seděla na dvou židlích - zpívala i hrála. Ani v oblasti hudby, kde je známá dynamickými vystoupeními a spojováním žánrů, nezůstala pouze u angličtiny. Nyní se zaměříme na zpěvaččiny nejlepší skladby ve... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 08:00 v sekci Publicistika | Top 10
Tokhi - My Mother Told Me
Video: Premiéra: Tokhi po bubenické řeži přichází s vlastní úpravou hitu ze seriálu "Vikingové" V závěru loňského roku vydal Tokhi, bubenický mág a guru projektu Groove Army, předělávku "Valhala čeká nás". Místo tradičních paliček se chopil mikrofonu a kultovní hit přetextoval a přearanžoval. Nyní na tento počin navazuje... čtěte zde
Vydáno: 22.02.2024 18:18 v sekci Audio / Video | Video
Pohled do českých hitparád - 7. týden 2024
Kanye West a Ty Dolla $ign si podrobili český albový žebříček, digitálu vládne Benson Boone Každá porážka Viktora Sheena v albové hitparádě platí za téměř sváteční událost. Na už několik let nejstreamovanějšího domácího interpreta si tentokrát vyšlápli Kanye West a Ty Dolla $ign s deskou "Vultures 1". Rádia má... čtěte zde
Vydáno: 22.02.2024 09:40 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Judas Priest zvou v novince "Crown of Horns" do studia (04.02.2024 15:59)
- Biografie legendárního kytaristy Judas Priest: Sex, chlast & dráždivé klima na Ibize (24.01.2024 17:31)
- Video: Judas Priest doplnili singl "Panic Attack" působivými živými záběry. Téhle bandě energie neschází (14.01.2024 09:05)
- Audio: Judas Priest v "Trial By Fire" dokazují svou majestátnost (21.11.2023 10:19)
- Audio: "Panic Attack" Judas Priest je poctivá heavymetalová jízda s mladistvou energií (18.10.2023 17:28)
- Judas Priest vydají příští rok svou devatenáctou studiovku (10.10.2023 14:09)
- Judas Priest přivezou svou britskou ocel i do pražské O2 areny. Podpoří je Saxon a Uriah Heep (02.06.2023 10:26)
- Naživo: Helloween jeli v pražské O2 areně jako dobře namazaný stroj (01.07.2022 21:13)
- Fotogalerie: Helloween zvládli svoji show v zaplněné O2 areně na výbornou (01.07.2022 08:30)
- Do Rokenrolové síně slávy mohou vstoupit Eminem, Rage Against The Machine nebo Judas Priest (03.02.2022 16:25)

ALBUM TÝDNE 08/2024

Brittany Howard
What Now

Brittany Howard má za sebou kariéru kytaristky a frontwoman blues-rockové skupiny Alabama Shakes. Na svém sólovém debutu "Jaime" z roku 2019 pracovala se širším hudebním plátnem zahrnujícím prvky soulu, elektroniky, jazzu a popu. A po této hluboce osobní desce se vrací s její následovnicí "What Now".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 29.02.
Shawn James (US) (Forum Karlín, Praha)
St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Dua Lipa Viktor Sheen Kanye West Karel Gott Depeche Mode Madonna Lucie Vondráčková Taylor Swift BTS Beyoncé Michal Prokop Ed Sheeran Queen Billie Eilish Lady Gaga Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu