shop.musicserver.cz

Floex - Dělat hudbu je teď jednodušší

Vydáno: 17.10.2002 05:00 v sekci Rozhovory - Karel Veselý | foto: facebook interpreta

Projekt Tomáše Dvořáka Floex si získal díky albu "Pocustone" zaslouženou pozornost i mimo klubové ghetto. Tomáše a jeho Floexí band jsme odchytili po jednom z jejich skvělých koncertů, na kterém spojení downtempa, elektroniky a jazzu zní snad ještě kouzelněji než na desce. Více o Floexovi se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Floex
© Archív skupiny
Tomáš Dvořák neboli Floex působí na pódiu se svým oblíbeným klarinetem absolutně soustředěně, v zákulísí se ale mění v roztěkaného a hyperaktivního génia. Chvíli mluví o své hudbě, chvíli o svých výtvarných projektech a do obojího je viditelně zcela zblázněný. Velká naděje domácí hudební scény vydala loni pod jménem Floex vynikající album "Pocustone". Servíroval na něm inteligentní hudbu na pomezí jazzu a elektroniky, aby za ni sklidil několik velmi pochvalných recenzí a žeň nejrůznějších cen (mimo jiné i cenu Akademie populární hudby v kategorii Trance&Dance, desku roku podle kritiků Rock & Popu a hned několik Czech Dance Awards.) Letos přivedl s pomocí Floexího bandu písně z "Pocustone" na koncertní pódia.

S Floexím bandem jsem se potkal po jejich brněnském koncertě. Byli zrovna po večeři a ve velmi rozverné náladě. Mluvil hlavně mozek celého projektu Tomáš Dvořák (neboli Floex) a občas mu přizvukovali Radek Bureš (bicí) a Petr Tichý (kontrabas). Do party patří ještě zpěvačka Ridina Ahmed, která ale zrovna nebyla v příliš komunikativní náladě.

Čí to byl nápad udělat z projektu Floex živou kapelu?

Tomáš: Radkův.

Ten nápad přišel až po natočení desky...

T: No vlastně ještě před ní.
R: Já jsem dělal rozhovor s Tomášem a Matoušem. Protože hraju na bubny a líbilo se mi, co Tomáš dělá, zkamarádili jsme se a začal jsem do něj hučet, ať udělá živou kapelu. Nejdřív se mu moc nechtělo.
T: Ne. Já jsem jen nechtěl předtím, než bude deska hotová.
R: Ano, my jsme to vlastně rok odkládali, než bude mít Tomáš hotovou desku, pak desku dodělal, přidal se k nám Petr a to byl základ, pak se ještě přidala Ridina. Oni vlastně na té desce všichni účinkují.

Jaké to pro tebe je hrát s živou kapelou? Je to asi změna proti způsobu, jakým jsi zvyklý svoji hudbu vytvářet. Nutíš svoje hudebníky hrát věci z desky tak, jak jsi je vymyslel ty, nebo jim dáváš víc prostoru?

T: To by měli říct oni. Mně samotného by to zajímalo. Jak to cítíš (obrací se na zbytek skupiny). Primárně to jde ode mne.
R: Tomáš vždycky řekne, jakou má představu.
T: Ale nikdy to není nijak dogmatické. Spousta skladeb se mění a vyvíjejí se samy od toho původního.

Kolik z toho, co hrajete, je improvizace a kolik je nazkoušené?

T: Dost skladeb je úplně jiných než na desce. Třeba "Pay No Mind" byla dneska - jak sám potvrdíš - úplně jinde. "Pinky Ponky" zase na druhou stranu zní skoro stejně jako na desce. Ridina si často vydupe nějakou improvizaci.

Letos jste absolvovali i pár velkých festivalů, kde vás většinou uklidili na chill-outový floor. Jak se vám třeba hrálo na Creamfields?

T: Tam bylo hodně technických problémů. Jedna půlka byla výborná, ale pak se to nějak zlomilo. (Chvíli se dohadují, jaké to vlatně na Creamfields bylo, až Tomáš debatu ukončuje.) Ten koncert byl skvělej, ale nelíbilo se nám to jinak. (Následuje další debata.) Způsob, jakým se tam zacházelo s lidma, rozhodně nebyl nejlepší.

A pocítily to nějak i kapely?

T: Ten stan, ve kterém jsme hráli, byl spíš stan pro poníky. Ale koncert se nám nějakým zázrakem povedl.

Vy jste toto léto hráli i v Polsku a Francii. Jaké to tam bylo?

T: Když se řekne koncert v zahraničí, zní to perfektně, ale čím dál je to od Prahy, tím je to většinou větší fiasko. V Polsku to dopadlo skvěle. Byla tam spousta lidí, dobrá atmosféra. Francie byla horší. Přišlo asi pět lidí, hráli jsme tam ještě s jednou kapelou a na plakátech bylo napsáno free rock. Nemělo to skoro žádnou propagaci. Ale zase se nám tam líbilo jinak, protože jsme si to užili v Paříži.

Pracuješ teď na nové desce?

T: Spíš dělám něco výtvarného. A pak na podzim bych měl začít natáčet s Matoušem desku projektu Ema Tomatucha.

Čekal jsi, že "Pocustone" bude mít takový úspěch? Dostal jsi za ni spoustu cen a pochvaly se sypaly ze všech stran. Tušil jsi, když jsi to dělal, že to bude mít takový dopad?

T: Já jsem nad tím nepřemýšlel. Chtěl jsem, aby to bylo co nejlepší.

Necítíš teď větší zodpovědnost. Přece jenom už máš nějaké jméno.

T: Já bych to tak nebral.
R: Ty tlaky jsou spíš zvenčí.
Floex - Pocustone
© facebook interpreta
T: Když jsem tu desku dělal, měl jsem větší klid. Nikdo o mně nevěděl, byl jsem ve studiu a dělal jsme si tam svoje. Teď jsem poslední dobou pod více tlaky a vlivy. Což je samozřejmě na jedné straně pozitivní, ale na druhý straně tě to rozptyluje od práce. Teď se to buď uklidnilo, nebo jsem se s tím naučil fungovat. Stálo to za to. Mohl jsem si udělat odstup, protože ta deska už je rok a půl venku, uběhla spousta času a teď už jsem někde jinde.

Cítíš nějaký posun od "Pocustone" k tomu, co děláš teď? Má v tom nějaký vliv i živé hraní?

T: To mě ovlivnilo trochu jinak. (Ke zbytku skupiny) A jak vás ovlivnilo hraní se mnou?
R: Hodně. Já ještě hraju se Skyline a tohle je úplně jiný svět. Tady jsou všichni strašně slušní, takoví skauti. A i ta hudba je víc muzikální. Skyline teď dělají novou desku a na jaře by měla vyjít.
P: Mě to taky dost ovlivnilo. Já normálně hraju jen jazz a latinu, sambu, bosanovu, salsu, rumbu. Mně to na začátku připadlo dost odlišné, ale pak jsem zjistil, že to všechno funguje na stejném základě. Je to obojí taneční hudba. Dřív jsem hrál víc jazz, a když jsme rozjeli Floexí band, myslel jsem si, že začínám hrát taneční hudbu. Nakonec to ale dopadlo trochu jinak, Floex totiž vůbec není taneční.
R: Dobrá zkušenost je to i v tom, že jsme zjistili, že i v roce 2002 chodí hodně lidí na koncerty jenom poslouchat. I když jich přijde dvacet, jsou to lidi, které to zajímá, sedí, poslouchají, počkají si na poslední tón a pak zatleskají.

Kromě úspěchů, řekněme, z taneční scény, máte nějaké ohlasy třeba z jazzových kruhů?

T: Iva Bittová prchla po dvou písničkách. (smích)
P: Mí kolegové jazzmani to hodnotí vysoce kladně. (Debata o tom, kdo z Floexe dělá jazzovou hudbu, končí obviněním Petra a Radka).
P: My se omlouváme, ale jinak to neumíme. Jsme jenom lidi. (Smích) Já jsem půjčil svým kolegům Floexí desky a spousta se mi jich nevrátila. To něco znamená.
R: Jinak nás poslouchá poměrně široké spektrum. Od babiček, přes inťouše, jazzmany až po lidi, kteří mají rádi klubovou scénu. To je super.

Ty, Tomáši, hraješ na klarinet. Nevnímáš jeho zvuk trochu jako omezující?

T: Já se snažím, aby pokaždé zněl jinak. Je to možná spíš naopak. Na desce jsem měl snahu klarinet řešit různými způsoby - někde zní klasicky, někde jen jako ambientní plochy, a to je jen způsob, jakým ho snímáš. Chtěl jsem desku udělat osobitou. S klarinetem jsem vyrůstal a klarinet tu desku spojuje.

Cítíš i nějaké nové technologické vlivy?

T: Za poslední rok se to hodně změnilo. Dělat hudbu je teď jednodušší. Hrabal jsem se ve spoustě nových věcí a jsem zvědav, co z toho vyjde. Hlavně za posledního půl roku jsem do sebe vstřebal hodně nových impulzů. Je mi jako bych měl před sebou nával věcí a těším se, až to na sebe pustím.

Vyvalí se to na projektu Ema Tomatucha?

T: No uvidíme. Ja poslední tři čtyři měsíce dělám na instalaci, kde bude i spousta hudebního materiálu, na kterém jsem si nějaké věci zkoušel.

Ty instalace budou v Kyjevě a Paříži...

T: Já bych mohl vyprávět ten koncept, ale to bychom tady seděli ještě hodně dlouho. (Pro zájemce viz podsekce Flopla oficiální stránky www.floex.cz). V Kyjevě budou jen nějaké věci ve flashi. V Paříži to bude náročnější. Jednoduše řečeno je to hudba vytvářená podle barev aut na křižovatce. Jednak mě to zajímá kvůli parelalám hudby a výtvarného umění a taky tím, že je to možnost, jak dělat otevřené formy hudby. Na jedné straně je to takové pokoření, ale snad to tam nebude tak vnímáno. Já vlastně podceňuju lidský faktor tím, že hudbu nechám generovat náhodnými sekvencemi. Pokaždé by se mělo stát něco jiného, auta tím, jak budou přijíždět, vždycky vygenerují jinou hudbu, to se ti s normální skladbou nemůže stát. Ta je už provždycky hotová. Doufám, že to bude k vidění i u nás. Je to otázka produkce, protože to asi bude stát hodně peněz.

Ty jsi se vlastně poprvé prosadil na výběrech "Future Sound Of Prague". Dá se mluvit o nějaké svébytné pražské scéně?

T: Ono to funguje na tom, že se lidi navzájem znají, komunikují spolu. To má svoje výhody i nevýhody. V tom je Praha super, protože je malá a když jdeš do Akropole, máš jistotu, že tam někoho potkáš.

Objevily se poslední dobou nějaké nové naděje?

R: Alvik. To je kapela tady Michala (zvukař). Je to něco na způsob St. Germain.
T: Určitě Juanita Juarez, jsem zvědavý na jeho desku.
R: Je mladičký a fakt na světový úrovni.

"Pocustone" vyšlo i v Japonsku. Jak jste se tam dostali?

T: Všechno je to o kontaktech. V Praze je jeden DJ, který má tímhle směrem kontakty, dovezl ji tam a nějak se to chytlo. Taky tam vyjde deska ZKA4T. Máme sen si tam jednou zahrát. Vůbec nevíme, co se tam stane. To nikdo neví.

Tak ať se vám ten sen splní. Díky za rozhovor.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
The Smile - Cutouts 8/10
Recenze: The Smile jsou na třetím albu "Cutouts" velkolepě hraví Trojice The Smile, ve které se sešli Thom Yorke a Jonny Greenwood z Radiohead s Tomem Skinnerem ze Sons of Kemet, si společné hraní užívá natolik, že letos vydala už svou druhou desku "Cutouts". A jak se dozvíte z naší recenze, opět jde... čtěte zde
Vydáno: 07.10.2024 00:00 v sekci Recenze
Vladimír Mišík - Ulici bičuje déšť 9/10
Audio: Venku zuří bouře, v hospůdce je klid. "Ulici bičuje déšť" krátí čas do vydání novinky Vladimíra Mišíka Do vydání očekávaného třetího plodu spolupráce Vladimíra Mišíka a producenta Petra Ostrouchova, desky "Vteřiny, měsíce a roky", zbývá už jen necelý týden - vyjde v pátek 11. října. Po klipem doplněné skladbě "Tak dobře"... čtěte zde
Vydáno: 06.10.2024 14:00 v sekci Audio / Video | Audio
Jon Anderson - True 9/10
Recenze: Albovou novinkou "True" hází Jon Anderson rukavici bývalým kolegům z Yes Jon Anderson, ikonický hlas stojící za progresivními rockovými pionýry Yes, o sobě dává vědět sólovkou "True". Ta představuje významný příklon ke stylu zpěvákovy bývalé domovské kapely, byť nadále pokračuje v prozkoumávání... čtěte zde
Vydáno: 06.10.2024 08:00 v sekci Recenze
Tereza Mašková, Růžová Lucerna, Velký sál Lucerny, Praha, 4.10.2024
Naživo: Díky vokální bohyni Tereze Maškové byl v Lucerně svět na chvíli růžovější Ani ne rok od první "Růžové Lucerny" se Tereza Mašková do sálu s bohatou historií vrátila, tentokrát hned na dva večery. Úspěch slavila nejen díky síle svého hlasu a melodickým písním, ale i zásluhou něhy, pokory a lidskosti -... čtěte zde
Vydáno: 05.10.2024 12:30 v sekci Naživo
Bob Dylan, O2 universum, Praha, 4.10.2024
Naživo: Časy se nemění. Bob Dylan stále zůstává mimo kategorie Jen málo osobností bez uzardění snese přívlastek kulturní ikona. Bob Dylan mezi ně rozhodně patří. Vlivný muzikant, který vyryl pořádně hlubokou brázdu do folkové i rockové muziky, držitel Pullitzerovy i Nobelovy ceny, zahájil v... čtěte zde
Vydáno: 05.10.2024 09:30 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Floex je na soundtracku "Shoulders of Giants" hrdinným strážcem hudební galaxie (06.02.2023 00:00)
- Nové desky 4/2023 - od Avy Max přes Sama Smitha po Uriah Heep (01.02.2023 18:30)
- Recenze: Orbital kompletem "30 Something" poukazují na vlastní důležitost (22.08.2022 00:00)
- Naživo: Procházka parkem a strhující horečka sobotní noci s Underworld. Takový byl závěr Metronome Prague (27.06.2022 16:09)
- Naživo: Floexova "Papetura" konečně naplno rozkvetla i naživo (29.04.2022 12:47)
- Orbital oslaví tři dekády existence rozsáhlou kompilací (22.04.2022 12:58)
- Floex chystá dvojí křest v pražské MeetFactory (20.04.2022 15:48)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16) (21.01.2022 18:30)
- Recenze: Dvojice Hodge & Floex na soundtracku "Je Suis Karl" reflektuje současnost (21.09.2021 17:05)
- Zažijte netradičních #5 PROSTOR Pražské tržnice během koncertů Hellwany, Aiko, Hlaskontrabas, Floexe s Never Sol a Vážného zájmu (11.09.2021 08:35)

ALBUM TÝDNE 41/2024

The Smile
Cutouts

Trojice The Smile, ve které se sešli Thom Yorke a Jonny Greenwood z Radiohead s Tomem Skinnerem ze Sons of Kemet, si společné hraní užívá natolik, že letos vydala už svou druhou desku "Cutouts". A jak se dozvíte z naší recenze, opět jde o jedinečný zážitek.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 09.10.
Lindsey Stirling (US) (O2 Universum, Praha)
St 09.10.
Lenka Dusilová Band (CZ) (Lucerna Music Bar, Praha)
Čt 10.10.
Picture This (IRL) (MeetFactory, Praha)
Čt 10.10.
Fun Lovin’ Criminals (US) (Sono Centrum, Brno)
Pá 11.10.
Duff McKagan (US) (Sono Centrum, Brno)
Ne 13.10.
Bryan Adams (CAN) (Winning Group arena, Brno)
Po 14.10.
Oska (A) (Cross, Praha)
Po 14.10.
Fink (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 15.10.
Jonas Brothers (US) (O2 arena, Praha)
St 16.10.
Melanie Martinez (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Vladimír Mišík Prince The Prodigy Tommy Mottola Marek Ztracený Coldplay Katy Perry Taylor Swift Madonna Lucie Vondráčková Linkin Park Richard Müller Lady Gaga Dua Lipa Viktor Sheen Ed Sheeran Billie Eilish Queen The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe