shop.musicserver.cz
Jana Kirschner - Moruša: Remixed

Remixové alter ego "Moruši" v režii Jany Kirschner

Vydáno: 24.04.2016 13:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Dvojitý komplet alba "Moruša" v dvoubarevném provedení doputoval ke svému finále v podobě remixové desky. Jana Kirschner a Eddie Stevens nechali všem zúčastněným volnou ruku, takže rozhodně nečekejte tanečně dusající kolekci. Více než remixy zaslechnete nová podobenství jednotlivých skladeb.

8/10

Jana Kirschner - Moruša: Remixed

Vydáno: 08.10.2015
Celkový čas: 71:56

Skladby: Vidina/Sluchina (Jonáš Gruska Remix), Potopa (Primavera Mix - The Phantom), Muzika! (Brigante’s Zbojnik Mix), Idú (Herzel & Genoveva Remix), O hore a vtáčkovi (Analogrunner Remix), Až príde večer / Evening (András Cséfalvay Remix), Duch mesta (Fallgrapp Remix), Zem, domova kraj (Pjoni Remix), Duch mesta (BH Session Remix), Saturn, domova kraj (Amen Tma Remix), Až príde večer (We Will Fail Remix), Vidina (Laura Luna Castillo Remix)

Vydavatel: Slnko Records

Už samotná "Biela" a "Čierna" Moruša byla unikátním projektem Jany Kirschner. O její třetí, remixové kapitole se mluvilo už od počátku, kdy byli osloveni nejenom zdejší producenti a elektroničtí mágové, ale i zajímavá jména z východního bloku. Nad výslednou sestavou bedlivě hleděl asi zejména Eddie Stevens, který s Janou našel na společné hudební cestě nemálo styčných ploch. Dvanáctipoložkový komplet nikterak nebortí hranice vysokoúrovňových hladin úderů za minutu, ale spíše se ponořuje do hloubavých elektronických atmosfér. Výjimkou je "Brigante's Zbojnik Mix" "Muziky!", který mysteriózně tepe. Jako klasičtější představitel kolekce byla vybrána úprava "Ducha mesta" z dílny Fallgrapp.

Slovenská scéna tu má nejčetnější zastoupení, ať už bychom mluvili o Jonáši Gruskovi (jeho "Vidina/Sluchina" desku zahajuje) nebo o moderátorské dvojici Daniel Baláž a Pavol Hubinák (z Rádia_FM), kteří občas vystupují se svým B&H Bandem, kteří si střihli rozvětvenou variaci opět pro "Ducha mesta". Nepřehlédnutelným je i Analogrunner, jenž se zhostil "O hore a vtáčkovi" a vnukl jí horskou magii a tajemno s křehkou klavírní linkou a nahrávkami zvuků z terénu; s finalizací mu pomohl sám Eddie, i proto je to asi nepřeslechnutelná úprava. Pjoni pak neztrácejí dech se svým příspěvkem "Zem, domova kraj" - uchovávajícím původní folkové mantinely originálu.

Přestože "Moruša: Biela" a "Moruša: Čierna" na sebe v mnohém navazovaly (třeba v náčrtech tématů), atmosférou a niternými pocity každý díl vstupoval do jiných krajinomaleb. Tyto rozdíly se v remixové části částečně stírají a překlenují do potemnělých zákoutí čiernej Moruši. Jako celek více promlouvá do současné městskosti a elektronizace spektra použitých zvuků, ruchů a propletenců laborování. Sice si v jedné rovině vše ponechává jakousi křehkost, průzračnost a roztěkanost bílé polovičky, hnacím simulátorem se ale stala podmanivost černé. Jednotliví remixéři si s touto výzvou pohráli po svém, a přestože měli zcela volnou ruku v tom, jak danou věc překopat k obrazu svému, častokrát zaslechnete obrazotvorné shody s původními verzemi.

Vrcholem se pak může zdát úchvatná "Idú" v otěžích makedonské dvojice Herzel & Genoveva, polské projekty The Phantom ("Potopa") nebo We Will Fail ("Až príde večer") ale nijak neztrácejí. Pokud řadová alba vždy začínaly nejnáročnějšími položkami, na remixové části je tímto monolitem zatěžkán samotný závěr, kdy téměř dvanáctiminutový ruchový elaborát v podání Laura Luna (původem z Mexika, ale žijící v Praze) důkladně rozpitval "Vidinu" a dodal mu zcela novou ve stínech vybarvenou formulaci.

"Moruša: Remixed" není přímočarým remixovým kompletem, ale spíše zcela novou deskou, na kterém se odvážlivci pustili do kompozicí z krásných alb Jany Kirschner. Ve svém důsledku je i nejnáročnějším dílem, který je potřeba poslouchat nerušeně - postupně tak posbírat jednotlivé elementární fragmenty a použít z části i svou vlastní imaginaci - posléze mu přijdete na kloub, to úsilí za to však stojí.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rozálie, La Fabrika, Praha, 14.2.2025
Naživo: AntiValentýn od Rozálie se povedl na výbornou Rozálie loni vydala druhou řadovku "Láska, hlína, rýč", kterou utvrdila svoji pozici na scéně, což dokazují i nominace na Ceny Anděl, zvýšený zájem o ni a vyprodané koncerty. Nejinak tomu bylo i na Valentýna v pražské La Fabrice,... čtěte zde
Vydáno: 16.02.2025 16:30 v sekci Naživo
Dream Theater - Parasomnia 8/10
Recenze: Dream Theater našli v temnotě desky "Parasomnia" ztracenou energii Jak je důležité míti Portnoye! Hojně skloňovaný návrat ztraceného syna do řad Dream Theater notně rozbouřil fanouškovské vody a vyvolal velká očekávání. Americká formace se ocitla v nesmírně komfortní situaci, kterou navíc... čtěte zde
Vydáno: 16.02.2025 08:00 v sekci Recenze
Marilyn Manson, Starez Arena Vodova, Brno, 14.2.2025
Naživo: Marilyn Manson v Brně: Bez excesů a s koňskou dávkou energie Marilyn Manson se po šestnácti letech vrátil do Brna a jeho show se diametrálně lišila od extrémních excesů tehdejšího koncertu. Tentokrát precizně ovládl pódium a testosteronová energie potvrdila jeho kultovní status. S novou deskou... čtěte zde
Vydáno: 15.02.2025 16:36 v sekci Naživo
Backing tracky nahrazují muzikanty stále víc. A to mě štve
Blogísek ultrapopaře: Backing tracky nahrazují muzikanty stále víc. A to mě štve Není to zase tak dávno, co mě u mnoha kapel, hlavně na multižánrových Colours of Ostrava, fascinovalo množství hudebníků na pódiu, kteří navíc ovládali několik různých nástrojů. Loni jsem ale získal pocit, že muzikanti už brzy... čtěte zde
Vydáno: 15.02.2025 08:00 v sekci Publicistika | Blogísek ultrapopaře
Kmotra rock'n'rollu Sister Rosetta Tharpe by letos oslavila své 110. narozeniny
Publicistika: Kmotra rock'n'rollu Sister Rosetta Tharpe by letos oslavila své 110. narozeniny Dnes již snad každý hudební nadšenec moc dobře ví, že za otce rock'n'rollu platí Alan Freed, zatímco Tina Turner si vybudovala pověst rockové královny. Nyní se ale ponořme o něco hlouběji do historie a připomeňme si život... čtěte zde
Vydáno: 14.02.2025 08:00 v sekci Publicistika
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Klára Vytisková s Janou Kirschner radí, že máte věci nechat plynout jako "Řeku" (08.02.2025 19:36)
- Nejvíc nej: Rok 2024 v hudbě podle Honzy Průši (26.01.2025 10:00)
- Nejvíc nej: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2024 podle musicserveru (5-1) (24.01.2025 15:00)
- Video: Píseň Jany Kirschner "Malá zem" se s jedinečným vizuálním doprovodem dostala na další úroveň působivosti (23.01.2025 16:49)
- Video: Kráčet s těmi, co jdou s námi, i s těmi proti nám. Jana Kirschner a Juraj Benetin lákají na film "Vlny" (02.07.2024 16:00)
- Recenze: Fascinující "Unravel" zrcadlí niterný svět Manon Meurt (29.04.2024 00:00)
- Rozhovory: Jana Kirschner - Přestala jsem se hnát za úspěchem (25.04.2024 15:30)
- Naživo: Duše se tetelí. Jana Kirschner zahalila Lucerna Music Bar do hávu neobyčejné magie (09.04.2024 16:00)
- Fotogalerie: Jana Kirschner uchvátila Lucerna Music Bar obyčajnostmi a intimní atmosférou (09.04.2024 10:43)
- Recenze: Jana Kirschner natočila neobyčejné "Obyčajnosti" (02.04.2024 16:00)

ALBUM TÝDNE 06/2025

The Vices
Before It Might Be Gone

Nizozemská indierocková formace The Vices zůstává pro podstatnou část českého publika stále velká neznámá. Skvadru, která v roce 2021 vydala své debutové album "Looking For Faces", poznají jen ti opravdoví fajnšmekři. Jak si skupina vede se svým novým počinem "Before It Might Be Gone"?

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 19.02.
Saxon (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 21.02.
Ericdoa (US) (Rock Café, Praha)
So 22.02.
Bullet For My Valentine (UK) + Trivium (US) (Forum Karlín, Praha)
Ne 23.02.
Cyndi Lauper (US) (O2 arena, Praha)
Čt 27.02.
Loreen (SWE) (Roxy, Praha)
Čt 27.02.
JJ Grey & Mofro (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 28.02.
Kiasmos (ISL) (SaSaZu, Praha)
Út 04.03.
Dean Lewis (AUS) (Forum Karlín, Praha)
Út 04.03.
Animals As Leaders (US) / Night Verses (US) (Roxy, Praha)
St 05.03.
Alex Warren (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Lady Gaga Beyoncé Lucie Vondráčková Kabát The Weeknd Madonna Mirai Taylor Swift Pink Floyd Coldplay Viktor Sheen Queen Linkin Park Vypsaná fiXa Karel Gott Lucie
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe